Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:26:02 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Identifying original Vynil  (Αναγνώστηκε 4995 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mclaren32
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2014, 07:37:36 μμ »

Επειδή βλέπω πολλά threads για εκτιμήσεις βινυλίων, και οι απαντήσεις από κάτω είναι στείλε μου να σου απαντήσω προσωπικά, αν υπάρχει εμπορική συναλλαγή στην μέση παρακαλώ να σβηστεί το thread. Είμαι καπιταλιστής και σέβομαι κάθε παραγωγή υπεραξίας. Αν δεν υπάρχει τέτοια εμπορική συναλλαγή και είναι απλά το ξέρω αλλά δεν λέω δημόσια, να μην σβηστει.     

http://www.ebay.com/gds/Identifying-Original-Vinyl-Pressings-/10000000016084115/g.html
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2014, 01:13:08 μμ »

Γειά σου φίλε μου και καλός ήρθες στο στέκι.
Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο,ξέρω και δεν μιλάω! Τουλάχιστον τρία χρόνια στο στέκι.....μόνο στα
νομίσματα το έχω δεί. Στους δίσκους ποτέ.
Τα πράγματα είναι απλά. Επειδή πολύ φίλοι,μπαίνουν στο στέκι για λίγο καιρό και μετά δεν ασχολούνται.....
συμβαίνει αυτό που αναφέρεσαι.
Καλός ήρθες λοιπόν και πραγματικά εύχομαι οι γνώσεις σου στα βινύλια να βοηθήσουν
όλους εμάς που το αγαπάμε και το σεβόμαστε! 
Φιλικά πάντα Μιχάλης.

ΥΓ το ποστ που ανέβασες φοβερό! Αλλά με την μετάφραση της γκουγκλ......δεν βγάζω άκρη. Λύπη Αναποφασιστικότητα Κλάμα
     τα στοιχεία που αναφέρει για να  αξιολογήσεις βινύλια είναι πραγματικά; Απορία
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:30:09 μμ »

Ουσιαστικά Μιχάλη ,είναι ένας οδηγός ώστε να μην αγοράσεις Bootleg δίσκο για Επίσημο αλμουμ.
Ο δίσκος Bootleg είναι μια πειρατική εγγραφή χωρίς οικονομικό όφελος για το  Συγκρότημα από αυτόν και δεν ανήκει και  στην επίσημη δισκογραφία τους.
Και λέει τα βασικά ,όπως να έχουμε γνώση ποσά,πια και ποιας χρονολογίας αλβουμ έχουν βγάλει πχ οι Doors ,να γνωρίζουμε τους κωδικούς τους και τα σωστά χρώματα τον εξώφυλλον.

Και όλα αυτά για να μην πέσεις θύμα επιτήδειου στο ΕΒΑΥ. Στην ίδια φιλοσοφία είναι και αυτό ...

http://www.ebay.com/gds/How-to-grade-vinyl-records-/10000000178345675/g.html

το οποίο μας λέει τις κατηγορίες κατάστασης  δίσκων και εξώφυλλον...και πάλι στην ουσία για να μην σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Φίλε Mc laren θα σου πρότεινα να ξαναδείς άλλη μια φορά τα threads βινύλια ,γιατί μάλλον κάποια άλλη κατηγορία βλέπεις...
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:54:09 μμ »

εγώ πάλι δεν το κατάλαβα το ποστ αυτό...και ο καπιταλισμός...εμπορική συναλλαγή...δεν ξέρω...ίσως είμαι και λίγο κουρασμένος...
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2014, 09:03:05 μμ »

Αν διαβάσεις εδώ...θα καταλάβεις πολλά....

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=14030.0
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2014, 09:45:50 μμ »

Ουσιαστικά Μιχάλη ,είναι ένας οδηγός ώστε να μην αγοράσεις Bootleg δίσκο για Επίσημο αλμουμ.
Ο δίσκος Bootleg είναι μια πειρατική εγγραφή χωρίς οικονομικό όφελος για το  Συγκρότημα από αυτόν και δεν ανήκει και  στην επίσημη δισκογραφία τους.
Και λέει τα βασικά ,όπως να έχουμε γνώση ποσά,πια και ποιας χρονολογίας αλβουμ έχουν βγάλει πχ οι Doors ,να γνωρίζουμε τους κωδικούς τους και τα σωστά χρώματα τον εξώφυλλον.

Και όλα αυτά για να μην πέσεις θύμα επιτήδειου στο ΕΒΑΥ. Στην ίδια φιλοσοφία είναι και αυτό ...

http://www.ebay.com/gds/How-to-grade-vinyl-records-/10000000178345675/g.html

το οποίο μας λέει τις κατηγορίες κατάστασης  δίσκων και εξώφυλλον...και πάλι στην ουσία για να μην σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Φίλε Mc laren θα σου πρότεινα να ξαναδείς άλλη μια φορά τα threads βινύλια ,γιατί μάλλον κάποια άλλη κατηγορία βλέπεις...


Δηλαδή Νέστορα δεν μιλάει για τις επανεκδόσεις,όπως λανθασμένα κατάλαβα.
Μιλαέι για ΚΟΠΙΕΣ(Bootleg) όπως τα ονομάζεις. Μάλιστα!
Ρε παιδί μου......αυτές οι κόπιες έχουν ξεφυτρώσει παντού.
Νέστορα μη με ξεχνάς! Σου έχω υποσχεθεί ένα 12αρι με πολλά ξηροκάρπια και 1500 βινύλια για
αξιολόγηση. Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:01:57 μμ »

Μετά τα bootleg μιλάει και για τα repress ...επανεκδόσεις...Είναι εκεί που λες βρε τι πετύχαμε και είναι το restrike(νομισματικά πως με βλέπεις??  Γλώσσα) που λέμε το οποίο το έφτιαξαν κάποια χρόνια  αργότερα για να καλύψουν την έλλειψη του πρώτου και να δώσουν και το δικαίωμα σε κάποιους να το αποκτήσουν έστω και δεύτερη έκδοση.

Θα προτιμούσα ένα Jim Beam ..είμαι λάτρης του burbon.Να είστε καλά στην διάθεση σας.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:12:04 μμ »

Αυτά που έχουν βγεί σε άλλες χώρες, πρώτη έκδοση όμως, τα ονομάζουμε και αυτά repress;


ΥΓ νομισματικά έχεις ανέβει σε άλλο επίπεδο!! Φιλί
   ένα jim για σένα,ένα jameson για μένα. κανένα πρόβλημα!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:23:07 μμ »

Όχι τα ονομάζουμε different version .Παράδειγμα¨Ένας δίσκος των ac/dc αμερικανικός έχει 10 δολλαρια ,αλλά ένας Ιαπωνικός ο ίδιος μπορεί να φτάσει και τα 100 ...έχουν όμως κοπεί και οι 2 το 1980 που είναι και η επίσημη κυκλοφορία του άλμπουμ...
Μπορεί το ίδιο αλμπουμ να έχει βγει σε 24 χώρες...όλα είναι επίσημα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:32:45 μμ »

ΥΓ νομισματικά έχεις ανέβει σε άλλο επίπεδο!! Φιλί
   ένα jim για σένα,ένα jameson για μένα. κανένα πρόβλημα!

εεεεεε,ειμαι και εγω εδω!!!!νεστορα,ασε το jim beam για τιποτα κοινο.σου προτεινω ενα jack daniels single barel η κατι στην κατηγορια του jim,ενα bullait.οσο για σενα μιχαλη,το jameson δεν προτεινεται..σου προτεινω ενα dalwhinnie distillers edition,singleton 12 yo,η αν δεν θες ενα καλο malt αλλα ντε και καλα ενα blended,το καλυτερο για μενα που πινεται ευχαριστα ειναι το canadian club..η το tullamore dew..  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Χαμόγελο Χαμόγελο εχω και εγω μερικους δισκους για ψαξιμο!! και θελω και τις γνωσεις του νεστορα για ενα σερβις στα μερσεντικα!! και τις γνωσεις του μιχαλη για τα ευρω.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:42:44 μμ »

Κώστα για το dalwhinnie με βρίσκεις σύμφωνο. Αλλά πλέον τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν. Αναποφασιστικότητα
Τα τελευταία χρόνια προτιμώ τα Ιρλανδικά και Σκοτσέζικα. Αλλά,γούστα είναι αυτά......
Όταν ήμουν και εγώ στην ηλικία του Νέστορα Γλώσσα...με τρέλα έπινα τα μπέρμπον.....τώρα το
στομάχι μου κάνει τούμπες αν πιώ δύο.
Φυσικά και το Κανάντιαν δεν με αφήνει αδιάφορο. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2014, 12:39:00 πμ »

Κώστα για το dalwhinnie με βρίσκεις σύμφωνο. Αλλά πλέον τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν. Αναποφασιστικότητα
Τα τελευταία χρόνια προτιμώ τα Ιρλανδικά και Σκοτσέζικα. Αλλά,γούστα είναι αυτά......
Όταν ήμουν και εγώ στην ηλικία του Νέστορα Γλώσσα...με τρέλα έπινα τα μπέρμπον.....τώρα το
στομάχι μου κάνει τούμπες αν πιώ δύο.
Φυσικά και το Κανάντιαν δεν με αφήνει αδιάφορο. Μεγάλο χαμόγελο

χαχαχαχαχαχα!!!εψαχνα να βρω το canadian λιγο καιρο,και τελικα ανακαλυψα σε ενα μαγαζι οτι το φερνει..του το εχω τσακισει!! Γλώσσα αν και δεν ημουν του ουισκι,τελικα δεν συγκρινεται με τιποτα!οταν ομως πριν 2-3 χρονια ηπια το glenmorangie 18yo,ειπα αυτα ειναι!!και μετα αποφασισα αν θα πιω ουισκι,να ειναι παντα καλο,οχι τα κοινα των κλαμπ-μπαρ κτλ...μετα πηρα το tullamore σε μια special edition συσκευασια,μολις το ανοιξα και εβαλα στο ποτηρι και το πλησιασα να το μυρισω,δακρυσα!! και απο το λιγο που εχω ασχοληθει,για ''καθημερινα'' ουισκι,βαζω πρωτα το canadian,μετα το haig,και αν θα θελησω να αναμειξω με κολα τοτε σιγουρα το ballantines.περιμενω να φερει ενα μπαρ ενα templeton rye που του εχω παραγγειλει.θα δοκιμασω και θα σας πω γνωμες!επισης,καλες εντυπωσεις μου εχει κανει το λιγο βαρυ ρουμι της cohiba!!πολυ καλο και αυτο..αλλα για επιλογες του τυπου,θα αραξω σπιτι,να πιω ενα,αντε δυο,ουισκακια,σιγουρα τοτε θα ειναι ενα malt,κατα προτιμηση με λιγα χρονακια πανω του..παντα για ''μοναχικες περιπτωσεις'',οχι για Δ.Χ. !!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο οσο για τα μπερμπον,μονο σε ειδικες περιπτωσεις κρυας νυχτας σε καποιο μπαρ παρεα με φιλο και ταξιδιαρα μουσικη τυπου tom waits η nick cave!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences