Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 10:18:07 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματόσημο για το Έτος Ελλάδας Ρωσίας  (Αναγνώστηκε 14713 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 23, 2016, 04:50:57 μμ »

Δημήτρη, διαφωνώ αρκετά στο οτι όποιος έχει χρήμα (και μόνο αυτό) θα κάνει καλή συλλογή.
Προφανώς δεν έχεις την εμπειρία απο εκθέσεις. Χωρίς παρεξήγηση, το γεγονός πως δεν έχεις εμβαθύνει αρκετά σε κάποιον τομέα ή φιλοτελικό θέμα και αντιμετωπίζεις την συλλογή περισσότερο ως "κενές θέσεις στο άλμπουμ που αν έχεις τα λεφτά θα κλείσουν εύκολα" σε κάνει να τα βλέπεις -κατα την γνώμη μου- καπως επιφανειακά τα πράγματα. Μια καλή συλλογή δεν είναι μόνο "τα έσκασα και αγόρασα το χαρτάκι", είναι αρκετά παραπάνω πράγματα. Οι οίκοι ναί, θα σου βρούν το χαρτάκι που ψάχνεις αν έχεις τα λεφτά, συμφωνώ. Πρίν απο αυτό ομως, θα πρέπει κάποιος να γνωρίζει τα ΤΙ και τα ΠΩΣ. Τα δύσκολα είναι εκεί, όχι στο χρήμα. Το χρήμα - αργά ή γρήγορα - θα βρεθεί αν το θές πολύ και το χρειάζεσαι πολύ το κομμάτι, έχοντας στόχους.
Αυτό που θα σου υποδείξει το τί χρειάζεται η συλλογή για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα είναι οι ειδικευμένες γνώσεις στο πεδίο που εμβαθύνεις. Οι γνώσεις αυτές δεν αγοράζονται αυθημερόν και ούτε απο οίκους, οσο χρήμα και αν διαθέσει κάποιος. Αποκτούνται σιγα-σιγά, με επιμονή, σκληρή μελέτη, τριβή με το αντικείμενο και κοντινή καθοδήγηση απο ανθρώπους που έχουν κινηθεί με επιτυχία στα ίδια μονοπάτια.
Γνωρίζω πάρα πολλούς συλλέκτες που διαθέτουν λιγότερα χρήματα απο εσένα πχ, με συλλογή όμως -απο όλες τις απόψεις- ανώτερη της δικής σου. Αυτοί όλοι έχουν το πλεονέκτημα πως μελετούν περισσότερο απο εσένα. Έχουν θέμα, το γνωρίζουν, πολεμούν να το μάθουν ακόμα καλύτερα, σε μεγαλύτερο βάθος και το υπηρετούν στοχευμένα. Εαν η διάθεση χρημάτων -και μόνο αυτή- ήταν αρκετή (οπως έγραψες) για να φτιαχτεί μια καλή συλλογή, η δική σου συλλογή θα έπρεπε να είναι ανώτερη των δικών τους.
Επειδή παίζεις (παίζουμε) κιθάρα, θα στο πώ απλά: όσο καλό όργανο και αν αγοράσεις, δεν θα πάς πουθενά εαν δεν λιώσεις τα δάκτυλα σου με σωστή τεχνική και μελέτη.
Θυμήσου λιγάκι το κιθαριστικό παρελθόν σου. Πού ήταν τα δύσκολα; Στην αγορά ενός καλού οργάνου ή στην μελέτη για χρόνια; Εγώ αγόρασα αρκετά εξαιρετικά όργανα γιατί ειχα χοντρό βίτσιο να έχω καλά όργανα. Το καλό όργανο ερχόταν τελικά μάλλον εύκολα, ποτέ όμως δεν με έκανε καλό παίκτη. Παίκτη καλό θα με έκανε η μελέτη, εαν διάβαζα σωστά και αρκετά. Ποτέ όμως δεν διάβαζα σοβαρά γιατί βαριόμουν, δεν το είχα με την μελέτη της μουσικής, βαριόμουν πολύ το πεντάγραμμο και τις κιθαριστικές ασκήσεις.
Τα παράτησα εντελώς όταν έβλεπα πιτσιρίκια με άχρηστα όργανα των 150 ευρώ να με στέλνουν αδιάβαστο. Τα πιτσιρίκια αυτά έριχναν σε μια εβδομάδα την μελέτη που εγώ ειχα ρίξει σε μια δεκαετία...
Το ίδιο ακριβώς παίζει και στα συλλεκτικά. Χρειάζεται αφοσίωση για να κάνει κάποιος κάτι καλό. Το να συμπληρώσεις τα κενά στο άλμπουμ είναι εφικτό. Αργά ή γρήγορα, τα κενά τελειώνουν. Η συλλογή ομως και η βαθύτερη ενασχόληση με αυτήν μπορεί να προσφέρει πολλά παραπάνω σε αυτόν που θα τα αναζητήσει.
Πολλά απο τα φιλοτελικά ερωτήματα που σε απασχολούν και συχνά εκφράζεις και δημόσια θα τα είχες λύσει εαν διάβαζες. Παρακολούθησε απο κοντά μερικές εκθέσεις και κάπως στενότερα την βιβλιογραφία και θα δεις μεγάλη πρόοδο στις γνώσεις σου αλλα και θετική αλλαγή στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεσαι τα περι συλλογής. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ καθώς μιλώ εντελώς καλοπροαίρετα.  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2016, 05:44:05 μμ από Helios » Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 23, 2016, 08:44:06 μμ »

Ναι, ωραια αυτα που λες και καμια αντιρρηση, αν και το ποιος κρινει τη συλλογη αν ειναι καλη ή οχι ειναι μια μεγαλη συζητηση, τα κριτηρια δηλαδη. Στην ταμπακιερα ομως δεν απαντησες. Θελω να αγορασω την σειρα των Ολυμπιακων αγωνων, η οποια κανει 8-10 χιλιαρικα αψογη (υποθετικο νουμερο). Αυτος που εχει μεγαλυτερη γνωση απο μενα θα την παρει φθηνοτερα? Τοτε ανηκει στην 1η κατηγορια που αναφερα, η οποια δε με απασχολει καθολου. Υπο φυσιολογικες συνθηκες και οι 2 πρεπει να σκασουμε τα λεφτα για να την αποκτησουμε.
Θελω πχ να αγορασω το προσωρινο εικοσαλεπτο, κανει 5 χιλιαρικα, οσο γνωση και να εχω 5 χιλιαρικα χρειαζεται. Εκτος κ αν κατσει απο το ebay καποια τρελη περιπτωση καποιου που δε ξερει τι πουλαει και σου τυχει.
Τι σημαινει ανωτερη συλλογη (περα απο το χρηματικο του πραγματος) ? Καποια που εχει πιο πολλες σπανιοτητες φανταζομαι , η οποια παλι θελει χρηματα για να αποκτηθει. Το ειδος της συλλογης ειναι καθαρα υποκειμενικο, αλλος κανει Ερμηδες, αλλος κανει συγχρονα, το θεμα και στις 2 περιπτωσεις ειναι να ξερεις τις τιμες της αγορας ωστε να με σε πιανουν κωτσο. Απο εκει κ περα σιγουρα οι γνωσεις χρειαζονται, αλλα δε μπορω να καταλαβω πως αυτο το αποσυνδεεις με το χρηματικο αντιτιμο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 23, 2016, 08:48:42 μμ »

Οσο για το παραδειγμα της κιθαρας, παρολλο που ειναι διαφορετικο το ενα απο το αλλο, η μελετη ειναι σιγουρα που θα κανει την τεραστια διαφορα, αλλα κανενας σοβαρος παικτης δε θα μπει σε στουντιο να γραψει με κιθαρα 150 ευρω στο υπογραφω. Αυτος που δε ξερει να παιζει δε θα ακουστει καλα ουτε με κιθαρα των 10 χιλιαδων ουτε των 10 ευρω, αυτος ομως που ειναι καλος θα παρει το κατι παραπανω που του δινει ενα καλο οργανο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:18:38 μμ »

Έχεις έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό πρώτα και κύρια Δημήτρη, λογω του οτι δεν διαβάζεις, και αυτό σε κάνει φοβικό και καχύποπτο. Τα έχουμε πεί και παλιά αυτά. Δεν είμαι ο μόνος που στα είπε. Φοβάσαι διαρκώς πως θα στην φέρουν όλοι αυτοί που είναι "εντός", (εντός ... πού, πράγματι;), βάζοντας ο ίδιος στο περιθώριο τον εαυτό σου εντελώς άδικα απέναντι, ως outsider. Εσύ ο ίδιος αδικείς τον εαυτό σου. Δεν χρειάζεσαι να αισθάνεσαι έτσι. Μην βλέπεις φαντάσματα, δεν υπάρχουν.

Δεν χρειάζεσαι την ολυμπιάδα λουξ για να είσαι και να θεωρείσαι καλός συλλέκτης. Σε μιά καλή συλλογή, το μόνο που βλέπεις και αναγνωρίζεις πίσω απο αυτήν είναι το χρήμα, ακριβώς επειδή εσύ αγνοείς όλα τα υπόλοιπα. Ούτε το προσωρινό θα σε κάνει συλλέκτη όταν τα μόνα που γνωρίζεις για αυτο είναι οι δυο γραμμές του καταλόγου. Άσε τα αυτά για αυτούς που μπορούν να τα υποστηρίξουν. Αυτός που έχει την σωστή γνώση των πραγμάτων αυτών συνήθως είναι προσανατολισμένος στα πράγματα αυτά, οπότε έχει και τα χρήματα να τα υποστηρίξει. Και φυσικά τα πράγματα αυτά είναι ακριβά και για λίγους και καλώς που συμβαίνει αυτό και φυσιολογικό.
Μπορείς σιγά-σιγά να αρχίσεις να διαβάζεις και να κατανοήσεις μερικά πράγματα. Μην φρικάρεις.  Χαμόγελο
Το χρήμα χρειάζεται φυσικά, τιποτα δεν κανεις χωρίς χρήμα, αυτο έλλειπε! Δεν έχεις ιδέα όμως για το τί γνώση κρύβεται πισω απο μια συλλογή επιπέδου απο αυτές που ανέφερες. Είναι τουλάχιστον προσβλητικό για τους ανθρώπους αυτούς να υποστηρίζεις πως, ότι έχουν καταφέρει, το έχουν καταφέρει μόνο λόγω του ότι διαθέτουν αρκετό χρήμα. Αν κάποτε αρχίσεις να μελετάς θα καταλάβεις πως το χρήμα είναι απλώς μια σημαντική αλλα όχι η μοναδική σημαντική παράμετρος. Δέν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για εσένα πέρα απο το να σου τονίζω το πράγμα αυτό. Για την ακρίβεια, το χρήμα μπορεί και να γεννηθεί κάποιος και να το έχει, όπως συνήθως συμβαίνει με τους ανθρώπους των επιπέδων αυτών, ή μπορεί και να το κερδίσει κάποιος απο την μια στιγμή στην άλλη, η γνώση όμως μονο με πολύ κόπο, χρόνο και πάρα πολύ δουλειά αποκτάται.  Χαμόγελο

ΥΓ. Για να απαντήσω στην κυνική ερώτηση σου εξίσου κυνικά, ναί, αυτός που έχει την γνώση θα αγοράσει την σειρά φτηνότερα απο εσένα.
Δεν θα σου πώ εγώ τον τρόπο, να δουλέψεις και να τον μάθεις μόνος σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2016, 09:39:32 μμ από Helios » Καταγράφηκε

D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 23, 2016, 09:39:18 μμ »

To όποιος  έχει χρήματα έχει και δυνατή συλλογή είναι λογικό, αλλά όλοι οι συλλέκτες  δεν είναι πλούσιοι απλώς αγαπούν αυτό που συλλέγουν και προσπαθούν να το κάνουν  όσο ποιο ολοκληρωμένο μπορούν για τα δικά τους νομίζω μάτια. Το  ίντερνετ  φέρνει  τον κόσμο κοντά παίρνεις πληροφορίες  μπορείς να μάθεις καινούργια νέα να αγοράσεις πράγματα που παλαιότερα και ιδίως αν ήσουν από επαρχεία  που θα τα έβρισκες.  Η γνώση που αποκτάς από την συνεχή μάθηση μαζί με την αγάπη για αυτό που συλλέγεις και σε συνάρτηση με τα χρήματα που διαθέτης  φτιάχνουν  μια συλλογή. Την συλλογή σου εσύ την καθορίζεις που αρχίζει και που τελειώνει αν είναι μόνο Ελληνική ή όχι αν ασχολείσαι  με μια περίοδο ή με όλες, το πόσο ολοκληρωμένη θα γίνει ,χρειάζεται χρόνια όμορφο κόπο και χρήματα. Μερικά πιθανών δεν θα τα αποκτήσουμε   ποτέ αλλά δεν πειράζει χόμπυ είναι.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 23, 2016, 10:13:23 μμ »

Κατ εμε , συλλογες 'επιπεδου' χωρις χρημα αλλα μονο με γνωση δε γινονται.
Αυτο μονο και δε σχολιαζω τιποτα επι προσωπικου, το τι κανω εγω και τι κανουν οι αλλοι και ολα τα συναφη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 23, 2016, 10:37:49 μμ »

Πραγματικα ειμαι χαρούμενος που άναψα λιγάκι τα αιματα για το γραμματόσημο.
Ασχολούμαι πάνω από τριάντα χρόνια σαν ιδιωτης συλλέκτης και θα μου επιτρέψετε να επιμεινω στην αρχική μου τοποθέτηση . ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ  νέο αιμα στο χωρο . Και εξηγούμαι . Εχω δύο φιλους συλλέκτες. Ο ένας εξ αυτων την πέρασμενη βδομάδα έλεγε με παράπονο ότι κανοντας μια κουβεντα με τον γιο του ( 27 ετων ) , πήρε την απάντηση - ενημερωση ότι εμένα πατέρα δεν μ ενδιαφέρει το αντικειμενο και δεν χρειάζεται να λες ότι τα κρατάς για μένα . Αναλογες θεσεις έχουν τα παιδιά του δεύτερου και τα παιδιά τα δικα μου .Στα σχολεια ελάχιστη έως καμμια προβολη του φιλοτελισμου , αν προσθέσει κανεις και τα ενδιαφέροντα της σημερινης νεολαίας,  καταλήγει εύκολα στην παραδοχή ότι το μέλλον του φιλοτελισμου στην Ελλάδα δεν προμηνύεται ευοίωνο .....
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 23, 2016, 10:48:12 μμ »

Με το ζόρι συλλέκτης δεν γίνεσαι πιστεύω αυτό γίνεται μόνο του. Στην δική μου περίπτωση 13 χρονών πέρασα από μια βιτρίνα μαγαζιού με γραμματόσημα και ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 23, 2016, 10:48:27 μμ »

Οι άνθρωποι όλων των καιρών είχαν, έχουν και θα έχουν πάντα την κακή, αυτοκαταστροφική συνήθεια να πιστεύουν πως οι καιροί που εκείνοι ζούν είναι έσχατοι και πως έχουν πιάσει πάτο, και πως δέν πάει παρακάτω, κλπ... Διαφωνώ κάθετα με την άποψη-πρόβλεψη για το κακό μέλλον του ελληνικού φιλοτελισμού. Οι δικές μου παραστάσεις δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. Προφανώς, ο καθένας μας ότι ψάχνει βρίσκει.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

meliritos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:25:49 πμ »

Παιδια μολονοτι νεος στο φορουμ και παρα το γεγονος οτι το θεμα ηταν το γραμματοσημο του ελληνορωσικου και εχουμε ξεφυγει, βλεπω οτι υπαρχει ενδιαφερον στην κουβεντα οποτε επιτρεψτε μου να πω κι εγω τη γνωμη μου για το θεμα.
Ο συλλεκτης ειναι συλλεκτης και αυτοκαθοριζεται ετσι επειδη κανει αυτο που του αρεσει. Αν βεβαια εχει και λεφτα στην ακρη ακομη καλυτερα, μπορει να δουλεψει ευκολοτερα. Αλλα αυτο δεν αποκλειει καποιον που δεν εχει χρημα απο το να εχει μια εξαιρετικη συλλογη που την εκανε με κοπο και με τρεξιμο και με μελετη. Ουτε σημαινει οτι ενας φραγκατος θα εχει σιγουρα καλη συλλογη, μπορει να εχει τα φραγκα και να τα σκορπαει σε φουσκες ακριβως επειδη ειναι αδιαβαστος. Μην ειστε απολυτοι σε τιποτα, το χομπι μας κανουμε, ας ειμαστε ανοικτοι σε ολους και να το φχαριστιομαστε πανω απο ολα
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:53:56 πμ »

O Hellios έχει πει κάποιες πολύ σωστές κουβέντες και θα συμφωνήσω σε αρκετά πράγματα μαζί του.

Μη τραγηκοποιούμε τα πράγματα με συνομοσίες και οτι όλοι πρέπει να έχουμε βύσμα αυτόν που εκτυπώνει το γραμματόσημο για να κάνουμε συλλογές.

Σίγουρα όσο περισσότερες διασυνδέσεις έχεις τόσο καλύτερα γιατί θα βρείς πιο εύκολα και άμεσα αυτό που ψάχνεις. Όσο περισσότερο κόσμο γνωρίζεις που έχει το ίδιο ενδιαφέρον με σένα είναι λογικό να βλέπεις και να ακούς περισσότερες πληροφορίες για το που κάνουν συλλογές ποιοι πουλάνε συλλογές ή πράγματα που θέλεις.

Τα λεφτά βοηθάνε δεν είναι το πάν. Άντε και έχεις λεφτά και πας και αγοράζεις, ξέρεις τι αγοράζεις??? ή αν είναι σωστό αυτό που παίρνεις και όχι απο printer? Όλα τα λεφτά στο φιλοτελισμό είναι το διάβασμα. Είμαστε τυχεροί που το hobby μας έχει μια πολύ μεγάλη εκτενή και υψηλού επιπέδου βιβλιογραφία.

Ναι κάποια κομμάτια ίσως λόγω χρημάτων δε θα τα αγοράσεις αλλά νομίζω όλοι θα κοιμηθούμε το βράδυ με αυτό. Αλλά το γραμματόσημο δεν χρειάζεται να είσαι ζάμπλουτος για να ασχοληθείς.

Όπως είδαμε και στη ΝΟΤΟΣ πέρα απο την κλάσση των πρωταθλητών και ορισμένα εκθέματα του παραδοσιακού φιλοτελισμού. Δεν υπήρχαν συλλογάρες θεματικές με μικρές αξίες?Απορία Δεν υπήρχαν συλλογάρες ταχυδρομικής ιστορίας σε λογικές αξίες???

Η συλλογή γραμματοσήμων το απλά να πάρεις το χαρτάκι και να το βάλεις σε ένα αλμπουμ είναι το πρώτο βήμα και το εύκολο.

Το δύσκολο είναι να βρείς βιβλία να διαβάσεις να μελετήσεις, να τα βρείς αυτά που ψάχνεις και στο τέλος απο εδώ ή απο εκεί θα τα βρείς.


Επιπλέον νομίζω οτι ο φιλοτελισμός και η συλλογή νομισμάτων δεν έχουν πολλά όμοια στοιχεία. Στη συλλογή νομισμάτων ελάχιστα ενδιαφέρονται για βιβλιογραφία και μάλιστα είναι πολύ μικρή. Για παράδειγμα στο Ελληνικό νόμισμα υπάρχουν 1-2 βιβλία για τους Καποδίστριες και νομίζω 1 για τα Οθωνικά (ίσως κάνω και λάθος). Στα γραμματόσημα για τους Ερμήδες υπάρχουν ένα σωρό άρθα και βιβλία μελέτες, για τα ολυμπιακά το ίδιο. Μόνο στην Ελλάδα για τον φιλοτελισμό υπάρχουν 3 δυνατά περιοδικά. Για το νόμισμα κανένα.

Το κακό στο νόμισμα είναι οτι πια η όλη του ιστορία φτάνει μέχρι το επίπεδο πιστοποίησης και να μπει σε ένα κουτάκι. Στο γραμματόσημο είναι πιο δύσκολα τα πράγματα θέλει περισσότερη προσωπική δουλειά για να κατακτήσεις κάτι.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 24, 2016, 12:37:56 μμ »

Και ποιος ειναι αυτος που θα βαλει το κριτηριο ποια ειναι η συλλογη 'επιπεδου' και ποια οχι? Εγω εχω πιστευω την καλυτερη συλλογη δεκαλεπτων 80-86 στην Ελλαδα. Για μενα ειναι φοβερου επιπεδου (χωρις εισαγωγικα) η συλλογη μου. Βαλτε το κριτηριο λοιπον. Μονο ενα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κριτηριο υπαρχει, αυτο ειναι η σπανιοτητα. Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε. Για να συμπληρωσω τη συλλογη μου με τα δεκαλεπτα μου λειπει το ασφραγιστο κοκκινο που σε δημοπρασια προσφατα εκλεισε στα 2700 ευρω. Ε οσο να το κανεις, για να εχω να λεω οτι η συλλογη μου ολοκληρωμενη πρεπει καποια στιγμη να το παρω και αυτο. Αρα...χρειαζονται ΛΕΦΤΑ! Και αυτο μονο για 1 κομματι. Οτιδηποτε απτεται υποκειμενικου κριτηριου ειναι αερολογιες διοτι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του. Οι σπανιοτητες ομως ειναι αντικειμενικο κριτηριο και οποιος εχει χρηματα τις αποκτα οποιος δεν εχει περιμενει.
Οσον αφορα τη βιβλιογραφια, εχετε θεοποιησει το διαβασμα. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο, ειναι σιγουρα το αλφα και το ωμεγα για να μη σε πιανουν κοροιδο, αλλα η ταμπακιερα στην τελικη δεν ειναι οι γνωσεις, η ταμπακιερα ειναι η συλλογη σου. Ο Καραμητσος εχει κανει το διαχωρισμο, ο Βλαστος, και κανα 2 αλλοι, γιατι σωνει και καλα ο καθε συλλεκτης να ανακαλυψει τον τροχο? Ειναι σα να λεμε οτι οποιος εχει μια Φεραρι πρεπει σωνει και καλα να μαθει πως δουλευει ο εκκεντροφορος και τα διαφορικα. Μια χαρα την απολαμβανει και ο οδηγος, μια χαρα και ο μηχανικος και μια χαρα και ο γνωστης ιστοριας. Θα μαθεις εννοειται οσα περισσοτερα μπορεις αλλα απο εκει κ περα καποιος μπορει και μονος του να βαλει διαχωριστικες γραμμες στο τι θελει να συλλεξει. Και οταν παιρνει καποιος απο γνωστους εμπορους (γιατι δε νομιζω ο Καραμητσος να πουλαει μουφες πχ) τοτε μια χαρα ειναι καλλυμενος απο printer και απατες, αν φτασουμε στο σημειο να κανουνε τετοιες απατες και γνωστα ονοματα , ε τοτε τι να πω πια..Οκ να μαθουμε να κατατασουμε τα κεφαλια αλλα το ποια θεση εχει στο φυλλο ενα συγκεκριμενο γραμματοσημο ειναι δουλεια μελετητων, ο συλλεκτης δε γινεται λιγοτερο συλλεκτης αν δε ξερει αυτες τις λεπτομερειες.
Οσον αφορα τις διασυνδεσεις νομιζω αστειευεστε...το θεωρω αναξιο καν σχολιασμου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 24, 2016, 01:59:01 μμ »

Σε όλους αρέσει το γραμματόσημο αλλά ο κάθε ένας έχει το δόγμα του, όλοι λέμε το ίδιο αλλά το υποστηρίζουμε με τα δικά μας γούστα. Άλλοι μαζεύουν κεφαλές , άλλοι μέχρι το 1930, άλλοι μέχρι σήμερα ο κάθε ένας ότι του αρέσει. Η συλλογή για το τι μαζεύεις είναι υποκειμενικό, αντικειμενικό είναι η σπανιότατα που χρειάζεται  γνώση και χρήμα. Εμένα π.χ μου αρέσουν και οι Φ.Π.Η.Κ. επίσημοι και ανεπίσημοι άλλος φίλος εδώ έχει άλλη άποψη που μπορεί να την συζητάμε μέρες γιατί τα γούστα είναι υποκειμενικά και η ανταλλαγή απόψεων ωραία.
Καταγράφηκε
meliritos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 24, 2016, 02:47:47 μμ »

Να επανελθω με μια ερωτηση. Οι 25αδες γραμματοσημων, τα απλα φυλλα με τα γραμματοσημα οπως αυτα στο γκισε των ΕΛΤΑ, αξιζουν τιποτα περα απο την ονομαστικη τους;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 24, 2016, 03:04:36 μμ »

Οι διασυνδεσεις στο χωρο μας ειναι σημαντικες, δοξα το θεο το μεγαλυτερο μερος των συλλεκτων πλεον ειμαστε δικτυωμενοι μεσω φορουμ, εβαυ κλπ!
Επισης σημαντικος παραγοντας στο χτισιμο συλλογης ειναι το χρημα! Κινητηριος δυναμη βλεπεις!
Μακραν ομως το κυριοτερο ολων ομως ειναι η γνωση επανω στο αντικειμενο και η ενασχοληση γυρω απο αυτο εντατικα!

Επισης αυτο που αναφερεσαι Δημητρη (heretic) οτι το χρημα τα κανονιζει ολα με βρισκει καθετα αντιθετο! Οταν περιμενεις τον καθε δημοπρατη Καραμητσο/βλαστο κλπ οι οποιοι γνωριζουν τι πουλανε το ξεκινανε απο την τιμη που ειναι ηδη καλοπληρωμενο γιαυτους! Αν περιμενεις απο εκει να κανεις τη συλλογη σου οντως θελεις ενα ΑΤΜ που να γεναει λεφτα!

Ο συλλεκτης πρεπει να ψαχνει παντου σε οτιδηποτε μερος για να βρει! Μπορει σε ενα παλαιοπωλειο να βρεις ενα αλμπουμ με παλια νομισματα/γραμματοσημα και να το παρεις για πλακα και μεσα να βρεις σπανιοτητες! Μπορει να παρεις ενα λοτ απο εβαυ που να δεις μεσα απο κακες φωτος κατι ενδιαφερον! Οταν σου ερθει μπορει να ηταν οντως κατι καλο!

Ετσι κανεις συλλογη η οποια δεν χρυσο-πληρωνεται και η ικανοποιηση που νιωθεις ειναι μεγαλυτερη απο το να πληρωσεις ενα καροτσι λεφτα! Παραδειγματα σου εφερα τυχαια φυσικα! Προσωπικα δινω λεφτα για κοματια που θελω αλλα παντα εχω το νου μου αριστερα-δεξια για ευκαιριες που προκυπτουν! Και ναι υπαρχουν ευκαιριες!

Αλλα για να πετυχεις ολα αυτα θελεις γνωση καλο ματι και αμεσοτητα! Οταν περνα ο λαγος του παιζουνε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences