Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 12:49:13 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δηλώνουμε τα msάκια μας, αλλιώς θα μας τα πάρουν....  (Αναγνώστηκε 36538 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 15, 2015, 08:55:11 μμ »

ολο το ζουμι εδω ειναι..

Πιο συγκεκριμένα, οι φορολογούμενοι θα κληθούν να δηλώσουν το μαύρο χρήμα και να πληρώσουν έναν κατ΄ αποκοπήν φόρο για αυτό (π.χ. 10% ή 20%). Με την πληρωμή του φόρου, ο φορολογούμενος θα μπορεί πλέον να το δηλώσει και στη φορολογική του δήλωση και να μην κινδυνεύει έτσι να κατηγορηθεί ότι απέκρυψε εισοδήματα από την Εφορία.

κανα φραγκο θελουν να τσιμπησουν
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:12:27 μμ »

Καπου είχα διαβάσει οτι τις θυρίδες δεν τις πείραξαν ούτε οι ναζί.  Αν τις ανοίξει ο Τσίπρας, κακό του κεφαλιού του.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να είναι κακό για την κυβέρνηση... και τον λαό.
Καλά θα κάνουν να τις ανοίξουν, και καλά θα κάνουν να ελέγξουν τους πάντες.
Διότι αν το κάνουν τότε θα στηριχθούν από το 90% του λαού, που δεν έχει να κρύψει τίποτα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:25:00 μμ »

Καπου είχα διαβάσει οτι τις θυρίδες δεν τις πείραξαν ούτε οι ναζί.  Αν τις ανοίξει ο Τσίπρας, κακό του κεφαλιού του.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να είναι κακό για την κυβέρνηση... και τον λαό.
Καλά θα κάνουν να τις ανοίξουν, και καλά θα κάνουν να ελέγξουν τους πάντες.
Διότι αν το κάνουν τότε θα στηριχθούν από το 90% του λαού, που δεν έχει να κρύψει τίποτα.

Το να ανοίξουν με τον τσαμπουκά θυρίδες που κάποιος μπορεί να εχεί περιουσιακά του στοιχεία που κληρονόμησε ή απεκτησε προ κρίσης ή τέλος παντων εχει με καποιο τροπο και να τα κατασχέσουν ή να τα φορολογήσουν νομίζω οτι δεν είναι και το πιο ηθικό. Ας ξεκινήσουν πρώτα απο λίστες Λαγκάρντ, μίζες σε εξοπλιστικά, λαθραια καυσιμα τσιγαρα κτλ κτλ κτλ κτλ και μετα ας ερθουν να μου φορολογήσουν-κατασχέσουν τη θυριδα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:38:03 μμ »

Καπου είχα διαβάσει οτι τις θυρίδες δεν τις πείραξαν ούτε οι ναζί.  Αν τις ανοίξει ο Τσίπρας, κακό του κεφαλιού του.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να είναι κακό για την κυβέρνηση... και τον λαό.
Καλά θα κάνουν να τις ανοίξουν, και καλά θα κάνουν να ελέγξουν τους πάντες.
Διότι αν το κάνουν τότε θα στηριχθούν από το 90% του λαού, που δεν έχει να κρύψει τίποτα.

Το να ανοίξουν με τον τσαμπουκά θυρίδες που κάποιος μπορεί να εχεί περιουσιακά του στοιχεία που κληρονόμησε ή απεκτησε προ κρίσης ή τέλος παντων εχει με καποιο τροπο και να τα κατασχέσουν ή να τα φορολογήσουν νομίζω οτι δεν είναι και το πιο ηθικό. Ας ξεκινήσουν πρώτα απο λίστες Λαγκάρντ, μίζες σε εξοπλιστικά, λαθραια καυσιμα τσιγαρα κτλ κτλ κτλ κτλ και μετα ας ερθουν να μου φορολογήσουν-κατασχέσουν τη θυριδα.

Περί Λαγκάρντ, μιζών, λαθραίων κλπ... πολλά από τα κέρδη καταλήγουν στις θυρίδες. Άσε που μου θυμίζει το γνωμικό με το σπίτι του γείτονα, που αν είναι καλύτερο απ' το δικό μου, κοιτάω να του το γκρεμίσω και όχι να φτιάξω καλύτερο εγώ.

Το περιουσιολόγιο είναι σωστότατο, είναι δίκαιο και επιτέλους κάποτε θα πρέπει να γίνει.
Κι όσο για τις θυρίδες είναι ηθικότατο να ανοίγονται, αφού δεν είναι κρυψώνες λαθραίων και 'μαύρων'.
Αν τα απέκτησες νόμιμα, γιατί να μην τα δηλώσεις ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:47:11 μμ »

Η ερώτηση είναι απλή προς όλους και να κοπούν οι μ##κίες για το τι είναι σωστό και λάθος. Εδώ σου ξαναφορολογούν τα φορολογημένα...

Λοιπόν ποιος τους έχει εμπιστοσύνη;
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 15, 2015, 09:50:46 μμ »

Η ερώτηση είναι απλή προς όλους και να κοπούν οι μ##κίες για το τι είναι σωστό και λάθος. Εδώ σου ξαναφορολογούν τα φορολογημένα...

Λοιπόν ποιος τους έχει εμπιστοσύνη;
εγω καμια!!!
και ειπα τι ακριβως θα δηλωσω!
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 15, 2015, 10:04:10 μμ »

Κάποτε πρέπει να πληρώσουν οι έχοντες και κατέχοντες.
Υπάρχει το 'και' που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και να κατέχεις... όχι μόνο να κατέχεις ή μόνο να έχεις. Προς το παρόν πληρώνουν μόνο οι κατέχοντες και όχι οι έχοντες και κατέχοντες.

Τα ακίνητα δεν μπορούν να κρυφτούν πλέον, διότι έγινε το 'περιουσιολόγιο' ακινήτων. Μόλις γίνει το ολοκληρωμένο περιουσιολόγιο, τότε θα δούμε ακριβώς ποιος πρέπει να πληρώσει και όχι τα συνήθη θύματα που δεν έχουν κάτι παράνομο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 15, 2015, 10:19:27 μμ »

Διαχρονικά πληρώνουν μόνο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι και κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις επιχειρηματιών, επαγγελματιών και εισοδηματιών. Τελευταία άρχισε να πληρώνει και μια μικρή μερίδα των κατεχόντων και ειδικότερα οι κατέχοντες ακίνητα. Η ουσία είναι αν γίνεται να φορολογηθούν όλοι για τα χρήματα που βγάζουν. τη στιγμή που τα βγάζουν, από οποιαδήποτε πηγή.
Κανονικά, όποιος έχει αποκτήσει νόμιμα ότι έχει στην κατοχή του, δεν πρέπει να φοβάται. Όμως είμαστε           κανονική χώρα; Η ιστορία δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο. Φοβάμαι ότι τελικά θα φορολογηθεί όποιος φοβηθεί ή υποχρεωθεί να δηλώσει. Αν μάλιστα έχει αποκτήσει και τα περιουσιακά του στοιχεία με φορολογημένα λεφτά... τότε διπλό το κακό. Αν καταλήξουν δε και σε τίποτα τσέπες ημετέρων... τριπλό Θυμός Θυμός Θυμός.
Καταγράφηκε
anargiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 244


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:06:44 μμ »

distihos tha tis aniksoun ke aftes
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:15:51 μμ »

Του Τζοχατζοπουλου ακομη δεν την εχουν ανοιξει....... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:19:43 μμ »

Ασε που όσοι είχαν τίποτα βαρβάτο και παράνομο να κρύψουν σε θυρίδα, και μόνο που ακούστηκε οτι μπορεί να ανοιχτουν, φαντάζομαι οτι θα τα έχουν μεταφέρει ήδη. Εγώ αυτό θα έκανα.
Δεν είμαι αντίθετος στο περιουσιολόγιο. Είμαι αντίθετος σε κάθε μορφής "αποφασιζομεν και διατασσομεν" οπως πχ το κλείσιμο της ΕΡΤ. Σαφώς και έπρεπε να μπει μια τάξη αλλά όχι με αυτό το νταηλίκι.
Τι θα πει μου ανοίγεις τη θυρίδα επειδή μπορεί να κρύβω κάτι. Με αυτή τη λογική και στο σπίτι μου μπορεί να κρύβω κατι. Θα τα ανοίγουν κι αυτα;
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:45:19 μμ »

Ασε που όσοι είχαν τίποτα βαρβάτο και παράνομο να κρύψουν σε θυρίδα, και μόνο που ακούστηκε οτι μπορεί να ανοιχτουν, φαντάζομαι οτι θα τα έχουν μεταφέρει ήδη. Εγώ αυτό θα έκανα.
Δεν είμαι αντίθετος στο περιουσιολόγιο. Είμαι αντίθετος σε κάθε μορφής "αποφασιζομεν και διατασσομεν" οπως πχ το κλείσιμο της ΕΡΤ. Σαφώς και έπρεπε να μπει μια τάξη αλλά όχι με αυτό το νταηλίκι.
Τι θα πει μου ανοίγεις τη θυρίδα επειδή μπορεί να κρύβω κάτι. Με αυτή τη λογική και στο σπίτι μου μπορεί να κρύβω κατι. Θα τα ανοίγουν κι αυτα;

Χύθηκε πολύ "μελάνι" πέρυσι το καλοκαίρι...

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=16288.0

Ίσως είναι χρήσιμο να το ξαναδιαβάσουμε μερικοί-μερικοί Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
ALOPO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 16, 2015, 12:05:55 πμ »

Το θέμα της εισόδου στα σπίτια χωρίς εισαγγελική εντολή και παρουσία πάρθηκε πίσω.Επίσης θα συμφωνήσω ότι τα προηγούμενα έτη τα φορολογικά βάρη επωμίζονταν μισθωτοί και συνταξιούχοι.Τα τελευταία δύο χρόνια βέβαια όποιος το υποστηρίζει μάλλον δεν έχει δει εκκαθαριστικό ελεύθερου επαγγελματία (και για να είμαι συγκεκριμένος 0 αφορολόγητο, 26% φορολόγηση, 55% προκαταβολή επόμενου έτους και τέλος επιτηδεύματος και ακόμη και στην περίπτωση ζημίας θα σε τσιμήσει από τα τεκμήρια).
Το περιουσιολόγιο θα είναι το ιδανικότερο μέτρο αν καταφέρουν να το κάνουν, όλοι όσοι διαθέτουν νόμιμα περιουσία δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα λογικά (και λέω λογικά γιατί στην Ελλάδα και οι νομοταγείς καλούνται να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες), το καμπανάκι θα χτυπήσει για όσους το πόθεν έσχες τους είναι προβληματικό και καλώς θα χτυπήσει...
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 16, 2015, 12:53:38 πμ »

Κάποτε μιλούσα για τον μεγάλο αδελφό και ακριβώς για τα μέτρα που έρχονται,δεν υπήρχε εκ μέρους μου καμμία αμφιβολία γι αυτό, ανεξαρτήτου κυβερνήσεως.
Απλά ήταν ένα γεγονός που θα ερχόταν στα δύσκολα από τους δανειστές και μόνο.
Να είστε σίγουροι ότι η φοροδιαφυγή δεν λύνεται με το άνοιγμα των θυρίδων και από αυτά που είναι κάτω από το μαξιλάρι, ο λόγος είναι καθαρά άλλος ..................
Δεν ήρθα από τον Αρη, θυρίδες έχουν και άλλα κράτη δεν δηλώνονται σε περιουσιολόγια κ.λ.π.
Η Φοροδιαφυγή όσο και να φαίνεται τρελό είναι απλή υπόθεση με επιτυχία 85% αυτής,πάντα για οργανωμένα κράτη με πολίτες που φυσικά πιστεύουν στην χώρα που ζούν. Κλείσιμο ματιού
...
 
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 16, 2015, 01:07:38 πμ »

Κάποτε μιλούσα για τον μεγάλο αδελφό και ακριβώς για τα μέτρα που έρχονται,δεν υπήρχε εκ μέρους μου καμμία αμφιβολία γι αυτό, ανεξαρτήτου κυβερνήσεως.
Απλά ήταν ένα γεγονός που θα ερχόταν στα δύσκολα από τους δανειστές και μόνο.
Να είστε σίγουροι ότι η φοροδιαφυγή δεν λύνεται με το άνοιγμα των θυρίδων και από αυτά που είναι κάτω από το μαξιλάρι, ο λόγος είναι καθαρά άλλος ..................
Δεν ήρθα από τον Αρη, θυρίδες έχουν και άλλα κράτη δεν δηλώνονται σε περιουσιολόγια κ.λ.π.
Η Φοροδιαφυγή όσο και να φαίνεται τρελό είναι απλή υπόθεση με επιτυχία 85% αυτής,πάντα για οργανωμένα κράτη με πολίτες που φυσικά πιστεύουν στην χώρα που ζούν. Κλείσιμο ματιού
...
 

Δημήτρη μιλάς για 85% επιτυχία, τι πιστεύεις ότι μας στέρεί την επιτυχή εφαρμογή, η πολιτική βούληση, ή η νοοτροπία μας?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences