Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 03:41:47 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικά ασημένια  (Αναγνώστηκε 5018 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 04, 2015, 05:06:12 μμ »

Μάγκες λίγη βοήθεια παρακαλώ με τα παρακάτω.
Υπολόγισα ότι είναι του 1876 μόνο Γλώσσα 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι 1, 2, 5 , 10 ή 20 κουρούς?
Και ποιανού σουλτάνου του Abdülḥamīd II ή του Murad V?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2015, 09:28:40 μμ »

Ζαφειρη μου... 1 και 2 δεν ειναι με τιποτα... ειναι αλλο σχεδιο! με αυτο το σχεδιο... με τα μισοφεγγαρα σε κυκλο... ειναι μονο τα 5, 10 και 20 γροσια!

δεν ειναι ακριβως του 1876... μιας και  σαν ετος βασιλειας εχουν το ενα το 16 αρα ειναι του 1890 πανω κατω ενω το αλλο ειναι με ετος βασιλειας το 32 αρα μιλαμε για το 1906 πανω κατω...

ειναι του Αβδουλ Χαμιτ Β... δεν παιζει με τιποτα να ειναι απο τα του Μουρατ Ε...

ο πως τα αναγνωριζεις... ειναι ευκολο και ο τουγρας ειναι διαφορετικος... και διπλα στο τουγρα δεν εχουν κατι ενω τα δικα σου εχουν το el ghazi, αλλα και γιατι... ο Μουρατ Ε, εμεινε στον θρονο μολις 93 μερες, απο τις 30 Μαϊου εως τις 31 Αυγουστου του 1876... ετσι τα κερματα του εχουν ολα ετος βασιλειας 1.

το τι ειναι τα δικα σου... αν εχω καταλαβει καλα... και παντα συμφωνα με το χαρτη που εχεις σαν φοντο.... μαλλον ναυτικος χαρτης ειναι ( ; ) και τα συνορα αναμεσα στα κρατη.... (Ελλαδα - Τουρκια ;;; ), τα κερματα σου ειναι των 5 γροσιων.... αυτο πιθανον μπορεις να το δεις κι απο τους χρονους βασιλειας... αλλα θα πρεπει να το ψαξω και...  Γλώσσα

μπορεις να δεις κι εσυ με την διαμετρο!

αν ειναι 24 χιλιοστα ειναι 5 γροσια, αν ειναι 27 χιλιοστα ειναι 10 γροσια κι αν ειναι 37 χιλιοστα ειναι 20 γροσια.

λογικα ειναι ευκολα κομματια... αν θυμαμαι καλα... το ενα εχει τιραζ κοντα στο 1 μυρριο... δηλαδη... καπου λιγο πανω απο 900.000 ενω το αλλο...λιγο πανω απο 3 μυρρια...
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2015, 03:24:52 μμ »

Νικο δεν ξερω εαν το εχω αναφερει ξανα, δε θυμαμαι...  Απορία  Θα ηταν πολυ ενδιαφερον και χρησιμο σε πολλους εαν εκανες ενα μονιμο θεμα με τον τροπο αναγνωρισης Οθωμανικων, βημα βημα.. μεταφραση αριθμων, χρονολογιες, υπογραφες, λιγο ιστορια κλπ... Εαν το επιτρεπουν και οι διαχειριστες βεβαια και εχεις κ συ την ορεξη να το κανεις..

Φιλικα Γιωργος
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2015, 03:44:17 μμ »

Νικο δεν ξερω εαν το εχω αναφερει ξανα, δε θυμαμαι...  Απορία  Θα ηταν πολυ ενδιαφερον και χρησιμο σε πολλους εαν εκανες ενα μονιμο θεμα με τον τροπο αναγνωρισης Οθωμανικων, βημα βημα.. μεταφραση αριθμων, χρονολογιες, υπογραφες, λιγο ιστορια κλπ... Εαν το επιτρεπουν και οι διαχειριστες βεβαια και εχεις κ συ την ορεξη να το κανεις..

Φιλικα Γιωργος

Aπορω και μονο που σκεφτηκες οτι θα ειχαμε αντιρηση σε κατι τετοιο  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2015, 06:20:34 μμ »

Ωραια! Θα ηταν πολυ χρησιμο ενας οδηγος βημα-βημα! Πιστευω οτι κ ο Νικος δεν θα εχει αντιρηση...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2015, 02:07:33 μμ »

Καλησπέρα σας! Αγαπητέ μου Φίλε Νίκο συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα. Το μέτρησα και είναι 24 χιλιοστά άρα 5 γρόσια? Τώρα εξήγησε μου λίγο τι κάνω λάθος γιατί μπερδεύομαι. Βλέπω ότι γράφει κάτω 1293 το πολλαπλασιάζω με το 0.97 και προσθέτω το 622 = 1876. Πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο στον υπολογισμό?
Όσο για το φόντο είναι το λάπ τοπ μου ακριβώς κάτω από τα πλήκτρα.

Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2015, 02:47:05 μμ »

η ημερομηνια αυτη ειναι το ετος ενθρονισης του σουλτανου κι οχι το ετος κοπης του κερματος!
στα συγκεκριμενα δικα σου.. δες κατω απο το τουγρα.... εχει αλλο ενα αριθμο...
αυτο ειναι το ετος βασιλειας του σουλτανου οταν κοπηκε το κερμα....  και το ετος ενθρονισης ειναι το ετος 1...

τωρα καποιες φορες παιζει η ημερομηνια γιατι η χρονια αλλαζε τον σεμπτεμβρη τοτε... γι αυτους... οποτε...
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2015, 02:55:21 μμ »

Δηλαδή στο έτος ενθρόνισης του σουλτάνου προσθέτω τον αριθμό που βρίσκεται κάτω από την τούγρα? Θα κάνω μία προσπάθεια με το παρακάτω έτος ενθρόνισης 1327 χ 0.97 + 622 = 1909  +  το νούμερο κάτω από την τούγρα 3  = 1912  σωστά?  Διάμετρος 21 χιλιοστά
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:49:47 μμ »

Σύντροφε Νικόλα, το μουσουλμανικό ημερολόγιο έχει 354 ημέρες, που σημαίνει ότι κάθε 33-34 χρόνια κερδίζει έναν χρόνο. Και η πρωτοχρονιά του ξανάρχεται περίπου στην ίδια χριστιανική εποχή. Δηλαδή κάθε 33 χρόνια οι πρωτοχρονιές μας περίπου συμπίπτουν. Μετά από 16 χρόνια (από τη σύμπτωση) η μουσουλμανική πρωτοχρονιά έχει φτάσει καλοκαίρι και μετά από ακόμα 17 χρόνια πάλι χειμώνα.

Αυτό που λες για τον Σεπτέμβριο, ισχύει για το εβραϊκό και το αιθιοπικό ημερολόγιο, που δεν "κερδίζουν" χρονιές.

https://en.wikipedia.org/wiki/Muslim_calendar

Σύντροφε Ζαφείρη, από το έτος ενθρόνισης θα πρέπει να αφαρέσεις 1, γιατί το έτος ενθρόνισης είναι το 1 και όχι το 0. Δηλαδή το 1909 είναι το 1ο, το 1910 είναι το 2ο και το 1911 το 3ο. Με... την επιφύλαξη των παραπάνω, βέβαια. :-)
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:58:54 μμ »

μαλιστα κατάλαβα το σκεπτικο. Ωραία γι αυτόν τον λόγο  και ο πολλαπλασιασμός με το 0.97  .   
Το Γρηγοριανό και το Περσικο είναι ηλιακά ημερολόγια γι αυτό έχουν 365 μέρες. Το Ισλαμικό είναι σεληνιακό ημερολόγιο γι αυτό έχει 354 μέρες.  354 διά 365 = 0.97
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:17:34 μμ »

Aferin! Bravo! Μαμπρούκ!
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:59:49 μμ »

χιχιχιχι teşekkürler!!!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2015, 02:28:15 πμ »

εχω την εντυπωση οτι η οθωμανικη αυτοκρατορια ειχε αλληγη χρονου τον Σεμπεμβριο....γι αυτο το αναφερω... θα το ψαξω οταν βρω χρονο.. Χαμόγελο

ζαφειρη μου... οχι! στο 1909... δεν θα προσθεσεις 3...  γραφει 3 αλλα μην ξεχνας οτι το 1909 θεωρειτε ο πρωτος χρονος βασιλειας... οποτε... παντα θα προσθετεις... τον χρονο βασιλειας... πλυν 1!!! δηλαδη... εδω... εχουμε 1909 συν 2....=1911
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 597



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2015, 01:55:46 μμ »

Μάλιστα ωραία φίλε μου Νίκο, τώρα έχω έναν στάνταρ τρόπο υπολογισμού. Στην αρχή μου φαινόταν λίγο μπελαλίδικο να κάθομαι να τα υπολογίζω αλλά τώρα μου αρέσει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 09, 2015, 03:22:45 μμ »

Μπορεις να δεις και απο εδω φιλε zafeiris1988  Χαμόγελο
http://worldcoingallery.com/Inst-ID/AH_to_AD.htm
υ.γ. νομιζω οτι ειναι σωστο' αλλα δεν ειμαι και σιγουρος 100%  Απορία Νικολα σωστο ειναι?
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences