Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 07:18:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κατι πρεπει να αλλαξει επιτελους!!  (Αναγνώστηκε 13825 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάιος 25, 2014, 02:34:10 μμ »

Προ ημερων καποιος φιλος μου εστειλε καποιο ποστ γραμμενο στο Ιντερνετ και το παρακολουθουσα.
Ειναι αυτο εδω :

http://www.mylefkada.gr/eidhseis/epikairothta/oplokatoxy-17131.html

Λυπαμαι πολυ , στην Αθηνα να κυκλοφορουν ελευθεροι κακοποιοι με καλασνικοφ , μπερετες , Ρωσσικα-Ισδραηλινα  οπλοπολυβολα και η καλη αστυνομια επιασε τον σουπερ εγκληματια ολων των εποχων !!
Εναν Βελγο ο οποιος ειχε τα οπλα του τακτοποιημενα σε κασετινες εποχης , μεσα σε βιτρινες στο σπιτι του!!
Οπλα αξιας χιλιαδων ευρω τα οποια ποτε δεν θα βαρουσε ενα βολι σιγουρα.
Και λεω σιγουρα διοτι ο καθενας που θα ειχε μια τετοια συλλογη θα σκεφτωταν πως με την παραμικρη δοκιμη μπορει να του χαλουσε ενα κοσμημα ανεκτιμητο!!

Το μονο που μενει τωρα ειναι να βγει η αστυνομια να μας πει σε ποσες εγκληματικες ενεργειες ειχα εμπλακει αυτα τα κατασχεθεντα οπλα!!
Εαν βρουν μια εκληματικη ενεργεια εγω θα τους βγαλω το καπελο!!
Αλλα ειμαι μεσα μου βαθια πεπεισμενος οτι δεν θα βρουν ΤΙΠΟΤΑ!!

Κατι λοιπον πρεπει να αλλαξει σε αυτη την χωρα και αυτο πρεπει να το βρουν αυτοι που την διοικουν!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 25, 2014, 03:36:51 μμ »

Ηρακλειωτη,καποιος προφανως τον καρφωσε, οποτε ο εισαγγελεας και η αστυνομια εφαρμοσαν τον νομο, τι επρεπε να γινει,να κανουν τα στραβα ματια?
Εξαλλου,εκτος απο τα συλλεκτικα, ειχε και οπλισμενα κοινα οπλα ετοιμα προς χρηση..
Ο νομος ειναι νομος ,ασχετα αν η εφαρμογη του χωλαινει στην πατριδα μας για τους γνωστους λογους.
Κανονικα και στην Κρητη που καθε λιγο και λιγακι σκοτωνονται με τις μπαλωθιες στα πανηγυρια και τις παρομοιες βλακειες,θα επρεπε να αφοπλιστουν απαντες, αλλα ειπαμε, η εφαρμογη του νομου στον τοπο αυτον  χωλαινει.
 Η θα επιτρεπεται η οπλοκατοχη με αδεια σε ολους τους Ελληνες πολιτες,(προς υπερασπιση των εστιων απο τα παλιοτομαρα τους ρωσους και τους λοιπους μαφιοζους), η θα απαγορευεται σε ολους.
Το οτι η αστυνομια δεν μπορει να ελεγξει την κατοχη οπλων απο τα κακοποια στοιχεια, ειναι αλλο θεμα.

 Στο θεμα των συλλεκτικων τωρα, απο την στιγμη που ενα οπλο εχει την δυνατοτητα να ριξει και δεν ειναι επαγγελματικα αχρηστευμενο,(οποτε βγαζει ο συλλεκτης και νομιμη αδεια), εξακολουθει να ειναι οπλο..
 Και απο την στιγμη που ειναι λειτουργικο, μπορει δυνητικα να το χρησιμοποιησει, οσες χιλιαδες δολλαρια και να κανει..
Ο Βελγος αφου μενει σε δικο του σπιτι στην Ελλαδα, προφανως το ηξερε οτι ειναι παρανομο αυτο που εκανε, επαιξε και εχασε.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2014, 03:50:53 μμ »

θα συμφωνήσω και εγώ με τον Χάρο. επίσης δεν είναι σωστό, να χρησιμοποιούμε ακραίο επιχείρημα για να δικαιολογήσουμε κάτι άλλο παράνομο. ο νόμος είναι για όλους. όταν έχεις 2-3 όπλα στο σπίτι σου γεμισμένα παράνομα, το ότι δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει, ακόμα...., δεν σε κάνει νόμιμο. και φυσικά συμφωνώ με τον ηρακλειώτη για την αναλγησία κατά του εγκλήματος.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2014, 05:23:13 μμ »

Παιδια ειναι απλο το θεμα !
Ενα κλεφτρονι-κακοποιος-εγκηματιας δεν χρειαζετε να παρει ενα οπλο το οποιο αξιζει 2,000 ευρω ΝΟΜΙΜΑ σαν συλλεκτης οπλων !!
Θα παρει ενα zastava ΜΑΥΡΟ με 700-1000 ευρω για να κανει την δουλεια του : Να σκοτωσει , να κλεψει , να απειλησει κτλ κτλ !!
Εδω εχουμε εναν ανθρωπο ο οποιος ηταν καθαρα συλλεκτης!!
Και πολλα απο τα οπλα του βαση του νομου (εμπροσθογεμη) θα μπορουσε να τα εχει διχως αδεια στα χερια του!!
(Αυτα γιατι του τα κατεσχεσαν αραγε? Θα του τα γυρισουν πισω ?? Αναρωτιεμε)
Εδω λοιπον ο νομος θα επρεπε να εχει ενα παραθυρο δικαιοσυνης και να υπηρχε καποιος τροπος οι (αρρωστοι) εντος εισαγωγικων συλλεκτες να μπορουν να εχουν τα οπλα τους στο σπιτι τους και να τα χαζευουν και να τα βλεπουν και να τα χαιδευουν εφοσον τους αρεσει!!
Και εγω θα ηθελανα εχω τετοια συλλογη , αλλα αφου δεν μου το επιτρεπουν δεν την φτιαχνω!!
Θεωρω εγκλημα πχ να αγορασω ενα τελιο λουγκερ απο το εξωτερικο , να το φερω Ελλαδα και να μου αχρηστευσουν την κανη για να το εχω σπιτι μου!!
Αυτο το λουγκερ βρε ανεγκεφαλε Γραφειοκρατη Ελληναρα μπορει να ηταν λειτουργηκο 60-80 χρονια τωρα και ερχεσε εσυ με το ηλιθιο νομο σου να το καταστρεψεις??
Εγκληματιας εισαι εαν σκεφτεσε ετσι.

Aναφερετε την Κρητη , ναι η Κρητη εχει πολλα οπλα θαμμενα στο χωμα της , αυτα τα εχουν ωριμοι αντρες οι οποιοι σπουδαζουν και τα παιδια τους πως να τα χρησημοποιησουν εαν χρειαστει και οποτε χρειαστει!!
Ο σωστος αντρας Κρητικος δεν σηκωνει το οπλο για ψυλλου  πηδημα .
Ειπα : Ο Κρητικος που ειναι σωστος και αντρας.
Καποιοι τωρα που διχως να εχουν συναισθηση του τι σημαινει οπλο , που δεν εχουν καν την αισθηση-μαθηση κινδυνων κτλ κτλ ναι αυτοι κανουν βλακειες και μπορει να σκοτωσουν κοσμο!!
Αλλα αυτοι υπαρχουν σε ολη την Ε λλαδα !!
Και οι βοσκοι ανα ολοι την Ελλαδα εχουν οπλα στην τσεπη τους!! Ψεμματα??
Μην κοιταμε λοιπον μονο την Κρητη.  Κλείσιμο ματιού
Αλλα και μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας , το θεμα μας ειναι συλλεκτικο !!
Εδω εχουμε να κανουμε με ενα καθαρα συλλεκτη ο οποιος συνεληθφει σαν εγκληματιας στην στιγμη που οι αληθινοι εγκληματιες ειναι εξω , ελευθεροι , ληστευουν , κλεβουν , απειλουν και κανουν καθε λογης παρανομια!!
Αυτο ας το σκεφτει καλα ο Ελληνας νομοθετης!!
Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:48:33 μμ »

Ειμαι υποχρεωμένος να συμφωνησω 98% με τον Ηρακλειωτη.Η διαφωνια μου (2%)έγκειται στην "ετυμηγορια" του για όλα φταιν οι διοικούντες.ΟΧΙ.Οχι μονον επειδή παντα οι τελευταίοι είναι αντανακλαση των υπηκοοων/διοικουμενων...Φυσικα και διαφωνω με τις αποψεις των αλλων δυο φιλων,κυριως επειδή η προσεγγιση τους στην εννοια του Νομου είναι καθαρα "Ασιατικου" τυπου.Αντε,ισως και λιγο "Σωκρατικη",για να μην ξεχνουμε και τους αρχαιους!Η δικη μου,παλι,οχι...Όλα,οσα μας διαμορφωνουν και μας κανουν ξεχωριστούς ως ειδος ωφειλουν να υπόκεινται σε ΔΙΑΡΚΗ ελεγχο η/και αναθεωρηση.Ενας Νομος, δυνητικα, μπορει να εξελιχθει σε αδικο κανονα,πρεπει να αναθεωρηθεί.Τι θα συνεβαινε εάν,ισως,καποιος από αυτους που ενεπλάκησαν στην συλληψη του Βελγου,ειχε μπει στον κοπο να συνταξει ένα απλο εγγραφακι προς τη προισταμενη του Αρχη;Εκθετοντας μιαν άλλη προσσεγγιση στο θεμα;Για την ιστορια,σε κάθε ανθυποστρατοπεδο της Βέρμαχτ,υπηρχε ένα κουτι εισηγήσεων,σε δημοσιο σημειο.Εκει,ο "πασσα ενας"στρατιωτης μπορουσε,ακομα κι ανωνυμα αν το ηθελε,να γραψει την αποψη του για οτιδήποτε εκρινε ως αδικο στην υπηρεσια του.Σημαντικες καινοτομιες προηλθαν από αυτό το μετρο...Είναι απιστευτο τι μαθαίνεις συλλέγοντας Γερμανικα μιλιταρια...
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2014, 07:54:29 μμ »

Πραγματικά πανέμορφη συλλογή!! Με τα γνήσια κουτιά τους και τα παρελκόμενα τους μερικά. Είναι δίκοπο μαχαίρι όμως. Από την μία λες να μην ασχοληθεί κανείς με αυτά και να έχει μπλεξίματα αλλά από την άλλη τι; Εάν δεν υπήρχαν οι συλλέκτες που τα αγαπούσαν πραγματικά θα ρήμαζαν ασυντήρητα στα μουσεία (στην καλύτερη) ή θα καταστέφονταν. Πολλοί τα αποκαλούν "εργαλεία φόνου" . Τα συγκεκριμένα κουβαλούν μπόλικη ιστορία το καθένα πάνω τους. Αυτό δεν μπορεί να το συλλάβει το μυαλό του κάθε εισαγγελέα. Δεν το λέω ειρωνικά, εδώ συγγενείς πολεμιστών τα ξεπουλάνε όσο όσο! Προσωπικά πιστεύω ότι εάν θέλεις να βλάψεις βλάπτεις και με τα ίδια σου τα χέρια ή μία πέτρα (ή έστω ένα κουζινομάχαιρο  Σαρκασμός ). Απλά υπάρχει τρομερή έλλειψη παιδείας και σωστής ενημέρωσης. Παντού υπάρχει λίγο πολύ πρόβλημα αλλά εδώ στην Ελλάδα έχει γίνει   πληγή! Εγώ τα συγκεκριμένα τα βλέπω ως αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας από αρχαιοτάτων χρόνων. Όχι πως συμφωνώ και με την χρήση τους!! Πλην ελαχίστων περίεργων εξαιρέσεων, διαφωνώ κάθετα και ρητά.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:54:21 μμ »

Ειπαμε ο ''νομος περι οπλων και πυρομαχικων'' στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα!!Ολοι οι σωας τα φρενας και λογικοι ανθρωποι δεν εχουν οπλο και ολοι οι εγκληματιες ανισσοροποι εχουν!!Θα σας πω ενα παραδειγμα:Εγω που ειμαι κυνηγος (αρα ξερω να χειριζομαι με ασφαλεια το οπλο) ειμαι στρατιωτικος (αρα σωας τα φρενας και φερω οπλο) και οικογενειαρχης ανθρωπος που δεν θα ηθελα να σκοτωσω κανεναν για πλακα η αστυνομια δεν μου επετρεψε να εχω οπλο (πιστολι για προσωπικη ασφαλεια-ραβδωτο)..

Στην γειτονια ενα ρεμαλι απεναντι απο το σπιτι μου πότης και σαματατζης εχει οπλο (παρανομα).Οι αλβανοι εχουν οπλα!Στην τελικη ΟΛΟΙ οσοι δεν πρεπει να εχουν οπλα ΕΧΟΥΝ και οσοι πρεπει να εχουν ΔΕΝ εχουν!!Αυτος ειναι ο νομος στην Ελλαδα γιαυτο ειναι για τα μπαζα!!

Αν ο εγκληματιας ηξερε οτι ολοι στο σπιτι τους εχουν ενα πιστολι θα σου ελεγα εγω αν θα ειχε τα α###δια να μπει μεσα...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2014, 05:39:52 μμ »

Ο νόμος περί όπλων και πυρομαχικών μπορεί να φαίνεται αυστηρώς,ίσως και άδικος,αλλα είναι αναγκαίος.Σκεφτητε η όπλο κατοχή να ήταν πιο ελαστική τι θα γινόταν.Στην Αμερική βλέπετε τι συμβαίνει διαρκώς,και μην ακούσω ότι αυτά δεν θα μπορούσαν να συμβούν εδώ γιατι δεν είμαστε Αμερικανακια.Μας αρέσει δεν μας αρέσει είμαστε χειρότεροι απο τα Αμερικανακια.Εχω δελτίο στη ΣΚΟΕ εδώ και 11 χρόνια και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχω δει στο σκοπευτηριο,απο άτομα που "ξέρουν" πως να χειριστούν οπλα.Τωρα για το ενδεχόμενο προστασίας του σπιτιού μας,πρέπει να σκεφτείτε:είστε έτοιμοι να ξεκινήσετε πιστολιδι μέσα στο σπίτι με την οικογένεια σας;Προσωπικά θα απαντήσω ναι,αλλα πόσοι είναι αυτοί που ξέρουν να χειρίζονται οπλα;Όσων αφορά τον συλλέκτη που εχει τα τρεχαματα,ήταν ακραίος  γιατι όχι μόνο δεν τα είχε απενεργόποιημενα αλλα τα είχε και οπλισμένα.Ποιος ο λόγος να έχεις επιθετικά τυφεκια οπλισμενα;
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:26:52 μμ »

Eπειδη αναφερετε την Αμερικη εγω σας λεω οτι η Αμερικη ειναι ποιο δικαιη σαν νομος απεναντι στους πωλήτες!!
Το σκεπτικο τους?
Πιθανον σκεφτωνται :
Η αστυνομια οσοι και να εχουν δεν επαρκει για να ειναι διπλα σε καθε βενζιναδικο , διπλα σε καθε σουπερ μαρκετ , μινι μαρκετ κτλ κτλ .
Δινει λοιπον το δικαιωμα στον καθε καταστηματαρχη και στον καθε νοικοκυρη να εχει την προσωπικη του αμυνα.
Ειτε αυτο ειναι ενα τουφεκι , μια καραμπινα ή ενα υμιαυτοματο.
Μακαρι να το εβλεπαν και εδω στην Ελλαδα ετσι!!
Για πολλους λογους!!
1 Φανταστιτε ενα υμιαυτοματο οπλο το οποιο κανει στην Αμερικη 500 δολαρια και εδω εαν βγαλεις αδεια οπλοκατοχης κανει 700 ευρω!! Φανταστιτε να μπορουσε ο καθενας να το αγορασει με 1500 ευρω μονο με την ταυτοτητα του διχως να τρεχει σε σκοπευτηρια και σκοπευτικους ομιλους(ολα τα παραπανω χρηματα φορολογια) .
Απλα ο νομος να οριζε οτι απαγορευετε η χρηση του εκτος σπιτιου ή εκτος του καταστηματος σου!!
Αληθεια ποσοι Ελληνες θα αγοραζαν?
2 Το κουτι οι σφαιρες 9χ19 πχ κανουν 17 ευρω στον ομιλο. Να μπορουσες να τις παρεις απο οπλοπωλειο διχως τιποτα χαρτια με 40 ευρω!! (Τα παραπανω φορολογια)
Ποσοι δεν θα αγοραζαν??
Να ενα εσοδο το οποιο χανει το κρατος και οργιαζει το παραεμποριο!!
Και ετσι θα σταματουσε και το παραεμποριο διοτι ολοι ξερουμε οτι υπαρχει!!

Και μια προσφατη ιστορια.
Χτες στους Θρακομακεδωνες στο σπιτι ενος δικηγορου μπηκαν μεσα 10 ωρα το βραδυ 4 ληστες ολοι οπλισμενοι!!
Το ακουσατε οι περισσοτεροι φανταζωμε!!
Εαν ο νομος ηταν αλλος και ειχε το δικαιωμα ο Δικηγορος να εχει ενα οπλο στο χερι του λετε τοσο ευκολα να μπουκαραν οι ληστες στο σπιτι του??
Του εκαψαν με σιδερο το προσωπο και απειλησαν να του βγαλουν τα ματια εαν δεν επαιρναν τα χρηματα!!
Συγνωμη παιδια αλλα εγω εαν ημουν στη θεση του και καταφερνα να μαθω ποιοι ηταν ή εαν τους επερνα ειδηση την ωρα που μπουκαραν δεν θα εβρισκε ο παπας τι να θαψει!!
Το σπιτι ειναι οικογενιακο ασυλο !! Και εαν δεν μπορει η αστυνομια να κανει καλα τον καθε κλεφτη και το καθε πρεζονι ας δωσει το δικαιωμα στον καθε οικογενειαρχη να μπορει να αμυνετε μονος τους!!
Μιλαμε για τις γυναικες μας , τα παιδια μας την ιδια μας την ζωη!!
Φυσικα παλι θα πρεπει να υπαρχει η καταλληλη παιδεια ως προν την κατοχη του οπλου και ο καθε χρηστης να το σεβετε και να εφαρμοζει ολες τις αναλογες προφυλαξεις για τυχον ατυχηματα!!
Διοτι σφαιρα που εφυγε απο οπλο δεν συμαζευετε με τιποτα!!
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:33:02 μμ »

Το θεμα ομως οπως το βλεπω παει να ξεφυγει!!
Το θεμα το ανοιξα για συλλεκτικα οπλα !!
Για οπλα που εχουν γραψει την ιστορια τους , ειναι 100 και βαλε χρονων , ειναι λειτουργηκα , αλλα δεν μπορει κανενας Ελληνας να τα εχει νομιμα στο Σαλονι του πχ μεσα σε μια τζαμενια κλειδωμενη προσθηκη και να τα χαζευει!!
Για αυτο ξεκινησε αυτο το θεμα και ας το σεβαστουμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:50:26 μμ »

Για να επαναφερουμε το θεμα με τα συλλεκτικά οπλα οπως σωστα παρατηρει ο Γιωργος (herakliotis) βαζω φωτό απο το κουκλι μου που καταφερα να νομιμοποιησω επειτα απο 6 (!!!) μηνες ατελειωτης γραφειοκρατιας.Ακομα και τωρα ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με μπουζουριασουν για τρομοκρατη απο την ασφαλεια παρολο που αυτη μου έκδωσε την αδεια κατοχης!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Το σχετικο θεμα ειναι εδω:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12470.msg156104#msg156104
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:29:49 πμ »

Γιαννη πολυ ομορφο το mauser.Τα ξυλα του ειναι τα αυθεντικα;Δειχνει σε αριστη κατασταση.Αγορασε απο ενα οπλοπωλειο βερνικι blueing για τα μεταλικα μερη.Το κλειστρο αν ειναι κομμενο υπαρχουν στο εμποριο μη λειτουγικα για να δειχνει πιο αρτιο.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 07, 2014, 01:45:30 μμ »

Κωστα ειναι το ENFIELD MK-I IV με διαμετρημα 0.303!Βγηκε απο το εργοστασιακο κιβωτιο της εταιρειας με τα εργοστασιακα γρασσα του και άλλα 8 αδερφακια κατευθειαν στα χερια μου.Κατασκευαστηκαν το 1939 και χρησιμοποιηθηκαν ευρεως στον Β παγκοσμιο πολεμο!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2014, 01:53:08 μμ »

Το οπλο κανει παρεα και σε ενα SPRINGFIELD της συλλογης μου ίδιο με αυτο που κραταει ο μαγκας εδω:

 https://www.youtube.com/watch?v=XY61XmDJ-1w
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:22:53 μμ »

Ειναι κουκλι Γιαννη,και αξιζε τη ταλαιπωρια να του βγαλεις χαρτια.Αν σε ενδιαφερουν τετοια οπλα,οποτε εισαι Αθηνα,πηγαινε στον Παπαδακη στη Στουρναρη.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences