Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 08:00:18 μμ
Σελίδες: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 287406 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1801


Προφίλ
« Απάντηση #540 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 05:52:47 πμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση φίλε!Μην κινηθείς βιαστικά αν δεν επείγεσαι να την διώξεις.

Αν βέβαια υπάρχει διάθεση και χρόνος,έχεις μιά πρώτης τάξεως ευκαιρία να ασχοληθείς μέ μιά ενδιαφέρουσα αναζήτηση.
Με την βοήθεια ενός καλού καταλόγου και λίγη έρευνα/μελέτη,θα διαμορφώσεις σύντομα μιά γενική
τολάχιστον άποψη του τι έχεις στα χέρια σου.

Κι'αν έχεις κάποιον φίλο/γνωστό εμπιστοσύνης που γνωρίζει το θέμα,θα ήταν ό,τι καλύτερο ώστε να σου δώσει κάποιες συμβουλές και κατευθύνσεις.Και φυσικά προστασία από ατυχείς επιλογές..
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #541 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:47:37 πμ »

Κανείς που ασχολείται με γραμματόσημα? Απορία Απορία
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #542 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 01:07:29 μμ »

Ενδιαφερουσα συλλογη.Δυστυχως για ελεγχο γνησιοτητας επισημασμενων δεν μπορω να βοηθησω..Απλα να πω οτι ενα imperforated ζευγος Ερμη της Σαμιακης Ηγεμονιας ειναι εμφανως πλαστο(το καταλαβαινεις απο χρωματισμο στις κολωνες πλαγια και απο χαρακτηριστικα μυτης-προσωπου)οπως και 3-4 κομματια απο αντιστοιχα γραμματοσημα με πληρη οδοντωση.Τωρα αυτα της σειρας Καστρα με επισημανση Γεν Διοικησις ,μου φαινονται μη γνησια,αλλα κυριως αυτα πρεπει να τα δει καποιος απο κοντα(δεν αρκει το <μου φαινεται>).Παντως αν δεν ασχολεισαι με το φιλοτελισμο,ειναι ενδιαφερουσα μικρη συλλογη και η δικη μου γνωμη ειναι να τα κρατησεις.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #543 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 05:51:31 μμ »

<Αν είσαι ακόμη στο στέκι> μην αποθαρρύνεσαι από την κριτική και τα σχόλια περί πλαστότητας, συνηθίζονται. Είναι βάσιμα, απλώς δεν εκφράστηκαν και τα θετικά, συνηθίζεται.
Προμηθεύσου πρώτα έναν κατάλογο όπως σου είπαν παραπάνω, ψάξε λίγο μόνος, δες που κάθονται τα γραμματόσημά σου στις δημοπρασίες/ebay, δες και τα όσα έχουν γράψει τα εκλεκτά μέλη μας για τις τιμές καταλόγων σε άλλα θέματα και μετά πήγαινε σε κάποιο φιλοτελικό σύλλογο να βρεις κόσμο να μιλήσεις live. Είναι ό,τι καλύτερο.
Αν στο τέλος μας πεις και τί έγινε, ακόμη καλύτερα.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #544 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 08:10:05 μμ »

Γιατί  να αποθαρρυνθεί  ζήτησε μια εκτίμηση για τα γραμματόσημα του, και νομίζω  πήρε μια όσο το δυνατόν ποιό αντικειμενική  βοήθεια, συν τα θετικά   σχόλια για την πολύ ωραία  συλλογή που έχει.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #545 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 03:55:54 μμ »

 Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
e-Kermit
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #546 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 06:45:27 μμ »

Σας ευχαριστώ για την αποδοχή συμμετοχής μου στο Στέκι.
Εχω μία συλλογή περίπου 1500 γραμματοσήμων απο διάφορες χώρες κυρίως απο Ελλάδα και Τουρκία λόγω του ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Κων/πολη και επίσης Αγγλία, Γαλλία, ΗΠΑ, Γερμανία και λιγότερα απο αρκετές άλλες χώρες όπως Κύπρο Βουλγαρία, Αυστραλία, Καναδά κλπ κλπ.
Την συλλογή αυτή την έκανα όταν ήμουν νέος και αφορά γραμματόσημα μίας περιόδου περίπου μεταξύ 1957-1970. Εκτοτε δεν συνέχισα την συλλογή και θα ήθελα να μάθω ποιά είναι τα κριτήρια βάσει των οποίων γίνεται η εκτίμηση της αξίας αυτών των γραμματοσήμων για να τα πουλήσω.π.χ είναι η χρονολογία ?, αν έχουν σφραγίδα ταχυδρομείου ή όχι ? αν αποτελούν μέρος μίας ομάδας γραμματοσήμων που βγήκαν την εποχή εκείνη ? και αν πρέπει πρώτα να τα ομαδοποιήσω και πώς θα ξέρω πώς να τα ταξινομήσω για να τα πουλήσω μεμονωμένα ή κατά ομάδες ? Πού να απευθυνθώ ? σε εμπόρους ? που όπως λένε οι περισσότεροι προσπαθούν να τα υποτιμήσουν για να τα πάρουν σε χαμηλή τιμή , ebay ? κλπ κλπ.
Θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας ή αν έχετε κάποιον οδηγό που πρέπει να διαβάσω για όλα αυτά τα πράγματα που αφορούν την μεθοδολογία αξιολόγησης και προώθησης γραμματοσήμων προς πώληση.
Η συλλογή μου αυτή είναι σε 2 άλμπουμ , το ένα 32 και το άλλο 17 σελίδες τις οποίες τις έχω σε ψηφιακές φωτογραφίες μία προς μία αν χρειαστεί να τις αναρτήσω κάπου και να τις παρουσιάσω.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:15:52 μμ από Toni-g » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #547 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:03:44 μμ »

Ο υπολογισμός της οικονομικής αξίας μιας οποιασδήποτε συλλογής γίνεται με βάση την σπανιότητα
των γραμματοσήμων που την απαρτίζουν σε συνδυασμό με την κατάσταση στην οποία αυτά βρίσκονται.
Τα έτη που ανέφερες (1957-1970) είναι έτη όπου εκτυπώθηκαν τεράστιες ποσότητες και ως εκ τούτου, τα γραμματόσημα των ετών αυτών πωλούνται σε τιμές πάρα πολύ χαμηλές, ακόμα και σε λούξ καταστάσεις και είναι εφικτό να συμπληρώσει κάποιος ολόκληρα έτη απο αυτά δαπανώντας ελάχιστα χρήματα.
Όσο αφορά τα ελληνικά γραμματόσημα των ετών αυτών λοιπόν, εάν θέλεις να τα πουλήσεις, μην έχεις μεγάλες προσδοκίες για τις τιμές που θα το καταφέρεις. Η αγορά ενός καταλόγου γραμματοσήμων καθώς και η παρακολούθηση των τιμών πωλήσεων αυτών σε οίκους δημοπρασιών θα σε πείσει άμεσα.
Καταγράφηκε

D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #548 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:10:37 μμ »

Εάν μένεις Αθήνα και πας στο κέντρο  για να αγοράσεις  έναν κατάλογο  γραμματοσήμων, Μπορείς  να ρωτήσεις , και τιμές για τις διάφορες  σειρές που έχεις  σαν πελάτης για να αγοράσεις, έτσι θα πάρεις και μια ιδέα  πως περίπου κινούνται  οι τιμές  στην αγορά.Πάντως  για  την περίοδο  1957-70 στα γραμματόσημα  οι τιμές είναι πολύ χαμηλά , λόγο του μεγάλου στοκ που  υπάρχει στο εμπόριο. Κυμαίνονται  μεταξύ 20 έως 40% των τιμών που γράφουν οι κατάλογοι.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #549 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:10:16 πμ »

Οι τιμές αγαπητέ D.Dimitri δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτές που αναφέρεις !
Οι τιμές από το 1960-1985 κυμαίνονται περίπου στο 10 - το πολύ 20% του καταλόγου
αν μιλάμε για λιανικές τιμές και από 5 - 10% για χονδρικές τιμές (ποσότητα).
Σχεδόν δεν υπάρχει γραμματόσημο που να μπορεί να πουληθεί με 40% πλέον στην Ελλάδα.
Απλά προσέχεται από που αγοράζετε γραμματόσημα !
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #550 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:04:34 πμ »

Συμφωνώ οτι οι συγκεκριμένες δεκαετίες είναι οι πιο φθηνές και υπάρχουν στοκ αβέρτα. Με 20 ευρώ μπορείς να πάρεις ολόκληρη δεκαετία λουξ. Άντε με λίγα παραπάνω μαζί με όλες τις ποικιλίες οδόντωσης.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #551 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:31:49 μμ »

Στο επίσημο εμπόριο των καταστημάτων συλλεκτικών  δεν υπάρχει 10 έως 20% του καταλόγου  για να αγοράσεις, γιατί μίλησα για αγορά  και όχι για πώληση.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #552 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:42:15 μμ »

Συμφωνώ οτι οι συγκεκριμένες δεκαετίες είναι οι πιο φθηνές και υπάρχουν στοκ αβέρτα. Με 20 ευρώ μπορείς να πάρεις ολόκληρη δεκαετία λουξ. Άντε με λίγα παραπάνω μαζί με όλες τις ποικιλίες οδόντωσης.

με 20 ευρω δεκαετια λουξ?κ που τα πουλανε αυτα τοσο?? Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #553 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:48:25 μμ »

20 υπερβολικο, αλλα με κανα 50αρι τη δεκαετια 70 κατι γινεται
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #554 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:54:50 μμ »

Ειπα κ εγω!!αν κ κριμα...τεσπα.τελευταια ερωτηση ασχετη με το θεμα κ σταματω,μην χαλαμε το θεμα του φιλου.υπαρχει καποιος καταλογος με τιμες για ολοκληρα ετη η δεκαετιες? Η μονο οι κλασικοι που εχει τιμες για ολοκληρες σειρες?οποτε εγω θα πρεπει να τα προσθεσω ολα μαζι κ να κρατησω το 10-20-30% απο αυτες τις τιμες?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences