Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:29:26 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εσεις τι και πως συλλεγετε;  (Αναγνώστηκε 9962 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 23, 2014, 08:57:49 μμ »

Καλησπερα σε ολους,

Καινουργιος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω τα μελη που συλλεγουν γραμματοσημα με τι ακριβως ασχολουνται και τι ακριβως τους ενδιαφερει.
Τι συλλεγετε και πως; Συλλεγετε σειρες; Ελλαδα η και παγκοσμια; Εχετε εξειδικευτει σε καποιο πεδιο η οχι; Μαζευετε φακελα; Πως ακριβως συλλεγετε γραμματοσημα; Εχετε θεσει στοχους η μαζευετε ελευθερα;

Εγω ξεκινησα σχετικα μικρος, (9 ετων) με ενα album oπου συγκεντρωνα τα τρεχοντα της εποχης και γρηγορα με την οικονομικη βοηθεια του πατερα μου ο (οποιος ειχε απο πολυ παλιοτερα το "μικροβιο") συνεχισαμε με ασφραγιστες τις σειρες της Ελλαδας απο το 1924 και τις εκδοσεις της Κρητικης Πολιτειας. Ενημερωθηκαμε για την κατασταση της εποχης, πηραμε καταλογους, μαθαμε.. Για πολλα χρονια μαζεψαμε και αρκετο υλικο εκτος γραμ/μων οπως νομισματα/χαρτονομισματα Ελλαδας, ξενα γραμματοσημα, ΦΠΗΚ Ελλαδας, καρτες Κρητικης Πολιτειας και Ευρωπαικες και πολλα αλλα τα οποια κουραζομαι να γραψω... 20 χρονια αργοτερα, οι συλλογες βρισκονταν σε μια χαωδη κατασταση. Απο την κατασταση αυτη πηρα την αποφαση εγω καποια χρονια πριν να βγαλω τις συλλογες (τις σημαντικοτερες και πιο ενδιαφερουσες απο αυτες) και να τις ταξινομησω/τακτοποιησω με συστηματικο τροπο, καποιος επρεπε να βαλει μια ταξη. Ηταν μια μεγαλη αποφαση που ηθελε σκεψη και πολυ δουλεια και που ουσιαστικα ακομα βρισκεται σε εξελιξη. Ασχοληθηκα κυριως με αυτες που ενδιεφεραν εμενα, δλδ τα (κυριως κλασικα) γραμ/μα Ελλαδας και γραμ/μα Κρητης, τα χαρτονομισματα της ΤτΕ, τις καρτες της Κρητης. Εκτος απο την ταξινομηση εκλεισα και μερικα κενα απο αυτα που ειχαμε σε διαφορους τομεις κανοντας αγορες. Κενα τετοια κλεινω ακομα παντου. Εχω ακομα αφθονο συλλεκτικο υλικο για ταξινομηση/τακτοποιηση και σχηματισμο δευτερευοντων συλλογων... Δεν προκειται να τελειωσει ποτε, ειναι τοσα πολλα που μαλλον δεν θα τα πιασω ποτε αφου δεν εχω τον χρονο και ταυτοχρονα δεν με πολυενδιαφερουν.

Τα γραμματοσημα Ελλαδας και Κρητης ειναι συλλεγμενα με τον παραδοσιακο τροπο δλδ σε μορφη σειρων. Δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με φακελα/ταχ. ιστορια.
Παραλληλα ειχα την τυχη να μυηθω στις ΜΚΕ απο εναν γνωστο μας ο οποιος με βοηθησε ουσιαστικα και στον σχηματισμο συλλογης/μελετης και απο τοτε εγω μαζευω σχεδον αποκλειστικα ΜΚΕ. Περιγραφω τον τροπο που συλλεγω ΜΚΕ εδω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=9522.msg154855#msg154855

Εσεις τι και πως συλλεγετε; Με τι ακριβως ασχολειστε; Ποια ειναι η προσεγγιση σας στην συλλογη γραμ/μων;

Νομιζω πως ειναι ενδιαφερον θεμα και θα βοηθησει στο να μαθουμε ο ενας τον αλλο καλυτερα, να βρουμε κοινα ενδιαφεροντα, να ανταλλαξουμε αποψεις για διαφορα πραγματα, κτλ..

Σας χαιρετω,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 09:12:59 μμ από Helios » Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:04:54 μμ »

εγω Νίκο δεν συλλέγω πια.Παλιά έκανα γαλλικό ταχυσρομείο στο εξωτερικό - french offices in levant.

Φακελλα με σφραγίδες γαλλικού ταχυσρομείου όπως Rhodes, Sulina, P.P. Volo, Cavalle, Metelin. Ειχε πολύ ενδιαφέρον .

Ειχα και μια συλλογή με στικτές και μια με ΜΚΕ τα πιο πολλά σφραγισμένα και λίγα ασφράγιστα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:47:12 μμ »

Εγω συλλεγω γραμματόσημα Ελλάδος και Κυπρου, κυρίως σε u/m κατάσταση. ΜΚΕ δεν μαζεύω προς το παρόν γιατί δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Θα ήθελα και εμενα να μου δείξει κάποιος γιατι συμφωνώ μόνο στην πράξη τις μαθαίνεις.

Αν και τωρα ´εχω επικεντρωθεί σε νομίσματα, συλλεγω ακόμη ελληνικα γραμματοσημα, νέες χώρες, κυρίως Β. Ήπειρο, Δωδεκάνησα, Σαμος, Ιόνιοι Νήσοι.  Θα ήθελα να ξεκινήσω κάποτε και Κρητη ...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:25:30 μμ »

Solferino,

Δεν εχω ασχοληθει σοβαρα με ξενα γραμματοσημα αλλα ξερω πως αν στο μελλον το κανω, τοτε τα Γαλλικα θα ειναι η ν.1 επιλογη για εμενα.

Φανη,

Το μονο που εχω απο Κυπρο ειναι η πρωτη σειρα του 1960 με τις επισημανσεις στα Ελληνικα και Τουρκικα, με σαρνιερα. Ειναι καλη σειρα απο οτι ξερω. Πρεπει να εχει ενδιαφερον η Κυπρος, δεν την εχω μελετησει ομως καθολου. Δεν εχω καν καταλογο Κυπρου για τις κυκλοφοριες πριν το 60. Απο Κρητη εχω τις εκδοσεις της Κρητικης Πολιτειας, με σαρνιερα. Μου λειπει μονο το (πολυ δυσκολο) εισπρακτεο με το μικρο ΕΛΛΑΣ. Απο τα ξενα ταχυδρομεια της Κρητης, πολυ λιγα πραγματα. Το Αγγλικο ταχυδρομειο το εχω ολο πανω σε φακελο. Καλο κομματι. Ακομα εχω την πρωτη απο τις 2 γαλλικες σειρες. Τιποτα αλλο. Πρεπει να το παρω αποφαση και να κανω αποπειρα να ξεκινησω σιγα-σιγα και τα ξενα ταχυδρομεια Κρητης...

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 10:39:41 μμ από Helios » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:44:04 μμ »

Νίκο,

Για τα κυπριακά γραμματόσημα, μπορεις βρεις κάποια πράγματα, στο Στεκι, στο link για τα κυπριακά γραμματοσημα.

http://steki-syllekton.gr/index.php?board=64.0

Τα εχω όλα απο 1924 (εκτος 5 λιρου) μεχρι σήμερα, σε u/m κατασταση. Σιγα-σιγά θα πάω και πιο πίσω.

Πολύ θα ήθελα να δω την σειρά σου της Κριτικής Πολιτείας!

Φάνης.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:49:16 μμ »

Να επισημάνω ότι τα κυπριακά γραμματόσημα είναι πολύ όμορφα με σταθερή αξία. Είμαι πολύ χαρούμενος και περήφανος για αυτή την συλλογή μου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:51:40 μμ »

Φανη,

Θα μελετησω τα Κυπριακα, σε ευχαριστω για το link. Μπραβο για την συλλογη σου.

...Πολύ θα ήθελα να δω την σειρά σου της Κριτικής Πολιτείας!

Scanner δεν εχω αλλα αν θες μπορω να σου στειλω φωτογραφιες τα Κρητικα μου να ριξεις μια ματια. Δεν θα ειναι ιδιαιτερα καθαρες φωτος καθως η φωτογραφικη μου μηχανη δεν εχει καν macro, αλλα νομιζω πως θα ειναι αποδεκτες, πιστευω θα μπορεσεις να παρακολουθησεις. Θα την φωτογραφισω αυριο την συλλογη, θα χω χρονο. Αν θελεις στειλε μου ενα mail και θα προσπαθησω να σου στειλω αυριο τις φωτος.

Νικος
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:57:32 μμ »

Ευχαριστώ Νίκο. Θα σου στείλω το email μου, αν και ειναι συτό στο προφίλ μου.

Για κυπριακούς καταλόγους (οι τιμές τους δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα), υπαρχει του Βλαστού, αλλα για εμενα καλύτερος εινσι του Φραγκούδη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:59:21 μμ »

Ευχαριστώ Νίκο. Θα σου στείλω το email μου, αν και ειναι συτό στο προφίλ μου.

Για κυπριακούς καταλόγους (οι τιμές τους δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα), υπαρχει του Βλαστού, αλλα για εμενα καλύτερος εινσι του Φραγκούδη.

Οκ, βλεπω το mail σου. Αυριο θα εχεις φωτος. Καταλογο Κυπρου εχω εναν παλιο (1993) του Πυλαρινου... Ειναι Ελλαδας αλλα εχει και Κυπρο μεσα.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:09:54 μμ »

Ευχαριστώ Νίκο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:14:33 μμ »

Να πω και εγώ με την σειρά μου αν και νεότερος στο forum...
Ξεκίνησα να συλλέγω γραμματόσημα από 13 χρονών και μάζευα από ένα μαγαζί στο Μοσχάτο διάφορες "χαλκομανίες" όπως τις λέγαν μετέπειτα. Με την βοήθεια των γωνιών μου έγινα συνδρομητής στα ΕΛΤΑ στην
κακή περίοδο γύρο στο 80 εκεί στα τέλη των 13ων μου. Μέχρι που κάποια στιγμή σε έναν φίλο του πατέρα μου στην Νέα Σμύρνη μεγάλο φιλοτελιστή ανακάλυψα τα Γαλλικά γραμματόσημα και τις ενγκραβέ εκτυπώσεις.
Από τότε κόλλησα για τα καλά το μικρόβιο και τον φιλοτελισμό.
Στην αρχή μου άρεσαν τα σφραγισμένα γραμματόσημα και έχτισα μια συλλογή Γαλλία από σφραγισμένα. Για κάποια χρόνια παρέμεινα στα σφραγισμένα και σε μετέπειτα περίοδο και όταν πλέον τα οικονομικά μου πηγαίναν καλύτερα επεκτάθηκα στα ασφράγιστα γραμματόσημα και διάφορα άλλα κράτη.
Ως αποτέλεσμα όλου αυτού βρέθηκα με τα χρόνια να έχω πάρα πολλές συλλογές από κράτη της Ευρώπης όπως Γαλλία, Δ. Γερμανία, Βερολίνο, Α. Γερμανία, Ράιχ 1933-45, Ζώνες μεταπολεμικής Γερμανίας, Σοβιετική Ένωση, Τούβα !!!, Ελβετία και διάφορα άλλα κράτη με τρομερή ειδίκευση όμως πάντα στην Γαλλία. Επίσης Ελλάδα χωρίς ώμος να έχω εντρυφήσει στα κλασικά γραμματόσημα καθώς και Κύπρο νότια και βόρια πληρέστερες μέχρι το 2000. Επίσης μια σχεδόν πλήρη συλλογή από U.P.U. του 49 (75 χρόνια) και του 74 για την οποία έχω βραβευθεί στην έκθεση γραμματοσήμων του Πειραιά. Τελευταία εκτός από την συλλογή ασχολούμαι και με την αγορά - πώληση γραμματοσήμων.
Επίσης έχω υπάρξει μέλος και γενικός γραμματέας της Φιλοτελικής Εταιρίας Πειραιά.
Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι αν και είμαι σίγουρος ότι κάτι θα έχω ξεχάσει  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:17:36 μμ »

Εγώ πάλι έχω μαζέψει μόνο ελληνικά γραμματόσημα της περιόδου 1924 έως και 1964, εκτός από τη σειρά της Δημοκρατίας ασφράγιστα, άλλα με σαρνιέρα άλλα χωρίς, ανάλογα πως τα βρήκα και τώρα μαζεύω νέες χώρες με έμφαση στα της Δωδεκανήσου και κυρίως σε αυτά της ιδιαίτερης πατρίδας μου της Καλύμνου.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:23:00 μμ »

Να πω και εγώ με την σειρά μου αν και νεότερος στο forum...
Ξεκίνησα να συλλέγω γραμματόσημα από 13 χρονών και μάζευα από ένα μαγαζί στο Μοσχάτο διάφορες "χαλκομανίες" όπως τις λέγαν μετέπειτα. Με την βοήθεια των γωνιών μου έγινα συνδρομητής στα ΕΛΤΑ στην
κακή περίοδο γύρο στο 80 εκεί στα τέλη των 13ων μου. Μέχρι που κάποια στιγμή σε έναν φίλο του πατέρα μου στην Νέα Σμύρνη μεγάλο φιλοτελιστή ανακάλυψα τα Γαλλικά γραμματόσημα και τις ενγκραβέ εκτυπώσεις.
Από τότε κόλλησα για τα καλά το μικρόβιο και τον φιλοτελισμό.
Στην αρχή μου άρεσαν τα σφραγισμένα γραμματόσημα και έχτισα μια συλλογή Γαλλία από σφραγισμένα. Για κάποια χρόνια παρέμεινα στα σφραγισμένα και σε μετέπειτα περίοδο και όταν πλέον τα οικονομικά μου πηγαίναν καλύτερα επεκτάθηκα στα ασφράγιστα γραμματόσημα και διάφορα άλλα κράτη.
Ως αποτέλεσμα όλου αυτού βρέθηκα με τα χρόνια να έχω πάρα πολλές συλλογές από κράτη της Ευρώπης όπως Γαλλία, Δ. Γερμανία, Βερολίνο, Α. Γερμανία, Ράιχ 1933-45, Ζώνες μεταπολεμικής Γερμανίας, Σοβιετική Ένωση, Τούβα !!!, Ελβετία και διάφορα άλλα κράτη με τρομερή ειδίκευση όμως πάντα στην Γαλλία. Επίσης Ελλάδα χωρίς ώμος να έχω εντρυφήσει στα κλασικά γραμματόσημα καθώς και Κύπρο νότια και βόρια πληρέστερες μέχρι το 2000. Επίσης μια σχεδόν πλήρη συλλογή από U.P.U. του 49 (75 χρόνια) και του 74 για την οποία έχω βραβευθεί στην έκθεση γραμματοσήμων του Πειραιά. Τελευταία εκτός από την συλλογή ασχολούμαι και με την αγορά - πώληση γραμματοσήμων.
Επίσης έχω υπάρξει μέλος και γενικός γραμματέας της Φιλοτελικής Εταιρίας Πειραιά.
Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι αν και είμαι σίγουρος ότι κάτι θα έχω ξεχάσει  Σαρκασμός
Αυτό το νότια βόρεια Κύπρος το ήθελες ή σου ξέφυγε;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:30:23 μμ »

Το ήθελα γιατί πάντα πίστευα και πιστεύω ότι η Κύπρος είναι μια και άπλα χωρισμένη σε 2 τομείς.
Είπα κάτι που δεν έπρεπε αγαπητέ φίλε ? Εσύ πως περιγράφεις την Τουρκοκρατούμενη Κύπρο αν όχι Βόρεια Κύπρο ?
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:57:27 μμ »

Το ήθελα γιατί πάντα πίστευα και πιστεύω ότι η Κύπρος είναι μια και άπλα χωρισμένη σε 2 τομείς.
Είπα κάτι που δεν έπρεπε αγαπητέ φίλε ? Εσύ πως περιγράφεις την Τουρκοκρατούμενη Κύπρο αν όχι Βόρεια Κύπρο ?
Κατεχόμενο τμήμα της Κυπρισκής Δημοκρατίας.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences