Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 11:14:15 πμ
Σελίδες: 1 ... 100 101 [102] 103 104 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550103 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #1515 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:11:29 μμ »

Γιατι να θελει ενασ συλλεκτης περισσοτερα απο δυο νομισματα?αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.Απο σπιτι σασ θα γεμισετε την φορμα ον λαιν οπωσ κανω εγω απο Κυπρο και θα παρετε ενα νομισμα.Αν θελετε 2 γεμιζετε και μια φορμα του πατερα σασ.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να στηθητε απο τισ 5 εξω απο την τραπεζα ενω μπορειτε με αυτον τον ευκολο τροπο να παρετε ενα-δυο νομισματα.

Ε μα δεν μπορει να γινει συζητηση ετσι! Ειπαμε θα παρουμε οσα θελουμε και θα φερουμε και οσους θελουμε για να πιασουμε σειρα απο τα χαραματα για να ειμαστε σιγουροι οτι θα παρουμε. Γιατι δεν θα παρουν και ολοι οσοι ειναι εκει. Εγω λεω οι 100 πρωτοι. Οποτε οσο πιο εμπειρους εχεις στην ουρα και μαλιστα γριες γερους, εγκυες κλπ. ακομα καλυτερα! Ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε. Εξανιστανται και αλλοι φιλοι οπως βλεπεις και εχουν δικιο!
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #1516 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:22:15 μμ »

Δικαιωμα σασ να πατε απο τισ 5 και απο την προηγουμενη νυκτα αν θελετε.Απλα εγω σασ συνεστησα εναν απλο τροπο να παρετε 1-2 νομισματα ωστε να μπορεσουν ολοι να παρουν.Και να σασ πω και την γνωμη μου?ειναι 1 γρ χρυσο και θα το παρουμε 75+15 μεταφορα δηλαδη τριπλασιο απο την αξια του ωσ χρυσο.δεν ειναι και κατι το  οποιο θα εκτιναχθει η τιμη του στα υψη.το ιδιο θα μου πειτε και για τα ασημενια εχουν 16 ευρω ασημι και τα πηραμε 80 ευρω πενταπλασια δηλαδη.δεν μασ τα εδωσαν τζαμπα και ουτε προκειτε να εκτιναχθουν οι τιμεσ τουσ στα υψη.απλα περνετε οσα χρειαζεστε και δεν χρεαζετε να χαλατε την υγεια σασ αν επηρατε 2 αντι 3 ασ πουμε
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1517 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:22:29 μμ »

Γιατί δεν είναι σωστοί αυτοί που θέλουν να πάρουν παραπάνω νομίσματα; άσχημα θα είναι να εξυπηρετηθεί και κανένας άλλος φίλος συλλέκτης που δεν θα μπορέσει να πάρει ή να γίνουν και κάποιες ανταλλαγές με άλλους;
θα δώσεις κάτι θα πάρεις κάτι άλλο που δεν έχεις...


Δεν νομίζω να είναι λάθος να θες να πάρεις παραπάνω... Εγώ αν είχα λεφτά θα προσπαθούσα να πάρω 2 από τα μίνι. Μου αρέσουν πολύ. Όπως έχω και παραπάνω από μία σειρές του 1973 που είναι η αγαπημένη μου.
Και το άλλο που λέει ο Μπάμπης σωστό είναι... Εγώ ας πούμε δεν μπόρεσα να πάρω τα ασημένια που βγήκαν. Αφενός δεν είχα λεφτά και αφετέρου δούλευα πρωί και τις 2 φορές. Αν λοιπόν κατάφερνα να πάρω 2-3 από ένα άλλο νόμισμα, ίσως να μπορούσα να τα ανταλλάξω με αυτά που δεν πήρα.


υγ. στο μίνι δεν νομίζω να χρειάζεται να πάτε από νωρίς ρε παιδιά... Αν δεν δουλεύω, θα πάω 8 που ανοίγει, θα κόψω χαρτάκι και θα πάω για καφέ Κλείσιμο ματιού. Όλοι θα πάρουμε...
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #1518 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:54:08 μμ »

Επειδη η διαθεση του μινι θα γινει οπως φαινεται με την ιδια διαδικασια που εγινε και με τον Σοφοκλη,λογικα οσοι πανε την πρωτη μερα στην ΤτΕ θα παρουν,ειτε πανε απο τις 5 το πρωι ειτε στις 10.
500 κομματια ειναι νομιζω αρκετα για ολους απο τη στιγμη που ο καθενας δικαιουται μονο ενα.
Παντως,προσωπικα μιλωντας, δεν προκειται να ξαναστειθω πλεον απο τις 7 το πρωι για να παρω νομισμα( το εχω κανει καποιες φορες στο παρελθον). Το θεωρω εξευτελιστικο και με εχει κουρασει πολυ η ολη διαδικασια.
Μετα απο ενα σημειο χανει την αξια του και το νοημα του και ο συλλεκτισμος.
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #1519 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 12:02:42 πμ »

Χε Χε ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!!!


Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, στη Θεσσαλονίκη η τράπεζα της Ελλάδος που είναι Απορία
ή για να είμαι ποιο ακριβής, για τα συλλεκτικά που πηγαίνουμε ?
ουρά που να πάω τα χαράματα να περιμένω Απορία  Χαμόγελο Χαμόγελο
Για το που ειναι σου απανησε ο φιλος πιο πανω. Οσο για το που θα περιμενεις θα το καταλαβεις. Αμα δεις τιποτα γερους και γριες και κανα δυο τρεις αλλους τυπους μαζεμενους εκει κοντα, εκει θα πρεπει να πας. Ε απο ξενυχτι ολοι αυτοι αποκλειεται να ερχονται και μαλιστα να εχουν βγει ολοι μαζι, οποτε θα σου κοψει και σε σενα που θα πρεπει να πας. Προσεξε ομως να πας πουρνο πουρνο γιατι στην Θεσσαλονικη θα δωσουν πολυ λιγα σε σχεση με την Αθηνα. Παντα ρηγμενη η συμπρωτευουσα... Ακομα και στα συλλεκτικα... Ντροπη τους για μια ακομα φορα!

έ φαντάζωμαι το τζερτζελό κλπ ...
το δίλημα είναι για την αναμονή να περιμένω με μπύρα ή καφέ ?!??!?!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1520 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:54:03 πμ »

Απλα ελεινο...

Να το γράφεις ή να το βλέπεις;



Να το βλέπεις... Η λογική που δίνετε προτεραιότητα είναι ότι είναι ευπαθή άτομα. Όσο λιγότερο ταλαιπωρηθούν τόσο  το καλύτερο. Κάποιος που βάζει την έγκυο γυναίκα του, τον καρδιακό πατέρα του ή την ανάπηρη μάνα του να πάει να του τα πάρει για να μην περιμένει, σημαίνει ότι δεν σέβεται αυτά τα άτομα... άρα για εμένα είναι ελεεινός.
+1
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1521 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:07:30 πμ »

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ενθαρ'υνουν αυτή την πρακτική. όταν τα ρίχναμε στην τράπεζα επειδή δίνει στους εμπόρους πολλά κομμάτια με αποτέλεσμα να τα αγοράζουμε ακριβότερα τώρα κάνουμε το ίδιο σε βάρος άλλων συλλεκτών. το να πάρεις 2 κομμάτια και το ένα για επένδυση το καταλαβαίνω. το να στέλνεις όλο το σόι να πάρει δεν είναι αρρώστια, κερδοσκοπία ονομάζεται..
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1522 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 12:40:45 μμ »

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ενθαρ'υνουν αυτή την πρακτική. όταν τα ρίχναμε στην τράπεζα επειδή δίνει στους εμπόρους πολλά κομμάτια με αποτέλεσμα να τα αγοράζουμε ακριβότερα τώρα κάνουμε το ίδιο σε βάρος άλλων συλλεκτών. το να πάρεις 2 κομμάτια και το ένα για επένδυση το καταλαβαίνω. το να στέλνεις όλο το σόι να πάρει δεν είναι αρρώστια, κερδοσκοπία ονομάζεται..
+1000
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #1523 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 01:08:41 μμ »

Επειδη η διαθεση του μινι θα γινει οπως φαινεται με την ιδια διαδικασια που εγινε και με τον Σοφοκλη,λογικα οσοι πανε την πρωτη μερα στην ΤτΕ θα παρουν,ειτε πανε απο τις 5 το πρωι ειτε στις 10.
500 κομματια ειναι νομιζω αρκετα για ολους απο τη στιγμη που ο καθενας δικαιουται μονο ενα.
Παντως,προσωπικα μιλωντας, δεν προκειται να ξαναστειθω πλεον απο τις 7 το πρωι για να παρω νομισμα( το εχω κανει καποιες φορες στο παρελθον). Το θεωρω εξευτελιστικο και με εχει κουρασει πολυ η ολη διαδικασια.
Μετα απο ενα σημειο χανει την αξια του και το νοημα του και ο συλλεκτισμος.
Επιτελους! Ευτυχως που το καταλαβατε!

Παραθετω το προηγουμενο μηνυμα μου πριν απο τα χθεσινα για να καταλαβετε πλεον ολοι (που σιγα μην το καταλαβουν ολοι) οτι κανω πλακα σε οτι γραφω απο χθες. Και επαναλαμβανω. Ετσι οπως περιγραφεται η διαδιακασια διαθεσης στην ανακοινωση για το μινι χρυσο ειναι ενα πολυ θετικο βημα και πραγματικα θα πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι. Μακαρι να παραμεινει ετσι και στο μελλον! Εχεις 2 εβδομαδες καιρο για παραγγειλεις και ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα παρεις απο ενα γιατι σιγα μην μαζευτουν 500 ατομα. Κανονικα θα επρεπε να ειναι απεριοριστα τα κομματια και μεχρι του αριθμου της εκδοσης για να μπορεσουν να παρουν ολοι απο ενα, αλλα και ετσι καλα ειναι γιατι 500 φαινεται οτι ειναι αρκετα προς το παρον. Μετα απο 2 εβδομαδες καλα κανουν και τα δινουν στους εμπορους και μεγαλυτερη ποσοτητα ανα ενα ατομο, γιατι τι να τα κανουν? Να τους μεινουν?
Με δυο λογια, εννοειται βρε οτι δεν ειναι αναγκη να πατε και να στηθειτε στην ουρα απο τα αγρια χαραματα για να παρετε ενα νομισμα. Και αν το παραγγειλετε με την σημειωση να το παραλαβετε απο την τραπεζας ουτε καν μεταφορικα δεν θα πληρωσετε!
Ποσο μυαλο θελει για να το καταλαβετε?
Εγω αμφιβαλλω αν εχετε διαβασει και αν εχετε κατανοησει την ανακοινωση για το μινι χρυσο. Και δεν θα μου κανει καμια εκπληξη αν τελικα αποφασισει η τραπεζα, το κεντρικο καταστημα, να δεχθει μονο αιτησεις στην αρχη και δεν πουλαει το νομισμα.
Και ξαναλεω. Ετσι οπως θα διατιθεται το νομισμα ειναι καλυτερο απο οποιοσηποτε eshop αι τετοιες βλακειες που βλεπετε αλλου. Και μπορω να σας πω οτι πολλες αλλες κεντρικες τραπεζες και νομισματοκοπεια διαθετουν με λιστα τα νομισματα τους στους συλλεκτες. Αυτα που βλεπετε σε eshop ειναι οτι ξεμενει.

Το υπουργείο, δηλαδή η κυβέρνηση δινει την εντολη. Εκδοτης ειναι η τραπεζα. Πραγματικα βρε παλληκαρια τι σας κοφτει να μαθετε απο τωρα αν θα ειναι 600 η 1000 κομματια? Τι θα αλλαξει δηλαδη? Οταν βγει προς διαθεση με το καλο, θα δουμε ποσα ειναι τελικα.
Και για ολα τα αλλα δεν σας φταιει η τραπεζα αλλα το κακο σας το κεφαλι. Σε μια περιπτωση εχετε και εχουμε δικιο και αυτη ειναι η διαθεση του Πυθαγορα. Εκει εγινε πραγματι αδικια αλλα φαινεται οτι το διορθωσαν. Για το οτι στηνεστε απο τις 5 και 6 το πρωι εξω απο την τραπεα τι σας φταει η τραπεζα? Εδω δεν θυμαμαι ποιος εγραψε οτι εστειλε και τη μανα του να στηθει στην ουρα απο τις 5 αξημερωτα. Η τραπεζα φταίει και γι αυτο? Η διαθεση αρχιζει 3 ωρες μετα. Δηλαδη τι να κανει και η τραπεζα? Μηπως να σας δωσει νουμερα απο την προηγουμενη? Το κακο σας το κεφαλι φταιει γιατι μεταξυ πολλων αλλων δεν εχετε ιδεα ουτε να συμπληρωσετε μια κωλοαιτηση και να τη στειλετε ονλινε και χωρις κοπο να παρετε το νομισμα που θελετε. Και πιστευετε οτι θα σας σώσει ενα eshop που το ειδατε σε αλλες χωρες και ζηλεψατε. Δηλαδη τι το διαφορετικο θα κανει το eshop? Το μονο διαφορετικο ειναι οτι θα παραγγελνουν κατι γατονια χωρις ελεγχο και εσεις δεν θα παρετε ουτε λεπι γιατι δεν ξερετε να κανετε ουτε ενα κλικ. Προσεξτε τι ευχεστε γιατι μπορει να γινει και πραξη. Με την αιτηση και μαλιστα με τη διαδικασια που εφαρμοζεται απο δω και περα και οπως περιγραφεται για τη διαθεση του μινι χρυσου ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να γινει για τους συλλεκτες. Ολοι θα μεινουν ευχαριστημενοι γιατι ολοι θα παρουν τουλαχιστον απο ενα νομισμα.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #1524 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 01:14:19 μμ »

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ενθαρ'υνουν αυτή την πρακτική. όταν τα ρίχναμε στην τράπεζα επειδή δίνει στους εμπόρους πολλά κομμάτια με αποτέλεσμα να τα αγοράζουμε ακριβότερα τώρα κάνουμε το ίδιο σε βάρος άλλων συλλεκτών. το να πάρεις 2 κομμάτια και το ένα για επένδυση το καταλαβαίνω. το να στέλνεις όλο το σόι να πάρει δεν είναι αρρώστια, κερδοσκοπία ονομάζεται..

Αν διαβασεις την ανακοινωση θα καταλαβεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Ολοι θα παρουν απο ενα και θα μεινουν για ολους.
Οτι ξεμεινει θα παει σε εμπορους και ιδιωτες που ζητουν παραπανω απο ενα.
Με δυο λογια αν καποιος παρει 2 και οχι 10, τα υπολοιπα 8 θα πανε σε εμπορους.
Αλλα ακομα και ετσι να ειναι οπως τα λες, που δεν ειναι, εγω προσωπικα προτιμω η υπεραξια να παρει στην τσεπη συλλεκτων και οχι εμπορων για πολλους λογους που δεν θα αναλυσω, και χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω κατι εναντιον των εμπορων.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1525 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 02:10:17 μμ »

+10000
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1526 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 02:19:29 μμ »

Εγώ ένα θα (προσπαθήσω να) πάρω και μου είναι αρκετό.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #1527 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:31:52 μμ »

ένα είναι αρκετό και για μένα στην παρούσα φάση και θα είναι το πρώτο μου χρυσό.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1528 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:25:16 πμ »

Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι ενθαρ'υνουν αυτή την πρακτική. όταν τα ρίχναμε στην τράπεζα επειδή δίνει στους εμπόρους πολλά κομμάτια με αποτέλεσμα να τα αγοράζουμε ακριβότερα τώρα κάνουμε το ίδιο σε βάρος άλλων συλλεκτών. το να πάρεις 2 κομμάτια και το ένα για επένδυση το καταλαβαίνω. το να στέλνεις όλο το σόι να πάρει δεν είναι αρρώστια, κερδοσκοπία ονομάζεται..

Αν διαβασεις την ανακοινωση θα καταλαβεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Ολοι θα παρουν απο ενα και θα μεινουν για ολους.
Οτι ξεμεινει θα παει σε εμπορους και ιδιωτες που ζητουν παραπανω απο ενα.
Με δυο λογια αν καποιος παρει 2 και οχι 10, τα υπολοιπα 8 θα πανε σε εμπορους.
Αλλα ακομα και ετσι να ειναι οπως τα λες, που δεν ειναι, εγω προσωπικα προτιμω η υπεραξια να παρει στην τσεπη συλλεκτων και οχι εμπορων για πολλους λογους που δεν θα αναλυσω, και χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω κατι εναντιον των εμπορων.
500 κομμάτια θα πάνε στους συλλέκτες και 500 στους εμπόρους, αν δε κάνω λάθος. άρα δε νομίζω να ξεμείνει τίποτα..
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #1529 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 08:39:37 πμ »

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω σχετικά με τις ενημερώσεις. Ξέρουμε ημερομηνία για το ασημένιο του Ιπποκράτη?
Ευχαριστώ.

Ξενοφών
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 100 101 [102] 103 104 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences