Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 10:12:56 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φάκελοι πρώτης κυκλοφορίας  (Αναγνώστηκε 4721 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 01:53:34 μμ »

Καλησπέρα σας


            Έχω τους παρακάτω 280 φακέλους πρώτης κυκλοφορίας από το έτος 1980 εώς το 2006, μια εκτίμηση παρακαλώ .

























Φιλικά Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 04:42:28 μμ »

Φίλε Βαγγέλη απο τα λίγα που γνωρίζω το γραμματόσημο είναι από τα πρώτα συλλεκτικά αντικείμενα που ισοπέδωσε η κρίση που μας Βασανίζει σήμερα.Οι ΦΠΗΚ ακολούθησαν την καταστροφή αυτή...
Σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να τα δώσεις σε τιμή πάνω απο 80 ευρώ και ίσως λέω και πολλά.
Φιλικά πάντα Θοδωρής Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 05:29:50 μμ »

βαγγέλη,

μια συμβουλή σε σένα και σε όλους όσους έχουν ελληνικά γραμματόσημα  .
αγοράστε ένα κατάλογο .
δεν είναι ανάγκη να είναι καινούργιος, δηλαδή 2014 η 2013 .
και ένας παλιός βοηθάει αρκετά .με 10 € σίγουρα είναι εύκολο να βρεθεί .
ο δικός μου είναι του 2006 και κάνει δουλειά ...

χαιρετίσματα
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 07:21:58 μμ »

Να με συγωρέσουν και οι δύο συμφορουμίτες που σχολίασαν πριν από εμένα, αλλά ούτε 80 ευρώ κάνουν οι 280 ΦΠΗΚ, ειδικά αν είναι πλήρεις σειρές όλων των ετών, αλλά ούτε και με τον κατάλογο μπορείς να πας διότι ρεαλιστική τιμή πώλησης είναι αρκετά χαμηλότερα περίπου στο 40% των καταλόγων  Κλείσιμο ματιού. Ας σχολιάσουν και άλλοι που αγοράζουν-πουλάνε γραμματόσημα συχνότερα από εμένα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 08:06:32 μμ »

Να με συγωρέσουν και οι δύο συμφορουμίτες που σχολίασαν πριν από εμένα, αλλά ούτε 80 ευρώ κάνουν οι 280 ΦΠΗΚ, ειδικά αν είναι πλήρεις σειρές όλων των ετών, αλλά ούτε και με τον κατάλογο μπορείς να πας διότι ρεαλιστική τιμή πώλησης είναι αρκετά χαμηλότερα περίπου στο 40% των καταλόγων  Κλείσιμο ματιού. Ας σχολιάσουν και άλλοι που αγοράζουν-πουλάνε γραμματόσημα συχνότερα από εμένα.
+1 σχεδον τιμη Ασπρου Χαρτιου γαι ανακυκλωση!!!κριμα,κοιτα στα ποστ των Φιλοτελικων!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 08:23:34 μμ »

@ Nikos11 ,

μαζί μου δεν κατάλαβα σε ποιο σημείο δεν συμφωνείς??
συνειδητά δεν ανέφερα τιμές.
δεν συμφωνείς ότι είναι απαραίτητο κάποιος που έχει βρει,
έχει κληρονομήσει από τον παππού η τέλος πάντων έχει κάνει
στα τυφλά μια συλλογή από γραμματόσημα,
 ότι είναι απαραίτητο να ξοδέψει 10 €
(20€ καινούργιος 2014, 3 τόμοι )για έναν
εικονογραφημένο κατάλογο ,που εκτός από τιμές ,
του δίνει και άλλες χρήσιμες πληροφορίες ??
οι τιμές που αναγράφονται στους καταλόγους
βέβαια δεν είναι ρεαλιστικές  αλλά ενδεικτικές .
εκτός από τα κινέζικα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 08:31:24 μμ »

Να με συγωρέσουν και οι δύο συμφορουμίτες που σχολίασαν πριν από εμένα, αλλά ούτε 80 ευρώ κάνουν οι 280 ΦΠΗΚ, ειδικά αν είναι πλήρεις σειρές όλων των ετών, αλλά ούτε και με τον κατάλογο μπορείς να πας διότι ρεαλιστική τιμή πώλησης είναι αρκετά χαμηλότερα περίπου στο 40% των καταλόγων  Κλείσιμο ματιού. Ας σχολιάσουν και άλλοι που αγοράζουν-πουλάνε γραμματόσημα συχνότερα από εμένα.

+1000  δυστυχώς ... και ευτυχώς που τα σταμάτησα πριν χρόνια!!!
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 08:38:32 μμ »

@ Nikos11 ,

μαζί μου δεν κατάλαβα σε ποιο σημείο δεν συμφωνείς?? συνειδητά δεν ανέφερα τιμές. δεν συμφωνείς ότι είναι απαραίτητο κάποιος που έχει βρει, έχει κληρονομήσει από τον παππού η τέλος πάντων έχει κάνει στα τυφλά μια συλλογή από γραμματόσημα, ότι είναι απαραίτητο να ξοδέψει 10 € (20€ καινούργιος 2014, 3 τόμοι) για έναν
εικονογραφημένο κατάλογο, που εκτός από τιμές, του δίνει και άλλες χρήσιμες πληροφορίες ?? οι τιμές που αναγράφονται στους καταλόγους βέβαια δεν είναι ρεαλιστικές αλλά ενδεικτικές. εκτός από τα κινέζικα.
Τώρα συμφωνώ, αφού όμως πρόσθεσες ότι οι τιμές είναι ενδεικτικές και όχι ρεαλιστικές Κλείσιμο ματιού. Γιατί όταν σε κάποιον που έχει βρει, έχει κληρονομήσει από τον παππού ή τέλος πάντων έχει κάνει στα τυφλά μια συλλογή από γραμματόσημα και ζητάει βοήθεια/εκτίμηση, η μία απάντηση είναι 80€ και η άλλη είναι αγοράστε ένα κατάλογο, τότε μάλλον δε βοηθάμε και πολύ.
Καταγράφηκε
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 10:47:32 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

   Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια  Σαρκασμός

   Συμφωνώ για το θέμα των καταλόγων και φρόντισα να προμηθευτώ 2 για να έχω μια εικόνα της συλλογής
μου , σας ζήτησα την γνώμη σας και κατά επέκταση τα σχόλια σας για το λόγο ότι δύστυχος ο κατάλογος δεν διαμορφώνει την αγορά αλλά οι συλλέκτες.
    Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν πούλησα η αγόρασα με τιμή καταλόγου κάτι το οποίο ήθελα πραγματικά να το αποκτήσω ή κάτι που ήθελα να το πουλήσω, "σε φυσιολογικά πάντα πλαίσια".
   
    Η γνώμη των μελών του φόρουμ μετράει πολύ για μένα , και εκτιμώ όλα τα σχόλια είτε θετικά είτα αρνητικά, απλά σκεφτείτε ότι καλό είναι να βγαίνουν στο φως τέτοιες πλήρης συλλογές έστω και αν δεν έχουν μεγάλη αξία.

   Φαντάζομαι ότι οι κύριοι που μίλησαν για 80  ή λιγότερα ευρώ δεν έχουν τους καταλόγους γιατί κάνουν λάθος και παραπληροφορούν και άλλους που έχουν παρόμοιες συλλογές.

   Φιλικά Βαγγέλης

   




 
Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:08:58 μμ »

Υπολόγιζε 2 ευρώ στην καλύτερη ο καθένας,με πιο πιθανό μέσο όρο τα 90 λεπτά
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:35:38 μμ »

στο ebay πάνε 70 λεπτά με 2,5 ευρώ αν πουληθούν ένας ένας.(μείον προμήθεια). πακέτο όταν μπαίνουν πάνε λιγότερο. οι κατάλογοι μόνο μέτρο σύγκρισης είναι, από τιμές καμία σχέση με την πραγματικότητα ειδικά η προ του 2006.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 11:40:32 μμ »

Η άποψή μου είναι ότι ολοκληρωμένη συλλογή μπορεί να πουληθεί καλύτερα παρά ένας-ένας που θα φύγουν οι σχετικά πιο σπάνιοι και θα μείνουν οι κοινοί.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 01:03:23 πμ »

Κατά την προσωπική μου άποψη, οι φάκελοι σε ευρώ κάνουν όσο η ονομαστική αξία των γραμματοσήμων συν μία υπεραξία γύρω στο 20% .Σε καμία περίπτωση 1 και 2 ευρώ όπως ακούστηκε.Τα δε τιράζ τους είναι συνήθως συλλεκτικά.Η δεκαετία του 1980 είναι πολύ φθηνή στα γραμματόσημα,με μεγάλα τιράζ και υποθέτω κάτι ανάλογο να ισχύει και στους φακέλους , οι τιμές αυτών είναι χαμηλές ίσως και κάτω από ευρώ/ φάκελο. Της δεκαετίας του 1990 οι τιμές είναι καλύτερες από των 80 s.
Θέλει κατάλογο και ψάξιμο για εκτίμηση αλλά κάτω από 200 ευρώ δεν νομίζω να πιάνουν στο σύνολό τους με τα σημερινά δεδομένα.
Λίγοι μαζεύουν φακέλους και κάπως δύσκολα θα πουληθούν,είναι όμως και μικρή η προσφορά κυρίως σε πρόσφατους.

Αν τους είχα και ήθελα να τους πουλήσω, θα υπολόγιζα το 30-40% της τιμής ενός καταλόγου και θα τους έβαζα όλους μαζί σε δημοπρασία με εκκίνηση την τιμή αυτή ή ανά 5 ετία ή ανά έτος.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 08:24:19 πμ »

Για όλα τα πράγματα ισχύει το πόσο θέλει κάποιος να διαθέσει για να αγοράσει ένα συγκεκριμμένο πράγμα που τον ενδιαφέρει, μια δεδομένη στιγμή. Επομένως, ένα εύρος τιμών ισχύει για κάθε συλλεκτικό αντικείμενο.

Σε κάθε περίπτωση, ολοκληρωμένες συλλογές ή συλλογές κάποιας χρονικής περιόδου ή κάποιου θέματος μπορούν να πωληθούν καλύτερα, ώστε μαζί με δυσκολα κομμάτια να φύγουν και τα σχετικά ή πολύ ευκολότερα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 08:49:59 πμ »

Για όλα τα πράγματα ισχύει το πόσο θέλει κάποιος να διαθέσει για να αγοράσει ένα συγκεκριμμένο πράγμα που τον ενδιαφέρει, μια δεδομένη στιγμή. Επομένως, ένα εύρος τιμών ισχύει για κάθε συλλεκτικό αντικείμενο.

Σε κάθε περίπτωση, ολοκληρωμένες συλλογές ή συλλογές κάποιας χρονικής περιόδου ή κάποιου θέματος μπορούν να πωληθούν καλύτερα, ώστε μαζί με δυσκολα κομμάτια να φύγουν και τα σχετικά ή πολύ ευκολότερα.
+1  Συμφωνω Απολυτα!!Οπως και αν περιμενει κανεις τον Καταλληλο Αγοραστη(μες στην Κριση)!!!Αμα βιαζεται?....τα Γνωστα!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences