Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:10:18 μμ
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 96384 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:43:09 μμ »

Εχεις δικιο, απλα ειναι πολυ δυσκολο να αποτυπωθει επ ακριβως το χρωμα, πιο πολυ βαζω τις φωτο για ολα τα αλλα στοιχεια για μελετη των λεπτομερειων. Το χρωμα θελει συγκεκριμενες συνθηκες  φωτογραφισης, και καμια φορα ακομα και οι φωτο του Καραμητσου απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 02:23:24 μμ »

Και καποιες παρατηρησεις...το επιμελημενο δεν εχει την ασπρη γραμμη στα γενια και εχει και περιγυρο, αρα ειναι ενα δειγμα πως δεν ειναι ευκολη η κατηγοριοποιηση με βαση τα στοιχεια εκτυπωσης..Ωραια εκτυπωση βεβαια, ενω το κακεκτυπο εχει τα θεματακια του.
Heretic ωραία τα γραμματόσημα σου , το κακέκτυπο είναι όλα τα λεφτά . Σχετικά με τη λευκή γραμμή που αναφέρεις , εννοείς την αχνή  λευκή γραμμή που ενδεχόμενα να υπάρχει και ξεκιναει από το αυτί και επεκτείνεται λοξά κάτω ?   ή την νοητή γραμμή που δημιουργείται όταν οι γραμμές σκίασης της παρειάς είναι  κομμένες και στοιχισμένες ?  στην ουσία αυτή η γραμμή διαχωρίζει την αρχή του μάγουλου.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:37:33 μμ »

Γεια σου φιλε μου και ευχαριστω..εννοω μια λεπτη λευκη γραμμη αναμεσα στα γενια, σα να τα κοβει στη μεση. Ειναι πολυ αχνη, αλλα εμφανης, θα βρω ενα παραδειγμα και θα το ποσταρω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 07:36:55 μμ »

Στη σελιδα 12 του ιδιου θεματος υπαρχει ενα 20λεπτο που εχω ποσταρει που παρουσιαζει αυτη τη λευκη γραμμουλα. Να πω επισης πως καποιες φωτογραφιες μου που δε φαινονται ειναι επειδη τις εχω σβησει απο το photobucket, για διαφορους λογους, πχ καποια δε τα εχω πια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 08:29:21 μμ »

Και μιας και διαβαζα ολη την κουβεντα παλι για τα 20λεπτα, να πω οτι το συγκεκριμενο που το ειχαμε καταταξει ως επιμελημενο προσωρινο, σε σχεση με το λουξ κομματι που αγορασα προσφατα ειναι η μερα με τη νυχτα οσον αφορα το χρωμα, το ενα ζωηρο, εντονο, το αλλο ανοιχτο προς το θαλασσι, οποτε συμπεραινω οτι και στα επιμελημενα προσωρινα 20λεπτα πρεπει να υπαρχει τεραστια διαβαθμιση οσον αφορα τις χρωματικες αποχρωσεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 09:31:42 μμ »

Στη σελιδα 12 του ιδιου θεματος υπαρχει ενα 20λεπτο που εχω ποσταρει που παρουσιαζει αυτη τη λευκη γραμμουλα. Να πω επισης πως καποιες φωτογραφιες μου που δε φαινονται ειναι επειδη τις εχω σβησει απο το photobucket, για διαφορους λογους, πχ καποια δε τα εχω πια.
Heretic είδα το 20 λεπτο σου, πραγματικά σε αυτό διακρίνεται καθαρά η λευκή γραμμή . Εγώ έχω κάμποσα επιμελημένα και κακέκτυπα αλλά σε κανένα δε φαίνεται έτσι καθαρά η λοξή γραμμή στη παρειά. Για εμένα αυτό το 20 λεπτο σου είναι περισσότερο κακέκτυπο διότι έχει και φαρδύ κεφάλι πέρα από τους έντονους ΑΕ .

 
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 09:39:08 μμ »

Και μιας και διαβαζα ολη την κουβεντα παλι για τα 20λεπτα, να πω οτι το συγκεκριμενο που το ειχαμε καταταξει ως επιμελημενο προσωρινο, σε σχεση με το λουξ κομματι που αγορασα προσφατα ειναι η μερα με τη νυχτα οσον αφορα το χρωμα, το ενα ζωηρο, εντονο, το αλλο ανοιχτο προς το θαλασσι, οποτε συμπεραινω οτι και στα επιμελημενα προσωρινα 20λεπτα πρεπει να υπαρχει τεραστια διαβαθμιση οσον αφορα τις χρωματικες αποχρωσεις.

Προφανώς και υπάρχει και η μεγάλη αυτή ποικιλία αποχρώσεων μέσα σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα των εκτυπώσεων της Ά Αθηνών καταδεικνύει τον προφανώς δοκιμαστικό χαρακτήρα των εκτυπώσεων εκείνων, κατά την εκτέλεση των οποίων δοκιμάστηκαν για πρώτη φορά στην Αθήνα τεχνικές επάνω σε όλα των στάδια εκτύπωσης γραμματοσήμων.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 09:46:57 μμ »

Το ανεφερα για τις αποχρωσεις επειδη καπου ειπωθηκε νομιζω στην ολη κουβεντα οτι τα προσωρινα επιμελημενα εχουν πιο μικρη διαβαθμιση.
Midill απο χρωματισμους πώς βλεπεις τα επιμελημενα σε σχεση με τα κακεκτυπα? Μιας κ εχεις καποια αντιτυπα, καλο θα ηταν να εχουμε μια συγκριση..
Βεβαια τα κακεκτυπα εχουν και τα ινδικα μεσα, στα οποια παει αλλου το χρωμα, αλλα θα θελα μια συγκριση οσον αφορα τα κλασικα blue και deep blue των 2 εκδοσεων..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:06:21 πμ »

Το ανεφερα για τις αποχρωσεις επειδη καπου ειπωθηκε νομιζω στην ολη κουβεντα οτι τα προσωρινα επιμελημενα εχουν πιο μικρη διαβαθμιση.
Midill απο χρωματισμους πώς βλεπεις τα επιμελημενα σε σχεση με τα κακεκτυπα? Μιας κ εχεις καποια αντιτυπα, καλο θα ηταν να εχουμε μια συγκριση..
Βεβαια τα κακεκτυπα εχουν και τα ινδικα μεσα, στα οποια παει αλλου το χρωμα, αλλα θα θελα μια συγκριση οσον αφορα τα κλασικα blue και deep blue των 2 εκδοσεων..

Επί ευκαιρίας θα ήθελα να αναφέρω οτι έχουμε φτιάξει αυτό το θέμα εδω  '' Αναγνώριση κεφαλών '' και σαν κουβά βάζουμε  τα πάντα μέσα . Μήπως θα έπρεπε να φτιάξουμε ξεχωριστά θέματα για κάθε αξία γραμματοσήμου και να ζητήσουμε απο τον admin να ταξινομήσει τα πιο σημαντικά που  έχουμε γράψει  μέχρι σήμερα ?

Heretic σχετικά με την ερώτηση σου , τα δικά μου Αθηναικά 20λεπτα ανοικουν μάλλον στις αποχρώσεις του μπλε , το κακέκτυπο είναι λίγο βαθύ μπλε και το επιμελημένο πιο ανοικτό χρώμα  , θα τα ανεβάσω το ΣΚ .
Ισχύει οτι εάν τα βάλεις στο φως της ημέρας ανοίγει λίγο το χρώμα τους άλλο όχι κάτι τραγικό σαν το δικό σου ανοιχτό χρώμα και ιδιαίτερα το επιμελημένο το οποίο είναι εντυπωσιακό.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 11:30:27 πμ »


 Μήπως θα έπρεπε να φτιάξουμε ξεχωριστά θέματα για κάθε αξία γραμματοσήμου και να ζητήσουμε απο τον admin να ταξινομήσει τα πιο σημαντικά που  έχουμε γράψει  μέχρι σήμερα ?

Αυτό ακριβώς!
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 07:12:26 πμ »


Ανεβάζω ενα γραμματόσημο που εχω στα της μελέτης, νομίζω ειναι 80-86 . Προσωπικά το έχω για πλαστό, πρόσφατα πρόσεξα οτι έχει ένα σφάλμα στη μύτη του, είναι σαν να στάζει η μύτη . Υπάρχει τέτοιο σφάλμα χαρακτηριστικό ? 

Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 07:51:04 πμ »


Ανεβάζω ενα γραμματόσημο που εχω στα της μελέτης, νομίζω ειναι 80-86 . Προσωπικά το έχω για πλαστό, πρόσφατα πρόσεξα οτι έχει ένα σφάλμα στη μύτη του, είναι σαν να στάζει η μύτη . Υπάρχει τέτοιο σφάλμα χαρακτηριστικό ? 


Το γραμματόσημο σου είναι γνήσιο.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 09:23:41 πμ »

Τυχαίο σφάλμα εκτύπωσης,φαντάσου ότι τα καφε τριαντάλεπτα έχουν ένα μόνο σφάλμα αποδεδειγμένα και υποθετικά άλλο ένα....
Βέβαια στα σφάλματα όλα είναι ανοιχτά,γιατί μπορει και να είναι και μην έχει καταγραφει ακόμα,δεν να το δω καλύτερα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:29:40 πμ »

Τυχαίο σφάλμα εκτύπωσης,φαντάσου ότι τα καφε τριαντάλεπτα έχουν ένα μόνο σφάλμα αποδεδειγμένα και υποθετικά άλλο ένα....

Πάνο δεν είναι τυχαίο , έχω και δεύτερο μονολεπτο πιο ανοιχτόχρωμο , θα το ανεβάσω και αυτό .
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:54:08 πμ »

Τυχαίο σφάλμα εκτύπωσης,φαντάσου ότι τα καφε τριαντάλεπτα έχουν ένα μόνο σφάλμα αποδεδειγμένα και υποθετικά άλλο ένα....

Πάνο δεν είναι τυχαίο , έχω και δεύτερο μονολεπτο πιο ανοιχτόχρωμο , θα το ανεβάσω και αυτό .


Πολύ καλά νέα,δεν μπορείς να φανταστείς τι ωραία ασχολία είναι να cάχνεις καταρχήν στη συλλογή σου και έπειτα σε καταλόγους δημοπρασιών,σε μελέτες,στο internet,για μια tέτοια περίπτωση !
Πάντως με τη δεύτερη πρότασή μου το΄σωσα,είναι αρκετά τα χρόνια ενασχόλησης με τα plate flaws Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences