Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:01:04 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υλικά που χρησιμοποίησε ο ΕΣ κατά τον Α' ΠΠ και Β'ΠΠ  (Αναγνώστηκε 115710 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:42:36 μμ »

Δεν είναι δύσκολο Γιώργο αρκεί να βρούμε το σχετικό εγχειρίδιο που είχε κυκλοφορήσει εκείνη την εποχή. Το' χει ο Γιάννης Τζελεπίδης, αλλά δεν ξέρω αν το πουλάει.....
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:05:47 μμ »


  Μέχρι να βρούμε άκρη με την προσωπίδα ας δούμε και ένα σακίδιο εκστρατείας.
Το σακίδιο εκστρατείας της συλλογής μου είναι κατασκευασμένο μεταξύ '36 και '40. Αλλά στην ουσία είναι ίδιας φιλοσοφίας με τα σακίδια που είχαμε από τους Βαλκανικούς Πολέμους. Αντιγραφή του Γερμανικού πρότυπου, φτιάχτηκε για να τοποθετεί ο στρατιώτης τα είδη πρώτης ανάγκης κατά την διάρκεια της εκστρατείας. Τα λοιπά είδη συνήθως έρχονταν με τα μεταγωγικά του κάθε λόχου. Το σακίδιο περιλαμβάνει εκτός από το κεντρικό χώρο μια εσωτερική τσέπη στο γύρισμα του κεντρικού καλύμματος και δύο άλλες μικρότερες στα εσωτερικά γυρίσματα. Στην μεγάλη εσωτερική τσέπη τοποθετούσαν είδη υγιεινής, πετσέτες και είδη ραπτικής. Στο κύριο χώρο του, τοποθετούνταν κανονικά τα αγγεία εστιάσεως και μέσα κουτάλι, πιρούνι, μαχαίρι και τυχόν ξηρά τροφή. Στο υπόλοιπο χώρο, μια στολή εκστρατείας, εσώρουχα, κάλτσες και 2ο ζευγάρι άρβυλα (εφόσον υπήρχαν). Συνηθιζόταν όμως τα αγγεία εστιάσεως να δένονται πίσω εξωτερικά του σακιδίου και έτσι γινόταν εξοικονόμηση χώρου για λοιπά είδη, γυαλιστικά αρβυλών, τυχόν βιβλία και λοιπά γραφικά. Το σακίδιο είχε διαστάσεις εξωτερικά 35 Χ 35 εκ. Γύρω από το σακίδιο προσαρμοζόταν η κουβέρτα ή κουβέρτες ή το αντίσκηνο, πασαλάκια και ορθοστάτης. Στερεωνόταν με ιμάντες επί της εξάρτυσης.  Όταν γινόταν επιθέσεις έμενε πίσω στα χαρακώματα όπως είναι λογικό.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 04:07:54 μμ »

   Το δικό μου σακίδιο είχε εντός σε μία από τις θήκες και 2 βούρτσες για γυάλισμα των αρβυλών και ένα ανοιχτήρι για κονσέρβες γαλλικής κατασκευής (μάλλον απομεινάρι από προηγούμενο πόλεμο). Η κουβέρτα είναι του 1950 οπότε είναι εκτός εποχής που αναφερόμαστε. Την έβαλα κυρίως για να δείτε πως προσαρμοζόταν επί του σακιδίου.
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 02:12:32 μμ »

Μηχανή μπρουτζινη για το ξύρισμα Ε.Σ του 2.Π.Π.
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 03:19:02 μμ »

Δερμάτινη ζώνη εξάρτησης με σιδερένια πορπη και δίπλα καρφία.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:32:36 μμ »

  Πολύ καλή ζώνη Σπαρτιάτη, από την εξάρτυση τύπου Sam Browne, από τα πρώτα υποδείγματα, φυσικά χρησιμοποιήθηκε και αυτή όπως του άλλου τύπου που είχα ανεβάσει. Απ' ότι μπορώ να δω φαίνεται να έχει μετατραπεί ή κάνω λάθος; Υπάρχει ο επάνω κρίκος για την λοξή ζώνη;
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:59:00 μμ »

   Επόμενο αντικείμενο είναι ένα ατομικό πτυοσκάπανο. Όπως αναφέρει σ' ένα προπολεμικό φυλλάδιο που κυκλοφόρησε ο Μεταξάς, όπου αναλυόταν τι υπήρχε και τι ενέργειες έγιναν, στις αποθήκες του ΕΣ υπήρχαν μόνο 10.000 πτυοσκάπανα. Κατά την διάρκεια φυσικά της δικτατορίας του, αγοράστηκαν εκατοντάδες χιλιάδες για τον εξοπλισμό του ΕΣ. Αυτά τα πτυοσκάπανα που αποκτήθηκαν είναι Βρετανικού τύπου, αλλά με θήκες που κατασκευάστηκαν στην Ελλάδα. Η θήκα προσαρμοζόταν στην ζώνη της εξάρτυσης και το ξύλο λαβή έδενε ξεχωριστά επί αυτού. Στην συλλογή μου έχω 2 κεφαλές πτυοσκάπανων και μια θήκη δερμάτινη. Στην Θήκη από πίσω διακρίνεται και το όνομα του στρατιώτη που την είχε.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:10:55 μμ »


   Επόμενο αντικείμενο ψωμοθήκη. Η ψωμοθήκη που χρησιμοποίησε ο ΕΣ, ήταν αντιγραφή του Γαλλικού στρατού. Στην συλλογή μου έχω μια Γαλλική ψωμοθήκη, η οποία βρέθηκε στο πατρικό σπίτι στο χωριό οπότε υποθέτω ότι άνηκε στον παππού μου από την εποχή του Α'ΠΠ (ο παππούς μου πολέμησε στους Βαλκανικούς, Α'ΠΠ και μετά Μικρά Ασία, με ενδιάμεσα κενά ανάμεσα στις επιστρατεύσεις). Το Ελληνικό υπόδειγμα ελάχιστες διαφορές έχει.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:05:04 μμ »

Δεν εχω κατι αξιολογο εκτος απο μεταλλια και παγουρι που δεν ξερω αστα σιγουρα αλλα μαλλον ειναι ελληνικο.Δεν θα το βαλω ομως.Θα βαλω κατι λιγο εκτος Στρατου.Αλλα απο ww2 .Αν δεν ταιριαζει αν θελετε να σβησω το ποστ μου.Ειναι μια κορδελα Νοσοκομας.Φαινεται και το ονομα της αν προσεξετε καλα.Δεν ξεχναμε τον πολυ σπουδαιο ρολο των γιατρων και Νοσοκομων σε μια τετοια περιοδο.Γιαυτο και σαν φορο τιμης ειπα να το βαλω.



Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:48:31 μμ »

Φυσικά και ταιριάζει, οι νοσοκόμες και γενικά το υγειονομικό σώμα έπαιζαν από τους πιο βασικούς ρόλους στις μάχες που έγιναν. Ένα πολύ όμορφο αντικείμενο .....
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:45:26 μμ »

Σε ευχαριστω Πανο. Νομιζω οτι ειναι ενα αρκετα παλαιο κομματι του ελληνικου στρατου και αρκετα  δυσκολο απο οτι μου εχουν πει,αλλα το ειχαν κατα τον 1.Π.Π.Δεν ξερω αν ειναι προσθετα η τα ειχε,θα σου στειλω φωτογραφιες και απο την πισω πλευρα να μου πεις και εμενα περισοτερα για την ζωνη αυτη.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:18:24 μμ »

Πολύ όμορφα Πάνο τα καλούδια σου  Σαρκασμός
Για το παγούρι ρώτησα γιατί είδα το σήμα-όνομα του κατασκευαστή.
Το σακίδιο που παρουσίασες είναι ελληνικής κατασκευής?
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:56:28 μμ »

   Ναι Στράτο είναι Ελληνικής κατασκευής. Εκείνη την εποχή μπορούσαμε και είχαμε υποδομές για πολλά πράγματα.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:22:12 μμ »

    Επόμενο αντικείμενο το κράνος . Το 1940 ο ΕΣ είχε το περίφημο Μ34 κράνος. Δεν θα αναλύσω παραπάνω επειδή έχει αναφερθεί αρκετές φορές και έχει γράψει και σχετικό άρθρο ο Γιώργος στο site του. Μαζί με το Μ34 υπήρχε και το Βρετανικό Mk I και λίγα Mk II καθώς και τα Γαλλικά κράνη τύπου Adrian M15 για το οποίο θα μιλήσω παρακάτω.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:46:25 μμ »

Κράνος Adrian M15. Το συγκεκριμένο κράνος εμφανίστηκε κατά την διάρκεια του Α'ΠΠ. Πριν τον Α΄ΠΠ ο Στρατός μας δεν χρησιμοποιούσε κράνος αλλά το περίφημο κεπί. Όπως καταλαβαίνεται πολλές απώλειες προκλήθηκαν από την έλλειψη προφύλαξης στο κεφάλι. Το σίγουρο είναι ότι τα κράνη της εποχής δεν μπορούσαν να σταματήσουν μια σφαίρα, αλλά μπορούσαν να προφυλάξουν από θραύσματα πυροβολικού από πέτρες και διάφορα άλλα αντικείμενα που εκτοξεύονταν. Επίσης σε μια πτώση μπορούσαν να προστατεύσουν εν μέρη τον στρατιώτη. Στο Στρατό μας χορηγήθηκε όπως πολλά άλλα υλικά από τους Γάλλους στο μέτωπο της Μακεδονίας. Παρέμεινε δε σε υπηρεσία μέχρι και τον Β'ΠΠ. Ο Γαλλικός Στρατός το 1926 αντικατέστησε το Μ15 με το καινούργιο μοντέλο του Adrian Μ26, που όμως ο ΕΣ δεν το παρέλαβε ποτέ. Το Μ15 υιοθετήθηκε από πάρα πολλά Ευρωπαϊκά κράτη, όπως Ρωσία, Ιταλία, Βέλγιο, Πολωνία, Σερβία, Ισπανία και άλλα μη Ευρωπαϊκά. Το ενδιαφέρον στα κράνη αυτά είναι τα εμβλήματα που είχαν στο εμπρός μέρος. Στο Γαλλικό στρατό υπήρχαν τα εμβλήματα των διαφόρων όπλων, στα αλλά κράτη που το χρησιμοποίησαν τα εθνόσημα τους. Υπήρξε και Μ15 με Ελληνικό εθνόσημο, τα οποία είναι πάρα πολύ σπάνια και πολύ ελάχιστα. Τα πιο πολλά ήταν χωρίς κανένα εθνόσημο, όπως και το δικό μου. Πιστεύω ότι τα κράνη με το Ελληνικό εθνόσημο δόθηκαν στα τμήματα που παρέλασαν κάτω από την αψίδα του θριάμβου στο Παρίσι και για αυτό ήταν ελάχιστα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences