Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:53:09 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πως να αρχησω την συλλογη μου??  (Αναγνώστηκε 19962 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:19:48 μμ »

Το σετ της λαμπαδιδρομιας το ανεφερα γιατι και αυτο εχει 2 χρυσα 24κ και τεσσερα ασημενια 1ουγγιας και
το καθενα και παει σετ και η τιμη του, ειναι πολυ παραπανω απο τα 500 ευρω που διαθετεις.
Με αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις ενα απο τα 6 χρυσα 100σταευρα του 2004.
Αυτα μπορω να σου πω ως λυση,γιατι βλεπω οτι εισαι καθετος ως προς την περιεκτικοτητα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 10:53:05 μμ »

υπαρχουν και οι χρυσες μπαρες!!!που εισαι σιγουρος,οτι ειναι καθαρο χρυσαφι.φιλε νοβακ.δεν θελω,να σε απαξιωσω,αλλα ξεκινας,και με πεντε κατοσταρικα,θελεις καθαρο χρυσο!!!και δυκολο νομισμα.γιατι δεν ξεκινας,αν σου αρεσουν? με τα χρυσα 20ρικα, ευρωπαικα.η, λιρες,μιαμιση βεβαια, με 500 ευρω,μην βιαζεσαι!θα την παθεις απο κανεναν πονηρο,και θα τα παρατησεις.ξεκινα επιτελους, με τις ομορφες αργυρες ουγγιες,παντα σου μιλαω φιλικα,σε χαιρετω,και πραξε οπως νομιζεις.πιστευω,οτι ολα τα παιδια της παρεας σου ειπαν,συνετες λυσεις,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 11:28:22 μμ »

παιδια ξερετε τι αξια εχει αυτο το νομισμα??στο χαρτι λεει οτι εχει βγει σε καθαρο χρυσο μονο σε 200 κομματια..μπορειτε να ψαξετε τι γινεται μαυτο??εχω ψαξει στο google δεν εχω βρει τιποτα γιαυτο το νομισμα..ψαξτε το λιγο..
Καταγράφηκε

PureGold!!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:12:17 πμ »

αυτο δεν ειναι νομισμα αλλα ενας δισκος μεταλλου(μεταλλιο) κομμενο απο ιδιωτικη εταιρια.Για εναν συλλεκτη δεν παρουσιαζει ενδιαφερον.Ο κατοχος του θα ειναι τυχερος αν μπορεσει να το πουλησει στην τιμη του μεταλλου που αναφερει οτι περιεχει.Το γερμανικο πιστοποιητικο του αναφερει αριθμους κοπης και περιεκτικοτητα αλλα παντα  σε τετοιες περιπτωσεις απο τους εμπορους γινεται εξεταση για να βρεθει η περιεκτικοτητα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:01:17 πμ »

φιλε νοβακ,οπως σωστα γραφει και ο αναργυρος,ενα θεμα με τον προεδρο ρηγκαν!!και μαλιστα ιδιωτικης κοπης,(γιαυτο δεν αναφερεται πουθενα),δεν εχει συλλεκτικη νομισματικη αξια,μπορει εσενα να σου αρεσει,αλλα,γενικα με το ζορι, θα στο αγορασουν στην τιμη του χρυσου.και εσυ αμα θελεις μια σοβαρη ποσοτητα,παραγγελνεις σε ενα εμπορικο νομισματοκοπειο,ενα θεμα της αρεσκειας σου.σκοπος ειναι να ψαχνεις για νομισματα,κρατικων κοπων,και απο αναγνωρισμενες χωρες,σαν ασφαλη αγορα φυσικα,γιατι αν σου αρεσει ο ρηγκαν,εμενα περισευει!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:10:01 πμ »

μιλησα με τον πατερα μου για την συλλογη που θελω να αρχησω και μου εδωσε για αρχη τα παρακατω νομισματα..τα ειχε παρει απο γερμανια παλια. παιδια θελω να μου πειτε την αξια αυτων τον νομισματων.. ειναι ολα μιας ουγγιας..
1.the australian nugget 1989-elizabeth 2
2.the australian nugget 1991-elizabeth 2
Καταγράφηκε

PureGold!!!
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:12:27 πμ »

3.south africa krugerrand 1981
4.gold eagle-afto den grafei imeromini giati???
Καταγράφηκε

PureGold!!!
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:15:04 πμ »

5.canada-elizabeth 2 1979
6.philharmoniker 1990
gia peite mou re paidia na kserw kai ti exo sta xeria mou...
Καταγράφηκε

PureGold!!!
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:16:44 πμ »

α..και αυτο με τον ρηγκαν ηταν μαζι με αυτα που μου δωσε ο πατερας μου..αλλα γιαυτο μου λυσατε την απορια!!για πειτε μου τωρα για τα υπολοιπα παιδια..
Καταγράφηκε

PureGold!!!
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:20:17 πμ »

ειχε και αυτην την μικρη μπαρα μεσα..
Καταγράφηκε

PureGold!!!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 01:32:26 μμ »

φιλε νοβακ,ειναι τα συνηθισμενα επενδυτικα χρυσα νομισματα της μιας ουγγιας,υπαρχουν,και απο αλλες, χωρες  πολλα νομισματα του ειδους.δεν τα απαξιωνω,γιατι ειναι ακριβα,λογω βαρους,αλλα δυσκολο,να πουληθουν,λογω τιμης.αν η οικονομικη σου επιφανεια,σου επιτρεπει να αγοραζεις τετοια νομισματα,ειναι ευχαριστο,,αλλα απο θεμα συλλεκτικοτητας δεν παρουσιαζουν ενδιαφερον,καλυτερα να αγοραζεις μπαρες που πουλιουνται,πιο ευκολα.απο οτι βλεπω δεν σου αρεσει το νομισμα σαν αντικειμενο,με την εννοια της συλλογης,αλλα της αξιας.σιγουρα ομως, αμα σου αρεσουν εσενα ,εμενα περισευουν!!!εγω θερειπιν, ψαχνω κανενα ιστορικου,και καλλιτεχνικου ενδιαφεροντος,πιο παλιο,που να εχει κυκλοφορησει,να κρυβει ιστορικα γεγονοτα,αγνωστα απο τις γενικες γνωσεις που ξερουμε,συν το θεμα του τροπου κοπης, καθε ιστορικη περιοδος,οπως στην ελλαδα,ο καποδιστιας,ο οθων,η πρωτη ελληνικη δημοκρατια κλπ.παντως και τα λεγομενα επενδυτικα νομισματα,δεν ειναι και ασχημα,αλλα το πολυ να αγοραζα,με τις σημερινες οικονομικες συνθηκες,δυο τρια τον χρονο,και αν?σε χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓκαλη συνεχεια.
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:37:08 πμ »

παιδια θελω να ρωτησω και κατι αλλο μπορεισ ν ελενξεις ενα χρυσο νομισμα με οτν ηχο του??καπου διαβασα κατι τετοιο...πως ακριβως γινεται??το χτυπας πανω σε κατι συγκεκριμενο???για πειτε πως γινεται..
Καταγράφηκε

PureGold!!!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:36:56 πμ »

Γινετε οπως στην εικονα που θα δεις...... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:44:24 πμ »

Περα απο την πλακα τωρα,
 εαν παρεις π.χ ενα νομισμα του ευρω και το πεταξεις ψηλα στον αερα, οπως οταν παιζαμε
"κορωνα γραμματα", και κανεις το ιδιο με μια χρυση λιρα θα καταλαβεις την διαφορα στον ηχο  Κλείσιμο ματιού
Το χρυσο ακουγετε σαν "φτερουγισμα εντομου" ας πουμε Μεγάλο χαμόγελο
Επισης "εμπειρος" συλλεκτης που γνωριζω "ακουμπαει" ενα ασημενιο νομισμα στο ενα δακτυλο και το
χτυπαει απαλα με το με ενα αλλο ασημενιο και καταλαβαινει ακομα και τους βαθμους σε ασημι που εχουν. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:30:29 πμ »

επισης καλη λυση,ειναι και η καφετζου!!!,που σου λυνει και τυχον αλλες αποριες,λιγο αντιεπιστημονικο βεβαια,αλλα εχει αρκετη αποδοχη!! απο τους νεοελληνες.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences