Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:55:38 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: POPULATION  (Αναγνώστηκε 8339 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:58:19 μμ »

Συχνα πυκνα καποιοι αναφερονται στο population που εχει καποιο πιστοποιημενο νομισμα!!Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι το αναφερουν ως αβανταζ  Απορία Απορία Απορία Απορία.Σιγουρα τα top grade ειναι πλεονεκτημα αν εχουν POPULATION 1!Δηλ ειναι κορυφαιο να ειναι καποιο top grade π.χ MS-67 με population 1 αλλα μεχρι εκει!!Ποια η ουσια σε καποιο AU-58 ή MS-62 να αναφερουμε το population αν ειναι 1 ή 2 απο την στιγμη που MS-64 εχει π.χ 10;;Μηπως μερικοι τα εχουν μπερδεψει;;

Τι πλεονεκτημα εχει ενα νομισμα αν εχει population 1 αν δεν ειναι TOP GRADE; Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 11:24:46 μμ »

Και τα lowest grade εχουν πλεονέκτημα αν έχουν population 1,για τα υπόλοιπα ούτε εγώ καταλαβαίνω..
ίσως μια τραβηγμένη εξήγηση να υπάρχουν συλλέκτες που να μαζεύουν ενα νόμισμα σε όλους τους βαθμούς.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:33:12 πμ »

to population για τα ευρωπαικα νομισματα δεν λεει τιποτα απολυτως.
Εχουν πιστοποιηθει τοσο λιγα νομισματα απο το συνολο που υπαρχουν που δεν μπορει κανενα σοβαρο συμπερασμα διαβαζοντας τα   census των εταιριων.
Στα αμερικανικα που το σλαμπαρισμα εχει μια 30ετια πισω του ,μπορει να βγει συμεπρασμα για σπανιοτητα.Το οτι ειναι δυο ή ενα πιστοποιημενα σε εναν βαθμο δεν λεει τιποτα απολυτως γιατι μπορουν να πιστοποιηθουν αλλα 100 την αλλη στιγμη(εχει γινει με το 5δρχ 1930-5λεπτα 1895) και μερικοι ακομα κλαινε τα λεφτα τους.
Το οτι το αναγραφουν μερικοι κατα την αποψη μου προερχεται απο την αγνοια των περισσοτερων σε οτι εχει να κανει με το σλαμπαρισμα.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:51:54 πμ »

Συμφωνώ με τον Ανάργυρο.

Σε πολλές περιπτώσεις, τα top grades σε ελληνικα νομίσματα ειναι πλασματικά, αφου και εγώ πιστεύω οτι πολύ λίγα νομίσματα εχουν πιστοποιηθεί. Οταν πιστοποιούνται αυτο δυστυχώς σε κάποιες περιπτώςεις γίνετε μαζικά, όλο τό/α μασουράκι/α, οπότε αχρηστεύεται η οποιαδήποτε συλλεκτικη αξία του εκάστοτε νομίσματος (π.χ. 5δρχ 1930 Λονδινου, 5λ 1895)
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:56:52 πμ »

 Πολυ σωστα το λετε, καποια στιγμη ηθελα να το γραψω και εγω οτι το population των εταιρειων ειναι απλως ενδειξη και δεν προσφερεται για ασφαλη συμπερασματα και οχι μονο για τα Ελληνικα, αλλα και για πολλων αλλων ευρωπαικων χωρων.
 Ειναι π.χ. γνωστο οτι πολλοι Αγγλοι συλλεκτες (ειδικα οι μεγαλυτερης ηλικιας) απεχθαινονται και μονο την ιδεα του σλαμπαρισματος ,ασε που το θεωρουν υποτιμητικο να τους βαθμολογει το Αμερικανακι το πολυτιμο νομισμα τους..
 Ομως εχω την εντυπωση οτι επειδη τα πλεονεκτηματα του σλαμπαρισματος ειναι τεραστια οσον αφορα την "κινηση" συλλεκτικων κομματιων στην παγκοσμια συλλεκτικη αγορα,τo θεμα  ειναι μονοδρομος και απλως θεμα χρονου (μερικα χρονια ισως) ολα τα αξιολογα κομματια να πωλουνται μονο σλαμπαρισμενα, με τα raw να γινονται αυτοματως υποπτα οταν βγαινουν προς πωληση.
 Φυσικα εχει δρομο ακομη για να φτασει εκει..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:08:35 μμ »

Καλή σας ημέρα,

Αν και συμφωνώ (έν μέρει ομως) με τις παραθεσεις των δυο τελευταίων μελών, εντούτοις νομίζω ότι δεν ήταν αυτή η ερώτηση. Η αρχική ερώτηση του  μέλους που άνοιξε το θέμα (milou) ήταν "ποιο το νόημα κάποιος να αναφέρει το population 1 αν δεν είναι το top grade"!
Κατα την άποψη μου κανένα απολύτως και μάλλον γίνεται με πρόθεση να μπερδέψει, a trick of the trade ας πούμε.

Σε ο,τι αφορά το γιατί δεν συμφωνώ απολύτως με τι προηγούμενες παραθεσεις: Αν λάβω το 1895 5λεπτο που ενεφεραν, έχει τιραζ 4.000.000 κομμάτια και πιστοποιήθηκαν 12 MS67! Δεν είναι σπάνιοτης αυτή; Δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να είναι ένα και μοναδικό για είναι σπάνιο; Απλα η Ελληνική αγορά είναι παρά παρά πολυ μικρή, το νομίσματακι δε, απευθύνεται σε πολυ εξειδικευμένο συλλεκτικό κοινό που ρίχνει ακόμα πιο πολυ τη τιμή του και όλα αυτά συνηγορούν στο ένα φοβερά σπνιας κατάστασης νόμισμα να είναι φτηνό (με εξαίρεση το 2-3 πρώτα από το μαςουρι που μάλλον πήγαν σε πλούσιους Ελληνοαμερικανούς συνηθισμένους σε μεγάλα ποσά σε αυτά τα grades)! Άλλωστε αν ήταν Αμερικανικό θα έγραφε 5 μηδενικά σίγουρα.

Γιώργος
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:24:42 μμ »

Συμφωνώ Γιώργο, το ελληνικο νόμισμα αναφέρεται σε περιορισμένο συλλεκτικο κοινό. Εμένα προσωπικα δεν με ενδιαφερει το ΜΣ 67, πχ, στο 5λ 1895, οταν εχουν πιστοποιηθεί 60-70 ΜΣ 66. Θα προτιμήσω ενα απο αυτα που θα το βρω  σε πολυ μικρότερη σξια και θα έχω στη συλλογη μου ενα πανέμορφο νομισμα. Τα να  συλλεγει κανεις top grades ειναι για εμένα  η ματαιοδοξία του συλλέκτη. Θα μου πεις εσένα σου πέφτει λόγος. Οχι βεβαια,  συζήτηση κάνουμε σε φιλικό τόνο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:31:14 μμ »

Συμφωνώ Γιώργο, το ελληνικο νόμισμα αναφέρεται σε περιορισμένο συλλεκτικο κοινό. Εμένα προσωπικα δεν με ενδιαφερει το ΜΣ 67, πχ, στο 5λ 1895, οταν εχουν πιστοποιηθεί 60-70 ΜΣ 66. Θα προτιμήσω ενα απο αυτα που θα το βρω  σε πολυ μικρότερη σξια και θα έχω στη συλλογη μου ενα πανέμορφο νομισμα. Τα να  συλλεγει κανεις top grades ειναι για εμένα  η ματαιοδοξία του συλλέκτη. Θα μου πεις εσένα σου πέφτει λόγος. Οχι βεβαια,  συζήτηση κάνουμε σε φιλικό τόνο.

Προς Θεού, φυσικά συζήτηση κάνουμε και πάντα με σεβασμό στις απόψεις των άλλων ειδικά όταν είναι τεκμηριωμένες. Να πω και κάτι ακόμα; Εγω ο ίδιος πιστοποίησα 4 Γιαπωνεζικα νομίσματα 5 Sen 1867 είναι αργυρά και κατα τα αλλα περίπου ίδια με το 1895 5λεπτο. Τα 3 βγήκαν 67 και ένα 68!
Τα έδωσα σε Ιάπωνα dealer τα μεν 67 £1500 το ένα, το δε 68 £2000!!!
Ομως η Γιαπωνεζικη αγορά είναι τεράστια ενώ η Ελληνική.......

Είπα ομως αυτά που λέμε δεν νομίζω ότι έχουν σχέση με την αρχική ερώτηση του milou! Έτσι νομίζω δηλαδή.

Γιώργος

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3539


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:00:23 μμ »

Εγω από την άλλη για να βγάλω συμπέρασμα πάνω κάτω αν ένα νόμισμα είναι πολύ σπάνιο κοιτάω το population συνολικά να δώ πόσα έχουν πιστοποιηθεί....σε NGC PCGS

Επίσης σκεφτείτε ότι σε δύσκολα νομίσματα πολλοί τα έχουν στείλει 1-2 φορες ξανα για πιστοποιηση!Προφανώς οι εταιρίες δεν μπορούν να γνωρίζουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:19:04 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:17:53 μμ »

Αν το δεις συνολικά είναι μια ένδειξη, μεμονωμένα δεν έχει αξία εάν δεν είναι στις υψηλές κλίμακες. Παρόλα αυτά προσωπικά δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερος τρόπος για να έχεις μια κάποια εικόνα για ένα νόμισμα. Το τι θα γίνει αύριο και πόσα νομίσματα θα προστεθούν ουδείς το γνωρίζει.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:37:44 μμ »

Sta Μοργαν του 1880S εχει καποιο νοημα το population μια και εχουν πιστοποιηθει το 10% απο τα υψηλης καταστασεως.
Στα ελληνικα εαν υπαρχει μεγαλος αριθμος σε υψηλης καταστασης τοτε μαλλον εχει πιστοποιηθει μσουρι η ολοκληρη παρτιδα οπως προαναφερθηκε
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:38:50 μμ »

Τι πλεονεκτημα εχει ενα νομισμα αν εχει population 1 αν δεν ειναι TOP GRADE; Απορία Απορία Απορία Απορία
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Δλδ αν ένα νόμισμα έχει population 1 και pop higher ως top grade άλλο 1 , δεν είναι άξιο αναφοράς αν είναι το 2ο καλύτερο γνωστό σε συνολικά έως σήμερα 13 πιστοποιημένα όπως π.χ Τάλληρο 1844 Όθωνα Απορία
Και τι να πιστέψουμε ρε παιδιά ,τις raw συλλογές που κάποιοι ούτε καν έχετε δει και μόνο ΥΠΟΘΕΤΕΤΕ.
Ερωτώ: όλα τα raw θα είναι BU Απορία Απορία
Βρήκαμε τώρα πάτημα το Πεντάλεπτο 1894,95 και τα μασούρια.Εεεεε αφού τα ξέρετε ,πάρτε κομμάτια που πιστεύετε πως δεν υπάρχουν παρτίδες ή μασούρια αλλά μόνο κάποια raw σε συλλογές φαντάσματα.
Εγώ πάντως αυτό κάνω πλέον με crown size νομίσματα είτε Όθωνα είτε British Victoria crown ή άλλα που μου αρέσουν προ 1900 .Και στο μάτι μου αρέσουν λόγω μεγέθους και πιθανολογώ με το όποιο ρίσκο ότι ούτε μασούρια παίζουν και παρτίδες αν υπάρχουν ποσες θα είναι και σε τι κατάσταση παρακαλώ??
Συλλέγετε με το δικό σας ρίσκο ,γούστο και μεράκι.Τίποτα δεν είναι σταθερο και το population απλώς δείχνει μια τάση προς την Σπανιότητα.
Και κάτι τελευταίο, αν ο Ελληνοαμερικάνος γουστάρει ,έχει το χρήμα και έτσι ρε αδερφέ θέλει μόνο top grade επειδή πολύ απλά το βιοτικό του επίπεδο του επιτρέπει να κάνει top καταστάσεις γιατί να θεωρείται ματαιόδοξος. Απορία Απορία Μήπως εμείς οι υπόλοιποι είμαστε ζηλόφθονες Απορία Απορία τώρα τελευταία όλο "εμπάθεια" κ "Ματαιοδοξία" διαβάζω.
Εν κατακλείδι, έχω μλμ με Ελληνοαμερικάνο top grade coin συλλέκτη κ ούτε ματαιοδοξος είναι ούτε ψώνιο,απεναντίας έχει φοβερές νομισματικές γνώσεις και όταν τα χώνει κοιτάζει πάντα να συνάδει το νόμισμα με τον βαθμό (δεν είναι μακάκες επειδή έχουν την άνεση να τα σκάνε αριστερά κ δεξια έτσι από ματαιοδοξία).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:55:21 μμ από zobels » Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 02:37:31 μμ »

Τι πλεονεκτημα εχει ενα νομισμα αν εχει population 1 αν δεν ειναι TOP GRADE; Απορία Απορία Απορία Απορία
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Δλδ αν ένα νόμισμα έχει population 1 και pop higher ως top grade άλλο 1 , δεν είναι άξιο αναφοράς αν είναι το 2ο καλύτερο γνωστό σε συνολικά έως σήμερα 13 πιστοποιημένα όπως π.χ Τάλληρο 1844 Όθωνα Απορία
Και τι να πιστέψουμε ρε παιδιά ,τις raw συλλογές που κάποιοι ούτε καν έχετε δει και μόνο ΥΠΟΘΕΤΕΤΕ.
Ερωτώ: όλα τα raw θα είναι BU Απορία Απορία
Βρήκαμε τώρα πάτημα το Πεντάλεπτο 1894,95 και τα μασούρια.Εεεεε αφού τα ξέρετε ,πάρτε κομμάτια που πιστεύετε πως δεν υπάρχουν παρτίδες ή μασούρια αλλά μόνο κάποια raw σε συλλογές φαντάσματα.
Εγώ πάντως αυτό κάνω πλέον με crown size νομίσματα είτε Όθωνα είτε British Victoria crown ή άλλα που μου αρέσουν προ 1900 .Και στο μάτι μου αρέσουν λόγω μεγέθους και πιθανολογώ με το όποιο ρίσκο ότι ούτε μασούρια παίζουν και παρτίδες αν υπάρχουν ποσες θα είναι και σε τι κατάσταση παρακαλώ??
Συλλέγετε με το δικό σας ρίσκο ,γούστο και μεράκι.Τίποτα δεν είναι σταθερο και το population απλώς δείχνει μια τάση προς την Σπανιότητα.
Και κάτι τελευταίο, αν ο Ελληνοαμερικάνος γουστάρει ,έχει το χρήμα και έτσι ρε αδερφέ θέλει μόνο top grade επειδή πολύ απλά το βιοτικό του επίπεδο του επιτρέπει να κάνει top καταστάσεις γιατί να θεωρείται ματαιόδοξος. Απορία Απορία Μήπως εμείς οι υπόλοιποι είμαστε ζηλόφθονες Απορία Απορία τώρα τελευταία όλο "εμπάθεια" κ "Ματαιοδοξία" διαβάζω.
Εν κατακλείδι, έχω μλμ με Ελληνοαμερικάνο top grade coin συλλέκτη κ ούτε ματαιοδοξος είναι ούτε ψώνιο,απεναντίας έχει φοβερές νομισματικές γνώσεις και όταν τα χώνει κοιτάζει πάντα να συνάδει το νόμισμα με τον βαθμό (δεν είναι μακάκες επειδή έχουν την άνεση να τα σκάνε αριστερά κ δεξια έτσι από ματαιοδοξία).

Παντως οταν ανεφερα Ελληνοαμερικανους εικασια εκανα μπορει να κανω λαθος, μην τυχον με παρεξηγησουν οι ανθρωποι. Οποιος και να πηρε τα 2-3 πρωτα δεν εχει σημασια αλλωστε και εγω ειμαι ενας απο αυτους αντε 5ος, 6ος ας πουμε.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:07:05 μμ »

Παντως οταν ανεφερα Ελληνοαμερικανους εικασια εκανα μπορει να κανω λαθος, μην τυχον με παρεξηγησουν οι ανθρωποι. Οποιος και να πηρε τα 2-3 πρωτα δεν εχει σημασια αλλωστε και εγω ειμαι ενας απο αυτους αντε 5ος, 6ος ας πουμε.
Σου έστειλα π.μ
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:33:51 μμ »

Πιστευω οτι τα νομισματα ειναι οπως τα γραμματοσημα, καποιοι θησαυρισαν τοσα χρονια και τωρα αρχιζει το στοκ και ξεφορτωνει και καποιοι κλαινε τα λεφτα τους....πιστευω οτι αυτο που εγινε με τα νομισματα θα επεκταθει και σε αλλες αξιες , εγω πια κουραστηκα να δινω 500αρες και το παρατησα....αρκετα λεφτα πηγαν στο βροντο.....εκει ειδικα που θα γινει μεγαλη σφαγη ειναι οταν θα βγουνε στον Παυλο οι παρτιδες....προβλεπω να βγαινουν χιλιαδες νομισματα
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences