Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:31:33 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: προτιμότερη η αγορά α, β ή γ;
α. "fine" ακαθάριστου χωρίς προβλήματα στη περίμετρο - 3 (13%)
β. "extra fine" καθαρισμένου χωρίς προβλήματα στη περίμετρο - 14 (60.9%)
γ. "extra fine" ακαθάριστου με κτίμημα στη περίμετρο - 6 (26.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 23

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι είναι λοιπόν χειρώτερο για ένα νόμισμα;  (Αναγνώστηκε 5314 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2016, 12:39:48 μμ »

Απο την στιγμη που το νομισμα εχει καθαριστει χανεται η συλλεκτικη του αξια εκτος αν μιλαμε για εξαιρετικα σπανιο κομματι!

Δηλαδή, ένα καθαρισμένο νόμισμα έχει χάσει τη συλλεκτική του αξία και ένα τσακισμένο τη διατηρεί;;;

-------------------

Τέσπα, θα κάνω μια προσπάθεια να ξεκαθαρίσω κάτι στον Ζαφείρη: Το ερώτημα είναι εξαρχής "άτοπο", δηλαδή χωρίς νόημα. Ο καθαρισμός αφορά νομίσματα στην περιοχή του ακυκλοφόρητου, γιατί αυτών ρίχνει την αξία. Τα χτυπήματα αφορούν νομίσματα από VF και κάτω (συνήθως πολύ πιο κάτω), γιατί φυσιολογικά εκεί βρίσκουμε χτυπήματα. (ΟΚ, υπάρχουν και εξαιρέσεις...) Άρα συγκρίνεις ασύγκριτα πράγματα.

(Ας συνεχίσει ο haros, γιατί εγώ πολλά έγραψα και θα μου 'ρθει καμία κολούμπρα... Άσε που θα αρχίσει να διαγράφει ο ένας και ο άλλος, γιατί θα τα θεωρεί άσχετα και ότι χαλάνε το "ωραίο θέμα".)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2016, 01:18:30 μμ »

Θα υποκύψω στον πειρασμό να γράψω και το εξής, μέχρι να βράσουν τα μακαρόνια, γιατί γράφαμε συγχρόνως με τον Δημήτρη. Βέβαια... κάποιος θα βρεθεί να το σβήσει, γιατί θα το θεωρήσει άσχετα και γιατί χαλάει το "ωραίο θέμα". Ελπίζω, όμως, ότι θα προλάβει να το διαβάσει ο Δημήτρης.

Η "ποσοτικοποίηση" των Αμερικανακίων αποδείχτηκε, κατά τη γνώμη μου, "πίθος των Δαναίδων". Στο παράδειγμα που αναφέρεις χρειάζονται περισσότερες από μία κλίμακες, μία κλίμακα λεπτομερειών και μία κλίμακα χρώματος.

Επειδή ο τομέας μου είναι τα χαρτονομίσματα, θα πάρω παράδειγμα από εκεί. Ένα χαρτονόμισμα VF μπορεί να έχει (πολλά) τσαλακώματα και σκισίματα (στο περιθώριο).
- Έχεις ένα χαρτονόμισμα με δυο-τρία σκισιματάκια και "UNC details".
- Έχεις ένα δεύτερο χαρτονόμισμα με δύο σταυρωτά τσακίσματα (ένα οριζόντιο, ένα κάθετο), χωρίς σκισίματα.
- Έχεις ένα τρίτο χαρτονόμισμα με δύο σταυρωτά τσακίσματα (ένα οριζόντιο, ένα κάθετο) με ένα σκισιματάκι.
- Έχεις ένα τέταρτο χαρτονόμισμα με πολλά τσακίσματα, αλλά "άρτια" περιφέρεια.

Αν προσπαθήσεις να ποσοτικοποιήσεις όλα αυτά... θα καταλήξεις ότι σου χρειάζονται περισσότερες από μία κλίμακες, μία κλίμακα τσακισμάτων, μία κλίμακα σκισιμάτων, ενδεχομένως και μια τρίτη οριζοντίων τσακισμάτων (για τα όρια XF-VF). Επομένως οι Ευρωπαίοι (ή IBNS στην προκείμενη περίπτωση) δεν είναι ότι βαριόντουσαν να φτιάξουν πιο λεπτομερή κλίμακα, θεωρούσαν απλώς ότι είναι ματαιοπονία. Δηλαδή, ότι η ακριβής "απόδοση" της κατάστασης του κάθε χαρτονομίσματος μπορεί να γίνει μόνο με την περιγραφή (όπως τα περιγράφω εγώ) και όχι με αριθμούς ή σύμβολα. Και ότι σε τελευταία ανάλυση η ένδειξη της κατάστασης είναι "ενδεικτική".

Από την άλλη, όμως, η κλίμακα Sheldon αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη στη βαθμολόγηση ακυκλοφόρητων νομισμάτων (και εκεί κοντά). Αλλά όπως επισημαίνεις, έδειξε και αυτή τα όρια της. Που, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι όρια ποσότητας (αριθμού) βαθμών, αλλά όρια τρόπου βαθμολόγησης. Όσο προστίθενται details, RB και EPQ, αποδείχνεται η ανάγκη χρήσης επιπλέον παράλληλων κλιμάκων (χρώματος, χαρτιού) και όχι επιπλέον βαθμών. Οπότε... ξανακαταλήγουμε στην "περιγραφική βαθμολόγηση", που είναι σαφέστερη. :-)

Καλές διαγραφές στους διαχειριστές.

Καλές διαγραφές στους διαχειριστές.
Για όποιον δεν καταλαβαίνει τι εννοώ, το εξηγώ: Το ξέρω ότι όλα αυτά που γράφω είναι άσχετα με το θέμα του Ζαφείρη. Σκόπιμα ξεφεύγω από το θέμα και το κάνω "λάστιχο". Γιατί πιστεύω ότι πρέπει να το πιάσει κανείς το θέμα σφαιρικά, από το κεφάλι. Να καταλάβει γιατί οι εταιρείες πιστοποίησης βαθμολογούν όπως βαθμολογούν και γιατί έχουν αλλεργία στο καθάρισμα, ώστε να μπορέσει να καταλάβει σε τι τελικά βλάφτει το καθάρισμα και τι θα πρέπει να ψάχνει ο Ζαφείρης στα νομίσματα που αγοράζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2016, 01:28:31 μμ από sac » Καταγράφηκε
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2016, 05:57:00 μμ »

κατάλαβα τις παρατηρήσεις όλων και είναι πολύ χρήσιμο που υπάρχει ένας τέτοιος χώρος για νέους όπως εγώ. Να ένα παράδειγμα νομίσματος που είχα στο μυαλό μου όταν άνοιγα το θέμα, μου άρεσε σαν νόμισμα, δεν είναι και τόσο κοινό να φανταστώ όμως με χαλούσε πολύ το χτύπημα στο rim χωρίς να γνωρίζω όμως πόσο επηρεάζει την αξία του. το νόμισμα είναι από δημοπρασία στο ebay, εδώ και το λινκ γιατί  οι φωτογραφίες δεν είναι δικές μου. http://www.ebay.co.uk/itm/GREECE-1883-2-drachmai-silver-coin-RARE-Grade-key-date-/222064992770?hash=item33b41ae202:g:nPEAAOSwLpdW9ZGG
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 02, 2016, 08:28:44 μμ »

τι μειώνει περισσότερο τη συλλεκτική αξία ενός νομίσματος;


Να μην το εχεις στην κατοχη σου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 02, 2016, 09:43:21 μμ »

Καλοριζικο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 02, 2016, 09:58:45 μμ »

καλοριζικο και απο εμενα ,πολυ ομορφο και επειδη ρωτησες για μαστορες και φτιαξιματα αυτο εδω δεν θελει τετοιες προσπαθειες,αν και εγω δεν ξερω να φτιαχνει ριμ Αναποφασιστικότητα.Συμφωνω και με τα παιδια που ανεπτυξαν τις σκεψεις τους,εγω ψηφισα την β επιλογη.Παντως για το συγκεκριμενο αν με εβαζες να διαλεξω σε ενα φ ακαθαριστο η σαν και αυτο εδω με προβλημα στο ριμ θα διαλεγα το συγκεκριμενο με το προβλημα γιατι εχει τα υπολοιπα στοιχεια που θελω να βλεπω στα νομισματα μου,αυτη βεβαια ειναι υποκειμενικη αποψη που αλλαζει με το νομισμα που προκειται να ενδιαφερθω Χαμόγελο Αν βεβαια σε τιμη που αναφερες δεν υπηρχε το ριμ θα εκλεινε με τριψηφιο νουμερο αρα μειωνεται η αξια και μαλιστα πολυ
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2016, 10:14:07 πμ »

να πω κι εγω το μακρύ μου...
χειρότερο σε ένα νόμισμα είναι:
1. Να έχει τρύπα
2. Να έχουν αλλοιωθεί χαρακτηριστικά (αριθμοί και γράμματα) ώστε να μην φαίνονται ή να μην αναγνωρίζονται.
3. να στραβώσει το νόμισμα
4. Να υπάρχουν χτυπήματα στην περίμετρο.
5. Να φέρει βαθιές γρατσουνιές.
6. Να είναι καθαρισμένο- να φέρει ελαφρές γρατσουνιές
7. Να είναι μιασμένο (πιασμένο) απο ανθρώπινο (και οχι μόνο) χέρι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences