Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:55:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550183 φορές)
0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 05, 2013, 01:41:17 μμ »

Επέστρεψαν μια μεγάλη ποσότητα οι Γερμανοί,Βαγγέλη. Λέγετε περί τα 4000 τμχ. Ακύρωση παραγγελίας.
Τους ακριβείς λόγους δεν τους γνωρίζω. Αλλά έχει να κάνει με τα οικονομικά τεκταινόμενα.

ΥΓ. υπάρχουν ακόμα και σήμερα.....αδιάθετα blister;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 05, 2013, 06:24:03 μμ »

Σύμφωνα με την φόρμα της ΤΤΕ στο σάιτ της υπάρχουν διαθέσιμα τα πάντα από το πρόγραμμα του 2012.
Ακόμα και η Proof σειρά.

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/registration_2012_Gr.doc

Φαντάζομαι ότι στην ακύρωση των Γερμανών οφείλεται και το ότι η Proof σειρά υπάρχει ακόμα.
Ελπίζω να μην βγάλουν φέτος 4.000 γιατί θα μείνουν πολλά απούλητα και σύντομα θα το βλέπουμε στο ebay
κάτω από την τιμή που το αγοράσαμε.

Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 05, 2013, 06:51:42 μμ »

Με κάποιους φίλους που μιλάμε......καταλήξαμε στο εξής συμπέρασμα.
Όταν η ΤτΕ κάνει κρατήσεις για κάποιους εμπόρους του εξωτερικού,μέσα στην συμφωνία είναι ότι μαζί
με τις ''καλές'' κρατήσεις θα πρέπει να πάρουν και κάποια χρυσά η ασημένια η κάποια άλλα ''βαριά'' νομίσματα,
που δέν πωλούνται. Πχ, όταν παρήγγειλαν τα blister η τις προυφ τους υποχρέωσαν να πάρουν και κάποια
ασημένια του 2012 η χρυσά(ακριβά για τους Γερμανούς) και εκεί τα ''χάλασαν'' και ακύρωσαν τις
παραγγελία.(θα σου κρατήσω 500 blister,αλλά θα πάρεις και 100 ασημάκια η 50 χρυσά)  Κλείσιμο ματιού
Βασικά πιστεύω ότι είναι προς δικό μας όφελος,όσοι μπορέσουν και στοκάρουν τώρα(από εμάς) θα βγούν
κερδισμένοι σε βάθος χρόνου. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 05, 2013, 07:03:48 μμ »

Σύμφωνα με την φόρμα της ΤΤΕ στο σάιτ της υπάρχουν διαθέσιμα τα πάντα από το πρόγραμμα του 2012.
Ακόμα και η Proof σειρά.

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/registration_2012_Gr.doc

Φαντάζομαι ότι στην ακύρωση των Γερμανών οφείλεται και το ότι η Proof σειρά υπάρχει ακόμα.
Ελπίζω να μην βγάλουν φέτος 4.000 γιατί θα μείνουν πολλά απούλητα και σύντομα θα το βλέπουμε στο ebay
κάτω από την τιμή που το αγοράσαμε.

Βαγγέλης



Το οτι εχουν μεινει ακομα προοφ σειρες ωφειλεται και αυτο σε ακυρωση μεγαλης παραγγελιας,αν περνατε μια εβδομαδα μετα την ημερα εκδοσης θα σας ελεγαν οτι εξαντλειθηκε και μετα απο κανα 2 μηνες υπηρχε!!!
Η φετινη προοφ σειρα δυστυχως το εχω επιβεβαιωσει οτι θα βγει σε 4,000 κομματια.Η μονη επιφυλαξη να μην παει απατη ειναι οπως εχω ξαναπει τα 3 2ευρα που θα περιλαμβανει το οποιο οπως και να το κανουμε ειναι μεγαλο συν.Αν αναλογιστουμε και την καλη ποιοτητα συσκευασιας + το γεγονος οτι θα περιλαμβανει τα πρωτα αποκλειστικα ελληνικα αναμνηστικα 2ευρα(τα 10 χρονια ευρω ηταν κοινη εκδοση) εχει πιθανοτητες να παρει υπεραξια.

Οσον αφορα την σημερινη ανακοινωση επειδη μιλησα με το γενικο λογιστηριο αφορα οσους εχουν κανει αιτησεις.Δεν υπαρχει περιπτωση να διατεθουν ολα σε εμπορους ουτε οσον αφορα τα μπλιστερ ουτε για καμια αλλη εκδοση.Απλα απο φετος θα ζητανε απο οσους εχουν κανει αιτηση να προπληρωνουν την παραγγελια τους ετσι ωστε να εξασφαλιζεται οτι θα παρουν και την ποσοτητα που τους αναλογει.Ειχε παρουσιαστει πολλες φορες το φαινομενο καποιος να παραγγελνει κατι και στη συνεχεια να μην το παιρνει πχ ο Γερμανος περσι.Αν τα ειχε προπληρωσει θα αναγκαζοταν να τα παρει.Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σωστη αποφαση.
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 05, 2013, 07:08:55 μμ »

Με κάποιους φίλους που μιλάμε......καταλήξαμε στο εξής συμπέρασμα.
Όταν η ΤτΕ κάνει κρατήσεις για κάποιους εμπόρους του εξωτερικού,μέσα στην συμφωνία είναι ότι μαζί
με τις ''καλές'' κρατήσεις θα πρέπει να πάρουν και κάποια χρυσά η ασημένια η κάποια άλλα ''βαριά'' νομίσματα,
που δέν πωλούνται. Πχ, όταν παρήγγειλαν τα blister η τις προυφ τους υποχρέωσαν να πάρουν και κάποια
ασημένια του 2012 η χρυσά(ακριβά για τους Γερμανούς) και εκεί τα ''χάλασαν'' και ακύρωσαν τις
παραγγελία.(θα σου κρατήσω 500 blister,αλλά θα πάρεις και 100 ασημάκια η 50 χρυσά)  Κλείσιμο ματιού
Βασικά πιστεύω ότι είναι προς δικό μας όφελος,όσοι μπορέσουν και στοκάρουν τώρα(από εμάς) θα βγούν
κερδισμένοι σε βάθος χρόνου. Κλείσιμο ματιού

Μιχαλη δεν ξερω αν αυτο γινεται και απο την ΤτΕ αλλα ξερω σιγουρα οτι γινεται απο αλλα νομισματοκοπεια.Δηλαδη σου λεει:αμα θες να σου δωσω τοσα μπλιστερακια που φευγουν αερας θα παρεις πακετο και τη "σαβουρα" πχ τριπτυχο που θα παει απατο.Μακαρι να το εκαναν στους Γερμανους γιατι παν σαν τα κορακια σε καθε χωρα και στοκαρουν τεραστιες ποσοτητες και γενικα κανουν οτι θελουν.Ας τα δωσουν σε ελληνες που στο κατω κατω και τον φορο τον πληρωνουμε στην Ελλαδα και δεν φευγει εξω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 05, 2013, 07:13:01 μμ »

Έτσι...έτσι Γιάννη. Συμφωνώ και επαυξάνω.
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:28:24 πμ »

Νατος ο Πλατωνας!!!
Δεν ειναι κακο κατα την γνωμη μου....

http://api.ning.com/files/AMgcP5snh*Dmfo-1VVZd2IXyi1xLECr-w1EFhtIBlVga5fJ0QimjsZdhYFGubB7o5K1ATFYgv0pi73Wr46IrsYowxZ1Aw3NK/greece.jpg
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:37:29 πμ »

Δεν το λές άσχημο. Χαμόγελο
Το σχέδιο που θα μπέι πάνω στο νόμισμα......ξέρει κάποιος να μου πεί,ποιος τα σχεδιάζει;;; Απορία
 
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:40:49 πμ »

Δεν το λές άσχημο. Χαμόγελο
Το σχέδιο που θα μπέι πάνω στο νόμισμα......ξέρει κάποιος να μου πεί,ποιος τα σχεδιάζει;;; Απορία
 

Αν δεν κανω λαθος στο ονομα ολα τα 2ευρα νομιζω τα σχεδιαζε ενας Σταματοπουλος ή κατι τετοιο, αν σου λεει κατι....
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:54:29 πμ »

Μάλιστα.... Έχει σχεδιάσει όλη την σειρά.
Επίσης είναι και αυτός που κερδισε τον διαγωνισμό για το δίευρο του 2009.Έχει το σχέδιο του.

http://septeblog.wordpress.com/george/

http://www.coinsmania.gr/cm/euro/eurog.html

http://fei13.yooblog.gr/2008/02/27/832/
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:45:54 μμ »

Για μενα τα απλα σχεδια στα 2ευρα ειναι και τα καλυτερα,για παραδειγμα ενω το σχεδιο 10 χρονια ευρω εμοιαζε παρα πολυ ωραιο σε φωτογραφια πανω στο 2ευρω ηταν πολυ μετριο.Γενικα πιστευω οτι λογω ελλειψης χωρου οι απεικονισεις πρεπει να ειναι λιτες και να μην γινεται υπερφορτωση με πολλα σχεδια.Του Πλατωνα ειναι αρκετα καλο.Ελπιζω για την Κρητη να μην βαλουν μονο ενα χαρτη αλλα κατι πιο δημιουργικο!!!
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 07, 2013, 11:40:59 πμ »

Καποιο πουλακι μου ειπε οτι το 2ευρω με την Κρητη θα ειναι ακομα πιο ομορφο απο τον Πλατωνα και οτι δεν θα απεικονιζει το χαρτη του νησιου οπως φοβομασταν Μεγάλο χαμόγελο αλλα κατι διαφορετικο.Τα νομισματα ηδη κοβονται και μαλλον θα βγουν μεσα στον Ιουλιο ισως μαζι και με τις κοινκαρντς.
Οσο για το μινι χρυσο παει μαλλον για Σεπτεμβρη και ερχονται πιο πριν τα ασημενια. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 07, 2013, 12:19:48 μμ »

Γεια σου πατροπαράδοτη Ελλάδα! Τον 10ο αιώνα στα δημώδη τραγούδια ένα πουλάκι ενημέρωνε τους ενδιαφερόμενους για τα τεκταινόμενα, αλλά και παλιότερα το αυτό συνέβαινε με άλλους τρόπους. Οι έρμοι οι ξένοι έχουν απλά μία ξερή, άχαρη ανακοίνωση από πολύ νωρίτερα. Σιγά την εξέλιξη!
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 07, 2013, 03:29:15 μμ »

Γεια σου πατροπαράδοτη Ελλάδα! Τον 10ο αιώνα στα δημώδη τραγούδια ένα πουλάκι ενημέρωνε τους ενδιαφερόμενους για τα τεκταινόμενα, αλλά και παλιότερα το αυτό συνέβαινε με άλλους τρόπους. Οι έρμοι οι ξένοι έχουν απλά μία ξερή, άχαρη ανακοίνωση από πολύ νωρίτερα. Σιγά την εξέλιξη!
Έλεος και σ΄αυτό γρίνια. Έχουμε ανθρώπους που ενδιαφέρονται  βγάζουν τα μάτια τους να βρούν τις αναρτήσεις στην διαύγεια ή γιατί  στα τόσα χρόνια που ασχολούνται είναι γνωστοί και μπορούν και πέρνουν τηλέφωνα για να ενημερωθούν  και να μας ενημερώσουν  και να τους την λέμε και από πάνω. Το ¨Στεκι¨δεν είναι μέσο εκτόνωσεις. Με συνχωρεις  δεν σε ξέρω αλλα.....βγήκα απο τα ρούχα μου.
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 07, 2013, 03:41:57 μμ »

Γεια σου πατροπαράδοτη Ελλάδα! Τον 10ο αιώνα στα δημώδη τραγούδια ένα πουλάκι ενημέρωνε τους ενδιαφερόμενους για τα τεκταινόμενα, αλλά και παλιότερα το αυτό συνέβαινε με άλλους τρόπους. Οι έρμοι οι ξένοι έχουν απλά μία ξερή, άχαρη ανακοίνωση από πολύ νωρίτερα. Σιγά την εξέλιξη!
Έλεος και σ΄αυτό γρίνια. Έχουμε ανθρώπους που ενδιαφέρονται  βγάζουν τα μάτια τους να βρούν τις αναρτήσεις στην διαύγεια ή γιατί  στα τόσα χρόνια που ασχολούνται είναι γνωστοί και μπορούν και πέρνουν τηλέφωνα για να ενημερωθούν  και να μας ενημερώσουν  και να τους την λέμε και από πάνω. Το ¨Στεκι¨δεν είναι μέσο εκτόνωσεις. Με συνχωρεις  δεν σε ξέρω αλλα.....βγήκα απο τα ρούχα μου.

Απλα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου να πω οτι ουτε κανενα κολλητο εχω στην τραπεζα ουτε κανενα μεσο που μου δινει προνομιακη πληροφορηση.Απλα επειδη με ενδιαφερει το θεμα παιρνω συχνα τηλεφωνα και τους πριζω μεχρι να μου δωσουν καποια απαντηση Κλείσιμο ματιού.Οτι μαθαινω το γραφω γιατι πιστευω οτι ενδιαφερονται και αρκετοι αλλοι για το θεμα.Το "πουλακι" το εγραψα τελειως μεταφορικα.Οποιος θελει ας μου πει να του στειλω με π.μ το τηλεφωνο επικοινωνιας του υπουργειου για τις νομισματικες εκδοσεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences