Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 02:44:13 πμ
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96752 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:58:17 πμ »

Κόπος?
Κανένας κόπος,όταν πρόκειται για ΜΚΕ  Σαρκασμός
Λοιπόν,λάθος το παραπάνω ποστ μου περιέγραψα πολύ ωραία την τύπου ''3'' σφραγίδα,έτσι ακριβώς είναι.
Μόνο που δεν είναι η τύπου 2α κατα Καραμήτσο,γιατί δεν αναφέρεται πουθενα και ούτε ο ίδιος το επεξηγεί.
Ετσι νομίζω ότι  εννοει την παρακάτω περίπτωση-το αναφέρει κατα κάποιο τρόπο και στη ενότητα του καταλόγου με τις τιμολογήσεις,σαν παραπομπή με αστερισκο:



ΙΙ  & ΙΙα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:58:21 πμ »

Σ ευχαριστω για τη διευκρινηση, πραγματικα δε θα το προσεχα ποτε απο μονος μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 11:29:23 πμ »

Βαζω σημερα ενα δεκαλεπτακι, για να δειξω για αλλη μια φορα πως το χαρτι το κρεμ κατ εμε εχει σε πολλες περιπτωσεις μικρες τρυπιτσες απο την κατασκευη του. Δε μπορω σε αλλη περιπτωση να φανταστω καποιον τρελο να σημαδευει χιλιαδες γραμματοσημα με μια πινεζα που ειναι πολυ μικροτερη απο μια συνηθισμενη καρφιτσα (δοκιμαστε με μια καρφιτσα να κανετε τρυπα σε χαρτι, καμια σχεση με τις μικροσκοπικες αυτες τρυπιτσες). Σημερα εχουμε 3 στο ιδιο το γραμματοσημο!!! Βασιλη αφιερωμενο





Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #363 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 11:31:34 πμ »

Τεινω δε να πιστεψω πως αυτα τα φωτεινα σημεια που βλεπουμε συνηθως στο χαρτι αυτο ειναι πιεση στο χαρτι και ενα σταδιο πριν γινει τρυπα. Ουσιαστικα δηλαδη πρεπει να ναι σα μικροφθορες που φαινονται φωτεινες γιατι εχουν φθειρει το χαρτι και σε καποιες περιπτωσεις εχουν δημιουργηθει τρυπιτσες σαν αυτες πανω. Δειτε πχ στο <8> της σφραγιδας, εχει πατηθει εντονα απο τη σφραγιδα το σημειο και πισω εχει εμφανιστει ενα κυκλικο φωτεινο σημειο που σημαδευει το 8.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2016, 11:39:55 πμ από heretic77 » Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 12:26:40 μμ »

Αν και το αφιερώνεις στον Βασίλη,θα προλάβω εγώ και θα σου απαντήσω  Σαρκασμός
Πας στο βιβλίο του Νάλτσα,στις καταστάσεις των γραμμ.προς την τιμολόγησή τους,στις πρώτες σελίδες,και κάπου έχει την τιμολόγηση για τις οπές-τρύπες-,που έχουν τα γραμμ.και όταν λέει ο Νάλτσας γραμμ.εννοεί κατά το 75% τις ΜΚΕ.
Εκεί ακριβώς αναφέρει την περίπτωση σου,δηλ.οπή απο σφραγιση της μεταλλικής σφραγίδας,σε διάφορα μεγέθη.Αρα παρατηρώντας το γραμμ. που ανέβασες,βλέπουμε ότι οι τρύπες είναι από την επαφή της σφραγίδας με το χαρτί,προφανώς ο υπάλληλος ήταν αποφασιστικός ή του τελείωνε ,από ότι φαίνεται η μελάνη στο ταμπόν.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 12:32:07 μμ »

Και ακόμα,ένα αντικείμενο προς χρήση τουλαχιστον 25 χρόνια*,η τύπου 2 σφραγίδα Λευκάδα,λογικό είναι η επιφάνεια της σφραγίδας να έχει φθαρεί και κατά συνέπεια να τρυπάει το χαρτί του γραμμ,σε κάποια σημεία.

*η τύπου ''2'' ήταν προς χρήση από τις αρχές του 1850
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 01:37:37 μμ »

Και παλι διαφωνω οτι ειναι απο σφραγιδα, αλλα ειναι απο το χαρτι και θα ανεβασω πολλα παραδειγματα που η τρυπα δεν εχει να κανει με θεση σφραγιδας. Εξαλλου, δεν εχω λαβει απαντηση στο οτι στον καταλογο Ερμη, αυτο αναφερεται ρητα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 02:12:03 μμ »

Βαζω και ενα παραδειγμα ακομα, που η σφραγιδα ειναι σε ασχετο σημειο.
Υποψιν φαινονται μεγαλες οι τρυπες λογω της μεγενθυσης, αλλα αυτο ξεγελαει, οπως βλεπετε και στη μπροστα φωτο ειναι σχεδον αορατες με γυμνο ματι.



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 02:22:14 μμ »

Το δεύτερο γραμμ.που ανέβασες είναι άλλη περίπτωση,η άποψή μου ήταν αποκλειστικά στο προηγούμενο γραμμ.αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι μικρές τρύπες οφείλονται μόνο στις μεταλλικές σφραγίδες,νομίζω το έχουμε αναλύσει σε άλλα ποσταρίσματα τους διάφορους λόγους τρυπημάτων.
Κατάλογος Ερμή?
Στον κατάλογο Νάλτσα αναφέρομαι,που τον έχεις...
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 02:49:51 μμ »

Thanks για την αφιέρωση, τιμή μου οι τρυπες! Σαρκασμός
Στο τελευταίο 10λεπτο στο μαίανδρο κάτω δεξιά φαίνεται να υπάρχει κάτι πίσω που έχει παχύνει το χαρτί και έχει τυπωθεί πιο βαριά. Μήπως είναι υπόλειμμα του πιλήματος;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 03:47:15 μμ »

χαχα, παντως ειναι ιδια περιπτωση με το γραμματοσημο με τη σφραγιδα Καρδιτσα αν θυμασαι..
το εχω συναντησει αρκετες φορες αυτο το φαινομενο.
Οσο για τις τρυπες...καταρχην αναφερθηκα στον Ερμη εννοωντας πως αναφερει ξεκαθαρα οτι το κρεμ χαρτι χαρακτηριζεται πολλες φορες απο εμφανιση μικρων τρυπων. Δε ξερω αν το γραφει στην τελευταια εκδοση, παντως στον Ερμη 1998 που εχω αυτο γραφει.
Λογοι που αναφερθηκαν ηταν πχ το τρυπημα για τη χολερα, που ομως δε στεκει, οι τρυπες ειναι απειρολαχιστες για να εχουν γινει με ανθρωπινο χερι.
Pinhole αποκλειω να ειναι κατα μεγαλο ποσοστο. Οσα pinhole εχω δει, ειναι εμφανης  η τρυπα με γυμνο ματι. Εκτος αν εκεινη την εποχη υπηρχε τοσο λεπτη πινεζα. Αλλα και παλι, με συχνοτητα 1 στα 10 γραμματοσημα (περιπου σε τοσα εμφανιζεται στη συλλογη μου) θα επρεπε να υποθεσουμε την υπαρξη καποιου ψυχανωμαλου που τρυπουσε χιλιαδες γραμματοσημα.
Επισης, ειναι φαινομενο που δε το εχω δει σε προηγουμενες εκδοσεις, πχ στο αψογο χαρτι των συνεχων εκδοσεων.
Ολα αυτα με κανουν να συμπεραινω οτι ειναι εν γενει ελατωμμα του χαρτιου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #371 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 05:11:38 μμ »

2 πενταλεπτακια για αναγνωριση, οσο ειναι δυνατον βεβαια Χαμόγελο




Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #372 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 09:26:36 μμ »

Βέβαια καλύτερα θα ήταν να τα πόσταρες στο καρφιτσωμένο τοπικ των 5λεπτων,για να έχουμε έτσι όλα τα γραμμ.αυτής της αξίας μαζεμένα,πράγμα που θα βοηθάει τα μέγιστα στη μελέτη τους,παρ'όλα αυτά, το πρωτο είναι καθαρισμένο 1868-69 και το από κάτω συνεχόμενο 1862/67,μπερδεύει η σφραγίδα αλλά λόγω χρωματισμού/ΑΕ/βαριάς εκτύπωσης μας βοηθάει στη κατάταξη
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #373 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 11:13:50 μμ »

Το πρωτο που εβγαλες καθαρισμενο το συμπεραινεις απο το λευκασμενο μεταλλιο? η και απο αλλα στοιχεια?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #374 στις: Δεκέμβριος 23, 2016, 11:04:09 πμ »

Το πρωτο που εβγαλες καθαρισμενο το συμπεραινεις απο το λευκασμενο μεταλλιο? η και απο αλλα στοιχεια?


να σου πω ένα μικρό ενδοιασμό το είχα λόγω χρωματισμού αλλά το αποδίδω στη φωτό,δηλ.φωτισμός,γωνία λήψης,αλλά ο αε λόγω χρώματος και εκτύπωσης ,με την μικρη διαφορα σκίασης μεταξύ πλευρών ,με συνδυασμό τις μη συγκεχυμένες γραμμες σκίασης κάτω από το μάγουλο και στο αυχένα,συν βεβαίως το άσπρα στίγματα στο βάθος του μεταλλίου,μαζί με τη καθαρή έκτύπωση χωρίς στίγματα χρώματος στη όψη,ε,για όλα τα παράπανω νομίζω ότι ανήκει στις καθαρισμένες.
Κάτι σημαντικό,και αυτός είναι ό λόγος που θα ήθελα επόμενα ανεβάσματα γραμμ.να πηγαίνουν στο τόπικ τους,τα άσπρα στίγματα στο βάθος του μεταλλίου δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο των καθαρισμένων,στα πεντάλεπτα και σε όλες τις αξίες,απλά είναι μαζί και με άλλα χαρακτηριστικά ένα βοηθητικό στοιχείο για την αναγνώριση...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2016, 11:33:03 πμ από LHH » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences