Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 06:00:14 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογη Ελληνικων νομισματων...  (Αναγνώστηκε 14541 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 15, 2013, 06:45:11 μμ »

Ενα νεο μελος μου εστειλε αυτο σε πμ.
Το ανεβαζω εδω για να ακουσει και τις γνωμες ολων σας ωστε να μπορεσει να βοηθηθει στην αρχη της συλλογης του ... Χαμόγελο

κυριε αντωνη καλησπερα σας σαν νεος κ στο forum κ σ ηλικια θα ηθελα την γνωμη σας πως να ξεκινησω την συλλογη ελληνικων νομισματων καθως μ ασεσουν παρα πολυ ειμαι 24 χρονων κ δεν ξερω παρα πολλα ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2013, 06:47:01 μμ »

Φιλε μου Κωστα κατ αρχην καλως ηρθες στην παρεα μας  Χαμόγελο

Για τον καθενα η συλογη ειναι απολυτα προσωπικη επιλογη....διαβασε ,δες κρινε, μαθε  και οταν εισαι ετοιμος και σιγουρος για το τι σου αρεσει περισσοτερο απο ολα τοτε ξεκινας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2013, 07:33:55 μμ »

 Θα καταλάβεις μονο σου που πρέπει να καταλήξεις.Με τον καιρο..
 Και εγώ ακόμα ψάχνομαι, είπα στην αρχή για ασημένια μόνο αλλά στην πορεία είδα τα proof και κόλλησα..
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2013, 07:49:50 μμ »

Καλώς ήρθες Κώστα! Μπορείς να ξεκινήσεις στην αρχή με τις ελληνικές σειρές Παύλου, Κωνσταντίνου, Συνταγματαρχών, Δημοκρατίας και να προχωρήσεις στα ευρώ. Εν συνεχεία ανάλογα με το διαθέσιμο εισόδημα συνεχίζεις με τα αναμνηστικά (χρυσά ή ασημένια) της χώρας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
kostas777123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:03:55 μμ »

σας ευχαριστω πολυ ολους θα πιασω τους παππουδες μ για αρχη να μ δωσουν οτι παλια νομισματα εχουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:09:21 μμ »

σας ευχαριστω πολυ ολους θα πιασω τους παππουδες μ για αρχη να μ δωσουν οτι παλια νομισματα εχουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


Σωστη επιλογη ....και φθηνη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostas777123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:15:25 μμ »

αυριο θα σας πω τι αγορασα Σαρκασμός απο τους παππουδες για αρχη
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:33:10 μμ »

Κώστα η συλλογή νομισμάτων μοιάζει με την μακροχρόνια παραμονή στο εξωτερικό. Στην αρχή θα σου φανούν όλα υπέροχα, μεσα στο πρώτο εξάμηνο θα περάσεις μια ψιλοκατάθληψη και πιθανά να σου έρθει να τα στείλεις στο διάολο και να τα παρατήσεις απ΄ τις όποιες φόλες πατήσεις (και σίγουρα θα πατήσεις μερικές). Απο 'κει και μετά έρχεται η ανάκαμψη και σιγά σιγά μαθαίνοντας και προσέχοντας θα αρχίσεις να χτίζεις και να διαγράφεις πορεία.
 Τα μόνα που 'εχω να σου προτείνω... Συγκρατήσου και έχε τα μάτια σου ανοιχτά κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:48:28 μμ »

Φίλε Κώστα κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με τα νομίσματα των τελευταίων χρόνων δηλ. μετά του 1973, όταν θα συμπληρώσεις αυτά πηγαίνεις πιο πίσω κοκ, θα καταλάβεις με τον καιρό γιατί.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2013, 10:07:46 μμ »

Φίλε Κώστα κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με τα νομίσματα των τελευταίων χρόνων δηλ. μετά του 1973, όταν θα συμπληρώσεις αυτά πηγαίνεις πιο πίσω κοκ, θα καταλάβεις με τον καιρό γιατί.
Συμφωνω με τον φιλο Μπαμπη
Καταγράφηκε
kostas777123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2013, 11:50:29 μμ »

σας ευχαριστω πολυ ολους θα ακολουθησω τις συμβουλες κ ελπιζω  με τον καιρο να γινω σαν τουσ πιο πολλους απο εδω μεσα Στριφογύρισμα ματιών
 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2013, 11:53:42 μμ »

σας ευχαριστω πολυ ολους θα ακολουθησω τις συμβουλες κ ελπιζω  με τον καιρο να γινω σαν τουσ πιο πολλους απο εδω μεσα Στριφογύρισμα ματιών
 

μανιακος συλλεκτης δηλαδη;;;;; Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostas777123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 15, 2013, 11:56:09 μμ »

 μακαρι αλλα θα πρεπει να περασουν πολλα χρονια για να τους φτασω Σαρκασμός Απορία
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2013, 12:20:44 πμ »

Κωστα μου γεια σου! Χαμόγελο θα σου πω μερικα πραγματακια...

η συλλογη θελει πολυ υπομονη! μην πεσεις με τα μουτρα σε αγορες... μπορει να χτυπας το κεφαλι σου μετα..
σιγα σιγα.. Χαμόγελο

βασικο ειναι να διαβαζεις και να μαθαινεις πραγματα.. μεσα απο site και φορουμ! πριν τα πραγματα ηταν δυσκολα.. τωρα και γνωσεις υπαρχουν ευκολα προσβασιμες αλλα και βοηθεια που πολλοι την προσφερουν απλοχερα και με χαρα, υπαρχει!

μην διστασεις ποτε να ρωτησεις ή να εκφρασεις απορια ή αποριες που τυχον εχεις! δεν υπαρχει καμια ερωτηση βλακωδης ή γελοια! ή βλακεια θα ειναι να μην ρωτησεις... να μην μαθεις.. και τελικα να την πατησεις! ετσι δεν ειναι; Χαμόγελο

στον δρομο του συλλεκτισμου.. υπαρχουν πολλες λακουβες που μπορει να πεσεις μεσα.. και να την πατησεις... αλλα σιγα σιγα... θα μαθεις να τις αποφευγεις.... γι αυτο το καλυτερο ειναι να ξεκινησεις με φτηνα νομισματα... μην πας αμεσως στα βαθια νερα!! δες πως θα παει πρωτα με λιγα νομισματα απ οτους παππουδες σου... εστω κι αν ειναι κυκλοφορημενα... θα δεις πως παει το πραγμα... θα μελετησεις τα νομισματα καλιτερα χωρις το αγχος μην κατασταφουν κτλ...
τα νομισματα οπως και να ειναι... θελουν τον σεβασμο τους... αλλωστε.. τα παντα στην ζωη ειναι ετσι! Κλείσιμο ματιού
μετα παο χρονια.. θα εχεις και το πρωτο σου νομισμα... σαν την τυχερη δεκαρα του σκρουτζ μακ ντακ! χαχαχα η αρχη ολων! Κλείσιμο ματιού ξερω γιατι εχω κι εγω τις δικες μου... κι ανεξαρτητα καταστασης ή αξιας.. ειναι το πολυτιμοτερο ζευγαρι νομισματων μου! Χαμόγελο

τελος... δεν χρειαζεται να φτασεις κανεναν! μην σε ξεγελασει ποτε το.... αυτος που εχει περισσοτερα νομισματα ή καλυτερα.. ειναι καλυτερος συλλεκτης! προσωπικα πιστευω οτι δεν ισχυει αυτο!! το τι θα μαζεψεις.. εχει να κανει με το τι θα αρεσει σε εσενα προσωπικα... και ποιες οι χρηματικες σου δυναμεις! ναι.. πολλοι εχουν αξιολογοτατες σειρες.. αλαλ αλλοι παλι οχι! ολοι ομως αγαπαμε αυτο που κανουμε.... το ταξιδι στην ιστορια μεσα απο αυτους τους μικρους μεταλλικους δισκους... που ονομαζουμε νομισματα.... (και σε χαρτι... χαρτονομισματα.. για να μην τα αφεινω εκτος κι αυτα! Χαμόγελο ).

τον συλλεκτη τον κανει η αγαπη που εχει σε αυτα.. και η διψα του για μαθηση και μελετη...! εχε αυτο στο νου σου και που ξερεις... μπορει καποια μερα... να εχεις μια αξιοσεβαστη συλλογη! αν παλι οχι... για οποιοδηποτε λογο... να μην στεναχωρηθεις ποτε! την συλλογη θα την κανεις για εσενα... γιατι θα σε ευχαριστει! Κλείσιμο ματιού

καλως ηλθες λοιπον στον υπεροχο κοσμο του συλλεκτισμου.. και στο ταξιδι μεσα στην ιστορια οχι μονο της ελλαδος αλλα και ολων των λαων του πλανητη.... Κλείσιμο ματιού 

τα παραπανω ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη... αν καποιος διαφωνει.. ειναι απολυτος σεβαστο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 16, 2013, 12:25:20 πμ »

Κωστα μου γεια σου! Χαμόγελο θα σου πω μερικα πραγματακια...

η συλλογη θελει πολυ υπομονη! μην πεσεις με τα μουτρα σε αγορες... μπορει να χτυπας το κεφαλι σου μετα..
σιγα σιγα.. Χαμόγελο

βασικο ειναι να διαβαζεις και να μαθαινεις πραγματα.. μεσα απο site και φορουμ! πριν τα πραγματα ηταν δυσκολα.. τωρα και γνωσεις υπαρχουν ευκολα προσβασιμες αλλα και βοηθεια που πολλοι την προσφερουν απλοχερα και με χαρα, υπαρχει!

μην διστασεις ποτε να ρωτησεις ή να εκφρασεις απορια ή αποριες που τυχον εχεις! δεν υπαρχει καμια ερωτηση βλακωδης ή γελοια! ή βλακεια θα ειναι να μην ρωτησεις... να μην μαθεις.. και τελικα να την πατησεις! ετσι δεν ειναι; Χαμόγελο

στον δρομο του συλλεκτισμου.. υπαρχουν πολλες λακουβες που μπορει να πεσεις μεσα.. και να την πατησεις... αλλα σιγα σιγα... θα μαθεις να τις αποφευγεις.... γι αυτο το καλυτερο ειναι να ξεκινησεις με φτηνα νομισματα... μην πας αμεσως στα βαθια νερα!! δες πως θα παει πρωτα με λιγα νομισματα απ οτους παππουδες σου... εστω κι αν ειναι κυκλοφορημενα... θα δεις πως παει το πραγμα... θα μελετησεις τα νομισματα καλιτερα χωρις το αγχος μην κατασταφουν κτλ...
τα νομισματα οπως και να ειναι... θελουν τον σεβασμο τους... αλλωστε.. τα παντα στην ζωη ειναι ετσι! Κλείσιμο ματιού
μετα παο χρονια.. θα εχεις και το πρωτο σου νομισμα... σαν την τυχερη δεκαρα του σκρουτζ μακ ντακ! χαχαχα η αρχη ολων! Κλείσιμο ματιού ξερω γιατι εχω κι εγω τις δικες μου... κι ανεξαρτητα καταστασης ή αξιας.. ειναι το πολυτιμοτερο ζευγαρι νομισματων μου! Χαμόγελο

τελος... δεν χρειαζεται να φτασεις κανεναν! μην σε ξεγελασει ποτε το.... αυτος που εχει περισσοτερα νομισματα ή καλυτερα.. ειναι καλυτερος συλλεκτης! προσωπικα πιστευω οτι δεν ισχυει αυτο!! το τι θα μαζεψεις.. εχει να κανει με το τι θα αρεσει σε εσενα προσωπικα... και ποιες οι χρηματικες σου δυναμεις! ναι.. πολλοι εχουν αξιολογοτατες σειρες.. αλαλ αλλοι παλι οχι! ολοι ομως αγαπαμε αυτο που κανουμε.... το ταξιδι στην ιστορια μεσα απο αυτους τους μικρους μεταλλικους δισκους... που ονομαζουμε νομισματα.... (και σε χαρτι... χαρτονομισματα.. για να μην τα αφεινω εκτος κι αυτα! Χαμόγελο ).

τον συλλεκτη τον κανει η αγαπη που εχει σε αυτα.. και η διψα του για μαθηση και μελετη...! εχε αυτο στο νου σου και που ξερεις... μπορει καποια μερα... να εχεις μια αξιοσεβαστη συλλογη! αν παλι οχι... για οποιοδηποτε λογο... να μην στεναχωρηθεις ποτε! την συλλογη θα την κανεις για εσενα... γιατι θα σε ευχαριστει! Κλείσιμο ματιού

καλως ηλθες λοιπον στον υπεροχο κοσμο του συλλεκτισμου.. και στο ταξιδι μεσα στην ιστορια οχι μονο της ελλαδος αλλα και ολων των λαων του πλανητη.... Κλείσιμο ματιού 

τα παραπανω ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη... αν καποιος διαφωνει.. ειναι απολυτος σεβαστο! Χαμόγελο


+10000000000000000
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences