Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:49:52 μμ
Σελίδες: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 550235 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1230 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:10:35 μμ »

Νομίζω το ¨γρόθος¨ του Ανάργυρου ισοδυναμεί με το ¨μπαστουνόβλαχος¨ του Βασίλη ....

Αλήθεια που χάθηκε ο Γιώργος;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1231 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:41:22 μμ »

Ανάργυρε όσο και αν δεν μας αρέσει τα αρχαία καλώς είναι παράνομα. Δεν χρειάζεται και πολλή σκέψη για αυτό. Αν τα έκαναν νόμιμα σειρά θα είχαν οι αμφορείς, μετά τα κυκλαδικά, μετά τα πιο μεγάλα αγάλματα, και μετα οι μπαστουναβλαχάρες οι ελληναρες θα επαιρναν γκασμάδες και θα έσπαγαν τα μάρμαρα απο τον Παρθενώνα για να κάνουν δώρο στον γιόκα τους στον γάμο του.
Βασίλη εγώ συμφωνώ με τον Ανάργυρο ως προς την ιδέα, και με σένα, ότι όντως ορθά απαγορεύονται τώρα.
ΟΟΟΟΟΟΟΟόταν θα αποφασίσουμε ως λαός και έθνος να εφαρμόζουμε τους νόμους μας και να σεβόμαστε την πολιτιστική κληρονομιά μας τότε να το κουβεντιάσουμε.
Αυτό που μου τι δίνει είναι ότι πρώτα πρέπει να έχεις αυτοσεβασμό για να μπορείς να σέβεσαι και τα υπόλοιιπα γύρω σου.
 
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1232 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:04:33 μμ »

Ρε παιδιά για δείτε τα 2ευρα της Κρήτης όσοι έχετε. Στα δικά μου, όλα είναι πολύ αχνή η τύπωση στα γράμματα γύρο-γύρο. Αρκετά από τα γράμματα δεν φαίνονται καθόλου.
Είναι και τα δικά σας έτσι;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1233 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:17:32 μμ »

Διονύση στα δικά σου είναι μόνο........και στο 65% στα υπόλοιπα μασούρια!!!!!!!


Εγώ σήμερα άνοιξα 3 μασούρια Πλάτωνα.......και από αυτά κράτησα 17 νομίσματα,τα οποία και θα
μοιραστω με φίλους.
Γεμάτα σημάδια,γρατζουνιές,κακοτυπωμένα,παράκεντρα, κλπ.
Τα υπόλοιπα ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! Την άλλη βδομάδα ξανά μανά στην τράπεζα!! Μεγάλο χαμόγελο
Γι΄αυτο είπα σε περασμένα πόστ. Αγοράζετε μασούρια.....κρατάτε τα καλύτερα.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1234 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:32:00 μμ »

Αυτό έκανα Μιχάλη  Σαρκασμός
Δεν έχω όμως κανένα 2ευρω με την Κρήτη που να φένοντε καλά τα γράμματα στην περίμετρο.. αν έχεις κανένα κράτησε το μου pleeeeeeeaseeeeee...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1235 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:35:33 μμ »

Κανένα πρόβλημα.Μην ανησυχείς. Το μόνο που θέλω.....είναι να μου το θυμίσεις την επόμενη φορά
που θα βρεθούμε,να στο φέρω. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1236 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 02:58:26 μμ »

Εκτός θέματος, αλλά δεν αντέχω και θα το πω. Οι καλλιτέχνες και οι δήμαρχοι έχουν μια διαφορετική άποψη για τον κόσμο, τους αρέσει να βάζουν παντού την υπογραφή τους. Το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας δεν ξέρουμε ποιος το έφτιαξε, αλλά ξέρουμε ποιος έφτιαξε το... στέγαστρο...

Οι κερκίδες του ΟΑΚΑ μοιράστηκαν σε δύο εργολαβίες. Είχα γνωρίσει προσωπικά τον μηχανικό που είχε αναλάβει τη μία. Ένα ολόκληρο απόγευμα μου εξηγούσε πώς κρέμασε τις κερκίδες από τις κολώνες, καθώς και τον διαφορετικό τρόπο που σχεδιάστηκε η άλλη πλευρά. Τους γνωρίζει κανένας όλους αυτούς; Μόνο τον "καλλιτέχνη" που σχεδίασε το στέγαστρο γνωρίζουμε (πιθανώς και τον "δήμαρχο" που το εγκαινίασε).

ΥΓ Το ΟΑΚΑ το εγκαινίασε ο Λαλιώτης, το "δήμαρχος" είναι μεταφορικό.
Hint Ο μηχανικός που προανέφερα είναι "ανεντέν μπαμπαντάν" Χανιώτης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2013, 06:31:02 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1237 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 03:24:30 μμ »

Τότε ο Παρθενώνας δεν ήταν του Ικτίνου του Καλικράτη και του Φειδεία αλλά των τεχνίτων που τον έφτιαξαν.

Πιάνομαι από την ευκαιρία να σχολιάσω μια ιδιαίτερα σημαντική λεπτομέρεια. Τα έργα της Ακρόπολης, όπως και όλα τα δημόσια έργα της αρχαίας Αθήνας, είχαν εγκριθεί από την Εκκλησία του Δήμου, με καθολική ψηφοφορία των Αθηναίων πολιτών. Αυτό σημαίνει ότι είτε ο Φειδίας, είτε ο Ικτίνος, είτε ο Καλλικράτης, είτε ο Μνησικλής υποχρεώνονταν να υποβάλουν σχέδια που θα άρεσαν στον πολύ κόσμο. Αν τα σχέδιά τους δεν άρεσαν στον κόσμο, δεν θα εγκρίνονταν.

Αν τα σχέδια υποβάλονταν σε καμιά "επιτροπή ειδικών", όπως συμβαίνει σήμερα, ποιος ξέρει πώς θα έμοιαζε η Ακρόπολη. Αντίστοιχα, αν τα σχέδια του Μουσείου της Ακρόπολης είχαν υποβληθεί σε δημοψήφισμα, ίσως ο "καλλιτέχνης" να είχε υποχρεωθεί να το κάνει λιγότερο "κουλτουριάρικο". Μπορεί όλα αυτά είναι παρέμβαση στην "ανεξαρτησία του δημιουργού", αλλά είναι πολύ πιο δημοκρατικά...

Να μου επιτρέψεις Ανάργυρε  πιο κάτω βάζω δύο νομίσματα ( χρηστικά αντικείμενα συναλλαγών). Το πρώτο
http://www.ma-shops.com/gornymosch/item.php5?id=900206&lang=en  και το δεύτερο
http://www.ma-shops.com/brandt/item.php5?id=3874&lang=en
την ίδια εντύπωση σου δημιουργούν ;  Σε μένα όχι. Δεν είναι όλα τα νομίσματα το ίδιο πράγμα το καθένα έχει την ταυτότητά του. Συμφωνώ πως το αποτέλεσμα είναι συλογικό μα όλοι οι παράγοντες δεν έχουν την ίδια βαρύτητα.

Και ένας αστεϊσμός για να χαλαρώσουμε...
Έχετε κάποιο πρόβλημα, αγάπητε, με τη Βυζαντινή τεχνοτροπία; Επειδή εσείς δεν έχετε την ικανότητα να κατανοήσετε τη βυζαντινή τεχνοτροπία, δεν σημαίνει ότι το δεύτερο νόμισμα είναι πιο άσχημο. Εσείς δεν μπορείτε να κατανοήσετε την καλλιτεχνική του αξία...
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1238 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 07:01:00 μμ »

Αν πάει κάποιος να πάρει, να κοιτάξει να πάει στο ταμείο που είναι η Ξανθιά κυρία. Ο άλλος είναι πολύ μακάκας άνδρας... Μου δίνει τα μασουράκια και ήταν σκισμένα και εκτός αυτού δεν φενόταν από καμία πλευρά ποιο είναι ποιο.
Του ζητάω πάαααρα πολύ ευγενικά να μου τα αλλάξει και αυτός απλά τινάζει το κεφάλι πάνω και μου λέει ''τς''. Γ..ω τη μάνα σου λέω από μέσα μου και του λέω οκ, θέλω να πάρω από άλλο ένα. Αυτός μου ξανα δίνει σκισμένα και εγώ     του δίνω τα προιγούμενα μασουράκια για να τον πληρώσω...με κοιτάει περίεργα και μου λέει ''με κοροιδεύεται κύριε;'' Εγώ του λέω θέλω από άλλο ένα τελικά και μου λέει δεν σου δίνω φύγε... εγώ του είπα ότι αν δεν μου δώσεις αυτά που ζήτησα δεν θα φύγω, όπως δεν θα φύγεις και εσύ από εδώ! Τελικά ήρθε έναν που καθόταν σε ένα γραφειάκι και όταν ήρθε δίπλα μου μου είπε να βγω έξω (δίχνοντάς μου το όπλο του που είχε στο πλάι.

Έγινε μια ψιλοφασαρία και με υποστήριξαν και κάποιοι άλλοι συλλέκτες που ήταν εκεί...τελικά πήρα αυτά που ήθελα   Χαμόγελο


Σήμερα πέρασα και εγώ απο την ΤτΕ και πήρα μερικά μασούρια απο τα αναμνηστικά 2Ε.
Κατά τις 11 το πρωί δεν είχε σχεδόν καθόλου κόσμο και εξυπηρετήθηκα αμέσως.
Στο ταμείο ήταν μόνο  η ''γνωστή'' ξανθιά κυρία και επειδή ήταν χαλαρά τα πράγματα, πιάσαμε κουβέντα
για το ασημένιο του Ιπποκράτη και τα χρυσά που θα κυκλοφορήσουν.
Πάνω στην κουβέντα, της είπα οτι αυτή και ο συνάδελφός της, έχουν γίνει διάσημοι καθώς στο διαδίκτυο,
οι συλλέκτες συζητούν μεταξύ άλλων και για την εξυπηρέτηση που έχουν απο τους εν λόγω ταμίες.
Έπρεπε να δείτε πως άνοιξε τα μάτια της  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Άρχισε να μου μασάει κάτι δικαιολογίες για απαιτητικούς
πελάτες με παράλογες απαιτήσεις κτλ !!
''Εσείς εκπροσωπείτε  την τράπεζα'' της είπα, ''οφείλετε να είστε πάντα ευγενικοί ακόμα και με
απαιτητικούς πελάτες'' ...

Ελπίζω να το πει στον συνάδελφό της και την επόμενη φορά να είναι περισσότερο ευγενής  Κλείσιμο ματιού

 
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1239 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 07:03:36 μμ »

Μέστην καρδιά μου την έβαλα εγώ... Μεγάλο χαμόγελο Ο άντρας μια χαρά μου είχε φανεί παντως
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1240 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 07:09:06 μμ »

Δεν κατάλαβες το παράδειγμα και τα δύο ήταν δυο τυχαία νομίσματα.  Όσο για το δυσνόητο της Βυζαντινής τεχνοτροποίας τόσες γνώσεις έχω και να με συνχωρείς , αλλά ρώτησε και κανενα ειδικό να σου πουν την γνώμη τους για τα Ελληνικά νομισματα των πόλεων της Κάτω Ιταλίας  και  για τα Βυζαντινά.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1241 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 07:44:02 μμ »

Αν πάει κάποιος να πάρει, να κοιτάξει να πάει στο ταμείο που είναι η Ξανθιά κυρία. Ο άλλος είναι πολύ μακάκας άνδρας... Μου δίνει τα μασουράκια και ήταν σκισμένα και εκτός αυτού δεν φενόταν από καμία πλευρά ποιο είναι ποιο.
Του ζητάω πάαααρα πολύ ευγενικά να μου τα αλλάξει και αυτός απλά τινάζει το κεφάλι πάνω και μου λέει ''τς''. Γ..ω τη μάνα σου λέω από μέσα μου και του λέω οκ, θέλω να πάρω από άλλο ένα. Αυτός μου ξανα δίνει σκισμένα και εγώ     του δίνω τα προιγούμενα μασουράκια για να τον πληρώσω...με κοιτάει περίεργα και μου λέει ''με κοροιδεύεται κύριε;'' Εγώ του λέω θέλω από άλλο ένα τελικά και μου λέει δεν σου δίνω φύγε... εγώ του είπα ότι αν δεν μου δώσεις αυτά που ζήτησα δεν θα φύγω, όπως δεν θα φύγεις και εσύ από εδώ! Τελικά ήρθε έναν που καθόταν σε ένα γραφειάκι και όταν ήρθε δίπλα μου μου είπε να βγω έξω (δίχνοντάς μου το όπλο του που είχε στο πλάι.

Έγινε μια ψιλοφασαρία και με υποστήριξαν και κάποιοι άλλοι συλλέκτες που ήταν εκεί...τελικά πήρα αυτά που ήθελα   Χαμόγελο


Σήμερα πέρασα και εγώ απο την ΤτΕ και πήρα μερικά μασούρια απο τα αναμνηστικά 2Ε.
Κατά τις 11 το πρωί δεν είχε σχεδόν καθόλου κόσμο και εξυπηρετήθηκα αμέσως.
Στο ταμείο ήταν μόνο  η ''γνωστή'' ξανθιά κυρία και επειδή ήταν χαλαρά τα πράγματα, πιάσαμε κουβέντα
για το ασημένιο του Ιπποκράτη και τα χρυσά που θα κυκλοφορήσουν.
Πάνω στην κουβέντα, της είπα οτι αυτή και ο συνάδελφός της, έχουν γίνει διάσημοι καθώς στο διαδίκτυο,
οι συλλέκτες συζητούν μεταξύ άλλων και για την εξυπηρέτηση που έχουν απο τους εν λόγω ταμίες.
Έπρεπε να δείτε πως άνοιξε τα μάτια της  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Άρχισε να μου μασάει κάτι δικαιολογίες για απαιτητικούς
πελάτες με παράλογες απαιτήσεις κτλ !!
''Εσείς εκπροσωπείτε  την τράπεζα'' της είπα, ''οφείλετε να είστε πάντα ευγενικοί ακόμα και με
απαιτητικούς πελάτες'' ...

Ελπίζω να το πει στον συνάδελφό της και την επόμενη φορά να είναι περισσότερο ευγενής  Κλείσιμο ματιού

 


Η ''καλή'' όμως ξανθιά.....ήταν στο απέναντι ταμείο.Εκεί που δίνουν τα χαρτονομίσματα.
Σήμερα πήγα και εγώ κατα της 9:00 και γύρισα ερωτοκτυπημένος!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Άσε που είναι και εξυπηρετικότατη.
Πάντα τέτοια.....πάντα τέτοια!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1242 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 07:48:38 μμ »

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο... Αν κάποιος δεν είναι συλλέκτης, του φαίνεται παράλογο να θέλουμε να φαίνεται το σχέδιο και να είναι και άθικτο το μασούρι... όταν το είπα στην γυναίκα μου και τις έδειχνα ότι δεν είναι καλά τυπωμένα και δεν φαίνονται καλά τα γράμματα κτλ. με πέρασε για τρελό  Κλείσιμο ματιού
Η απάντησή της πάντα είναι ''αν δεν είναι χρυσό σιγά το συλλεκτικό''  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τον Γιάννη (milou) έπρεπε να είχε παντρευτεί τελικά  Έκπληξη
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1243 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 09:35:12 μμ »

Δεν κατάλαβες το παράδειγμα και τα δύο ήταν δυο τυχαία νομίσματα.  Όσο για το δυσνόητο της Βυζαντινής τεχνοτροποίας τόσες γνώσεις έχω και να με συνχωρείς , αλλά ρώτησε και κανενα ειδικό να σου πουν την γνώμη τους για τα Ελληνικά νομισματα των πόλεων της Κάτω Ιταλίας  και  για τα Βυζαντινά.

Διευκρίνησα ότι πρόκειται για αστείο. Αν δεν πέτυχε, το ανακαλώ και ζητώ συγγνώμη.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1244 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 09:38:57 μμ »

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο... Αν κάποιος δεν είναι συλλέκτης, του φαίνεται παράλογο να θέλουμε να φαίνεται το σχέδιο και να είναι και άθικτο το μασούρι... όταν το είπα στην γυναίκα μου και τις έδειχνα ότι δεν είναι καλά τυπωμένα και δεν φαίνονται καλά τα γράμματα κτλ. με πέρασε για τρελό  Κλείσιμο ματιού
Η απάντησή της πάντα είναι ''αν δεν είναι χρυσό σιγά το συλλεκτικό''  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τον Γιάννη (milou) έπρεπε να είχε παντρευτεί τελικά  Έκπληξη

Ναι, ρε παιδιά, αλλά όταν κάποιος πουλάει συλλεκτικά, δεν μπορεί να είναι άσχετος από συλλεκτικά. Ας της κάνουν σεμινάρια.

Κι αυτή η "ασχετίλα", "Δώστε μου άλλο κομμάτι" "Γιατί να σας δώσω άλλο κομμάτι".

Ψωμί παίρνεις, ζητάς άλλη φρατζόλα (αν δεν την έχεις πιάσει), σου δίνουν άλλη. Παπούτσια, βιβλία, ο,τιδήποτε.

Και σουβλάκι να ψωνίσεις, αν κάτι δεν σου αρέσει, λες "Σας παρακαλώ, φτιάξτε μου άλλο".

Αν έχουνε μείνει δυο-τρία κομμάτια, σου τα δείχνουν, σου λένε "αυτά μου μείνανε, διαλέξτε ποιο θέλετε".
Θες και συσκευασία δώρου; Σου το πακετάρουν.

Στα ΕΛΤΑ σου δίνουν και φάκελο και τσαντούλα κλπ.

Στο Ταμείο Αρχαιολογικών Πόρων και στα πωλητήρια των κρατικών μουσείων, που είναι 200% δημόσιο και όχι (και καλά) ΑΕ, σου λένε "Διαλέξτε ποιο κομμάτι θέλετε", σου το "ξεσκονίζουν", σου το πακετάρουν (και για δώρο, αν θέλεις). ---> να ευλογήσουμε και λίγο τα γένια μας

Τι εννοεί αυτή "απαιτητικοί πελάτες";

Και άλλη ημέρα να πας και να ζητήσεις αλλαγή, είναι λογική απαίτηση για πελάτη....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2013, 10:08:31 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences