Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:04:24 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: louis XVIII  (Αναγνώστηκε 8462 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 07:38:46 μμ »

γενικα για την ιστορια και μονο να προσθεσω οτι το 1814 ηταν μια πολυ περιεργη χρονια.Μετα την ηττα του Ναπολεοντα στην Λειψια το 1813 ,και την κατατροπωση του στρατου του, το 1814 ειχμε την παλινορθωση των Βουρβωνων και την εξορια στο νησι Ελβα.Γι αυτο το 1814  εχουμε κοπη και με Ναπολεοντα και Λουδοβικο.Η κεφαλη του Ναπολεοντα υπηρξε ηδη απο τις αρχες 1800, ενω η κιεφαλη Λουδοβικου σχεδιαστηκε γρηγορα για να γινει γνωστη μεσω του νομισματος η πτωση του αυτοκρατορα.Μαλιστα για να επιταχυνθει  η διαδικασια πολλα κοπηκαν και στο νομισματοκοπειο του Λονδινου.Γι αυτο και υπηρχε μια προχειροτητα στην σχεδιαση και μια προτομη που δεν κολακευε το βασιλια.Γι αυτο και μετα το 1815 και την οριστικη ηττα του Ναπολεοντα στο Βατερλω η προτομη αλλαξε.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:03:46 μμ »

αποδεχομαι το λαθος μου,λογω της αγνοιας αυτης της χρονολογιας,αφου ειχα στο μυαλο μου τελευταια χρονολογια κοπης του ναπολεωντα,το 1814,ισως παρασυρθηκα απο το νομισμα μου,και αγνοιας,οτι εκοπησαν την ιδια χρονια δυο διαφορετικοι βασιλεις,της κραταιας τοτε γαλλιας,μικρος ειμαι ακομη,ολο και κατι καινουργιο μαθαινω.αν και απο οτι βλεπω,εχουν κοπει αρκετα!!! και σε διαφορετικα νομισματοκοποια,συγνωμη μπαρμπα γιωργο,μικρος ειμαι ακομη!!!το μυαλο μου πηγε και στην σπανιοτητα,αλλα οπως γραφει και ο αναργυρος κοπηκαν,την ιδια χρονια ,και των δυο.οπως και ο θυρεος,πραγμα πολυ προχειρο,για τους ομορφους γαλλικους θυρεους,και οικοσημα,οσο ζεις μαθαινεις.παντως το θεμα κιβδηλου το ανεφερα,ως πιθανοτητα,και οχι οτι σιγουρα ειναι!!!οπως ξαναγραφω,στην δευτερη παραθεση μου,αν δειτε.χαιρετω,και αναγνωριζω την λαθος εκτιμηση,απο τον ακομψο θυρεο?,αφου βιαστηκα και δεν συμβουλευθηκα τον παγκοσμιο καταλογο της εποχης,συγνωμη κυριε γιωργο,αν εκ παραδρομης,δεν ηξερα, την χρονολογια της αρχης, της βασιλειας του λουδοβικου του 18ου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:10:20 μμ »

Γηράσκω αεί διδασκόμενος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:13:14 μμ »

απο θεμα τιμης,αν το εξαιρετικο 45,εχει ατην τιμη που βλεπουμε?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:19:39 μμ »

Ρε Γιαννιω μου αμα το εξαιρετο εχει 340 ευρω πιστοποιημενο , πόσο να εχει το λιωσμενο , χαρακωμενο και καταχτυπημενο? Ειπαμε οτι παει στην τιμη μεταλλου , ποσο ποιο ξεκαθαρο να το κανουμε?? 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:26:51 μμ »

συμφωνω,εκει το εκτιμησα απο την αρχη,αλλα μετα με επιασε!!! το κατασκοπικο μου δαιμονιο,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 09:30:37 μμ »

To κατασκοπικο σου δαιμονιο να το βαλεις να δουλεψει στο μοναστηρακι να βρει για τον φιλο σου τιποτα μονολεπτα του Καποδιστρια σε καλες τιμες , καμια πλαγια ανατροπη σε καμια καλη δεκαρα της κρητικης πολιτειας Κλείσιμο ματιού
Και αν σου φανουν πλαστα μην τα αποριψεις!!
Εμενα θα μου κανουν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences