Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 11:52:02 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Kουμπιά και επωμίδες Βαλκανικών Πολέμων  (Αναγνώστηκε 4404 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ritoras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 19, 2015, 09:52:55 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν τα εικονιζόμενα κουμπιά και οι επωμίδες κτλ είναι πράγματι της περιόδου των Βαλκανικών Πολέμων; Εάν ναι, γνωρίζει κανείς την αξία τους;

Ευχαριστώ πολύ

Ανδριανός


Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2015, 11:34:57 μμ »

Δεν είναι της περιόδου των Βαλκανικών, αλλά της περιόδου της Α' Δημοκρατίας, από τα μέσα της δεκαετίας του '20 δηλαδή, μέχρι το 1935. Οι επωμίδες δείχνουν το βαθμό του Λοχαγού, ενώ τα επιράμματα υποδηλώνουν το Όπλο του Πεζικού. Τα κουμπιά είναι κλασσικά της περιόδου, χωρίς βασιλικά διακριτικά και κατασκευασμένα στο εξωτερικό.

Τα "σειρήτια" υποδηλώνουν τα εξάμηνα πολέμου. Καθώς είναι 12, φαίνεται πως ο συγκεκριμένος Λοχαγός είχε 6 χρόνια υπηρεσίας σε περίοδο πολέμου. Λογικό αν προσμετρήσει κανείς την υπηρεσία στους Βαλκανικούς και τον Α' ΠΠ, όπως φαίνεται από τις διεμβολές του, αλλά και την πιθανή υπηρεσία στη Μικρά Ασία (ίσως και Ουκρανία;).

Οι διεμβολές τώρα είναι αυτές του Αριστείου Ανδρείας, του Πολεμικού Σταυρού Γ' Τάξης, του Διασυμμαχικού Μεταλλίου του Α' ΠΠ, του Μεταλλίου Στρατιωτικής Αξίας Δ' Τάξης και των Μεταλλίων Ελληνοτουρκικού και Ελληνοβουλγαρικού Πολέμου.

Σαν τιμή θα μπορούσες να υπολογίζεις κάτι γύρω στα 100-150 ευρώ για όλα όσα βλέπω στη φωτο, ίσως κάτι λιγότερο ή κάτι περισσότερο, ανάλογα με το πόσο τα θέλει κάποιος.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Ritoras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2015, 11:00:21 πμ »

Αγαπητέ φἰλε,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά και τον χρόνο σου!

Ανδριανός
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2015, 03:36:11 μμ »

Χαρά μου να βοηθάω αν μπορώ!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Αρχιναυαρχος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 05:26:18 μμ »

Να προσθεσω κι εγω επι του θεματος. Τα επιρραμματα και τα κουμπια είναι όντως αξιωματικου ΠΖ. Ειναι της περιοδου 1930-1936. Οι επωμίδες εχουν τα μεταλλικα αστερια του Λοχαγου του κανονισμου του 1937 δηλαδή μετα της αφίξεως του Γεωργίου αλλα με τα παλαιά κομβία. Υπήρξε μια περίοδος χαριτος ως προς τον εναρμονισμο βασει του νεου κανονισμου η οποία είχε όριο το 1938. Τα λοιπά όπως περιεγραφησαν από τον Giorgos_p.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences