Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:33:30 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Χρυσες δραχμες 1876 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α'  (Αναγνώστηκε 16256 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 06:41:33 μμ »

Ξέχασες τίποτα μηδενικά; 50-100 χρόνια...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 06:46:25 μμ »

Αυτού του είδους τα νομίσματα, εκτός από συλλέκτες 'Ελληνικών', συλλέγονται και από συλλέκτες 'τύπου'. Ανήκουν στα νομίσματα της Λατινικής Νομισματικής Ένωσης και δεν είναι και τόσο εύκολο να επηρεαστούν από εγχώριες κρίσεις ή ανακάμψεις. Οι τιμές τους έχουν υποχωρήσει λόγω του ότι υπήρξαν 'φουρνιές' και έτσι ανέβηκε η προσφορά, ενώ η ζήτηση είναι μάλλον στάσιμη. Πιστεύω ότι μελλοντικά οι τιμές τους θα επηρεαστούν, μόνο αν ανεβεί η ζήτηση, δηλαδή αν υπάρξει μετατόπιση νέων συλλεκτών, σε συλλογές 'τύπου', που είναι σχετικά δαπανηρές και δύσκολες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 06:48:07 μμ »

Αντώνη και Κώστα, πιστεύετε ότι οι τιμές που έγραψε ο Ηλίας είναι υπερβολικές; Και αν ναι ποιά είναι η δική σας προσέγγιση; Επίσης Κώστα, φουρνιές του 20δραχμου 1876 δε νομίζω να βγήκαν. Φιλικά, Νίκος
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 06:53:41 μμ »

Αντώνη και Κώστα, πιστεύετε ότι οι τιμές που έγραψε ο Ηλίας είναι υπερβολικές; Και αν ναι ποιά είναι η δική σας προσέγγιση; Επίσης Κώστα, φουρνιές του 20δραχμου 1876 δε νομίζω να βγήκαν. Φιλικά, Νίκος
Νικο δεν ξερεις εσυ .Εχουν βγει αλλα εσενα δεν στο ειπαμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:00:36 μμ »

Αντώνη και Κώστα, πιστεύετε ότι οι τιμές που έγραψε ο Ηλίας είναι υπερβολικές; Και αν ναι ποιά είναι η δική σας προσέγγιση; Επίσης Κώστα, φουρνιές του 20δραχμου 1876 δε νομίζω να βγήκαν. Φιλικά, Νίκος
Νικο δεν ξερεις εσυ .Εχουν βγει αλλα εσενα δεν στο ειπαμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καλά ρε συ Δημήτρη, τέτοιος φίλος είσαι και δε μου λες τέτοια πράγματα  Κλάμα Κλάμα;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:01:55 μμ »

Όταν λέω 'φουρνιές' δεν εννοώ με την έννοια της ποσότητας και μόνο. Λόγω κρίσης βγήκαν περισσότερα σε σχέση με το πόσα έβγαιναν παλιότερα, ενώ ταυτόχρονα οι συλλέκτες που ασχολούνται μ'αυτά, δεν έχουν αυξηθεί.

Όσο για τις τιμές που είπε ο Ηλίας... Συμφωνώ και Διαφωνώ.
Απ τη μια πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να το αποκτήσει, πληρώνει κάπου εκεί, αλλά από την άλλη, δεν παύουν να υπάρχουν ευκαιρίες... Υπομονή και όλα σιγά-σιγά θα 'γίνουν'.  Κλείσιμο ματιού

ΥΓ Πριν από 2-3 βδομάδες, έκλεισε ένα στο eBay στα 340 ευρώ.
http://www.ebay.com/itm/321557854350
Ασχέτως το πως φαίνεται από τις φωτό, η κατάστασή του είναι καλή.
Και επίσης... Γνωρίζω προσωπικά ότι, 'κυνηγήθηκε' και από συλλέκτες 'τύπου' πέρα από Έλληνες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:06:21 μμ »

Αντώνη και Κώστα, πιστεύετε ότι οι τιμές που έγραψε ο Ηλίας είναι υπερβολικές; Και αν ναι ποιά είναι η δική σας προσέγγιση; Επίσης Κώστα, φουρνιές του 20δραχμου 1876 δε νομίζω να βγήκαν. Φιλικά, Νίκος
Νικο δεν ξερεις εσυ .Εχουν βγει αλλα εσενα δεν στο ειπαμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καλά ρε συ Δημήτρη, τέτοιος φίλος είσαι και δε μου λες τέτοια πράγματα  Κλάμα Κλάμα;
Τι να το κάνεις αυτό θα το βρούμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.Απο αυτά που μου εδειξες στς φωτο πάρε 5-6 κομμάτια  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:07:37 μμ »

Όταν λέω 'φουρνιές' δεν εννοώ με την έννοια της ποσότητας και μόνο. Λόγω κρίσης βγήκαν περισσότερα σε σχέση με το πόσα έβγαιναν παλιότερα, ενώ ταυτόχρονα οι συλλέκτες που ασχολούνται μ'αυτά, δεν έχουν αυξηθεί.

Όσο για τις τιμές που είπε ο Ηλίας... Συμφωνώ και Διαφωνώ.
Απ τη μια πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να το αποκτήσει, πληρώνει κάπου εκεί, αλλά από την άλλη, δεν παύουν να υπάρχουν ευκαιρίες... Υπομονή και όλα σιγά-σιγά θα 'γίνουν'.  Κλείσιμο ματιού

ΥΓ Πριν από 2-3 βδομάδες, έκλεισε ένα στο eBay στα 340 ευρώ.
http://www.ebay.com/itm/321557854350
Ασχέτως το πως φαίνεται από τις φωτό, η κατάστασή του είναι καλή.
Και επίσης... Γνωρίζω προσωπικά ότι, 'κυνηγήθηκε' και από συλλέκτες 'τύπου' πέρα από Έλληνες.

Οκ, το τι εννοούσες φουρνιές το κατάλαβα, ίσως ήταν λάθος έκφραση. Όσο για αυτό που έκλεισε στα 340€, κατά τη γνώμη μου AU δύσκολα το κάνεις. Έτσι νομίζω, τουλάχιστον από τη φωτό Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:11:24 μμ »

Αντώνη και Κώστα, πιστεύετε ότι οι τιμές που έγραψε ο Ηλίας είναι υπερβολικές; Και αν ναι ποιά είναι η δική σας προσέγγιση; Επίσης Κώστα, φουρνιές του 20δραχμου 1876 δε νομίζω να βγήκαν. Φιλικά, Νίκος
Νικο δεν ξερεις εσυ .Εχουν βγει αλλα εσενα δεν στο ειπαμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καλά ρε συ Δημήτρη, τέτοιος φίλος είσαι και δε μου λες τέτοια πράγματα  Κλάμα Κλάμα;
Τι να το κάνεις αυτό θα το βρούμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.Απο αυτά που μου εδειξες στς φωτο πάρε 5-6 κομμάτια  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Δημήτρη, στείλε μου πμ ποιά θέλεις εσύ, για να χτυπήσω εγώ τα υπόλοιπα Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα!
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:24:24 μμ »

Νικο μου σε MS61 επιασε τα 1100 ευρω  Κλείσιμο ματιού

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=1231&category=25923&lot=1132230

Σε AU58 μολις και ξεπερασε τα 520 ευρω  Στριφογύρισμα ματιών

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=922&category=19067&lot=884524
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:43:44 μμ »

Κύριοι θα μου επιτρέψετε, αλλά :
au58 μπορεί να κάνει και 750 μπορεί και 1200 αν είναι χαντακωμένο και πανέμορφο . Ειδικά στα 58αρια πιστεύω πως υπάρχουν τρομερές ανισότητες ..............Πιστεύω έχετε δει κάποια στου Καραμίτσου και τις τιμές έναρξης ..............."Γιατί " ?? ............επειδή live στο viewing έβλεπες ms και πλέον αδιαφορείς για την ταμπέλα.............
Καταγράφηκε

nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:44:16 μμ »

Νικο μου σε MS61 επιασε τα 1100 ευρω  Κλείσιμο ματιού

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=1231&category=25923&lot=1132230

Σε AU58 μολις και ξεπερασε τα 520 ευρω  Στριφογύρισμα ματιών

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=922&category=19067&lot=884524

Αντώνη αν δεν κάνω λάθος, αυτές είναι τιμές κλεισίματος. Πόσο πάνε αν προσθέσουμε και τα λοιπά έξοδα, προμήθειες, εκτελωνισμούς, ΦΠΑ; Και πόσοι έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν (και εννοώ όλο το πακέτο κόστους) σε διεθνείς δημοπρασίες, όπου μπορείς να πας και να μην πάρεις και τίποτα στο τέλος;
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 07:45:01 μμ »

Κύριοι θα μου επιτρέψεται αλλά :
au58 μπορεί να κάνει και 750 μπορεί και 1200 αν είναι χαντακωμένο και πανέμορφο . Ειδικά στα 58αρια πιστεύω πως υπάρχουν τρομερές ανισότητες ..............Πιστεύω έχετε δει κάποια στου Καραμίτσου και τις τιμές έναρξης ..............."Γιατί " ?? ............επειδή live στο viewing έβλεπες ms και πλέον αδιαφορείς για την ταμπέλα.............
Σωστό και αυτό... για αυτό έβαλα και ένα εύρος που μπορεί να είναι και μικρό!
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 08:06:18 μμ »

Μην σας δινω την εντυπωση οτι προσπαθω να υποτιμησω τα συγκεκριμενα νομισματα και την αξια τους..απλα με τις σημερινες τιμες που διαβαζω λιγο ξινιζομαι ....αλλα θα μου περασει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 08:18:25 μμ »

Το ποσο κανει κατι, εξαρταται απο ποια μερια το βλεπεις.
Απο του αγοραστη η του πωλητη?
Απο τον συλλεκτη που θελει πολυ να παρει κατι αμεσα και εχει την ανεση να το κανει η αυτον που περιμενει ψαχνοντας πολυ καιρο για να βρει κατι σε ευκαιρια να το τουφεκισει.
Απο την μερια του πωλητη που υπολογιζει ποσα θα βαλει καθαρα στην τσεπη εαν το πουλουσε μεσω οικων, ebay κλπ και μπορει ετσι, αν καιγεται, να το δωσει φτηνοτερα χερι με χερι.
Απο την μερια του εμπορου που το εχει να καθεται και δεν τον νοιαζει, μεχρι να βρεθει ο ανθρωπος να το δωσει εκει που νομιζει γιατι εχει και εξοδα το μαγαζι.
Προσωπικα θα συμφωνησω με τον GK, εκτος απο καποια μοναδικα κομματια που μετρανε δεκαχιλιαρα, ολα τα υπολοιπα θελουν υπομονη και περισυλλογη, για το καλο της τσεπης μας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences