Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:09:09 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ "ΡΙΖΟΣ ΒΕΡΑΝΤΑ"  (Αναγνώστηκε 7989 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:38:33 μμ »

Γεια σας και πάλι. Θέλω να κάνω μία ερώτηση όσο αφορά την συγκεκριμένη τηλεκάρτα Βεράντα Ρίζος. Όπως ξέρετε είναι μία από της καλύτερες συλλεκτικές τηλεκάρτες και πολύ καλή σαν κάρτα όσο αφορά την σπανιότητά της. Την έχω σε κλειστή κατάσταση με κωδικό Φ125 (με γραμμή). Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει ή αν έχει εκδοθεί ποτέ και χωρίς γραμμή?
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:41:03 μμ »

Έχω ψάξει σε διάφορους καταλόγους, έχω ρωτήσει διάφορα άτομα κτλ αλλά πολλοί δεν είναι σίγουροι και άλλοι λένε πως δεν την έχουν δει ποτέ. Σε καταλόγους όμως έχω δει πως υπάρχει. Για πείτε γνώμες
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2013, 10:34:29 μμ »

Καλησπέρα φίλε.
Ο Γεωργιάδης -του οποίου οι κατάλογοι αποτελούν 'Ευαγγέλια' για τους συλλέκτες τηλεκάρτας-, σε κάθε του κατάλογο αναφέρει και τους 2 κωδικούς (0125 & Φ125).
Προσωπικά εχω τον Φ125 και εχω δεί μόνο αυτό τον κωδικό. Φαίνεται όμως πως υπάρχει και τιράζ (υπερβολικά μικρό) και με τον 0125.

Να ρωτήσω με την σειρά μου γιατί ρωτάς; Σε ενδιαφέρει χωρίς γραμμή;
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2013, 03:19:03 μμ »

Γεια φίλε και sorry που απαντω τωρα. Ναι θα με ενδιεφεραι πολυ να την εχω χωρις γραμμη!!!! Εχεις κατι κατα νου?
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:18:32 μμ »

Καλησπέρα φίλε.
Δεν το έχω ψάξει για τον συγκεκριμένο κωδικό.
Αλλα αν μου δώσεις λίγες μέρες, θα ρωτήσω και ίσως μάθω.
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:13:33 μμ »

Όσες μέρες θες και thanks για την βοήθεια!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2013, 09:34:30 μμ »

Λοιπόν...
Με την ευκαιρία κάποιων προσθηκών στην συλλογή μου σήμερα, ρώτησα και για τον συγκεκριμένο κωδικό.
Ο άνθρωπος που ρώτησα είναι έμπορος συλλεκτικών ειδών και μου απάντησε οτι όντως υπάρχει ο συγκεκριμένος κωδικός, αλλα υπάρχει σε ελάχιστα κομμάτια. Προφανώς είναι ο πιο σπάνιος κωδικός, αρα και τηλεκάρτα, που έχει εκδοθεί!

Προσωπικά φαντάζομαι πως ίσως τα κομμάτια να είναι και κάτω απο 500...

Με την πρώτη ευκαιρία, θα ρωτήσω ακόμα 1-2 άτομα που συνεργάζομαι.
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2013, 09:54:10 μμ »

Ωραίος!!! Ευχαριστώ που ρώτησες και έτσι διασταυρώνονται οι πληροφορίες μου ότι τελικά υπάρχει!!! Αν δεν σου είναι δύσκολο να ρωτήσεις αν μπορούμε να την βρούμε και επίσης αν την πουλάει κάποιος ρωτόντας την τιμή. Θα με ενδιέφερε
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:04:08 μμ »

Το να την βρούμε, είναι -μάλλον- δύσκολο.
Και η τιμή της -αν κάποιος την πουλάει (ακόμα πιο δύσκολο)- θα είναι πολύ υψηλή.
Πάντως μπορώ να ρωτήσω μέσα στο ΣΚ ή και την επόμενη εβδομάδα.
Κάνε υπομονή!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:05:21 μμ »

οκ θα περιμένω
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2014, 07:36:02 μμ »

Καλησπέρα φίλε Playjack,

Δε ξέρω αν έχεις βρει άκρη με το ρίζο ( είμαι καινούριο μέλος και απ'οτι βλέπω το θέμα ανοιχτηκε πολύ καιρό πριν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο) πάντος για να σε βοηθήσω θα σου πω με απόλυτη σιγουριά πως το νούμερο ύπαρξης (τουλαχιστον αυτά που είναι γνωστά και όχι τα κατεστραμμένα η τα χαμμένα σε αποθήκες) είναι λίγο πάνω από διψήφιο.... Πρόκειται  για ένα όντως πολύ δύσκολο κομμάτι και η δυσκολία του βρίσκεται στο γεγονός πως η συγκεκριμένη κάρτα δεν χρησιμοποιήθηκε για τηλεφνήματα αλλά ως συλλεκτική οπότε η ποσότητα σε αντίθεση με τους άλλους κωδικούς ήταν  απολύτως ελεγχόμενη. Τυπώθηκαν 4000 κομμάτια τα οποία πήγαν στα χέρια συλλεκτών και όχι σε ανθρώπους που ήθελαν να τηλεφωνήσουν και μετά να πετάξουν τη κάρτα. Ακρίβώς και γιαυτό το λόγο όσα κομμάτια έχω εντοπίσει εγώ ήταν όλα κλειστά. Αλλά εκείνα τα χρόνια ( μιλάμε για πριν το 2000) η τιμή της κάρτας αυτής ήταν εξωπραγματική( όλες πάνω από 250 χιλιάδες δραχμές) και γιυτό και ποτέ δε κατάφερνα να την αγοράσω. Οπότε αν είχαν τυπωθεί πολλά  κομμάτια πίστεψέ με θα το ξέραμε διότι όλοι θα ήθελαν να την πουλήσουν σε τέτοια αστρονομικά ποσα! Φαντάσου οτι μαζεύω κάρτες από το 1995 και τη κάρτα την αγόρασα  για πρώτη φορά  το 2008 από διάλυση συλλογής βετεράνου συλλέκτη του οποίου τη συλλογή  ήξερα από τότε που ξεκίνησα .....Βέβαια για να σου πω την αλήθεια την πήρα πολύ πιο φθηνά από τι ήμουν διατεθιμένος να την πληρώσω γιατί όπως ξέρεις και συ η τηλεκάρτα τώρα πια δεν έχει μεγάλη εμπορική αξία (μη σου πω καθόλου εμπορική αξία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο) οπότε αν ποτέ ενοπιστεί η τιμή δε θα είναι εξωφρενική.... Πιστεύω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
riongreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:51:40 μμ »

Καλησπέρα και από μένα
Ρίζος πουλιέται λίγο κάτω από τα 1.000 ευρώ αυτή τη στιγμή.Η κάρτα ήταν πάντα ελεγχόμενη και πάντα έπρεπε να πληρώσεις από 700 και πάνω για να την πάρεις.Τώρα να πάρεις κομπλέ συλλογές από 5.000 ευρώ και πάνω εννοείται ότι θα σου έρθει 200-300 ευρώ.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 03, 2014, 08:38:29 μμ »

Χα χα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ! Πολύ ενδιαφέρον να ακούω οτι μετα απο 20 χρόνια η αξία αυτής της κάρτας πάει  ακόμα πιο πάνω από ότι στις χρυσες εποχές τηλεκάρτας. Ακόμα πιο ευχάριστο θα είναι να μάθω και οτι βρέθηκε άνθρωπος να την αγοράσει σε αυτά τα 1000 ευρώ ( Σα να λέμε δηλαδή 340.000 δραχμές πσσσσσ Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη ουοαου) διοτι αυτό θα σημαίνει οτι η  συλλογή τηλεκάρτας ακόμα κρατάει!!! Μακάρι μακάρι....
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:09:16 μμ »

Καλησπέρα Δημήτρη,

Πολύ χαιρομαι να βλέπω άμμεσες απαντήσεις σε ότι ποστάρω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός!! Βέβαια η απάντησή σου αν και μικρη  είναι πολύπλοκη και αρκετά μπρεδεμένη οπότε θα σχολιάσω αναλυτικά.
-Πρώτον ευχαριστώ για το "καλό το σχολιό σου" (ελπίζω να μη με ειρωνεύεσαι μονο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός χα χα χα)
-Δεύτερον το οτι βρέθηκε κάποιος να την πάρει και οτι πουλήθηκε ο ρίζος χίλια ευρώ σε τέτοιες εποχές αυτό είναι καλό γιατί όντως φαίνεται να υπάρχουν ακόμα άτομα που πληρώνουν και εκτιμάνε τα δύσκολα κομμάτια.
-Τρίτον το οτι υπάρχουν ακόμα άτομα που πληρώνουν 500 ευρώ για ρίζο  ( και ας είναι και 3 και 13 και 1013 δε τα χαλάμε σε αυτό Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) σημαίνει οτι θέλουν να αγοράσουν στο 30% της αξίας που γράφει ο τελευταίος κατάλογος του Γεωργιαδη το 2004( 1500 ευρώ κλειστη) πραγμα που είναι πολύ λογικό γιατί με ελάχιστες εξαιρέσεις κομματιών οι περισσότερες συναλλαγές που καταγράφονται μετά το 2010 στα δύσκολα κομμάτια είναι περίπου  σε αυτή την αξία.
-Τεταρτον δε νομίζω να ακούσω κάτι για το ρίζο στα 500 ευρώ και μάλιστα 3 που λες οτι θα έπαιρνες  διότι όπως είπα και στο αρχικό μου μύνημα τα περισσότερα κομμάτια πουλήθηκαν τη δεκαετία του 90 γύρω στις 250.000 δραχμές οπότε όποιος ειχε πάρει τοτε τοσο αν πουλήσει θα μπει μέσα και αυτό θεωρείται το λιγότερο  χαζό
-Πέμπτον και βασικότερο φίλε μου,(και ας μη σε ξέρω σε αποκαλώ έτσι διότι μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος για την τηλεκάρτα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) το θέμα ποτέ δεν είχε να κάνει με το ποσο ζήταγε ο πωλητής. Το θέμα πάντα είναι ο αγοραστης πόσα δίνει!! Αν ο πωλητής σε βρει ανοικτό σε δάγκωσε....Ζωντανότατο παράδειγμα η τιμή του Γεωργιάδη στα Πάτμο Μετέωρα. 1000 ευρώ το ζευγαρι κλειστες.... 340.000 Δραχμες....( Το ανώτατο που φτασανε ποτε ήταν 200-220.οοο δραχμές από τους γνωστους αγιογδύτες που έψαχναν κορίοδα να τα ξεζουμίσουν Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός).και γω  το σαββατο  το πρωί αγόρασα κλειστο ζευγάρι μετεωρα-πατμο 280ευρώ....τιμή άκρως καλή δεδομένης της εμπορικότητας του ζευγαριού, οπότε καταλήγουμε στο οτι κάρτες διαθέσιμες υπάρχουν... άνθρωποι να θέλουν να πληρώσουν δεν υπάρχουν ( και για να το ξεκαθρίσουμε ,δεν αναφέρομαι στους βετεράνους συλλέκτες που θέλουν μόνο κάποια ελάχιστα κομμάτια για να κλείσουν και ίσως πληρώσουν και κάτι παραπάνω... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο)
-Για να συνεχίσω στο έκτο σχόλιο δεν κοιτάζω ποτέ αν ο άλλος έχει λεφτά γενικά ή όχι....( διότι όπως είπε και ένας πρωην πρωθυπουργός¨ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο) σχολιάζω  μόνο για το αν ο άλλος θέλει να δώσει αυτά τα λεφτά σε κάρτες ή όχι... Είναι αρκετα κ.........ς να πληρώσει??? Διοτι και συ δεν μου έιπες βρες μου 3 κομμμάτια ρίζο να σου δώσω 3000 ευρώ.... Μου είπες να μου δώσεις 1500.... Διότι αν υπήρχαν τόσοι κ..........ι για την κάρτα οι κατάλογοι θα συνέχιζαν να εκδιδονται και όλοι οι έμποροι θα πουλάγαν κάρτες.....
Και  το τελευταίο σχόλιο στο υστερόγραφο είναι παράθεση με απλά νούμερα: Αυτή τη στιγμή αν υποθέταμε οτι όλα μα όλα τα κομμάτια μπορούν να βρεθουν και  κλειστά και ανοικτα -συλλεκτικα -δοκιμια - λαθη- κωδικοι και λοιπα ένας συλλέκτης θα χρειαζόταν περίπου 50 με 60 χιλιαδες ευρω να τα πάρει όλα. όσο δηλαδή κάνει ένα μέσης αξίας καλό  mercedes με  κάποιο έξτρα εξοπλισμό. Εγώ λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν ξέρω ούτε έναν που να έχει ολοκληρωμένη συλλογή από τηλεκάρτες ενώ την ίδια στιγμή έχω πάνω από 10 φίλους ( φίλους όχι γνωστούς) που οδηγούν mercedes.... To  συμπερασμα λοιπον δικό σου....

ΥΓ : Να σου ζήσει η κόρη! και γω όταν κάνω παιδι κορίτσι θέλω να είναι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
riongreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:21:27 μμ »

Αποσύρομαι γιατί τα νούμερα είναι μεγάλα.Και οι καιροί είναι δύσκολοι.Μη μπλέξουμε κιόλας.
ΥΓ Εννοείται ότι ειρωνικά το είπα.Πάντως η προσφορά ισχύει Σαρκασμός Σαρκασμός
ΥΓ2 Έχω και γίο 3 ετών.Τον ετοιμάζω για καρτάκια και την κόρη για καρτ ποστάλ
ΥΓ3 Οι 10 φίλοι σου αν τα 50-60 χιλιάρικα τα είχαν πάρει τηλεκάρτες και τις είχαν στο πορτ παγκάζ ενός hyundai τώρα θα έπαιρναν πίσω τα 30 και θα τους έμενε και το hyundai.Τώρα αν πουλήσουν τις mercedes άντε με το ζόρι να παρουν κανα hyundai.Περισσοτερη ζήτηση έχει ο ρίζος χωρίς γραμμή από τις mercedes.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences