Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 11:40:36 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επαναλειτουργία ΕΡΤ κλπ  (Αναγνώστηκε 7693 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 10:28:29 πμ »

Την Πέμπτη, 5 Μαρτίου, σκοπεύει η κυβέρνηση να καταθέσει στη Βουλή το νομοσχέδιο για την ΕΡΤ. Το σχέδιο νόμου προβλέπει επαναπρόσληψη των απολυμένων του Ιουνίου του 2013 που το επιθυμούν και καμία επιβάρυνση του κρατικού προϋπολογισμού από την επαναλειτουργία. Το πρωί σε συνέντευξή του ο υπουργός Επικρατείας Νίκος Παππάς δήλωσε πως εξετάζεται μικρή αύξηση του ανταποδοτικού τέλους.
Με λίγα λόγια όλοι που πληρώνουμε την ΝΕΡΙΤ θα επιβαρυνθούμε και για την ΕΡΤ.
Ηδη μελετάται και αύξηση σε τσιγάρα, ποτά και τυχερά παιχνίδια. Και εις άλλα με υγεία!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 10:48:16 πμ »

Με λίγα λόγια όλοι που πληρώνουμε την ΝΕΡΙΤ θα επιβαρυνθούμε και για την ΕΡΤ.

Δεν θα καταργηθεί η ΝΕΡΙΤ;

Εγώ είμαι υπέρ στο να ξαναλειτουργήσει μόνο και μόνο για τον φασιστικό τρόπο που την έκλεισαν.
Απο εκεί και πέρα όμως πρέπει να γίνει εξυγίανση, να μη δίνονται χιλιάρικα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:03:00 πμ »

Το νομοσχέδιο θα προβλέπει την επιστροφή στην εργασία όσων εκ των απολυμένων της 11ης Ιουνίου 2013 το επιθυμούν. Επιπλέον, θα δίδεται η δυνατότητα παραμονής σε όσους «νομίμως εργάζονται» στον σημερινό φορέα, καθώς, σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, η επανασύσταση της ΕΡΤ «δεν θα γίνει με όρους ρεβανσισμού»
Από την τελευταία φράση υποθέτω ότι η ΝΕΡΙΤ θα συνεχίσει να υπάρχει.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:07:25 πμ »

Όσο για το θέμα της ΕΡΤ... Δεν με πειράζει να πληρώνω φόρους, που ανταποδίδονται στην κοινωνία. Αν οι φόροι μου επιστρέφουν είτε μέσω μισθών, είτε μέσω παροχών, υγείας, πρόνοιας, παιδείας κλπ, θα νοιώθω υπερήφανος να τους πληρώνω. Το κέρδος τέτοιων φόρων είναι πολλαπλό... όχι σαν τους άλλους φόρους που πέφτουν στο βαρέλι δίχως πάτο. Και όσο για την ΝΕΡΙΤ... Έχω την εντύπωση ότι ο φορέας δεν έχει συσταθεί και τόσο νόμιμα, οπότε και πιθανότατα να κλείσει ή να γίνει συγχώνευση ή να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος συνύπαρξης... είναι τυπικό μάλλον το θέμα. Προσωπικά προτιμώ την ΕΡΤ, και σαν Όνομα και σαν Ιστορία.

Σε τελική ανάλυση, αν κάποιος άνθρωπος βρίσκει δουλειά είναι πάντα στα ΣΥΝ.

Ηδη μελετάται και αύξηση σε τσιγάρα, ποτά και τυχερά παιχνίδια. Και εις άλλα με υγεία!
Για το τσιγάρο, παλεύω να το κόψω... Ποτά και τυχερά παιχνίδια δεν πίνω και δεν παίζω. Οπότε προσωπικά δεν με απασχολεί αν μπούνε φόροι, αλλά και κοινωνικά δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί αν θα μπούνε φόροι σ' αυτά. Αν δούμε πέρα από την οικονομική διάσταση του θέματος, θα διαπιστώσουμε ότι τα 'έξοδα' μιας κοινωνίας για τα τσιγάρα, ποτά, τυχερά παιχνίδια είναι πολλαπλάσια από τα όποια 'έσοδα'. Π.χ. Στη Μ. Βρετανία, ειδικά τα τσιγάρα, έχουν εξαντλητική φορολογία, με αποτέλεσμα τα έξοδα για το σύστημα υγείας, πρόνοιας κλπ να έχουν μειωθεί πολύ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:08:30 πμ »

Και να καταργηθεί η Νεριτ, η τυχών αύξηση στα τέλη θα παραμείνει!!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:27:29 πμ »

Όσο για το θέμα της ΕΡΤ... Δεν με πειράζει να πληρώνω φόρους, που ανταποδίδονται στην κοινωνία. Αν οι φόροι μου επιστρέφουν είτε μέσω μισθών, είτε μέσω παροχών, υγείας, πρόνοιας, παιδείας κλπ, θα νοιώθω υπερήφανος να τους πληρώνω. Το κέρδος τέτοιων φόρων είναι πολλαπλό... όχι σαν τους άλλους φόρους που πέφτουν στο βαρέλι δίχως πάτο. Και όσο για την ΝΕΡΙΤ... Έχω την εντύπωση ότι ο φορέας δεν έχει συσταθεί και τόσο νόμιμα, οπότε και πιθανότατα να κλείσει ή να γίνει συγχώνευση ή να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος συνύπαρξης... είναι τυπικό μάλλον το θέμα. Προσωπικά προτιμώ την ΕΡΤ, και σαν Όνομα και σαν Ιστορία.

Σε τελική ανάλυση, αν κάποιος άνθρωπος βρίσκει δουλειά είναι πάντα στα ΣΥΝ.

Ηδη μελετάται και αύξηση σε τσιγάρα, ποτά και τυχερά παιχνίδια. Και εις άλλα με υγεία!
Για το τσιγάρο, παλεύω να το κόψω... Ποτά και τυχερά παιχνίδια δεν πίνω και δεν παίζω. Οπότε προσωπικά δεν με απασχολεί αν μπούνε φόροι, αλλά και κοινωνικά δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί αν θα μπούνε φόροι σ' αυτά. Αν δούμε πέρα από την οικονομική διάσταση του θέματος, θα διαπιστώσουμε ότι τα 'έξοδα' μιας κοινωνίας για τα τσιγάρα, ποτά, τυχερά παιχνίδια είναι πολλαπλάσια από τα όποια 'έσοδα'. Π.χ. Στη Μ. Βρετανία, ειδικά τα τσιγάρα, έχουν εξαντλητική φορολογία, με αποτέλεσμα τα έξοδα για το σύστημα υγείας, πρόνοιας κλπ να έχουν μειωθεί πολύ.

Διαφωνω Κωστα.Ηταν ανταποδοτικοι οι φοροι που πληρωναμε την ΕΡΤ;;Το αντρο της ρουσφετιας και του κομματικου κρατους;;Που αν ρωτησεις εδω μεσα 10 ανθρωπους οι 9 θα σου πουνε οτι το εχουν καταργησει το κουμπι της απο το τηλεκοντρολ;;Που βαζανε ΕΡΤ μονο για καμμια μπαλα;;Ας γελασω

Διαφωνω ομως και με το δευτερο σκελος της απαντησης σου.Δηλ να ξεσκισουνε τους καπνιστες επειδη δεν καπνιζουμε εμεις;;Ε τοτε ας ξεσκισουνε και τους κατοχους αυτοκινητων.2000 ευρω τελη κυκλοφοριας σε ολους τους κατοχους ΙΧ.Δεν με νοιαζει εγω δεν οδηγαω.Ασε που θα αποσυμφορηθει και το συστημα υγειας και το ΚΑΤ!!

Φιλικα παντα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:36:30 πμ »

Με λίγα λόγια όλοι που πληρώνουμε την ΝΕΡΙΤ θα επιβαρυνθούμε και για την ΕΡΤ.

Δεν θα καταργηθεί η ΝΕΡΙΤ;

Εγώ είμαι υπέρ στο να ξαναλειτουργήσει μόνο και μόνο για τον φασιστικό τρόπο που την έκλεισαν.
Απο εκεί και πέρα όμως πρέπει να γίνει εξυγίανση, να μη δίνονται χιλιάρικα αβέρτα χωρίς κανέναν έλεγχο.
Κάνεις λάθος αγαπητέ φίλε. Φασιστικός ήταν ο τρόπος που λειτουργούσε. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν φόρους για την ΕΡΤ μόνο όσοι την χρησιμοποιούν. Και γενικά σε όλες τις παρόμοιες δημόσιες υπηρεσίες. Για ποιο λόγο να πληρώνω έξτρα φόρους για ένα πακέτο υπηρεσιών που δεν χρησιμοποιώ;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:44:37 πμ »

Στην λογικη του "αυξανουμε το τελος που θα πληρωνουν τα θυματα-πολιτες για να επαναπροσλαβουμε ολους τους (υπεραριθμους) απολυμενους της ΕΡΤ", που διοριστηκαν οι περισσοτεροι με μεσο, ολα θα τα φτιαξει η κυβερνηση, μιας και "δεν επηρεαζει τα δημοσιονομικα και δεν εχει λογο η τροικα..".
Βαλτε και αλλα χαρατσια, βαλτε και αλλους φορους, θα πληρωνουν τα θυματα για να ξαναγεμισει το Δημοσιο και οι ΔΕΚΟ με κοσμο που τα ξυνει συστηματικα..(οχι οτι αδειασε και ποτε)
Και φυσικα, για να μην ξεχνιομαστε, οι προηγουμενοι ηταν αυτοι που γεμισαν το Δημοσιο με υπεραριθμους ξυστες, αλλα απο οτι φαινεται η κυβερνηση αυτη θελει να εξοφλησει προεκλογικα γραμματια στην πλατη μας.
Δεν αρχισαμε καλα.
Ας διατηρουσε το τελος εκει που ηταν, και ας επαναλειτουργουσε την ΕΡΤ με αυτο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 11:50:57 πμ »

Και αν αρχιζει να αυξανει τους φορους στα τσιγαρα στα ποτα και στα ξενυχτια η σε οτι αλλο του κατεβει, ετσι ξερω και εγω να κυβερνησω, ετσι ξεραν και οι προηγουμενοι, βαζω φορους, φορους, φορους και εληξε η υποθεση..
Καμμια μεταρυθμιση μαστορα για να λειτουργει η μηχανη του κρατους πιο αποτελεσματικα με τα υπαρχοντα εσοδα δεν εχει?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:04:19 μμ »

Δεν γνωρίζω , ρωτάω.
Τα ξένα πολιτισμένα κράτη έχουν κρατική ραδιοφωνία - τηλεόρασή;

Πάντως να υπάρχει ταυτόχρονα ΕΡΤ , ΝΕΡΙΤ , ΤV ΒΟΥΛΗΣ , ΕΡΤ 3 (αν ξανανοίξει) είναι υπερβολή.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:08:45 μμ »

Δεν γνωρίζω , ρωτάω.
Τα ξένα πολιτισμένα κράτη έχουν κρατική ραδιοφωνία - τηλεόρασή;

Πάντως να υπάρχει ταυτόχρονα ΕΡΤ , ΝΕΡΙΤ , ΤV ΒΟΥΛΗΣ , ΕΡΤ 3 (αν ξανανοίξει) είναι υπερβολή.

Μιχαλη μου, το BBC εχει μικρότερη σε αριθμό ατόμων, φιλαρμονική απο την ΕΡΤ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10406



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:13:15 μμ »

Ο Δημήτρης (haros) νομίζω έγραψε το πλέον εύστοχο:
απο οτι φαινεται η κυβερνηση αυτη θελει να εξοφλησει προεκλογικα γραμματια στην πλατη μας.
Υ.Γ. Να δείτε που μετά την επαναπρόσληψη θα γίνουν και αγωγές για τους μισθούς όλων των μηνών που ήταν εκτός!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:13:40 μμ »

Μιχαλη μου, το BBC εχει μικρότερη σε αριθμό ατόμων, φιλαρμονική απο την ΕΡΤ.
Ευχαριστώ.

Άρα η ΕΡΤ κτλ  λειτουργούν με δυσανάλογα μεγάλο κόστος ως προς τις υπήρεσίες που προσφέρουν.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:15:35 μμ »

Υ.Γ. Να δείτε που μετά την επαναπρόσληψη θα γίνουν και αγωγές για τους μισθούς όλων των μηνών που ήταν εκτός!
Αυτό είναι βέβαιο.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:25:50 μμ »

απο οτι φαινεται η κυβερνηση αυτη θελει να εξοφλησει προεκλογικα γραμματια στην πλατη μας.

Είσαστε βαλτοί και παπαγαλάκια ;-)

Κατά τα άλλα, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Αυτή η κυβέρνηση θα κάνει ό,τι είναι απαραίτητο να παραμείνει στην εξουσία για πολλά χρόνια (περιορίζοντας τα υπόλοιπα κόμματα στην αντιπολίτευση).


(Άσχετο: Δεν ξέρω αν στο "κλπ" κολλάει και αυτό: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231389055 )
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences