Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:36:16 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 stotinki 1906-Βουλγαρία  (Αναγνώστηκε 2689 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 10, 2013, 01:41:03 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στο forum αλλά έχει τύχει να το παρακολουθήσω και έχω εκτιμήσει ιδιαιτέρως τις γνώσεις σας. Ο λόγος που αποφάσισα να σας γράψω είναι ότι έπεσε στα χέρια μου μια συλλογή νομισμάτων (από την πεθερά μου) την οποία σκοπεύω να εκποιήσω γιατί ο ίδιος δεν είμαι συλλέκτης και οι εποχές είναι δύσκολες, οπότε οποιοδήποτε ποσό μαζέψω θα μου κλείσει κάποιες τρύπες.
Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω για ένα νόμισμα αυτής της συλλογής. Είναι ένα βουλγάρικο 20 stotinki του 1906. Το δικό μου όμως (ή της πεθεράς μου σωστότερα) έχει όπως θα δείτε στις φωτογραφίες που επισυνάπτω μια σφραγίδα CA. Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας και υπόσχομαι (!) να επανέλθω με περαιτέρω ερωτήσεις!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:20:48 μμ »

Ειναι κοντραμαρκα, τα νομισματα αυτα τα χρησημοποιουσαν για συναλλαγες σε εμπορικακαταστηματα,καφενεια κυλικεια, καντινες,ηταν χτυπημενα πανω σε νομισμα διακριτικα του καταστηματος ή μονογραμματα
π.χ. προαγοραζαν απο ενα καφενειο,30 κοντραμαρκες και καθα μερα που  εφερναν τον καφε εδιναν του καφετζη μια κοντραμαρκα.
Για την δικη σου κοντραμαρκα, θα πρεπει να βρεις καποιον συλλεκτη που να εχει γνωριμιες με βουλγαρους συλλεκτες, ή με την αντιστοιχη νομισματικη ενωση της Βουλγαριας.
Καταγράφηκε
mk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2013, 03:02:37 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Λες δηλαδή ότι για κάποιον βούλγαρο συλλέκτη μπορεί να έχει αξία; Αναρωτιέμαι πού το βρήκε η πεθερά μου!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2013, 03:05:34 μμ »

Μπορεί να της το έδωσαν για ρέστα σε κάποιο ταξίδι που έκανε!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2013, 07:39:45 μμ »

Στην κατοχή ήταν περιοχές στην Βόρια Ελλάδα που έιχαν παραχωρηθεί από τους Γερμανούς στους συμάχους τους Βούργαρους και εκεί κυκλοφωρούσαν αυτά τα νομίσματα.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2013, 10:01:28 μμ »

Πραγματι κυκλοφορισαν στην κατοχη, σε περιοχες της ανατολικης Μακεδονιας και Θρακη, αλλα ηταν επι βασιλειας Μπορις, αυτο σαν προγενεστερο (1906)επι βασιλειας Φερδινανδου, ισως να ειχε αποσυρθει απο την κυκλοφορια, και για αυτο χτυπησαν επανω του την κοντραμαρκα.
Γιατι πανω σε κυκλοφορουντα νομισματα δεν χτυπουσαν.
Ειναι παρανομο να χτυπησει κανεις κοντραμαρκα,σε κυκλοφορουντα νομισματα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2013, 01:10:54 πμ »

αναρωτιεμαι αν η πεθερα του φιλου μας.. ειναι απο Θρακη....

...και ειναι κατι απο την Thrace Internationale.... οπου ειχαν βαλει ειδικο σημα σαν γραμματοσημο σε βουλγαρικα χαρτονομισματα της εποχης... για να κυκλοφορανε εκει... ισως να χτυπησαν και κατι σε νομισματα...
αν και μοιαζει σαν τοκεν... ολα ειναι πιθανα...  ομολογω παντως.. οτι δεν εχω δει παραμοιο να ειναι απο της περιοχη... μονο χαρτονομισματα εχω δει...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences