Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:18:45 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θεωρείτε τη λίρα 1957....
Γνήσια. - 12 (37.5%)
Κόπια. - 15 (46.9%)
Δυσκολεύομαι να αποφασίσω - 5 (15.6%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΑ 1957 ΓΝΗΣΙΑ ή ΚΟΠΙΑ;  (Αναγνώστηκε 28294 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:00:15 πμ »

Γιάννη μου ΔΥΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2014, 06:13:31 πμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 25, 2014, 07:06:42 πμ »

Χρόνια πολλά για τους εορτάζοντες.

3 είναι τα προβλήματα που έχει.
α. Είναι ελλιποβαρής (σοβαρό για να αρχίσεις να την ψάχνεις)
β. Ανάγλυφα πιο χαμηλά
γ. Και το σπουδαιότερο και τελικό,η οδόντωση έχει λιγότερες γραμμές.

Μπορεί ο Παναγιώτης να την κάνει παραβολή με μία γνήσια στην οδόντωση και τότε έτσι απλά θα το καταλάβει.
Για του λόγου το αληθές στην φωτογραφία που παραθέτω,έχω κυκλώσει ένα μικρό σημείο για όποιον θέλει να συγκρίνει με κάποια δικιά του.
Τότε θα δεί ότι στο γράμμα Ν οι γραμμές θα ξεφύγουν,και στην κορυφή του Α θα έχουν πάει περίπατο οι 7 γραμμές,και όλα αυτά για να μην μετρηθούν οι 168 γραμμές επειδή είναι κόπος.
Επίσης δεν δικαιολογείτε επ ουδενί το βάρος της, πολύ χειρότερες σε κατάσταση από αυτήν δεν κατεβαίνουν κάτω από 7,96.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 25, 2014, 09:39:10 πμ »

Καλημερα Δημητρη και χρονια πολλα τοσο για την ημερα και τοσο και για τους εορταζοντες!!Λοιπον τα επιχειρηματα σου δεν με καλυπτουν.

Οσο αφορα το βαρος θα ελεγα οτι ειναι αμελητεο το -0.04 το οποιο καλλιστα σε μια φτηνη ζυγαρια ειναι στα ανεκτα ορια.

Οσο αφορα τα αναγλυφα μερη ειναι φυσιολογικο το ομοιομορφο κατεβασμα το οποιο προσδιδει εντονη επαφη και οχι πλαστοτητα.

Τωρα οσο αφορα την οδοντωση θα ελεγα οτι ενα πλαστο καλουπι μητρας ενος παραχαρακτη το πιο ευκολο πραγμα να κλωνοποιήσει ειναι η οδοντωση.Δεν μπορει εκει να κανει λαθος και να βγαλει λιγοτερα ή περισσοτερα δοντακια.

Επιμενω οτι ειναι γνησια.Και παλι ομως το ξαναλεω οτι κανω εκτιμηση σε φωτο.Αν την παρω στα χερια μου την ριξω στο τραπεζι και δω το χρωμα της ισως αλλαξω γνωμη.

Φιλικα Γιαννης

Υ.γ.  με ρεγουλα η σκορδαλια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:12:44 πμ »

Καλημερα

Και σε εμένα πλαστή φαίνεται. Η οδοντωση είναι λάθος αλλα και αλλα όπως το ξίφος, τα δάχτυλα του αναβάτη, γενικά αν ομοιόμορφη φθορά (ξίφος και ηνία φθαρμένα αλλα μπότα καλή;), χρώματα κίτρινο πράσινο αντί κίτρινο κόκκινο (οι Ελισαβετ είχαν περισσότερο χαλκό απο αργυρό), λεπτομέρειες όπως κάποιες γραμμές εις αριστερά της ημερομηνίας, καθώς και ελαφρώς ελαφρύ πάτημα στο πρόσωπο ιδίως μπροστά σε σχέση με το υπόλοιπο,ιςως πρόκειται για χυτο.  Το βάρος ομως δεν είναι αμελητέο είναι σχεδόν στα όρια του legal tender (7.937) και για νομιςμα 50 ετών που μάλιστα δεν κυκλοφόρησε δεν δικΙολογειται. Αναλογικά ενα του 1850 θα είχε 7.85 χωρίς να υπολογίζω την επιπλέον φθορά απο βαριά χρήση εκείνης της εποχής.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:20:32 πμ »

Καλημερα

Και σε εμένα πλαστή φαίνεται. Η οδοντωση είναι λάθος αλλα και αλλα όπως το ξίφος, τα δάχτυλα του αναβάτη, γενικά αν ομοιόμορφη φθορά (ξίφος και ηνία φθαρμένα αλλα μπότα καλή;), χρώματα κίτρινο πράσινο αντί κίτρινο κόκκινο (οι Ελισαβετ είχαν περισσότερο χαλκό απο αργυρό), λεπτομέρειες όπως κάποιες γραμμές εις αριστερά της ημερομηνίας, καθώς και ελαφρώς ελαφρύ πάτημα στο πρόσωπο ιδίως μπροστά σε σχέση με το υπόλοιπο,ιςως πρόκειται για χυτο.  Το βάρος ομως δεν είναι αμελητέο είναι σχεδόν στα όρια του legal tender (7.937) και για νομιςμα 50 ετών που μάλιστα δεν κυκλοφόρησε δεν δικΙολογειται. Αναλογικά ενα του 1850 θα είχε 7.85 χωρίς να υπολογίζω την επιπλέον φθορά απο βαριά χρήση εκείνης της εποχής.
+1
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:26:29 πμ »

Καλημερα

Και σε εμένα πλαστή φαίνεται. Η οδοντωση είναι λάθος αλλα και αλλα όπως το ξίφος, τα δάχτυλα του αναβάτη, γενικά αν ομοιόμορφη φθορά (ξίφος και ηνία φθαρμένα αλλα μπότα καλή;), χρώματα κίτρινο πράσινο αντί κίτρινο κόκκινο (οι Ελισαβετ είχαν περισσότερο χαλκό απο αργυρό), λεπτομέρειες όπως κάποιες γραμμές εις αριστερά της ημερομηνίας, καθώς και ελαφρώς ελαφρύ πάτημα στο πρόσωπο ιδίως μπροστά σε σχέση με το υπόλοιπο,ιςως πρόκειται για χυτο.  Το βάρος ομως δεν είναι αμελητέο είναι σχεδόν στα όρια του legal tender (7.937) και για νομιςμα 50 ετών που μάλιστα δεν κυκλοφόρησε δεν δικΙολογειται. Αναλογικά ενα του 1850 θα είχε 7.85 χωρίς να υπολογίζω την επιπλέον φθορά απο βαριά χρήση εκείνης της εποχής.

Ανθρωπος με άποψη και γνώσεις στο αντικείμενο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είναι 110% ΚΟΠΙΑ αρίστης κατασκευής.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:28:26 πμ »

Ψηφιστε ρε παιδια ενας γνησια να ισοφαρισουμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:33:37 πμ »

Ψηφιστε ρε παιδια ενας γνησια να ισοφαρισουμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ενα κακό έχεις Γιάννη δεν με ακούς ποτέ.
Δεν επιμένω ποτέ εάν δεν είμαι απόλυτα (όσο γίνεται) σίγουρος. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:34:53 πμ »

Δημητρη μου το ειπα και πριν!!Αν δεν την χουφτωσω σιγουρος δεν ειμαι για τιποτα!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:39:03 πμ »

Δημητρη μου το ειπα και πριν!!Αν δεν την χουφτωσω σιγουρος δεν ειμαι για τιποτα!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται να την χουφτώσεις Γιάννη το λέει μόνη της,όσο αναφορά στα καράτια είναι εντάξει (λόγω βάρους και  φίλερ).
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:39:51 πμ »

Η λιρα αυτη ειναι διφορουμενη για μενα.
Απο την μια εχει πανω της κατι η οποια μου λεει οτι ειναι γνησια.
(Σε αυτο μεχρι σημερα δεν εχω πεσει ποτε εξω)
Απο την αλλη ομως εχει δυο κακα σημαδια τα οποια μου λενε ψευτικη.
Γενικα εαν δεν την  εχω στα χερια μου για εξεταση δεν θα την αγοραζα.

Και εν κατεκλειδι : Εαν ηθελα την ημερομηνια αυτη για να κλεισω το 57 πχ γιατι να παρω αυτη η οποια δεν ειναι ωραια στην οψη??

Αρα θα την επερνε καποιος ο οποιος ενδιαφερετε μονο για την αξια της ως χρυσο.
Αρα και κοπια να ειναι εαν την παρεις σαν χρυσο χαμενος δεν εισαι, τα λεφτα σου τα εχεις φυλαγμενα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:46:08 πμ »

Η κάποιος που δεν ξέρει αρκετά, δύσκολη (σχετικό αυτό) και ιδιαίτερη.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 25, 2014, 11:04:03 πμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Μπορεί να μην είμαι ειδικός στις λίρες αλλά επειδή έχω μία του 57 μπροστά μου για μένα είναι 100% κόπια η συγκεκριμένη. Απο τις διαφορές που αναφέρθηκαν πιο πάνω , τα σημαντικότερα σημεία νομίζω οτι είναι τα δοντάκια της στην περίμετρο(grains) καθώς επίσης και το ανάλαφρο και όχι τόσο λεπτομερές πάτημά της .Επίσης και το ρίμ έχει μεγάλο θέμα αλλά δεν το ανάφερε κανείς νομίζω.Έχει πολύ στρογγυλεμένες άκρες .Στη γνήσια είναι πολύ πιο απότομο και κοφτερό το ριμ της.Προσέξτε και λίγο τη διαφορά του ριμ πάνω απο το κεφάλι της Ελισάβετ Κλείσιμο ματιού Α και κάτι άκόμα.Το Β.Ρ. είναι για κλάματα σε σχέση με τη γνήσια.Συγκρίνετέ το αν έχετε μια γνήσια με φακό.Τα γράμματα πάνε στο γάμο του Καραγκιόζη.
Καταγράφηκε
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 25, 2014, 12:45:50 μμ »

διαστάσεις......
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:07:56 μμ »

Και το παχυμετρο σου θελει καλυμπραρισμα! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences