Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:20:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή λίρα proof Αυστραλίας - 2013  (Αναγνώστηκε 3988 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Μάιος 11, 2013, 11:43:45 πμ »

Γεια σας.
Παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, για το ποια θα ήταν μία λογική τιμή να πληρώσει κανείς για μία χρυσή λίρα proof Αυστραλίας του 2013.
Έχω δει μία τέτοια και μου αρέσει πολύ και σαν σχέδιο και σαν συσκευασία και θα ήθελα να την αγοράσω, αλλά βλέπω ότι "χτυπιέται" σε υψηλές τιμές.
Ποια θα ήταν λοιπόν μία λογική τιμή να πληρώσει κανείς , χωρίς να την "χρυσοπληρώσει";

Πιστεύετε επίσης ότι είναι "εμπορεύσιμη";
Δηλαδή, στην ίδια τιμή που θα την αγόραζε κανείς (τη λογική τιμή που ζητάω δηλαδή να μου υποδείξετε, ως τιμή αγοράς της) πόσο εύκολο είναι να την πουλήσει κανείς στην Ελλάδα;
Με άλλα λόγια, θα υπήρχε ενδιαφέρον για μία τέτοια λίρα στην ελληνική αγορά;

Για διευκόλυνση, μία φωτογραφία της λίρας στην οποία αναφέρομαι είναι στο παρακάτω λίνκ:
http://www.talismancoins.com/catalog/Australia_2013_Sovereign_Gold_Proof.jpg
και
http://news.coinupdate.com/australian-sovereign-gold-proof-coin-available-1964/
Ευχαριστώ θερμά, εκ των προτέρων, για τις απόψεις σας.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2013, 11:49:44 πμ »

Ομοοορφη!!!!και εγω θα ήθελα να μάθω!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2013, 12:06:57 μμ »

Αγαπητέ φίλε νόμισμα που έχει 1750 κομμάτια τιράζ είναι δύσκολο να είναι "φθηνό και εμπορεύσιμο". Βλέπω στην σελίδα του νομισματοκοπείου ότι το ζητάει 456 ευρώ(συν έξοδα), τώρα πόσα θα βγουν για πώληση από εμπόρους άγνωστο. Πάντως προσωπικά μια λογική τιμή θα ήταν 380-400 ευρώ, αλλά μη ξεχνάμε ότι τέτοια κομμάτια δεν είναι συνδεδεμένα με την τιμή του χρυσού. Οπότε ίσως και τα 450 ευρώ να είναι μια λογική τιμή. Εξαρτάται πως το βλέπεις, αν το πάρεις για εμπόριο, μη το πάρεις, αν το πάρεις για να το έχεις, να το πάρεις. Αν χρειαστεί να το πουλήσεις δεν γνωρίζω αν θα πάρεις όσα έδωσες.

Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2013, 12:23:44 μμ »

Αγαπητέ φίλε νόμισμα που έχει 1750 κομμάτια τιράζ είναι δύσκολο να είναι "φθηνό και εμπορεύσιμο". Βλέπω στην σελίδα του νομισματοκοπείου ότι το ζητάει 456 ευρώ(συν έξοδα), τώρα πόσα θα βγουν για πώληση από εμπόρους άγνωστο. Πάντως προσωπικά μια λογική τιμή θα ήταν 380-400 ευρώ, αλλά μη ξεχνάμε ότι τέτοια κομμάτια δεν είναι συνδεδεμένα με την τιμή του χρυσού. Οπότε ίσως και τα 450 ευρώ να είναι μια λογική τιμή. Εξαρτάται πως το βλέπεις, αν το πάρεις για εμπόριο, μη το πάρεις, αν το πάρεις για να το έχεις, να το πάρεις. Αν χρειαστεί να το πουλήσεις δεν γνωρίζω αν θα πάρεις όσα έδωσες.



Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
Μάλιστα σε κάποιο άλλο topic στην ιστοσελίδα αυτή , κάποιος χρήστης έχει εμφανίσει και φωτογραφία τέτοιας λίρας που έχει στην κατοχή του, αλλά δεν μπορώ να την βρω.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2013, 12:35:13 μμ »


Μάλιστα σε κάποιο άλλο topic στην ιστοσελίδα αυτή , κάποιος χρήστης έχει εμφανίσει και φωτογραφία τέτοιας λίρας που έχει στην κατοχή του, αλλά δεν μπορώ να την βρω.
Φωτογραφία από περσινή (2012) σου κάνει φίλε μου Απορία
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2013, 01:01:10 μμ »

Γενικα οι λιρες Αυστραλιας και ποσο μαλλον οι προυφ εχουν υψηλο premium στις αγοραπωλησιες!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2013, 01:09:17 μμ »

μπορει να πληρωσεις λιγο παραπανω τωρα,αλλα για σκεψου σε βαθος χρονου (μιλαω μετα απο 10-20 χρονια)το νομισμα ποσο θα κοστιζει?
Οπως ειπε και ο φιλος Chris_1972 αν το παρεις για να το εχεις, παρτο και θα βγεις κερδισμενος,αν το παρεις για να το πουλησεις πρεπει να περιμενεις καμποσο καιρο.
Εγω πιστευω με τιραζ 1750 κοματια στο μελλον θα ειναι δυσκολο να το βρεις.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 11, 2013, 05:09:39 μμ »


Μάλιστα σε κάποιο άλλο topic στην ιστοσελίδα αυτή , κάποιος χρήστης έχει εμφανίσει και φωτογραφία τέτοιας λίρας που έχει στην κατοχή του, αλλά δεν μπορώ να την βρω.
Φωτογραφία από περσινή (2012) σου κάνει φίλε μου Απορία

Ασφαλώς και μου κάνει και περσινή του 2012!  Χαμόγελο
Παρεπιπτόντως, η τιμή έχει ήδη αγγίξει τα 400 Ευρώ, οπότε ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences