Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 02:04:03 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μισόλιρο 1883.  (Αναγνώστηκε 7970 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 05:17:31 μμ »

Εγω μια φορα μπηκα με ενα θυρεο του 1843 στο Τζακουζι και εγραψε AU DETAILS CLEANED

Την ψηφίζω ατάκα του μήνα !
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 05:26:21 μμ »

Το συγκεκριμένο που ανέβασα για Εκτίμηση, ο πωλητής του φαίνεται το πέρασε με σμυριδόπανο!!!  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Από φωτό συμβαίνουν αυτά. Αν η φωτογραφία δεν ειναι τραβηγμένη στην σωστή γωνία δεν φαίνονται οι χαραξιές. Αν σε χαλάει πούλατο.
Το σκέπτομαι...! Αναποφασιστικότητα Χαμόγελο
Καταλαβαίνω το συναίσθημα. Δεν είναι κάτι φοβερό αλλά στην σπάει.. Αν ξέρεις κανένα  σαράφη με κανένα δεκαρικάκι κάνεις αλλαγή.  Κλείσιμο ματιού

Καλή κι αυτή η ιδέα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 06:02:59 μμ »

An o hannibal κρινει οτι δεν τρεχει και τιποτα, ο πωλητης δεν ειχε προθεση κλπ και αν μιλαμε για 20 ευρω πιθανη διαφορα,ο.κ. στην διαδικασια του αλισβερισιου νομισματων ειναι, και εγω εχω κρατησει μερικες φορες κερματα που δεν ημουν απολυτα ευχαριστημενος, δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Ομως εδω πρεπει να πουμε το εξης, ΓΕΝΙΚΑ και οχι για το συγκεκριμενο..
Δεν ειναι λογικο να εχουμε την απαιτηση ο καθε πωλητης να δειχνει την απολυτως χειροτερη φωτο του νομισματος του, ΑΛΛΑ θα πρεπει να φαινονται βασικα ελλατωματα, οπως εντονες hairlines απο καθαρισμο.
Ειδικα στα χρυσα, δεν ειναι κατι που καλυπτεται καπως με τον καιρο και το πατιναρισμα, ειναι κατι που μενει δια παντος.
Και εαν προκειται για χρυσο bullion, παει στο καλο, δεν τρεχει και κατι, μια λιρα κοινη ειτε καθαρισμενη ειτε ακαθαριστη το ιδιο κανει.
Αν ομως κατι εχει πληρωθει πολυ παραπανω απο το μεταλλο του, δεν ειναι και τοσο ο.κ., γιατι οι πιθανοτητες ειναι εαν παει να πουληθει σε μια τιμια συναλλαγη μεταξυ ανθρωπων που γνωριζουν, να φυγει πολυ κοντα η και στο μεταλλο..
Αυτα για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους, μιας και ειμαστε σε στεκι συλλεκτων και διαβαζουν και πολλοι συλλεκτες.


Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 06:10:17 μμ »

An o hannibal κρινει οτι δεν τρεχει και τιποτα, ο πωλητης δεν ειχε προθεση κλπ και αν μιλαμε για 20 ευρω πιθανη διαφορα,ο.κ. στην διαδικασια του αλισβερισιου νομισματων ειναι, και εγω εχω κρατησει μερικες φορες κερματα που δεν ημουν απολυτα ευχαριστημενος, δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Ομως εδω πρεπει να πουμε το εξης, ΓΕΝΙΚΑ και οχι για το συγκεκριμενο..
Δεν ειναι λογικο να εχουμε την απαιτηση ο καθε πωλητης να δειχνει την απολυτως χειροτερη φωτο του νομισματος του, ΑΛΛΑ θα πρεπει να φαινονται βασικα ελλατωματα, οπως εντονες hairlines απο καθαρισμο.
Ειδικα στα χρυσα, δεν ειναι κατι που καλυπτεται καπως με τον καιρο και το πατιναρισμα, ειναι κατι που μενει δια παντος.
Και εαν προκειται για χρυσο bullion, παει στο καλο, δεν τρεχει και κατι, μια λιρα κοινη ειτε καθαρισμενη ειτε ακαθαριστη το ιδιο κανει.
Αν ομως κατι εχει πληρωθει πολυ παραπανω απο το μεταλλο του, δεν ειναι και τοσο ο.κ., γιατι οι πιθανοτητες ειναι εαν παει να πουληθει σε μια τιμια συναλλαγη μεταξυ ανθρωπων που γνωριζουν, να φυγει πολυ κοντα η και στο μεταλλο..
Αυτα για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους, μιας και ειμαστε σε στεκι συλλεκτων και διαβαζουν και πολλοι συλλεκτες.

+1
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 08:41:47 μμ »

An o hannibal κρινει οτι δεν τρεχει και τιποτα, ο πωλητης δεν ειχε προθεση κλπ και αν μιλαμε για 20 ευρω πιθανη διαφορα,ο.κ. στην διαδικασια του αλισβερισιου νομισματων ειναι, και εγω εχω κρατησει μερικες φορες κερματα που δεν ημουν απολυτα ευχαριστημενος, δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Ομως εδω πρεπει να πουμε το εξης, ΓΕΝΙΚΑ και οχι για το συγκεκριμενο..
Δεν ειναι λογικο να εχουμε την απαιτηση ο καθε πωλητης να δειχνει την απολυτως χειροτερη φωτο του νομισματος του, ΑΛΛΑ θα πρεπει να φαινονται βασικα ελλατωματα, οπως εντονες hairlines απο καθαρισμο.
Ειδικα στα χρυσα, δεν ειναι κατι που καλυπτεται καπως με τον καιρο και το πατιναρισμα, ειναι κατι που μενει δια παντος.
Και εαν προκειται για χρυσο bullion, παει στο καλο, δεν τρεχει και κατι, μια λιρα κοινη ειτε καθαρισμενη ειτε ακαθαριστη το ιδιο κανει.
Αν ομως κατι εχει πληρωθει πολυ παραπανω απο το μεταλλο του, δεν ειναι και τοσο ο.κ., γιατι οι πιθανοτητες ειναι εαν παει να πουληθει σε μια τιμια συναλλαγη μεταξυ ανθρωπων που γνωριζουν, να φυγει πολυ κοντα η και στο μεταλλο..
Αυτα για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους, μιας και ειμαστε σε στεκι συλλεκτων και διαβαζουν και πολλοι συλλεκτες.

Σωστός...!
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα κατά τη γνώμη μου.

Σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο νόμισμα, όπως είπα και παραπάνω, μου δημιουργήθηκε η πεποίθηση ότι δεν ήταν σκόπιμη η απόκρυψη των hairlines απ'τον πωλητή (...σε αντίθεση με το χρυσό 20δραχμο!).

Ο άνθρωπος είχε βάλει φωτογραφίες (κανονικές! ούτε photoshop, ούτε editing, ούτε τίποτα τέτοιο), μετά του ζήτησα να μου στείλει και άλλες με e-mail, μου τις έστειλε αλλά δεν ήξερε να χρησιμοποιήσει σωστά τη λειτουργία macro της φωτογραφικής του μηχανής και ήταν ψιλοθαμπές, κάπου εκεί εγώ βαρέθηκα και αφού το σκέφτηκα λίγο το πήρα το νόμισμα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (!) δική μου η ευθύνη!
Γι'αυτό και δεν του'πα τίποτα του ανθρώπου, του'κανα θετική αξιολόγηση και σκέπτομαι να το κρατήσω το νόμισμα.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 09:40:02 πμ »

Εχεις ζήτηση
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:43:51 πμ »

Εχεις ζήτηση

Την είδα από εχθές αργά μωρέ, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό κάτι που δεν μ'αρέσει εμένα να το πλασάρω σε κάποιον άλλο.
Τέλος πάντων, επειδή "χαλάστηκα" και με το μισόλιρο, ίσως κόψω ένα εικοσάρικο απ'όσο το πήρα, που πιστεύω είναι η κανονική του τιμή, και το προσφέρω τελικά.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:46:48 πμ »

Εχεις ζήτηση

Την είδα από εχθές αργά μωρέ, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό κάτι που δεν μ'αρέσει εμένα να το πλασάρω σε κάποιον άλλο.
Τέλος πάντων, επειδή "χαλάστηκα" και με το μισόλιρο, ίσως κόψω ένα εικοσάρικο απ'όσο το πήρα, που πιστεύω είναι η κανονική του τιμή, και το προσφέρω τελικά.
Αυτό εννοώ. Χαμήλωσε την τιμή, θέσε υπ΄ όψη του αγοραστή το θέμα και δεν θα υπάρχει ηθικό ζήτημα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences