Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:15:32 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα Jumbo ονομάζουν τα Σκόπια "Μακεδονία"  (Αναγνώστηκε 9164 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2013, 11:12:10 πμ »

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει ιστορία-ή μάλλον ιστορίες- φίλε warrior για αυτό καλά θα ήταν να μην λέμε στοιχεία που δεν ισχύουν.Οι πλειοψηφία των σλάβων από το κράτος των Σκοπίων τι είναι;Βούλγαροι δεν είναι; το απέδειξαν μάλιστα όταν η Βουλγαρία μπήκε στην ΕΕ και έτρεξαν αμέσως να βγάλουν Βουλγάρικα διαβατήρια.Όσο για την αρχαία Μακεδονία αυτή εκτεινόταν σε ένα  μικρό κομμάτι του σημερινού κράτους των Σκοπίων, όμως αυτό τι σημαίνει; ότι μπορούν να λένε, να γράφουν, ότι θέλουν και να διεκδικούν την μισή  Ελλάδα αντί να τους έχουμε ήδη ενσωματώσει και να τελειώνει η υπόθεση με αυτά τα ...άντε να μην τους χαρακτηρίσω λόγω στεκιού.

+1000000000000000
Η εθνικιστικη εξωτερικη πολιτικη των σκοπιανων σημερα υπερισχυει σε βαρος της ηπιας εξωτερικης πολιτικης της χωρας μας!!Αυτο εχει αντικτυπο στον λαο τους που ενω πειναει αυτοι σηκωνουν αγαλματα του Μ.Αλεξανδρου τρομαρα τους!Αν δεν υποκυψουν οι προδοτες που μας κυβερνανε και δεν αναγνωριστει αυτη η ονομασια μια ζωη Βουλγαροι κομιτατζηδες ειναι που σε αιωνες ιστοριας βλεπαν την Θεσσαλονικη και την Μακεδονια και τους τρεχαν τα σαλια!!!!
Και το ξαναλεω για τους δηθεν προοδευτικους και αριστερους που υποστηριζουν την ονομασια!!Οι σκοπιανοι ειναι ο ορισμος των εθνικιστων!!Τιποτα αλλο!Οποιος τους υποστηριζει υποστηριζει τον  εθνικισμο και επεκτατισμο των εθνων!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2013, 11:14:11 πμ »

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει ιστορία-ή μάλλον ιστορίες- φίλε warrior για αυτό καλά θα ήταν να μην λέμε στοιχεία που δεν ισχύουν.Οι πλειοψηφία των σλάβων από το κράτος των Σκοπίων τι είναι;Βούλγαροι δεν είναι; το απέδειξαν μάλιστα όταν η Βουλγαρία μπήκε στην ΕΕ και έτρεξαν αμέσως να βγάλουν Βουλγάρικα διαβατήρια.Όσο για την αρχαία Μακεδονία αυτή εκτεινόταν σε ένα  μικρό κομμάτι του σημερινού κράτους των Σκοπίων, όμως αυτό τι σημαίνει; ότι μπορούν να λένε, να γράφουν, ότι θέλουν και να διεκδικούν την μισή  Ελλάδα αντί να τους έχουμε ήδη ενσωματώσει και να τελειώνει η υπόθεση με αυτά τα ...άντε να μην τους χαρακτηρίσω λόγω στεκιού.

+1

eTSI είναι. Αν θέλετε μπορείτε να ακούσετε ομιλίες στο youtube ξένων ιστορικών - κυρίως βρετανών - που μας επιβεβαιώνουν 100%. Οι ομιλίες είναι στα αγγλικά χωρίς υποτιτλους αλλά δεν ειναι δύσκολες.
Συνοπτικά τα νυν ονοματα των Σκοπιανων δεν εχουν σχεση με των Μακεδόνων ενα τα δικά μας εχουν. Τα ηθη και εθιμα ακριβώς το ίδια. Δεν εχουν κανένα κοινο στοιχείο πλην του γεωργαφικού στοιχείου που όμως δεν αρκει.Και το γνωρίζουν καλά αυτό. Με την ίδια λογική των Σκοπιανών θα μπορούσαν να αλλαξουν το ονομα τους και να του πουν ΒΥΖΑΝΤΙΟ?. Ρωταω δεν ξέρω Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2013, 12:03:47 μμ »

Καποτε εβλεπα ενα Αγγλικο παιχνιδι ιστορικων ερωτησεων στην τηλεοραση. Οι διαγωνιζομενοι (ενα ανδρογυνο) τους εκαναν την εξης απλη ερωτηση: -τι εθνικοτητας ηταν ο Μεγας Αλεξανδρος. Το ζευγαρι αφου συζητησε μερικα δευτερολεπτα απαντησε οτι ηταν Ελληνας. Οι διοργανωτες την ελαβαν λαθος και ειπαν οτι ηταν απο τα fyrom. Σε μεγαλη εκπληξη ολων εκει τους ακυρωσαν. Τα συμπερασματα δικα σας.

Φιλε μιλου σου εχω απαντησει πολλες φορες σε πολιτικοσυζητηση. Θα σου γραψω αλλη μια φορα οσο πιο απλα μπορω και χωρις πραγματικα ιχνος ειρωνειας η αντιπαραθεσης.

Μην τα βλεπεις ολα εθνικιστηκα και αριστερα. Σιγουρα αυτοι που μας κυβερνανε δεν ειναι οι καταλληλοι για την θεση. Αλλα μην ξεχνας οτι ο λαος τους ψηφησε.
Το θεμα με την ονομασια των Σκοπιων ειναι σημαντικοτατο και δεν προκειται να λυθει με εθνικισμο. Οπως και το οικονομικο προβλημα που εχει η χωρα μας επισης δεν θα λυθει με εθνικισμο. Δυστηχως με ψευτοτσαμπουκα η χωρα δεν θα κανει τιποτα.
 Τα προβληματα θα λυθουν στα ευρωπαικα κοινοβουλια με επιδεξιους χειρισμους απο ικανους ανιδιοτελεις πολιτικους που αυτη την στιγμη δυστηχως δεν εχουμε. Πλεον ολες οι εθνικες διεκδικησεις εκει θα κερδιθουν.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
 Φιλικα Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2013, 12:13:47 μμ »

+1
eTSI είναι. Αν θέλετε μπορείτε να ακούσετε ομιλίες στο youtube ξένων ιστορικών - κυρίως βρετανών - που μας επιβεβαιώνουν 100%. Οι ομιλίες είναι στα αγγλικά χωρίς υποτιτλους αλλά δεν ειναι δύσκολες.
Συνοπτικά τα νυν ονοματα των Σκοπιανων δεν εχουν σχεση με των Μακεδόνων ενα τα δικά μας εχουν. Τα ηθη και εθιμα ακριβώς το ίδια. Δεν εχουν κανένα κοινο στοιχείο πλην του γεωργαφικού στοιχείου που όμως δεν αρκει.Και το γνωρίζουν καλά αυτό. Με την ίδια λογική των Σκοπιανών θα μπορούσαν να αλλαξουν το ονομα τους και να του πουν ΒΥΖΑΝΤΙΟ?. Ρωταω δεν ξέρω Σαρκασμός Σαρκασμός
Αυτές τις ομιλίες πρώτα θα πρέπει να τις ακούσει ο ανιστόρητος Μάθιου που κάνει ότι δεν καταλαβαίνει και ζητά να σώσει την παρτίδα για όφελος των Σκοπιανών ψάχνοντας  ονομασία με γεωγραφικό και δεν ξέρω τι άλλο προσδιορισμό... Και τα πράγματα είναι τόσο μα τόσο απλά. Δεν υπάρχει ιστορικός που να αποδέχεται τους ισχυρισμούς των Σκοπίων και όμως οι πολιτικάντηδες επιμένουν...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 28, 2013, 12:19:01 μμ »

Steλιο γνωρίζεις ασφαλώς πως το τηλεπαιχνίδε δεν εκφράζει την Βρετανική εξ.πολιτική. Επίσης εμένα δνε μου είναι σαν ιστορική προσωπικότητα συμπαθης ο Μ.Αλέξανδρος αλλά ήταν Ελληνας και οποιος το αρνείται ας ανοίξει κανα βιβλίο να ξεστραβωθεί. ΥΠάρχει ένα δίτομο έργο του DROYSEN που το προλογίζει ο Αποστολίδης για την ιστορια του Μ.Αλέξανδρου. Ας το διαβάσετε και μετά πειτε τι σχέση μπορεί να είχε με στο Σκόπια ....

Επιπρόσθέτως Στέλιο συμφωνώ πως με τη διπλωματία μπορείς να λύσεις πολλά προβλήματα οπως και αυτό της ονομασίας της γεινοτικής χώρας αλλά δεν μπορώ να παραβλέπω πως υπάρχουν τετοια άτομα στη βουλή
http://news247.gr/eidiseis/politiki/neo_faltso_ths_repoush_gia_tis_genoktonies_twn_pontiwn_kai_twn_ellhnwn_ths_mikras_asias.2271708.html

Αρνουνται γενοκτονίες, επικαλούνται σε σχολικά βιβλία συνοστισμούς και άλλα τέτοια.

Δεν είμαι εθνικιστής, όυτε αριστερός , πιστέυω πως είμαι ενας απλος άνθρωπος που σκεφτεται με τη λογική. Και τετοιες συμπεριφορες απο Ελληνες βουλευτες δεν νομιζω πως ειναι επιθυμητές....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 28, 2013, 12:20:25 μμ »

σορρυ για το συντακτικό,βιαζομαι Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 28, 2013, 12:39:54 μμ »

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει ιστορία-ή μάλλον ιστορίες- φίλε warrior για αυτό καλά θα ήταν να μην λέμε στοιχεία που δεν ισχύουν.Οι πλειοψηφία των σλάβων από το κράτος των Σκοπίων τι είναι;Βούλγαροι δεν είναι; το απέδειξαν μάλιστα όταν η Βουλγαρία μπήκε στην ΕΕ και έτρεξαν αμέσως να βγάλουν Βουλγάρικα διαβατήρια.Όσο για την αρχαία Μακεδονία αυτή εκτεινόταν σε ένα  μικρό κομμάτι του σημερινού κράτους των Σκοπίων, όμως αυτό τι σημαίνει; ότι μπορούν να λένε, να γράφουν, ότι θέλουν και να διεκδικούν την μισή  Ελλάδα αντί να τους έχουμε ήδη ενσωματώσει και να τελειώνει  η υπόθεση με αυτά τα ...άντε να μην τους χαρακτηρίσω λόγω στεκιού.
Μια απορια τι εννοεις με αυτο που εχω υπογραμμισει ?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 28, 2013, 12:42:28 μμ »

Όπως ανέφερε και ο Στέλιος (iapwnas), πιο πάνω δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Και όσο και να σας φαίνεται περίεργο εμείς είμαστε το πρόβλημα, εμείς θα συρθούμε στα δικαστήρια. Όλη αυτή η διαδικασία με το όνομα ξεκίνησε από την αμφισβήτηση από μέρους μας, του δικαιώματος αυτοπροσδιορισμού. Είναι το δικαίωμα οποιουδήποτε να αποκαλεί όπως θέλει τον εαυτό του. Το έχω αναφέρει και σε άλλες συζητήσεις... Hellas / Greece, Nederland / Holland, Germany / Deutschland και πολλές άλλες διπλές ονομασίες για διάφορα κράτη. Αυτό που δεν δεχόμαστε, είναι ο εσωτερικός προσδιορισμός τους ως Μακεδονία. Διότι το θέμα του ονόματος έχει λήξει από καιρό. Tο όνομα του Κράτους αυτού, πρέπει να περιέχει γεωγραφικό ή πολιτικό προσδιορισμό. FYROM (Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας), έτσι ονομάζεται αυτό το κράτος, έτσι έχει αναγνωρισθεί και έτσι αποκαλείται από όλους τους διεθνής οργανισμούς. Το τελευταίο γράμμα της ονομασίας FYROM, είναι Macedonia, οπότε χάριν συντομίας την προσφωνούν σαν Macedonia.
Είμαι ένας Έλληνας, που προσδιορίζω τον εαυτό μου ως Μακεδόνα, χωρίς αυτό να είναι αναγνωρισμένο από κανέναν διεθνή οργανισμό. Αυτό το δικαίωμά το αντλώ από την υποχρέωσή μου να δέχομαι τον αυτοπροσδιορισμό και των υπολοίπων λαών.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 28, 2013, 01:50:52 μμ »

Καποτε εβλεπα ενα Αγγλικο παιχνιδι ιστορικων ερωτησεων στην τηλεοραση. Οι διαγωνιζομενοι (ενα ανδρογυνο) τους εκαναν την εξης απλη ερωτηση: -τι εθνικοτητας ηταν ο Μεγας Αλεξανδρος. Το ζευγαρι αφου συζητησε μερικα δευτερολεπτα απαντησε οτι ηταν Ελληνας. Οι διοργανωτες την ελαβαν λαθος και ειπαν οτι ηταν απο τα fyrom. Σε μεγαλη εκπληξη ολων εκει τους ακυρωσαν. Τα συμπερασματα δικα σας.

Φιλε μιλου σου εχω απαντησει πολλες φορες σε πολιτικοσυζητηση. Θα σου γραψω αλλη μια φορα οσο πιο απλα μπορω και χωρις πραγματικα ιχνος ειρωνειας η αντιπαραθεσης.

Μην τα βλεπεις ολα εθνικιστηκα και αριστερα. Σιγουρα αυτοι που μας κυβερνανε δεν ειναι οι καταλληλοι για την θεση. Αλλα μην ξεχνας οτι ο λαος τους ψηφησε.
Το θεμα με την ονομασια των Σκοπιων ειναι σημαντικοτατο και δεν προκειται να λυθει με εθνικισμο. Οπως και το οικονομικο προβλημα που εχει η χωρα μας επισης δεν θα λυθει με εθνικισμο. Δυστηχως με ψευτοτσαμπουκα η χωρα δεν θα κανει τιποτα.
 Τα προβληματα θα λυθουν στα ευρωπαικα κοινοβουλια με επιδεξιους χειρισμους απο ικανους ανιδιοτελεις πολιτικους που αυτη την στιγμη δυστηχως δεν εχουμε. Πλεον ολες οι εθνικες διεκδικησεις εκει θα κερδιθουν.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
 Φιλικα Στελιος.

+100000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 28, 2013, 03:24:50 μμ »

What nationality was Alexander the Great Greek or Macedonian (Macedonian)



Διαβασα το σχολιο του IAPWNAS και αναφερετε προφανως σε αυτο το βιντεο....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 28, 2013, 03:33:36 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
τι λετε τωρα?? εγω στην θεση τους θα τους εκανα καταγγελια..μετα απο τα ''γαλλικα'' που θα τους εριχνα..Ντροπη.. Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 28, 2013, 04:22:23 μμ »

δεν ξερω ποιο καναλι ειναι και ποια παραγωγη το μονο που ξερω οτι οι συγκεκριμενοι ειναι πολυ μ......ς.
Το λεω αυτο βλεπωντας το συγκεκριμενο βιντεο με πολους αγγλους φιλους που εχω (λογω δουλειας).
Οι ανθρωποι μου ειπαν επι λεξη οτι οι ανθρωποι ειναι Μ.......ς.
Επισης μου ειπαν οτι μπορει να ειναι καποια κομπινα της παραγωγης για να μη κερδισουν οι διαγωνιζομενοι.
Ρε παιδια εχω ρωτηση 10 αγγλους μεχρι τωρα και ολοι μου ελεγαν <καλα μας κοροιδευεις ,ολος ο κοσμος ξερει οτι ειναι Ελληνας!!!!>Και η πλακα ειναι οτι δεν ειναι αυτη η ακριβης μεταφραση (αμα τα γραψω οπως μου τα ειπαν εχει πολυ βρισιδη Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 28, 2013, 04:28:49 μμ »

δες αυτό

http://www.greekcoins.gr/viewtopic.php?f=1&t=1939

Αυτή τη γλώσσα εχουν για μητρική οι Σκοπιανοί?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 28, 2013, 04:31:50 μμ »

Νομιζω αυτο εχει συζητηθει παλι στο στεκι η κανω λαθος??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 28, 2013, 04:37:34 μμ »

Ο Μέγας Αλέξανδρος, γεννήθηκε στη Μακεδονία, και προσδιόριζε τον εαυτό του ως Έλληνα, λόγω και των μεγάλων "ιδεών" του πατέρα και του παππού του, για μία ενωμένη Ελλάδα.
Είναι κάτι σαν αυτό που ανέφερα πιο πάνω, το δικαίωμα του καθενός να αυτοπροσδιορίζεται.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences