Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:01:15 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αθλητικά κειμήλια  (Αναγνώστηκε 2552 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Αύγουστος 02, 2015, 06:46:37 μμ »

Μια που πιάσαμε κουβέντα για κειμήλια, θα σας δείξω τα δυο μου σπαθιά. Δεν είναι militaria, αλλά... και εγώ είμαι αναρχικό άτομο (και δεδηλωμένος αντιμιλιταριστής)... :-)

Στον αθλητισμό ξεχωρίζουμε τα "ξίφη" που έχουν μόνο μύτη από τα "σπαθιά" που έχουν μύτη και κόψη. Αυτός ο διαχωρισμός, βέβαια, δεν έχει νόημα έξω από τα αθλητικά πλαίσια.

Έτσι έχουμε:
- το ξίφος άσκησης, που ακολουθεί τη γαλλική σχολή του 17ου-18ου αιώνα (ντ' Αρτανιάν κιέτς...)
- το ξίφος μονομαχίας, που ακολουθεί την αντίστοιχη ιταλική σχολή.
- τη σπάθη, που ακολουθεί την αντίστοιχη ουγγρική σχολή.

Εδώ θέλω να κάνω την εξής παρατήρηση. Όταν λέμε ότι το άθλημα αυτό ακολουθεί την ιταλική σχολή, δεν εννοούμε ότι πριν από τους Ιταλούς δεν υπήρχαν ξίφη και σπαθιά και ότι οι Ιταλοί τα ανακάλυψαν. Εννοούμε ότι ακολουθεί συγκεκριμένους κανονισμούς και προδιαγραφές. Το ίδιο ισχύει και για το ποδόσφαιρο, που ακολουθεί μια από τις τρεις βρετανικές σχολές, αυτή της FA.

Επίσης, να προσθέσω ότι τα συγκεκριμένα όπλα είναι τουλάχιστον 100 χρόνια νεώτερα από οποιοδήποτε πολεμικό σπαθί. Το τελευταίο σπαθί για στρατιωτική χρήση σχεδιάστηκε το 1913, όταν ο... Πάττον ήταν ανθυπίλαρχος... Επομένως ο σχεδιασμός τους και η κατασκευή τους είναι... 100 χρόνια μπροστά από... αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε πολεμικά σπαθιά. Το ατσάλι τους βέβαια δεν τροχίζεται (εννοείται), αλλά οποιοσδήποτε πολεμιστής αν μπορούσε να πιάσει στο χέρι του τέτοιο όπλο, θα καταλάβαινε τη διαφορά...

https://en.wikipedia.org/wiki/Model_1913_Cavalry_Saber
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2015, 06:56:50 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2015, 06:47:48 μμ »

Ξίφος μονομαχίας με πιστολοειδή λαβή.

Στις υπόλοιπες φωτογραφίες προσπαθώ να δείξω τη διατομή του. Στην τελευταία φαίνεται το χαρακτηριστικό κουμπί, που μετράει την πίεση του χτυπήματος. Να αγγίξεις απλώς τον αντίπαλο με τη μύτη δεν θεωρείται χτύπημα, πρέπει να υπάρχει και κάποια πίεση (να τον τρυπήσεις, υποτίθεται).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2015, 07:05:28 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2015, 07:13:18 μμ »

Σπάθη. Έχει "κόψη" σε όλο το μήκος της και "αντίκοψη" στο 1/3. Και... χαρακτηριστική άκρη, για να μην έχουμε ατυχήματα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2015, 07:14:30 μμ »

Προσπαθώ να δείξω τη διατομή.

Η δεύτερη φωτογραφία δείχνει το "πλάι". Η τρίτη δείχνει το σημείο που αρχίζει η "κόψη" στην "πάνω" πλευρά. Η τέτερτη... προσπαθεί να τα δείξει όλα μαζί...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2015, 07:19:00 μμ »

Από εδώ και πέρα... κρατάω τη φωτογραφική μηχανή με το αριστερό χέρι... :-))))

Φωτογραφία 1: Η σωστή λαβή του σπαθιού (το γάντι βοηθάει πολύ).
Φωτογραφία 2: Η λάθος λαβή του σπαθιού.
Φωτογραφίες 3 και 4: Το σπαθί το αναβοκατεβάζουμε (κυρίως) με τα δάχτυλα. Το αντιβράχιο (ο πήχυς) παραμένει σχεδόν ακίνητο.



Η σωστή λαβή του σπαθιού (το γάντι βοηθάει πολύ).
Για αυτό πετάμε το αριστερό γάντι για να προκαλέσουμε κάποιον και όχι το δεξί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2015, 07:29:44 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2015, 07:37:13 μμ »

Και τέλος η πιστολοειδής λαβή και η (πρόχειρη) προσπάθειά μου να δείξω πόσο βολικη είναι.

- Τα σπαθιά δεν τα "χουφτώνουμε", πιάνουμε την άκρη με τον δείχτη και τον αντίχειρα, όπως πιάνουμε τη... σακοράφα για να μπαλώσουμε. Τα υπόλοιπα δάχτυλα "κάθονται" μόνα τους.
- Το σπαθί ανεβοκατεβαίνει σφίγγοντας και χαλαρώνοντας τα τρία πίσω δάχτυλα. Εχμμμ... όχι ακριβώς... αλλά περισσότερο με τα δάχτυλα (και τον καρπό), παρά με τον αγκώνα...
- Όταν κρατάμε το σπαθί, φανταζόμαστε ότι κρατάμε ένα καναρίνι στο χέρι μας. Τόσο σταθερά, ώστε να μην φύγει, τόσο χαλαρά, ώστε να μην το πνίξουμε.

Wow! Θυμήθηκα τη διπλωματική μου εργασία... πριν από τριάντα χρόνια...



Γενικές πληροφορίες:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9E%CE%B9%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AF%CE%B1
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2015, 07:53:00 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences