Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:24:42 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: louis XVIII  (Αναγνώστηκε 8465 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spartakos77
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 21, 2011, 08:59:23 μμ »

γεια σας θελω να αγωρασω ενα νωμιζμα louis XVIII 1814
θελω να μου πειτε εαν ξερεται τιμη και εαν υπαρχει θεμα σπανιοτητας
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 09:03:39 μμ »

βαλε μας μια φωτο του νομισματος για να ξερουμε γιατι μιλαμε.
Καταγράφηκε
spartakos77
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 09:12:27 μμ »

αυτες εχω
Καταγράφηκε
spartakos77
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 09:59:42 μμ »

τι εχετε να πειτε παιδια?
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 11:20:02 μμ »

Φιλε μου δεν μου αρεσει εχει πολλα κτυπηματα στην περιφερια,και πανω απ΄το κεφαλι ειναι κτυπημα  ή απο κολλημα χαλκα;
ποσο στο δινουν;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 01:02:21 πμ »

αγαπητε φιλε,το νομισμα αυτο,ειναι ενα κοινο,πολυφθαρμενο εικοσοφραγκο,δεν βλεπω το λογο? να το αγορασεις.ειναι πολυ κοινο,και φθηνο.απο τα διακριτικα,πρεπει να ειναι κοπης παρισιων,πραγμα που το κανει,ακομα πιο κοινο.βεβαια αν σου αρεσει εσενα?σαν μεταλλο ειναι καλη τιμη.δεν βλεπω αλλο συλλεκτικο λογο αγορας,φιλικα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 01:10:14 πμ »

αγαπητε φιλε,το νομισμα αυτο,ειναι ενα κοινο,πολυφθαρμενο εικοσοφραγκο,δεν βλεπω το λογο? να το αγορασεις.ειναι πολυ κοινο,και φθηνο.απο τα διακριτικα,πρεπει να ειναι κοπης παρισιων,πραγμα που το κανει,ακομα πιο κοινο.βεβαια αν σου αρεσει εσενα?σαν μεταλλο ειναι καλη τιμη.δεν βλεπω αλλο συλλεκτικο λογο αγορας,φιλικα γιαννηςτ.
αν και σε αυτην την ημερομηνια,υπηρχε στην εξουσια,ακομη ο μεγας ναπολεων.κοιτα!!! μηπως ειναι δυσκολη ημερομηνια,και απο τον θυρεο που βλεπω,μου φαινεται πολυ,προχειροτυπωμενο,με αλλα νομισματα του ιδιου βασιλεα.επισης με παραπεμπει και σε κιβδηλο,λογω της συγκρισης με δικα μου,αν και η πλευρα του λουι,μου φαινεται αρκετα καλη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 06:21:56 πμ »

<<επισης με παραπεμπει και σε κιβδηλο,λογω της συγκρισης με δικα μου,αν και η πλευρα του λουι,μου φαινεται αρκετα καλη.>>

Φιλε μου Γιαννη εκοψες την αγωγη που σου ειχαν δωσει και αρχισες παλι να τα βλεπεις ολα κιβδηλα??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Γνησιο ειναι το νομισμα αλλα τοσο ταλαιπωρημενο που δεν αξιζει να το αγορασεις πανω απο την αξια του χρυσου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 07:50:34 πμ »

γιωργο δεν μου εχει φυγει ποτε η μανια,περι κιβδηλων,λογω οτι, στην συλλεκτικη μου πορεια,εχουν περασει,και περνανε αρκετα κιβδηλα,αλλα εβαλα ως αρχη, να κανω το κοροιδο,και οι κατεχοντες τετοια, ας βγαλουν ακρη μονοι τους,για να μην γινομαι κακος και βαρετος.αν αρεσει σε μερικους να συλεγουν κιβληλα,και αλλους που φυσικα τους συμφερει να τα πωλουν,εμενα δεν μου πεφτει λογος.οσο για το γαλλικο εικοσαρικο του 1814,συγκρινε οπισθοτυπους του ιδιου νομισματος και πες μου την γνωμη σου?γιαυτο τονιζω κιολας,οτι λογω οτι ηταν μεταβατικη ημερομηνια,το 1814 εχει κανονικες κοπες, και του μεγαλου ναπολεοντα,και αυτη η κοπη να ειναι προχειρα επιμελημενη.συγκρινε τις δαφνες κλπ,οπως επισης γραφω οτι το προσωπο μου φαινεται κανονικο?και αρκετα διατηρημενο.ποσο καιρο εχω να γραψω για κιβδηλα?σε αυτο το νομισμα κατι δεν μου αρεσει,η μεγαλη γενικη φθορα,ενω ο λουι,ειναι αψογος?(το προσωπο του νομισματος εννοω).οσο για τα κιβδηλα εκτος ενα δυο περιπτωσεων, στα υπολοιπα δεν εχω πεσει εξω.το ταλληρο σου του 1851? γιατι να μην το βγαλω κιβδηλο?η αλλα νομισματα,που βλεπω.αν ηξερες ποσα κυκλοφορουν,θα αλλαζες γνωμη και εσυ.οπως εσυ, εισαι γνωστης των  χρυσων  λιρων,ετσι και εγω,λογω της μεγαλης ενασχολησης με συναλλαγες ,παλαιων ειδικα νομισματων,εχω αποκτησει,καποια μικρη πειρα.ποσες δραχμες κοινες του 10-11,προγενεστερερα χαμηλων αξιων,εχουν βγει στην ιστοσελιδα κιβδηλα,η ποσες χουντες αργυρες,που δεν τις αγοραζουν ,ουτε 150 ευρω?σε ποσους εμπορους εχω κανει τεστ, με ταλληρα,γεωργιου,οθωνα, και την εχουν πατησει?και μετα λεγαν δεν το προσεξαν καλα,κλπ,ο λεωνιδας κατι ξερει,αν τον ρωτησεις.εχεις δικιο,ισως η σιωπη ειναι χρυσος,αλλα διαβασε καλα ολες τις αποψεις μου,για το συγκεγκριμενονομισμα.για σπανια ημερομηνια,δυσκολη κοπη,ισως?ειναι,και οχι ειναι!!!αν και η απλη γνωμη! ειναι συμπερασμα, τοτε να μην ξαναεκτιμησω!!! νομισμα,αφου ειμαι προκατειλημενος! και τα βγαζω ολα τζουφια,παντα φιλικα,σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:51:08 μμ »

γιαννη να την γραφεις την γνωμη σου γιατι ειναι σημαντικη και παντα υπολογισιμη.Και ο Γιωργος νομιζω σου την λεει λογω της φιλικης σχεσης που εχετε εδω και αρκετο καιρο.Παντως και σε εμενα το νομισμα φαινεται 100% γνησιο αλλα αρκετα ταλαιπωρημενο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 01:51:24 μμ »

γιαννη να την γραφεις την γνωμη σου γιατι ειναι σημαντικη και παντα υπολογισιμη.Και ο Γιωργος νομιζω σου την λεει λογω της φιλικης σχεσης που εχετε εδω και αρκετο καιρο.Παντως και σε εμενα το νομισμα φαινεται 100% γνησιο αλλα αρκετα ταλαιπωρημενο.

ΑΑΑ γεια σου!!
Αν δεν την πω στον μικρο μου τον φιλο τον μπαρμπα Γιαννη σε ποιον θα την πω ε?  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 01:56:53 μμ »

αγαπητε αναργυρε ,ο γιωργος δεν επαψε να ειναι φιλος μου,και ξερει,οτι, οταν εχω αδικο,δεν επιμενω.οπως και με το συγκεγκριμενο εικοσαρικο,απλως εγραψα, οτι καπου!! δεν μου αρεσε ο προχειρος,(για γαλλικα,και ειδικα χρυσα!νομισματα),το προχειροφτιαγμενο στεμμα?,οι δαφνες,και γενικα ο οπισθοτυπως.παντα βασιζομενος και σε νομισματα του ναπολεοντα δικα μου, οπως,χρυσο 40φραγκο του 1814,κλπμου εκανε εντυπωση!!!η ιδια χρονολογια.δεν ειπα ποτε! οτι σιγουρα ειναι κοπια,αλλα αντιθετως!!!μηπως ειναι σπανια κοπη,και ο κυριος που το κατεχει,ας το ερευνηση!!!αλλιως ειναι ενα ταλαιπωρημενο,χρυσο γαλλικο νομισμα.θα ημουν αδικος αν δεν εγραφα ολες!!!τις παραμετρους,φθορα,ημερομηνια,κοπια,σπανιοτητα,κλπαν εγραφα μονο κιβδηλο,θα ειχε ολο το δικιο δικο του.το ξαναγραφω και παλι,απο μια φωτογραφια,δεν μπορουμε,ποτε,να ειμασται σιγουροι 100 τοις%.αλιμονο με τον γιωργο δεν εχουμε ποτε αλλαξει δευτερη κουβεντα,ποσο μαλλον,για ενα νομισμα που δεν το γνωριζουμε,ειδικα εγω.στα γαλλικα εχω αρκετη εμπειρια,ειδικα στα λουδοβικεια,και του 19ου αιωνα,αυτον τον τυπο,πρωτη φορα τον βλεπω.ισως ειναι καποιο,που δεν γνωριζω?αλλα περα απο αυτο με τον φιλο γιωργο ,πιστευω οτι εχουμε μια καλη φιλικη σχεση,και γενικα ειναι η μονη, ελληνικη ιστοσελιδα νομισματων,που συμετεχω.ισως μερικες φορες,γινεται υπερβολη,η μεγαλη καχυποψια μου,αλλα πιστευω,οτι βοηθω,παρα βλαπτω,με το να παρατηρω,ολες τις πιθανες εκδοχες,ειδικα στην εποχη της απομιμησης,που ζουμε,σε ολα τα πραγματα γυρω μας.χαιρετω,και θα ηθελα να ακουσω πληροφοριες,για το συγκεγκριμενο νομισμα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 02:05:51 μμ »

και οπως σου ελεγα αναργυρε,ειναι και θεμα ηλικιας.την ιδια οραση εχουμε εμεις,με εναν ηλικιωμενο κρητικο?το γηρας ,ουκ, ερχετε μονον!ναχαμε λιγη στακα?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 02:13:14 μμ »

Θες φωτο για αντιπαραβολη φιλε μου??
Οριστε εδω και τα δυο σχεδια http://www.usagold.com/gold/coins/louis-xviii.html

Για συγκρινε τα τωρα με το αετησιο ματι σου , διοτι εγω οσο νανε φοραω και γυαλια και δεν καλοβλεπω που και που Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 02:19:42 μμ »

Και μια δημοπρασια απο τις πολλες κλεισμενες και ανοιχτες για να παρετε μια ιδεα ποσο πουλιετε
http://www.ebay.com/itm/1814-FRANCE-LOUIS-XVIII-GOLD-COIN-20-FRANCS-NGC-TOP-/250866910304
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences