Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 04:26:06 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35546 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:19:06 μμ »

παιδιά, ξεφεύγετε απο το θέμα, θα κατηγορηθείτε ως τρολ  Μεγάλο χαμόγελο
doctor έγινες ο διάβολός μας (με την εννοιολογική σημασία της λέξης). Σίγουρα ειναι καλό να κοιτάς μέσα σου που και που, γίνεσαι καλύτερος κι ας χάνεις μερικά απ τα κομμάτια σου (αναφέρομαι στην συλλεκτική κοινότητα).
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:22:07 μμ »

Η συχνότητα εμφάνισης ωφειλετε στο οτι δεν υπάρχουν 500 "γαμπροι" για αυτο το νόμισμα , κατέχω 3 και έχουν περάσει γύρω στα 10 απο τα χέρια μου . Δεν έχω δει  μεχρι σήμερα 3 κοπες όπως τα λες , δηλαδη μια κοπή κρατική , μια κοπή απο τα καμένα και μια κοπη σπινκ . Αν βρεις κανένα απο αυτά που λες , όχι τα γνήσια ούτε τα καμένα αλλα την Τρίτη κοπη φέρτε μου να το αγοράσω  σε τιμη κοπιας φυσικά .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:25:46 μμ »

Προς θεού τίποτα δεν είναι προσωπικό με κανένα. Συμφωνώ 100%.

Όμως, συμφωνούμε όλοι ότι υπάρχουν πολλά παράδοξα. Η συχνή εμφάνιση των 100ρικων δεν δικαιολογείται.
Η αναφορά στο SPINK μπορεί να είναι νεοφάνεια για τους νέους συλλέκτες αλλά στην "Αγ.Θέκλας" (παλιά έδρα της ένωσης) ήταν κοινό μυστικό...

Επιτρέψτε όμως να πω ότι οι νεότεροι συλλέκτες είναι χωρισμένοι σε δυο κατηγορίες. Αυτοί που "δεν την ψάχνουν" και αχολούνται με "τι βαθμό θα πάρει",

και οι άλλοι οι οποίοι ψάχνονται με πολύ σωστότερο τρόπο από τους παλιούς συλλέκτες και καλύτερη μεθοδολογία. Ίσως λόγω της τεχνολογίας, αλλά δεν έχει σημασία. Ανατρέχουν στις πηγές (και καλά κάνουν) και προσπαθούν όποιαδήποτε πληροφορία να τη διασταυρώσουν. Όταν ξεπεράσουν όμως και αυτό το στάδιο, πλέον θα αρχίσουν οι ίδιοι να γίνονται βαθείς γνώστες, και κάποιες "φήμες" θα ανακληθούν στο μυαλό τους και θα κουμπωθούν κάποια παράδοξα.

Σήμερα υπάρχουν αυτοί οι γνώστες, αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορούν στο  forum. Εάν ευρίσκονταν όμως,  ίσως για τους πολλούς να ήταν οι "περίεργοι".....

....και επί το πιεστηρίου....@d.theodoropoulos.  Δεν ανέφερα για τρεις κοπές. Οι μήτρες που κατέχει ο SPINK είναι από αυτές που έκοψαν και τα 500. Συγγνώμη εάν δεν το έγραψα καθαρότερα.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:31:24 μμ »

Τέλος πάντων , εγω δεν πιστεύω οτι ενα μαγαζι σαν του σπινκ κόβει 100αρικα , εάν κάποιος το πιστεύει και πέσουνε  στα χέρια του θα ήθελα όπως προανέφερα να τα αγοράσω σε στην μισή τιμη του κανονικού .
Ακόμα όπως σου είπα Νίκο δεν υπάρχουν 500 άτομα που τα το θέλουν η να το ψάχνουν γι αυτο βρίσκεται τόσο εύκολα . Αφού είσαι 45 χρονια συλλέκτης πες μου πόσοι φίλοι σου συλλέκτες το έχουν ? 20-30 ?
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:33:06 μμ »

Εν κατακλείδι,
Υπάρχει μία θεωρία για 'κόπιες' από SPINK, που δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Άρα παραμένει θεωρία, και καλό είναι να μην την συζητάμε εδώ.

Αν έχω την τύχη και τη χαρά να συναντηθούμε,
ευχαρίστως να συζητήσουμε, υπό άλλο πρίσμα, ότι επιθυμείς.

Όσο για την συχνότητα εμφάνισης...
Προσωπικά, τα πρώτα που 'έστειλα' πέρυσι, ήταν όλα τα αναμνηστικά. Μέσα σ' αυτά κι αυτό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 05, 2014, 03:01:56 μμ »

Η συχνότητα εμφάνισης ωφειλετε στο οτι δεν υπάρχουν 500 "γαμπροι" για αυτο το νόμισμα , κατέχω 3 και έχουν περάσει γύρω στα 10 απο τα χέρια μου . Δεν έχω δει  μεχρι σήμερα 3 κοπες όπως τα λες , δηλαδη μια κοπή κρατική , μια κοπή απο τα καμένα και μια κοπη σπινκ . Αν βρεις κανένα απο αυτά που λες , όχι τα γνήσια ούτε τα καμένα αλλα την Τρίτη κοπη φέρτε μου να το αγοράσω  σε τιμη κοπιας φυσικά .

Δεν ξερω,ειλικρινα προσπαθω να καταλαβω.
Γιατι ειδικα αυτα τα νομισματα,ενω ειναι πανσπανια (500), ειναι crown size ασημια  και ειναι και ομορφα, οπως περιγραφεται απο εσενα και απο πολλους αλλους παλιοτερα ειναι περιπου κατι σαν "νυφες που δεν τις θελει για γαμο κανεις,παρα μονο για μια γρηγορη ξεπετα".
Δηλαδη ειδικα αυτα και οχι αλλα αναλογης σπανιοτητας εχουν τον "συλλεκτοδιωκτη" μεσα τους και κανεις δεν τα κρατα για αρκετο καιρο ,γιαυτο και γυρνοβολανε σαν τις αδικες καταρες?
Σου φαινεται λογικο το παραπανω?

Και αν οντως ισχυει, πως μπορει να εξηγηθει με βαση την λογικη και την συλλεκτικη πρακτικη?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 05, 2014, 03:13:25 μμ »

παιδιά, ξεφεύγετε απο το θέμα, θα κατηγορηθείτε ως τρολ  Μεγάλο χαμόγελο
doctor έγινες ο διάβολός μας (με την εννοιολογική σημασία της λέξης). Σίγουρα ειναι καλό να κοιτάς μέσα σου που και που, γίνεσαι καλύτερος κι ας χάνεις μερικά απ τα κομμάτια σου (αναφέρομαι στην συλλεκτική κοινότητα).

Εμείς έχουμε τα υπαρξιακά μας, αν είμαστε ή δεν είμαστε συλλέκτες, τι είδους συλλέκτες είμαστε ή τι είμαστε αν δεν είμαστε συλλέκτες... ποιοι είμαστε... από πού ερχόμαστε... πού πάμε... κι αυτοί ασχολούνται με πενηντάρικα και κατοστάρικα...

Όπως πολύ σωστά σημειώνει ο haros, έτσι όπως πάει η συζήτηση, θα αποχτήσουν υπαρξιακά προβλήματα και τα νομίσματα...
Δηλαδη ειδικα αυτα και οχι αλλα αναλογης σπανιοτητας εχουν τον "συλλεκτοδιωκτη" μεσα τους και κανεις δεν τα κρατα για αρκετο καιρο ,γιαυτο και γυρνοβολανε σαν τις αδικες καταρες?

edit:
Γιατι ειδικα αυτα τα νομισματα,ενω ειναι πανσπανια (500), ειναι crown size ασημια  και ειναι και ομορφα, οπως περιγραφεται απο εσενα και απο πολλους αλλους παλιοτερα ειναι περιπου κατι σαν "νυφες που δεν τις θελει για γαμο κανεις,παρα μονο για μια γρηγορη ξεπετα".
Μήπως επειδή "τους βγήκε το όνομα";
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 05, 2014, 03:20:27 μμ »

Παντως την τιμη του την κραταει (€2.000-3.000 αναλογα την κατασταση). Αυτο σε εμενα λεει οτι ανανεωνεται η συλλεκτικη βαση και επομενως  αυτο ειναι υγειες. Και μαλλον η ανανεωση προερχεται απο την Διεθνη κοινοτητα και οχι απο την Ελληνικη. Αν δεν γινοταν αυτο η αν δεν υπηρχαν 500 συλλεκτες δεν θα επεφτε η τιμη του κατακορυφα οπως πχ με αμιγως Ελληνικου ενδιαφεροντος νομισματα (πχ 1911 δραχμη κλπ)?
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 05, 2014, 03:38:33 μμ »

Φιλε χαρο (δεν θυμαμαι το μικρο σου) και ομως ετσι γινετε . Το γιατι δεν το ξερω , ρωτα αυτους που τα αγορασανε και τα πουλησανε  Σαρκασμός ας κανουμε ενα γκαλοπ εδω μεσα απο ποσα χερια εχουν περασει 100αρικα και εαν καποιος το εχει και το εχει δωσει
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 05, 2014, 04:12:33 μμ »

Η συχνότητα εμφάνισης ωφειλετε στο οτι δεν υπάρχουν 500 "γαμπροι" για αυτο το νόμισμα...

Πιθανοτατα, καθως το φαινομενο αυτο παρατηρειται και σε αρκετους αλλους, διαφορους συλλεκτικους χωρους.
Εχω δει αρκετα αντιτυπα απο σπανιοτατο τυπο των 150 περιπου γνωστων κομματιων συνολικα (για Μεγαλες Κεφαλες του Ερμη μιλαω) να αλλαζουν σχετικα γρηγορα χερια. Συχνα ακουω την φραση "ας το εχω εστω και για 15 μερες και ας το πουλησω μετα, δεν με πειραζει...". Καλως που συμβαινει αυτο καθως εαν δεν συνεβαινε και ολα τα δυνατα κομματια καθονταν στα ιδια χερια για 50-60 χρονια αρκετοι απο εμας δεν θα βλεπαμε ποτε καποιο δυνατο κομματι στα χερια μας. Το θεμα δεν ειναι μονο να μπορεσεις να αποκτησεις κατι καλο, το θεμα ειναι φυσικα να μπορεσεις και να το κρατησεις.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2014, 04:20:59 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 05, 2014, 05:25:53 μμ »

...μια διευκρίνηση.... το φαινόμενο του... άλλο το τιράζ και άλλο η κυκλοφορία είναι και σε άλλα νομίσματα.

Ας πούμε... η πένθιμη 1965 PROOF του Παύλου είναι 5.000 κομμάτια? Από το ebay (είμαι από το 1999) έχουν περάσει τουλάχιστον μερικές χιλιάδες... με καθηλωμένη τιμή από το 1980... (18-20.000 δραχμές) ή σήμερα  (μπείτε στο  ebay $100 ή  best offer)... Ντροπή

(τώρα εάν σας πω ότι κόβονται στην Αμερική θα μου ζητάτε πάλι αποδείξεις. Λοιπόν δεν σας το λέω Θυμός)

Ας μην αγνοούμε αυτό που βλέπουν τα μάτια μας όμως.




Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 05, 2014, 05:36:24 μμ »


Είπα να μην το γράψω και γίνει κανένας χαμός πάλι, αλλά το σχολίασε και κάποιος άλλος...

(€2.000-3.000 αναλογα την κατασταση)
Χοντρικά τόσο μου έχει κοστίσει εμένα η συλλογή των χαρτονομισμάτων...!!!
Η οποία συλλογή βρίσκεται σε 11 κλασέρ 4/32 και πιάνει ένα ράφι 55 πόντων (οι 55 πόντοι, με το συμπάθειο...)
Το αγαπημένο μου κομμάτι είναι τα χαρτονομίσματα. Είναι 2.945 κομμάτια, από τα οποία 120 ελληνικά. Αξία καταλόγου γύρω στις 15.500. Κόστος απόκτησης 5.500 με 6.000 ευρώ. Μέσος όρος αξίας καταλόγου 5 ευρώ και κόστους 2 ευρώ, περίπου. 2.568 είναι ακυκλοφόρητα.

@gkounto
Το παραπάνω δεν είναι αιχμή για σένα, αλλά για την τιμή του νομίσματος. Ζητάω και προκαταβολικά συγγνώμη, αν μπλεχτεί η παράθεση του κειμένου σου στον χαμό...
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:02:48 μμ »

Ο Spink δεν κόβει 100δρχμα period τέλεια και παύλα.

Οι νόμοι στην διαδικασία κοπής νομισματων είναι αυστηρότατοι και παραδοσιακά οι Άγγλοι τους τηρούν ευλαβικά. Όρος ανάθεσης κοπής νομισμάτων ξένου Κυρίαρχου Κράτους είναι η οριστική καταστροφή των μητρων μετα το πέρας παραγωγής των. Στις ελάχιστες εξαιρέσεις που δεν έγινε αυτο και επέζησαν και μυστηριωδώς  διοχετευθηκαν στην δευτερογενή αγορά είναι γιατί το Κράτος που έκανε την παραγγελία ζήτησε πίσω τις μητρες και έκτοτε ξέφυγαν απο τον αυστηρό έλεγχο του Αγγλικου Νομου και Κράτους. Μια φορά ο Patrick Deane dealer εδώ στο Λονδίνο τόλμησε και έβγαλε για πούλημα μια μήτρα της Ζιμπάμπουε. Έφαγε 6 μήνες!

Όχι δεν συμβαινει κάτι τέτοιο και θα σου έλεγα Κώστα (GKcollect) οταν πρώτα ο Θεός έρθεις μην ρωτήσεις τον Spink κάτι τέτοιο. Η προσβολή που αυτο συνεπάγεται θα φας το λιγότερο μια ατιμωτική έξοδο απο το κτίριο.

Και εγω το ίδιο θα παθω και οποίος άλλος τολμήσει να προσβάλει κατα τέτοιο τροπο ενα οικο που εχει τιμητική θέση στα Νομισματικά της Αγγλίας.

Τα αιτία της συχνης(?) εμφάνισης τους πρεπει να τα αναζητήσετε αλλου. Εγω προσωπικά πιστευω οτι η συχνότητα εμφάνισης τους (3-4) το χρόνο παγκοσμίως περίπου, συνάδει με τον αριθμό κοπής  τους και συμβάλλει στην διατήρηση της ισορροπίας στη τιμή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2014, 11:12:34 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:06:28 μμ »

Γιώργο, δεν τίθεται θέμα ερώτησης. Εννοείται πως δεν θα έκανα ποτέ τέτοια συζήτηση.
Κάτι παλιούς καταλόγους θα πάω να ψάξω, και μία δευτερεύουσα συζήτηση για τον δικό μου κατάλογο.
Όλα αυτά, αν βρω το χρόνο... μεταξύ Νοσοκομείου και Αεροδρομίου.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:09:25 μμ »

Γιώργο, δεν τίθεται θέμα ερώτησης. Εννοείται πως δεν θα έκανα ποτέ τέτοια συζήτηση.
Κάτι παλιούς καταλόγους θα πάω να ψάξω, και μία δευτερεύουσα συζήτηση για τον δικό μου κατάλογο.
Όλα αυτά, αν βρω το χρόνο... μεταξύ Νοσοκομείου και Αεροδρομίου.  Αναποφασιστικότητα

Ναι φυσικα, με συγχωρείς, πιάστηκα απο τα λεγόμενα σου για να δώσω έμφαση στα δικά μου.

Σορρυ και πάλι Κώστα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences