Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:57:33 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γαλλια - ο πρωτος τυπος του 1849  (Αναγνώστηκε 14103 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 30, 2014, 01:20:25 μμ »

Καλημερα σε ολους,

Η συλλογη ξενων γραμματοσημων δεν ειναι προτεραιοτητα μου αλλα απο παλια ειχα την επιθυμια να αποκτησω καποια απο τα πανεμορφα και κλασικα γραμ/μα του πρωτου τυπου της Γαλλιας (Ceres 1849). Ειχα την χαρα τελικα εχθες να παραγγειλω δυο ομορφα κατα την γνωμη μου κομματια απο τις πιο κοινες αξιες του πρωτου τυπου (20 και 25 Centimes) και με χαρα σας τα παρουσιαζω. (Καντε κλικ τις φωτος για μεγεθυνση).

Την 1η Ιανουαριου 1849 ηρθαν στο φως στο Παρισι τα πρωτα Γαλλικα γραμματοσημα με την κεφαλη της ρωμαικης θεοτητας Ceres, θεοτητας της γεωργιας και της γονιμοτητας (θεα Δημητρα), δημιουργια του Jacques-Jean Barre, πατερα του Albert Barre, (χαρακτη και δημιουργου της Κεφαλης του Ερμου). Οι αξιες που αρχικα εκδοθηκαν και κυκλοφορησαν πρωτες την 1-1-1849 ηταν το μαυρο (noir) των 20 centimes (20.C) και το ερυθρο-πορτοκαλι (vermillon) του ενος φραγκου (1.FR) ενω στην συνεχεια ακολουθησαν εκδοσεις των 10, 15, 25 και 40 centimes σε χρωματα σιτοχρωμο (bistre), πρασινο (vert) μπλε (bleu) και πορτοκαλι (οrange) αντιστοιχα.
Η αυξηση απο 20 σε 25 centimes των ταχυδρομικων τελων για την απλη επιστολη τον Μαιο του 1850 ειχε τελικα σαν αποτελεσμα την κυκλοφορια του γραμ/μου των 25 centimes σε χρωμα μπλε (bleu), βαζοντας ετσι παραλληλα και ενα τελος στο προβλημα που ειχε προκυψει με τα μαυρα γραμ/μα των 20 centimes τα οποια - λογω της συγχισης του χρωματος τους με τις μαυρες σφραγιδες ακυρωσης - πολλες φορες ξανα-χρησιμοποιουνταν απο επιτηδειους μετα την ακυρωση τους. Το προβλημα αρχικα ειχε γινει σκεψη να λυθει με την κυκλοφορια γραμ/μου των 20 centimes σε χρωμα μπλε το οποιο θα αντικαθιστουσε τα μαυρα αλλα τελικα λογω της αυξησης των τελων τον Μαιο του 1850 και την δημιουργια των μπλε γραμ/μων τελικα σε αξια των 25 centimes, τα μπλε γραμ/μα των 20 centimes δεν κυκλοφορησαν ποτε (non emis).
Το γραμ/μα της αρχικα ανοικτης, ερυθρης-πορτοκαλι αποχρωσης (vermillon) της αξιας του ενος φραγκου του 1849 αποσυρθηκαν λιγο αργοτερα οταν οι αρχες θεωρησαν πως θα μπορουσε να υπαρξει συγχιση στα ταχυδρομεια με το επισης πορτοκαλοχρωμο (orange) γραμ/μο των 40 centimes το οποιο θα κυκλοφορουσε συντομα. Για τον λογο αυτο, ενα δευτερο emission απο γραμ/μα του 1FR σε βαθια καρμινοχρωμη αυτη την φορα αποχρωση (carmin fonce) ελαβε χωρα και τον Δεκεμβριο του 1849 αντικατεστησε τα γραμ/μα αποχρωσης vermillon. Σημερα, γραμ/μα του 1FR αποχρωσης vermillon αποτελουν σπανιοτητες.

Τα γραμματοσημα του πρωτου τυπου της Γαλλιας θεωρουνται "διαμαντια" του παγκοσμιου κλασικου φιλοτελισμου και ειναι περιζητητα απο τους συλλεκτες ολου του κοσμου ενω λογω των προσωπων που βρισκονται πισω απο την δημιουργια τους ( J.J. Barre, Anatole Hulot) και κυριως λογω του οτι αποτελεσαν πηγη εμπνευσης για τον Albert Barre στον σχεδιασμο της Μεγαλης Κεφαλης του Ερμου ειναι ιδιαιτερως αγαπητα στους Ελληνες συλλεκτες.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2014, 04:49:41 μμ από Helios » Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 03:22:41 μμ »

Πολύ ωραία τα νέα σου αποκτήματα.Κατά την προσωπική μου άποψη, τα παλιά γαλλικά γραμματόσημα (πριν του 1960) είναι από τα ωραιότερα αν όχι τα ωραιότερα του κόσμου.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 03:52:25 μμ »

νίκο όμορφo ζευγαράκι
και πολύ καλή η παρουσίαση που κάνεις.
κεφάλαιο ξεχωριστό και πλούσιο στα γαλλικά γραμ.είναι
και οι σφραγίδες τους.στα δικά σου βλέπουμε την τυπική losange grillé
1849 μέχρι 1852 .
φιλικά ,
ανδρέας
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 05:03:05 μμ »

Φιλε donsoc1, συμφωνω πως τα παλια γαλλικα γραμ/μα ειναι πανεμορφα, και ναι, ισως τα ομορφοτερα του κοσμου!

Φιλε Ανδρεα, με ενδιαφερει πολυ το θεμα των σφραγιδων, κυριως στα γραμ/μα του πρωτου τυπου.
Αν μπορεις να επεκταθεις με παραδειγματα των διαφορων τυπων σφραγιδας (grillé, row of dots, numeral dotted κλπ) πανω σε γραμ/μα Ceres 1849-50 και να μου κανεις ενα γρηγορο, mini μαθημα θα το εκτιμουσα παρα πολυ!

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2014, 05:30:09 μμ από Helios » Καταγράφηκε

DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 05:49:49 μμ »

Και εδώ μερικά από τα δικά μου κεφαλάκια της περιόδου για μελέτη....


Για μεγάλη εικόνα εδώ: http://i60.tinypic.com/33f49jl.jpg
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:24:05 μμ »

Φίλε Δημήτρη αν δεν κάνω λάθος στο όνομα ,οι σφραγίδες 456 623 στικτές σε γραμματόσημα με οδόντοση σου λένε κάτι? είναι του ναπολέοντα και η τελευταία 1491 σε εποστολή
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:16:53 μμ »

Φιλε Ανδρεα, με ενδιαφερει πολυ το θεμα των σφραγιδων, κυριως στα γραμ/μα του πρωτου τυπου.
Αν μπορεις να επεκταθεις με παραδειγματα των διαφορων τυπων σφραγιδας (grillé, row of dots, numeral dotted κλπ) πανω σε γραμ/μα Ceres 1849-50 και να μου κανεις ενα γρηγορο, mini μαθημα θα το εκτιμουσα

φίλε νίκο ,
θα προτιμούσα να γίνει συζήτηση όχι παράδοση μαθημάτων.
να μοιραστούμε γνώσεις .
άσε που δεν έxω  ικανότητες και γνώσεις δασκάλου.
αυτοδίδακτος από καταλόγους και google .δεν είμαι μέλος σε κάποιο φιλοτελιστικό σύλλογο.
να ξεκαθαρίσω  kai κάτι άλλο.
χρησιμοποιω πολλές φορές ξένους όρους ,όχι επειδή είμαι ξενομαθείς
και θέλω να σνομπάρω  αλλά επειδη έχω πρόβλημα με τα ελληνικά.
ας μείνουμε για λίγο  στην κανονική σφραγίδα  "losange grillé"
και αργότερα πιάνουμε και τouς άλλouς τύπους σφραγίδων.

χρησιμοποιήθηκε στα μέσα του ιανουάριοu 1849.
σκοπός αρχικός είτανε να γίνει η πρώτη χρήση από 3 ιαν. 1849
δεν τα καταφέραvε και έχουμε τις πρώτες εμφανήσεις
από ta μέσα του ιαν.τα τελευταία σφραγίσματα με τον τύπο αυτό έγιναν τον ιανουάριο 1852.
χαρακτηριστικά της είναι τα εξής
20.5 x 20,7 xil.
με μεγάλη διαγώνιο 27 και μικρή  20,5χιλ .
--υπάρχει και ο τύπος της βρετάνης με 16 ρομβισκοuς αντί 36 της κανονικής
--ο τύπος με στρογγυλεμένες γωνίες με μεγάλη διαγώνιο 26,5 xil
και μικρή  20,5χιλ .
---ο τύπος με λεπτές τελείες σε κάθε ρομβίσκο .
και τέλος υπάρχει κai o "συνεχόμενος" τυπος "grille sans fin"απο αρχες νοέμβρη 1849
αυτά προς το παρόν από μένα.
χαιρετίσματα
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:26:09 μμ »

και μια ερώτηση άσχετη με τη θέμα  που  ανοιξε ο φίλος νίκος .

κάποιος από τη παρέα έχει εμπειρία με  οίκο πιστοποίησης γαλλικών ?
εάν ναι ας γράψει με ποιον  και την εμπειρία που είχε .
με ενδιαφέρει πιστοποιητικό γνη. για τα nr.yvert&tel.262g(IIA+IIB)και
261d ,προς το παρόν.
ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:51:51 μμ »

Φιλε Δημητρη σε ευχαριστω. Εχω διαβασει πως το 1862 εγιναν ανατυπωσεις των αξιων. Πως ακριβως ξεχωριζουμε τις ανατυπωσεις αυτες απο τις εκδοσεις 1849-50; Αντιλαμβανομαι πως σφραγισμενα κομματια με losange grillé ανηκουν σιγουρα στις εκδοσεις του 1849-50 λογω του οτι η σφραγιδα αυτη χρησιμοποιηθηκε μεχρι το 1852, σωστα; Τι γινεται ομως με τα ασφραγιστα κομματια; Πως ξεχωριζουμε τις εκδοσεις του 1849-50 απο τις ανατυπωσεις του 1862; Υπαρχει καποιος γενικος "κανονας" που να βοηθαει καπως;

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2014, 12:01:24 πμ από Helios » Καταγράφηκε

DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 01:10:35 πμ »

Παιδιά συγνώμη που άργησα να απαντήσω απλά έχω πάρα πολλή δουλειά στο σπίτι με κάτι συλλογές που πρέπει να στείλω με ταχυδρομείο.
Λοιπόν Ουζάκι μου δεν μπορώ στο 262 να βρω την ποικιλία G. Ο δικός μου ο Yvert έχει μέχρι το F.
Αν μιλάς για το se-tenant ΙΙa + IIb λίγο πριν ο κατάλογος σου λέει πως να ξεχωρίσεις το ΙΙa απο το IIb και αν αυτό το έχεις κάνει δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις πιστοποίηση  ? Όσον αφορά πάλι το Outremer είναι το κλασικό γαλάζιο χρώμα πλην ώμος ότι θα ήταν καλό να έχεις εκεί μια πιστοποίηση για τον φόβο χημικών και παράλληλα μπας και σου βγει Vif (a) και έχεις μια περιουσία στα χέρια σου. Όσον αφορά για πιστοποίηση για εμένα καλύτερος είναι ο Calves απλά δεν ξέρω πως θα έρθεις σε επαφή.
Φίλε Αίολε δεν έχω ασχοληθεί με σφραγίδες καθόλου δυστυχώς.
Και φτάνουμε στα δύσκολα τωρααααααα Χαμόγελο Λοιπόν φίλε Νίκο ναι υπάρχει ένας γενικός κανόνας.
Τα πρώτα γαλλικά γραμματόσημα είναι τυπογραφικά και οι επανεκδόσειs λιθογραφικές και το κυριότερο....
το χαρτί είναι με αποχρώσεις του γραμματοσήμου ! Και οι εκδόσεις δεν είναι του 62 αλλά του 70-71.
Το 62 έβγαλαν τον Napoleon III με οδόντωση.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 01:47:31 πμ »

Παρεμπιπτόντως μήπως κάποιος από όλους έχει κατά λάθος το 262Α ?
Είναι το ίδιο γραμματόσημο με οδόντωση 11.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 02:04:54 πμ »

@ DleogR ,
γεια σου και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
o κατάλογος μου εχει όχι μόνο "g" αλλά και "h" .
--g 262 = types se tenant IIA + IIB  horizontalement = 450€

---h 262 = types """"""""  IIB + IIA  """"""""""""" = 1000€
σφραγισμένα .

to 261 το εχω καμία 50aρια φορές αλλά με τέτοια γκίνια που να μου βγει το καλό....

όσον αφορά τον Calves oi κριτικές που ακούγονται δεν είναι και οι καλύτερες.
έχει λένε χάσει την σφραγίδα του,αυτήν που βάζει πίσω από τα γραμ  ,αργεί να πιστοποιήσει και χάνονται πολλά από όσα παίρνει για πιστοποιηση.οπότε άκυρος ο μουσιε Calves.
και κάτι γενικό.θα βοηθούσε στην συζήτηση εάν γινόταν και η αναφορά με νούμερο για κάθε ένα γραμ .που μιλάμε .
αυτά προς το παρών από μένα .

χαιρετίσματα
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 02:06:14 πμ »

Παρεμπιπτόντως μήπως κάποιος από όλους έχει κατά λάθος το 262Α ?
Είναι το ίδιο γραμματόσημο με οδόντωση 11.
με 11 όχι με 13 αρκετά
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 05:57:58 πμ »

... Λοιπόν φίλε Νίκο ναι υπάρχει ένας γενικός κανόνας.
Τα πρώτα γαλλικά γραμματόσημα είναι τυπογραφικά και οι επανεκδόσειs λιθογραφικές και το κυριότερο....
το χαρτί είναι με αποχρώσεις του γραμματοσήμου ! Και οι εκδόσεις δεν είναι του 62 αλλά του 70-71.
Το 62 έβγαλαν τον Napoleon III με οδόντωση.

Γνωριζω για τις επανεκδοσεις του 70-71 (Bordeaux) αλλα δεν εννοω εκεινες.

Δειτε εδω: http://www.philasearch.com/en/i_9219_1678/France/9219-A407-1141.html?breadcrumbId=1391140565.7675#.Uuse538aySM
Αναφερεται σαν "reprint του 1862", Υvert 6f.

Δειτε εδω τα νουμερα 5010-5017 στο section που ονομαζεται "1862 RE-ISSUE OF THE 1849-50 CERES ISSUE"
http://www.siegelauctions.com/2013/1058/1058.pdf

Εχετε υπ'οψιν τις επανεκδοσεις αυτες του 1862;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2014, 06:27:19 πμ από Helios » Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 09:06:19 πμ »

και μια ερώτηση άσχετη με τη θέμα  που  ανοιξε ο φίλος νίκος .

κάποιος από τη παρέα έχει εμπειρία με  οίκο πιστοποίησης γαλλικών ?
εάν ναι ας γράψει με ποιον  και την εμπειρία που είχε .
με ενδιαφέρει πιστοποιητικό γνη. για τα nr.yvert&tel.262g(IIA+IIB)και
261d ,προς το παρόν.
ευχαριστώ


Καλημέρα. Εχω στείλει για πιστοποίηση Γαλλικά ή γαλλικού ενδιαφέροντος στους Brun, Roumet kai S.Sissmondo. Οι δύο πρώτοι είναι expert στα γαλλικά, ο Sergio είναι world αλλά πιστοποιεί τα πάντα. Σαν certificate to kalύτερο είναι του Σισμοντο με αναλυτικότατη περιγραφή και καλή δουλειά. Το κακό ειναι πως ειναι Νεα Υόρκη. Οι άλλοι δύο στη Γαλλία.
Ο ρουμετ παιρνει 10ευρώ , ο Brun αν θυμαμαι καλά 25, και ο Σισμοντο 35δολαρια. Δεν αξίζει τον κόπο αν δεν είναι καποιας σπανιώτητας αυτό που θα στείλεις.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences