Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:01:34 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πωληση απο ΤΤΕ αναμνηστικων  (Αναγνώστηκε 77945 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:01:25 πμ »

Τα ασημένια του 2011 μπορείς να τα βρείς απο εμπόρους,συλλέκτες-πωλητές,ebay κτλ.. και σε τιμές 2.5-3 φορές πάνω απο την τιμή διάθεσής τους απο την ΤΤΕ.Η proof σειρά δεν είχε προεγγραφή.Υπήρχε προεγγραφή για κάποιο αριθμό τεμαχίων αλλά αφορούσε μόνο τους εμπόρους.Και αυτή μπορείς να τη βρεις απο τους προαναφερθέντες με 30-50€ επιπλεον της τιμής διάθεσης τους.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 11:06:57 πμ »

Είσαι σίγουρος για τη τιμή της σειρας proof; Μιλάς για τιμή 110-120 ευρώ; Με ενδιαφέρει. Τα ασημένια έχουν ξεφύγει πάρα πολύ. 3 φορές πάνω δεν είναι υπερτίμηση κάπως αλλιώς λέγετε
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 11:32:47 πμ »

Τα έβλεπα συχνά π.χ. στο @@@@@@ στα 110-120€.Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα..αλλά γενικά έχω την αίσθηση ότι εκεί γύρω πωλούνται.Απο ότι κατάλαβα είσαι απο επαρχία οπότε δεν μπορείς να κάνεις μια γρήγορη βόλτα στους εμπόρους στην Αθήνα ώστε να πάρεις τιμές.Πάντως μπορείς να κάνεις ένα θέμα εδώ στην κατηγορία ζήτηση.Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 01:01:57 μμ »

Στο ebay έχουν από 175 έως 265 ευρώ. Στην Αθήνα μίλησα με συβριδάκη πυλαρινό και ταρασουλέα, κανένας δεν είχε. θα το βάλω θέμα να δω.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 08:21:15 μμ »

Σωκρατης και Αισχυλος 5000 τεμαχια, εκαστο.
Πιστευω οτι του Σωκρατη θα εχει καλυτερη τυχη, λογω της διεθνους ακτινοβολιας του ονοματος!
Στο γερμανικο ebay βλεπω οτι ο Σωκρατης, εχει προβαδισμα στα χτυπηματα εναντι του Αισχυλου.
Αυτο απλα το σημειωνω, χωρις να λεω οτι παρτε το ενα και οχι το αλλο, και εγω ζευγαρι θα τα παρω.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 08:45:41 μμ »

Δεν νομίζω να αποκτήσει το ένα απο τα 2 μεγαλύτερη αξία.Όλοι σετάκι τα θέλουν.Και αυτά π.χ. του 2007(5.000 τεμ.) που με το ζόρι έχουν εξαντληθεί αν όντως έχουν εξαντληθεί και η τιμή τους έμεινε σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τη τιμή έκδοσης τους δεν έχουν ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους στην τωρινή τιμή τους.Όπως και τα πολύ πιο σπάνια του 2011 πωλούνται στην ίδια τιμή.Κάποιες φορές έχω δει το ένα 5-10€ πιο πάνω και κάποιες το άλλο.Αλλά αν σκεφτεί κανείς οτι πωλούνται 100-150€ το ένα τα 5-10€ δεν αποτελούν και ιδιαίτερη διαφορά.Οπότε στα φετινά που θα είναι 2.5 φορές παραπάνω σε ποσότητα απο τα περσινά όταν εξαντληθούν δεν θα φτάσουν στα επίπεδα τον 100+ ευρώ οπότε και η διαφορά τους θα είναι το πολύ 5€ αν είναι.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:17:35 μμ »

Τα ασημένια του 2007,δέν εξαντλήθηκαν με το ζόρι!!!! Η τράπεζα το 2011,έβγαλε ότι είχε μείνει προς
διάθεση.Τώρα να δείς, που θα πάνε οι τιμές τους.Κάπου τα είδα σε Ελληνικό σάιτ 70ευρώ!!!!!
Επίσης τα αργυρά του 2006,Διόν,Δίας, στην Ευρώπη έχουν καλύτερη ζήτηση,από τα μαυρόπευκα,βάλια κάλντα του 2007.Και προπαντός αυτό με τον Δία.
Φιλικά Μιχάλης
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:53:47 μμ »

Τα πήρα φέτος το Γενάρη απο τη ΤΤΕ στη Θεσ/νικη δηλαδή 4-5 χρονιά μετά απο την κυκλοφορία τους και δεν είχαν εξαντληθεί.Το ότι είχε και άλλα να διαθέσει η ΤΤΕ τόσα χρόνια μετά πάει να πει πως κανείς δεν τα ζήτησε.Άρα χαμηλό ενδιαφέρον.Και τα είδες να έχουν πωληθεί σε δημοπρασία 70€ ή απλά κάποιος τα πουλούσε τόσο?Γιατί κάποιοι π.χ. ζητάνε και για τα αναμνηστικά του 1981 την τριάδα πάνω απο 100€.Αλλά δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι κάνουν τόσο.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:09:18 μμ »

 Έχεις δίκιο ήταν άμεση πώληση.
Αλλά το 2009 που ήθελα να πάρω κάποια κομμάτια,η τράπεζα μου είπε τότε,
οτι δέν είχε. Και φυσικά τα είδα και εγώ, το 2011 προς το τέλος,(με μεγάλη μου έκπληξη) Έκπληξη Έκπληξη που τα είχε ξαναβγάλει,και μπόρεσα και
πήρα.
Να σε ρωτήσω τώρα,ξέρεις αν έχουν εξαντληθεί;
Επίσης αν έχει κάποιος,νούμερο πάνω από 5000,και στα τέσσερα αυτά αναμνηστικά; Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:18:34 μμ από silahim » Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:28:42 μμ »

Τα πήρα φέτος το Γενάρη απο τη ΤΤΕ στη Θεσ/νικη δηλαδή 4-5 χρονιά μετά απο την κυκλοφορία τους και δεν είχαν εξαντληθεί.Το ότι είχε και άλλα να διαθέσει η ΤΤΕ τόσα χρόνια μετά πάει να πει πως κανείς δεν τα ζήτησε.Άρα χαμηλό ενδιαφέρον.Και τα είδες να έχουν πωληθεί σε δημοπρασία 70€ ή απλά κάποιος τα πουλούσε τόσο?Γιατί κάποιοι π.χ. ζητάνε και για τα αναμνηστικά του 1981 την τριάδα πάνω απο 100€.Αλλά δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι κάνουν τόσο.
Καλησπερα σε ολους, τα νομισματα διας,διον,μαυροπευκα,βαλια καλντα ειναι ομορφα, οικονομικα με χαμηλο τιραζ και οταν εξαντληθουν οι τιμες τους πιατευω θα ειναι τουλαχιστον οι διπλες. Με 40ευρω προτιμω να αγορασω ενα απο αυτα παρα μια ουγγια κοαλα ή κουκαμπουρα... ελληνικα προιοντα!!
Παντως στο σαιτ της τραπεζας διατιθεντε ακομη...
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:51:27 μμ »

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα αλλά αν τηλεφωνήσεις στην ΤΤΕ πιθανόν και να τα βρεις γιατί υπάρχουν ακόμα στη φόρμα παραγγελιών της.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:03:43 μμ »

Τα πήρα φέτος το Γενάρη απο τη ΤΤΕ στη Θεσ/νικη δηλαδή 4-5 χρονιά μετά απο την κυκλοφορία τους και δεν είχαν εξαντληθεί.Το ότι είχε και άλλα να διαθέσει η ΤΤΕ τόσα χρόνια μετά πάει να πει πως κανείς δεν τα ζήτησε.Άρα χαμηλό ενδιαφέρον.Και τα είδες να έχουν πωληθεί σε δημοπρασία 70€ ή απλά κάποιος τα πουλούσε τόσο?Γιατί κάποιοι π.χ. ζητάνε και για τα αναμνηστικά του 1981 την τριάδα πάνω απο 100€.Αλλά δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι κάνουν τόσο.
Καλησπερα σε ολους, τα νομισματα διας,διον,μαυροπευκα,βαλια καλντα ειναι ομορφα, οικονομικα με χαμηλο τιραζ και οταν εξαντληθουν οι τιμες τους πιατευω θα ειναι τουλαχιστον οι διπλες. Με 40ευρω προτιμω να αγορασω ενα απο αυτα παρα μια ουγγια κοαλα ή κουκαμπουρα... ελληνικα προιοντα!!
Παντως στο σαιτ της τραπεζας διατιθεντε ακομη...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.925 καθαρότητα,34γραμ. Μία ουγγιά νομισματάρα.Με ιστορία,με ομορφιά,με χαμηλό τιράζ,και PROOF!!!!! Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:46:22 μμ »

Τα πήρα φέτος το Γενάρη απο τη ΤΤΕ στη Θεσ/νικη δηλαδή 4-5 χρονιά μετά απο την κυκλοφορία τους και δεν είχαν εξαντληθεί.Το ότι είχε και άλλα να διαθέσει η ΤΤΕ τόσα χρόνια μετά πάει να πει πως κανείς δεν τα ζήτησε.Άρα χαμηλό ενδιαφέρον.Και τα είδες να έχουν πωληθεί σε δημοπρασία 70€ ή απλά κάποιος τα πουλούσε τόσο?Γιατί κάποιοι π.χ. ζητάνε και για τα αναμνηστικά του 1981 την τριάδα πάνω απο 100€.Αλλά δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι κάνουν τόσο.
Καλησπερα σε ολους, τα νομισματα διας,διον,μαυροπευκα,βαλια καλντα ειναι ομορφα, οικονομικα με χαμηλο τιραζ και οταν εξαντληθουν οι τιμες τους πιατευω θα ειναι τουλαχιστον οι διπλες. Με 40ευρω προτιμω να αγορασω ενα απο αυτα παρα μια ουγγια κοαλα ή κουκαμπουρα... ελληνικα προιοντα!!
Παντως στο σαιτ της τραπεζας διατιθεντε ακομη...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.925 καθαρότητα,34γραμ. Μία ουγγιά νομισματάρα.Με ιστορία,με ομορφιά,με χαμηλό τιράζ,και PROOF!!!!! Κλείσιμο ματιού


\+1
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 02:56:25 μμ »

Πριν απο μια βδομαδα τα πηρα παιδια απο ΤΤΕ και επειδη ρωτησα μου ειπαν οτι υπηρχαν και αλλα κομματια.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 03:17:49 μμ »

Άρα ακόμα υπάρχουν.Και αφού ήταν 5.000 τεμάχια όπως αυτά που θα βγουν τώρα,αν αυτά εξαντληθούν γρηγορότερα θα έχουμε μια καλή ένδειξη για τα γούστα των συλλεκτών.Μιλάω για το θέμα του νομίσματος.Οικολογικά θέματα/φύση απο τη μία και ιστορικά πρόσωπα απο την άλλη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences