Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 02:59:23 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γιατί είναι τόσο άσχημα?  (Αναγνώστηκε 3242 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« στις: Μάιος 04, 2015, 03:31:09 μμ »

Αν και δεν ασχολούμαι με τα Ευρωχαρτονομίσματα, στην τελευταία σελίδα του άλμπουμ με τις δραχμές έχω και δύο ζευγαράκια των 5 και 10€ ενα παλιο και ένα νέο, έτσι για να υπάρχουν που λέμε. Ο λόγος που δεν ασχολούμαι με αυτά είναι οτι δεν θεωρώ το ευρώ Ελληνικό νόμισμα. Όμως κάθε φορά που ξεφυλίζω το άλμπουμ, και αφού έχει χορτάσει το μάτι μου απο τα απαράμιλλης ομορφιάς δραχμικά χαρτονομίσματα βλέπω αυτά τα καημένα τα ευρώπουλα και πάντα έχω αυτή την απορία:
Γιατί τα έκαναν τόσο μα τόσο άσχημα?
Είναι μόνο δικιά μου άποψη? Δεν μπορούσε να γίνει τίποτα καλύτερο?  Κλάμα
Παραθέτω τα ευρώ με κάποια εύκολα δραχμικά που ταιριάζουν χρωματικά, έτσι για να συγκρίνουμε.
Να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι μόνο στα χαρτονομίσματα γιατί στα ευρωνομίσματα ευτυχώς υπάρχουν πραγματικά πολύ ωραίες δημιουργίες.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2015, 03:40:42 μμ »

Τα € ειναι έξ' ορισμού πιο ουδέτερα και βαρετά: "άχρωμα, άοσμα κι άγευστα" που λέμε.
Γερμανοπρεπή με την αρνητική έννοια του όρου.
Το ίδιο και η ευρωζώνη που εκπροσωπούν (έτσι όπως κατάντησε τουλάχιστον...)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2015, 04:05:29 μμ »

α. Το σύμβολο του ευρώ, το «€»,  προκύπτει από το ελληνικό γράμμα «έψιλον» και είναι το αρχικό γράμμα της
    λέξης «Ευρώπη». Οι δύο παράλληλες γραμμές παραπέμπουν στη σταθερότητα του ευρώ.
β. Στην πρόσθια όψη των τραπεζογραμματίων ευρώ (της πρώτης και της δεύτερης σειράς) απεικονίζονται
    παράθυρα και πύλες. Τα στοιχεία αυτά συμβολίζουν το ανοιχτό πνεύμα και το πνεύμα συνεργασίας στην
    Ευρώπη.
    Οι γέφυρες στην οπίσθια όψη συμβολίζουν την επικοινωνία μεταξύ των λαών της Ευρώπης, καθώς και μεταξύ
    της Ευρώπης και του υπόλοιπου κόσμου.
Τα παράθυρα, οι πύλες και οι γέφυρες που απεικονίζονται στα τραπεζογραμμάτια είναι σχηματοποιημένες παραστάσεις και δεν αποτελούν εικόνες ή λεπτομέρειες πραγματικών κατασκευών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 04:56:02 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2015, 04:42:23 μμ »

Τα € ειναι έξ' ορισμού πιο ουδέτερα και βαρετά: "άχρωμα, άοσμα κι άγευστα" που λέμε.
Γερμανοπρεπή με την αρνητική έννοια του όρου.
Το ίδιο και η ευρωζώνη που εκπροσωπούν (έτσι όπως κατάντησε τουλάχιστον...)


Ομολογουμένως ότι τα χαρτονομίσματα του ευρώ είναι σκόπιμα "άχρωμα, άγευστα και άοσμα". Είναι χαρακτηριστική σχετική δήλωση του (μακαρίτη) Ντούιζεμπεργκ "η ασφάλεια προέχει σε σχέση με την αισθητική".

Τα γερμανικά χαρτονομίσματα όμως... κάθε άλλο πάρα άγευστα ήταν... δείτε μερικά από τα αγαπημένα μου:
http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/GFR/GFR0013.htm
(πάλι η Ευρώπη και ο ταύρος!)
http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/GFR/GFR0018.htm
http://www.banknote.ws/COLLECTION/countries/EUR/GFR/GFR0046.htm

Φυσικά, συγκρίνοντας παρόμοιας "κατηγορίας" χαρτονομίσματα. Μην πάμε σε Σουρινάμ και σε Παλάου...
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2015, 09:09:09 πμ »

Θεωρείτε πως θα ήταν δύσκολο κάθε κράτος-μέλος να εκδώσει τα δικά του ευρωχαρτονομίσματα από την μία όψη και από την άλλη όψη να είναι όλα ίδια? Ακριβώς όπως τα ευρωνομίσματα. Και αν δεν ήταν δύσκολο για ποιο λόγο δεν έγινε?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2015, 09:31:50 πμ »

Σύντροφε Ζαφείρη, βλέπεις ότι η ΕΚΤ αναθέτει κάθε αξία σε 2-3 τυπογραφεία μόνο. Δεν αφήνει κάθε τυπογραφείο να τυπώνει όλες τις αξίες, αλλά μόνο μία ή δύο, με στόχο να αποφευχθούν οι μικροδιαφορές. Δηλαδή, να είναι τα χαρτονομίσματα όσο το δυνατόν πιο ίδια. :-)

Δύσκολο δεν είναι αυτό που λες, επίκίνδυνο είναι (σύμφωνα με την ΕΚΤ). :-)

Σχετικό και άσχετο. Κάποτε στο περίπτερο μου έδωσαν ρέστα ένα ιταλικό αναμνηστικό δίευρο. Καθώς μου χτύπησε στο μάτι, το κοίταξα δεύτερη φορά. Η περιπτερού με ρώτησε αν θέλω να μου δώσει άλλο δίευρο. Από τη συζήτηση που ακολούθησε κατάλαβα ότι πολλοί άνθρωποι αρνούνται να δεχτούν κέρματα που τους φαίνονται "παράξενα" (και, από μια άποψη, καλά κάνουν).

Σκέψου τι μπερδέματα μπορεί να γίνουν με τα χαρτονομίσματα. Π.χ. οι μηχανές καταμέτρησης να πετάνε έξω τα "διαφορετικά"...
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2015, 09:55:05 πμ »

μμ ναι έχεις δίκιο μπορεί να γίνονταν μπερδέματα αλλά θα ήταν πολύ πιο όμορφα τα χαρτονομίσματα και άξια συλλογής. Εδώ και 5 χρόνια διατηρώ ένα μίνι μάρκετ. Κατά καιρούς μου έχουν φέρει αντί για ευρώ μία λίρα Τουρκίας ή 1 Λέβα Βουλγαρίας, είναι πανομοιότυπα. Επίσης μου έχουν φέρει αντί για 20 λεπτά, 20 leke... χάθηκε να μου φέρουν καμία λίρα  Σαρκασμός  Γλώσσα
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2015, 09:56:37 πμ »

Κάποτε στο περίπτερο μου έδωσαν ρέστα ένα ιταλικό αναμνηστικό δίευρο. Καθώς μου χτύπησε στο μάτι, το κοίταξα δεύτερη φορά. Η περιπτερού με ρώτησε αν θέλω να μου δώσει άλλο δίευρο. Από τη συζήτηση που ακολούθησε κατάλαβα ότι πολλοί άνθρωποι αρνούνται να δεχτούν κέρματα που τους φαίνονται "παράξενα" (και, από μια άποψη, καλά κάνουν).

Σκέψου τι μπερδέματα μπορεί να γίνουν με τα χαρτονομίσματα. Π.χ. οι μηχανές καταμέτρησης να πετάνε έξω τα "διαφορετικά"...

Συμφωνώ με τον sac. Μόλις βγήκαν τα καινούρια 5€ έδωσα ένα σε ταξιτζή και δεν το πήρε!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:11:23 πμ »

Sac θα σε μαλώσω,
παρακαλώ να αλλαχθεί ο τίτλος του άρθρου ως άστοχος.
κακόγουστα μπορούν να χαρακτηριστούν, άσχημα ποτέ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences