Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:55:09 μμ
Σελίδες: 1 ... 121 122 [123] 124 125 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550151 φορές)
0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #1830 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 03:14:19 μμ »

Μρπαβο xmac
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1831 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 03:50:00 μμ »

Έγραψα τα παραπάνω για να μην πω τίποτα άσχημο, καθώς τώρα διάβασα κάμποσες προηγούμενες σελίδες που δεν είχα διαβάσει λόγω προβλήματος  με τον υπολογιστή μου και είδα γραμμένες διάφορες ανοησίες.Καλά έκανε και επενέβη διαχειριστής.Εκείνο που έχω να πω εγώ είναι ότι όποιος δεν θέλει να παίρνει το νομίσματα της ΤτΕ γιατί κατά αυτούς δεν αξίζουν να μην τα αγοράζει, ας τα αφήσουν για αυτούς που τα εκτιμούν.Αν θέλουν να αγοράζουν ασήμι ή χρυσό ας πάνε να αγοράσουν μπάρες και να αφήσουν ήσυχους τους συλλέκτες γιατί τους  προκαλούν σύγχυση (και ειδικά στους νέους).Όποιοι θέλουν να κάνουν επενδύσεις πολύτιμων μετάλλων μέσα από το συλλεκτικό κόσμο και το στέκι μας λάθος τόπο διάλεξαν.Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτοί δεν είναι  συλλέκτες.   
Με τις τελευταίες σου δύο προτάσεις διαφωνώ. Ο συλλεκτισμός δεν απαγορεύει την επένδυση. Το ποιός  είναι συλλέκτης και ποιός όχι σίγουρα το γνωρίζει ο ίδιος. Δεν μπορείς να τον κρίνεις εσύ με γενικότητες. Δηλαδή όσοι πουλάνε εδώ μέσα είναι μόνο πωλητές και όχι συλλέκτες; Πολλοί πουλάνε λόγω αναβάθμισης, άλλοι λόγω αλλαγή συλλεκτικού ενδιαφέροντος, κτλ. Πολλοί προμηθεύονται 2 και 3 τεμάχια συλλεκτικά γιατί μπορούν να τα αποχωριστούν κάποια στιγμή, ίσως με κάποιος κέρδος αν αυτό είναι εφικτό, για να πάρουν άλλα κομμάτια ή να κάνουν ανταλλαγές δύσκολων κομματιών.  Φιλικά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
eirini1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #1832 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 04:39:27 μμ »

Θέλω να καταθέσω και γω μία παρατήρηση.
Μελετώντας το συγκεκριμένο θέμα και ειδικότερα στις δημοσιεύσεις των τελευταίων μηνών,παρατηρώ μία ένθερμη υποστήριξη προς τους εμπόρους.Νομίζω πως στο Στέκι ΣΥΛΛΕΚΤΏΝ αν θέλει να ονομάζεται έτσι τον πρώτο λόγο και το πάνω χέρι πρέπει να το έχουν οι συλλέκτες.
Οι έμποροι μπορούν να ανοίξουν ενα Νεο και να το ονομάσουν Στέκι ΕΜΠΟΡΩΝ
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1833 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 05:18:09 μμ »

Φάνη άλλο είπα εγώ, αυτό που λες είναι θεμιτό για κάθε συλλέκτη, όχι όμως για κάποιους που θέλουν σώνει και καλά να παίρνουν συλλεκτικά νομίσματα με ένα ορισμένο μικρό τιράζ στην αξία του μετάλλου.(όχι ότι αν βρεθεί τέτοια ευκαιρία δεν είναι καλό αλλά όχι να προσπαθούμε να βγάλουμε και από τη μύγα ξίγκι).Δηλαδή θέλω να πω ένας πραγματικός συλλέκτης δεν παίρνει ένα νόμισμα λόγω της αξίας του σαν πολύτιμο μέταλλο αλλά κυρίως σαν έργο δημιουργίας μικροχαρακτικής (και τιράζ) αλλά και σαν μέρος της ιστορίας μας , σκέψου μέχρι να φτάσει σε μας πόσοι καλλιτέχνες  και γενικότερα άτομα εργάστηκαν.Και σκέψου και κάτι άλλο, όταν κάποιος έχει διαφυλάξει ένα νόμισμα πόσα... τόσα χρόνια και το έχει διασώσει και διατηρήσει, πόσο αξίζει να του το πληρώσεις;στην αξία του μετάλλου του;(και ακόμα πιο πολύ αν είναι και με μικρό τιράζ!) 
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1834 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 06:25:08 μμ »

Φάνη άλλο είπα εγώ, αυτό που λες είναι θεμιτό για κάθε συλλέκτη, όχι όμως για κάποιους που θέλουν σώνει και καλά να παίρνουν συλλεκτικά νομίσματα με ένα ορισμένο μικρό τιράζ στην αξία του μετάλλου.(όχι ότι αν βρεθεί τέτοια ευκαιρία δεν είναι καλό αλλά όχι να προσπαθούμε να βγάλουμε και από τη μύγα ξίγκι).Δηλαδή θέλω να πω ένας πραγματικός συλλέκτης δεν παίρνει ένα νόμισμα λόγω της αξίας του σαν πολύτιμο μέταλλο αλλά κυρίως σαν έργο δημιουργίας μικροχαρακτικής (και τιράζ) αλλά και σαν μέρος της ιστορίας μας , σκέψου μέχρι να φτάσει σε μας πόσοι καλλιτέχνες  και γενικότερα άτομα εργάστηκαν.Και σκέψου και κάτι άλλο, όταν κάποιος έχει διαφυλάξει ένα νόμισμα πόσα... τόσα χρόνια και το έχει διασώσει και διατηρήσει, πόσο αξίζει να του το πληρώσεις;στην αξία του μετάλλου του;(και ακόμα πιο πολύ αν είναι και με μικρό τιράζ!)  
Δεν διαφωνώ με αυτά. Τα υποστηρίζω και εγώ. Όσοι αγοράζουν μόνο αναμνηστικά με μικρό τιράζ σίγουρα δεν τους ενδιαφέρει να συλλέξουν αναμνηστικά νομίσματα. Παρόλα αυτά δεν τους κατηγορώ. Ο καθένας μαζεύει/συλλέγει ότι θέλει. Εγώ, δυστυχώς, συλλέγω απο όλα, αναμνηστικά, κυκλοφορίας (νομίσματα), χαρτονομίσματα, γραμματόσημα ...  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2013, 09:33:29 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1835 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 06:27:28 μμ »

Θέλω να καταθέσω και γω μία παρατήρηση.
Μελετώντας το συγκεκριμένο θέμα και ειδικότερα στις δημοσιεύσεις των τελευταίων μηνών,παρατηρώ μία ένθερμη υποστήριξη προς τους εμπόρους.Νομίζω πως στο Στέκι ΣΥΛΛΕΚΤΏΝ αν θέλει να ονομάζεται έτσι τον πρώτο λόγο και το πάνω χέρι πρέπει να το έχουν οι συλλέκτες.
Οι έμποροι μπορούν να ανοίξουν ενα Νεο και να το ονομάσουν Στέκι ΕΜΠΟΡΩΝ

Λάθος κατάλαβες. Ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1836 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 08:21:03 μμ »

Και εγώ μαζεύω από όλα τα νομίσματα Φάνη συν τα χαρτονομίσματα (τα γραμματόσημα τέλος) αλλά γιατί δυστυχώς; εμείς διαλέξαμε το μαγικό ταξίδι του νομίσματος, και έχουμε μακρύ δρόμο ακόμα για να φτάσουμε στο τέλος του... στην Ιθάκη.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1837 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 08:22:12 μμ »

Και εγώ μαζεύω από όλα τα νομίσματα Φάνη συν τα χαρτονομίσματα (τα γραμματόσημα τέλος) αλλά γιατί δυστυχώς; εμείς διαλέξαμε το μαγικό ταξίδι του νομίσματος, και έχουμε μακρύ δρόμο ακόμα για να φτάσουμε στο τέλος του... στην Ιθάκη.

Ποιο τέλος , ποια Ιθάκη, θα πνιγουμε πριν καν ξεκινήσουμε!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1838 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 08:34:24 μμ »

Δεν πνίγεσαι καθόλου φίλε μου, αργά και σταθερά και με συγκεκριμένο στόχο κάθε φορά, ένα-ένα χωρίς σύγχυση μην τρελαίνεται κάποιος συλλέκτης όταν βλέπει να πέφτει πολύ πράμα ...και ανάλογα βέβαια το πορτοφόλι του.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1839 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 09:59:30 μμ »

Το δυστυχώς Μπάμπη, αναφερόταν στο ότι όταν μαζεύεις πολλά και διάφορα δύσκολα αποκτάς ολοκληρωμένη συλλογή. Εγώ το έχω αποδεχτεί αυτό. Τουλάχιστον προσπαθώ να δημιουργήσω συλλογές περιόδων που με ενδιαφέρουν. Τώρα τελευταία, μεταξύ άλλων, μαζεύω γραμματόσημα νέων χωρών, ιδιαίτερα Δωδεκάνησα, Β. Ήπειρος, Ιόνια Νησιά, Κρήτη και Σάμο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1840 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 10:40:57 μμ »

Ενδιαφέροντα πράγματα αλλά θέλει υπομονή  και επιμονή όπως λέει και κάποιος φίλος από δω μέσα, δεν χτίζεται μια συλλογή εύκολα.Και σκέψου πόσο εύκολα ξεπουλιέται βεβαίως βεβαίως από κάποιον απόγονο...
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1841 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 10:56:06 μμ »

Συμφωνώ, αλλά αν τα παιδιά μου, όταν μεγαλώσουν, δεν ενδιαφέρονται για τον συλλεκτισμό, θα ξεπουλήσω ότι έχω πριν από αυτά   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1842 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 11:10:01 μμ »

Αμ δεν έχεις και άδικο γιατί τα τσογλανάκια ούτε που νοιάζονται.
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #1843 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 01:35:08 μμ »

Θα προξενευουμε τα παιδια μας μεταξυ μας . Εγω εχω 2 κορες 14 και 12  και δεν βλεπω να εχουν και πολυ μερακι για τα συλλεκτικα.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1844 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 01:47:53 μμ »

Σήμερα είχα  ειδοποίηση από το υποκατάστημα της ΤτΕ για να παραλάβω το mini gold. Πολύ γρήγορα δεν το περίμενα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: 1 ... 121 122 [123] 124 125 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences