Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:58:45 πμ
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πωληση απο ΤΤΕ αναμνηστικων  (Αναγνώστηκε 77946 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #300 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 06:56:05 μμ »

φιλε Spykat, ρωτουσες για αν βγαζουν αλλες χωρες μικρα νομισματα ετσι... εντος ευρωζωνης;

βγαζουν και ειναι πανακριβα...

πχ...

η γαλλια φετος εβγαλε 5 ευρω χρυσο... που ειναι μολις 0.5 γραμμαρια 999 χρυσος! 11 χιλιοστα! Το τιραζ του ηταν 10.000 τεμαχια και η τιμη του ηταν 62 ευρω (!!! ακριβο σε σχεση με το δικο μας..), και στο ebay  τωρα πουλειτε προς 149$....  δηλαδη... περιπου 114 ευρω...

υπαρχουν λατρεις των μικρων νομισματων... δεν μπορει να ειμαι μονος μου! χαχαχαχα

τωρα το ποσο θα παει το δικο μας... αγνωστο.. οπως και το ποσο θα παει το γαλλικο...

παλαιωτερα γαλλικα.. πχ του 2011 το 5 ευρω.. που ηταν παλι μισο γραμμαριο και 20000 τιραζ... το βλεπω στα 90$.... αλαλ δεν ξερω ποσο πουλιωταν... ενω το 5ευρω του 2007 που ηταν 1.24 γρ και 20000 τιραζ... τωρα πουλιεται μεσα στα 165$

δεν ξερω αν αυτες ειναι οι σωστες τιμες μιας και στο ελληνικο αν δεις.. γινεται χαμος τωρα... οποτε...

αυτο που πιστευω ειναι οτι θα γινει χαμος αν γινει καμια στραβη με την ελλαδα....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #301 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 07:05:27 μμ »

κατι αλλο... μιας και η συζητηση για το ποσο μπορει να κανει ενα νομισμα σε 5-10 χρονια ειναι κατι στο φλου αλλα μπορει να φερει παρεξηγησεις... θα ηθελα παντα με πολυ φιλικο τροπο να σας θυμισω... οτι το νομισμα αγοραζεται και οχι την μεταπωλητικη του αξια...

το ποσο θα κανει στο μελλον... δεν ειναι κατι... το αν σας αρεσει και αν το θελετε ειναι το παν!
ειναι το πρωτο 50 ευρω.... το πρωτο μινι... και μυριζομαι καθε χρονο να βγαζουν κι αλλο διαφορετικο...
ας μην μετραμε τα παντα με την αξια που θα παρουν... γιατι τοτε.. απλα αναρωτηθειτε... ποσα απο τα ελληνικα νομισματα ή γενικα απο ολο τον κοσμο... θα πρεπει να μην τα βλεπουμε καν... να μην τα μαζευουμε κτλ...

δηλαδη... τα ολυμπιακα νομισματα.. που στα ασημενια... εχασαν την μιση αξια τους σχεδον;; δεν παραμενουν ομορφα;; οταν το πηραν οι συλλεκτες τοτε προς 44 ευρω το ενα.. και τωρα το βλεπεις απο 22 ευρω εως 40; παλι δεν εχασαν; ομως εχουν στην κατοχη τους κατι απο τους δευτερους ολυμπιακους αγωνες που εκανε η ελλαδα... και τα πρωτα ελληνικα καθαρα ολυμπιακα νομισματα... σε ασημι!

μην αναλωνεστε σε αξιες... απλα θαυμαστε ομορφια, ιστορια, και την χαρα της αποκτησης ενος τετοιου κομματιου!

το λεω..εστω κι αν το θεωρω ασχημο το μινι.. και θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο... αν το επαιρνα δεν θα ηταν για να δω τι αξια θα αποκτησει στο μελλον... αλλα για να το εχω για εμενα! Κλείσιμο ματιού

ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο κανενα... και να μην προσβαλλω κανενα! δεν εχω αυτο τον σκοπο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #302 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 07:30:38 μμ »

Επίσης μίνι χρυσό βγάζει και το Βέλγιο,1,25 γρμ. σε 4000-5000τμχ, η Φιλανδία,1,72 γρμ. η Πορτογαλία 1,24γρμ
και πιστεύω πολλά κράτη ακόμα θα βγάλουν.
Η ΤτΕ έκανε για πρώτη φορά έξυπνη κίνηση και πρωτοπόρησε στο να βγάλει του 1 γρμ. 999,9% Είναι το πρώτο,
και ακολούθησε τις προσταγές της παγκόσμιας ύφεσης.Δηλαδή φτηνά, όμορφα,μικρό τιράζ,καλή συσκευασία,
και χρυσά.Όλα σε ένα πακέτο!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Όλα τα μίνι έχουν συλλέκτες που τα μαζεύουν με πάθος.
.Και σε βάθος χρόνου(δεκαετίας) πιστευώ ότι δεν θα χάσουν την αξία τους.(για το Ελληνικό μίνι)
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #303 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 09:14:38 μμ »

το μινι μετανοιωσα και εγω που δε το πηρα να ειμαι ειλικρινης,η προυφ δε με συγκινει.αξια δε χανει.......γυρω στα 120 θα ναι μια τιμη που θα διαμορφωθει στην αγορα στην 3ετια,αλλα ουτε και μπορει να παρει αξια 8πλασια.γενικα τα συλλεκτικα του ευρο θα εχουν καλυτερη μοιρα απο τα ελληνικα γιατι ειναι μεγαλυτερη και η αγορα.απλα επρεπε να ειναι λιγο πιο λιγα πχ 3000 κομματια και να μη παρουν τοσα οι ξενοι....
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #304 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 06:43:20 πμ »

Φιλοι μου, το γνωριζω οτι αρκετες χωρες βγαζουν μινι χρυσα. Δεν ρωτησα τυχαια γιατι πρεπει να γινονται συγκρισεις για να βλεπουμε πεντε πραγματα παραπανω. Να συμπληρωσω και την Ιρλανδια που μου ερχεται πρωτη. Το δευτερο σκελος της ερωτησης εχει σημασια για τη συζητηση μας. Ειδες εσυ φιλε NMS, που κοιταξες και τιμες, να ειναι πουλιεται κανενα απο αυτα τα μινι σε κοντα στα 300 ευρω? Ακομα και αυτα με μικρο τιραζ τετοιες τιμες δεν φτανουν. Συνηθως οι αγοραπωλησιες γινονται κοντα στην τιμη μεταλλου. Να ειμαστε και λιγο λογικοι. Αυτο λεω. Και να λαβετε υπ οψιν σας οτι πολλες φορες βλεπετε τιμες απο εμπορους τη στιγμη που πωλουνται ακομα τα ιδια νομισματα απο τα νομισματοκοποεια! Τι να λεμε τωρα? Οτι η τιμη ειναι αυτη που βρισκουμε στα διαφορα σιτες και στο εβαυ? Απο παραδειγματα εχω αρκετα και απο ξενες τραπεζες που εχω αγορασει ο ιδιος. Αλλα δειτε και αυτο για το οποιο μιλαμε τωρα. Ενω ακομα μπορεις να το παρεις απο την τραπεζα γιατι δεν εχει εξαντληθει, οι εμποροι το πωλουν στα 95 ευρω οπως εγραψε καποιος. Να δεχθω εγω τωρα οτι η τιμη του ειναι 95 ευρω Απορία Σημασια εχει η τιμη οταν πραγματικα αγοραζεται ενα νομισμα. Αμα βαλω δηλαδη πεντε δημοπρασιες στο εβαυ με αυτο το μινι προοφ στα 400 ευρω και δεν πουλησω κανενα, θα βγειτε μετα εσεις οι ιδιοι να υποστηριξετε οτι η τιμη του ειναι 400 ευρω?

Φιλε silahim, η τραπεζα νομιζω οτι κανει πολλα φαουλ οσον αφορα τα αναμνηστικα η συλλεκτικα νομισματα, οσο και αν δεν σας αρεσει να το ακουτε. Μπορει να μου εξηγησει κανενας σας γιατι δεν συμμετεχει σε σχεδον κανενα (σε ελαχιστα εχει συμμετασχει μεχρι σημερα) ευρωπαικο προγραμμα για εκδοση τετοιων νομισματων με ενα κοινο θεμα και παρασταση επιλογη του καθε κρατους? Τα τελευταια χρονια τα νομισματοκοπεια χωρων του ευρω κανουν τετοιες κινησεις. Εκει να δεχθω οτι θα υπηρχε και καπως αυξημενο ενδιαφερον για να συμπληρωσει καποιος τη σειρα απο ολα τα νομισματοκοπεια. Τωρα ομως? Να πουμε τι ρε παιδια? Οτι θα ενδιαφερει ενας οποιοσδηποτε ευρωπαιος για το χρυσο της Πελλας και οτι θα το πληρωσει στη διπλασια τιμη? Αντε να το δω και αυτο. Εδω τα δυο χρυσα που εβγαλε φετος σε πολυ υψηλη πραγματι τιμη και ακομα εχουν μεινει απουλητα. Και ενδιαφερον απο Ελληνες συλλεκτες λογω θεματος υπαρχει. Και ομως δεν. Σιγα μην ερθει ο οποιοσδηποτε ξενος συλλεκτης να παρει τα υπερτιμημενα ελληνικα ενω μπορει να μαζεψει καμια εκατοστη απο τετοια απο τα υπολοιπα ευρωπαικα κρατη που βγαζουν αρκετα το καθενα το χρονο και σε τιμες λιγο πανω απο τιμη μεταλλου. 

Φιλε NMS, δεν εχω την αποψη με εσενα στα υπολοιπα θεματα. Αν βγει η Ελλαδα απο το ευρω, τοτε ειναι που θα καταρρακωθουν τελειως οι τιμες των ελληνικων ευρω κυκλοφοριας και προοφ. Η συνεχεια δινει αξια και ενδιαφερον στον καθε συλλεκτη να συνεχισει και οχι η ελλειψη. Δες για παραδειγμα αν και δεν ταιριαζει απολυτα, τι γινεται με τα κρατη που επαψαν να υπαρχουν η ενσωματωθηκαν σε αλλα. Μηδαμινο ενδιαφερον για τα νομισματα τους και ειναι και λογικο.

Ναι τα νομισματα τα αγοραζουμε γιατι μας αρεσουν και ειναι ομορφα. Ποιος σου ειπε οτι αναλωνομαστε σε αξιες? Καθε αλλο. Στα πρωτο μηνυμα που εγραψα και σχολιασα τα φετινα ελληνικα συλλεκτικα μονο ποια ειναι ομορφα ειπα και καμια αναφορα στην τιμη. Το προβλημα δεν ειναι η ομορφια ομως. Η ομορφια ιδια ειναι και μετα απο μερικα χρονια. Αν περιμεναν μερικοι λοιπον και αντι να αγορασουν τα ασημενια για τους ολυμπιακους το 2004, τα αγοραζαν πριν 3 χρονια για παραδειγμα, τι θα γινοταν? Το ιδο ομορφα ειναι τα νομισματα. Ισα ισα δεν θα ξοδευαν τοσα χρηματα. Μηπως τα κοιτατε καθε μερα τα νομισματα σας? Αμφιβαλλω. Τα περισσοτερα και αξιολογα σε θυριδες ειναι. Ε, αν καποιος ειναι ερωτευμενος και θελει να τα βλεπει καθε μερα και ειδικα τα καινουργια, τοτε θα τα αγορασει απο την πρωτη στιγμη.

Αυτα τα ολιγα και ειναι και πρωι. Και εγω ελπιζω να μην παρεξηγηθω και η αντιπαραθεση ειναι μονο για το θεμα και με τα μελη.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #305 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 04:46:37 μμ »

Καλημερα φιλε μου! οχι βρε.. γιατι να παρεξηγηθεις;; απλα μιλαμε!  Χαμόγελο αυτο για αξιες που ειπα το αναφερα περισσοτερο γενικα κι οχι τοσο ειδικα..... γιατι πολλες φορες βλεπω το πρωτο πραγμα που ρωταει καποιος για ενα νομισμα ειναι η αξια του...η μεταπωλητικη... αν μετα απο λιγο θα κανει τοσο κτλ... και με στεναχωρει προσωπικα.. δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο η αξια η μεταπωλητικη αλλα η ιστορια και η ομορφια του... γι αυτο αναφερα και σαν παραδειγμα και τα ολυμπιακα...

φυσικα και δεν ειναι το καλυτερο παραδειγμα οι τιμες στο εβαυ... μιας και οτι θελει ο καθενας βαζει.. εδω γινεται χαμος με τιμες ακομα και σε απλα νομισματα... και πολλες φορες γελαμε με αυτα!

τωρα για το ποσα πουλουνται τα μινι... οχι.. τωρα τετοια τιμη δεν πιανουν με τιποτα... αν θα πιασουν μετα απο 10 χρονια... μπορει.. αλλα μεχρι τοτε... μπορει και 300 ευρω να ειναι σαν τα σημερινα 100 ευρω!

αν σκεφτεις την αξια των 50 ευρω το 2002 και ποια το 2010 και ποια τωρα...


αυτο που λες για τα κρατη... που τα κερματα δεν εχουν αξια μετα... ή για το αν βγει η ελλαδα απ οτο ευρω... πολλες φορες ειδικα στην αρχη γινεται χαμος και μετα καταλαγιαζει.... αλλα στα συλλεκτικα τα καθαρα... σε ασημι, χρυσο ή οι σειρες προυφ... δεν νομιζω...να χανουν αξια...  το αντιθετο μαλιστα...
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:41:12 πμ »

Αυτό τι είναι σπάσανε την σειρά  proof και την πουλάνε κομάτι-καμάτι http://www.ebay.de/itm/Griechenland-2-Euro-Stier-2012-Proof-PP-aus-KMS-/251200743535?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item3a7cbb286f
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 02:02:31 μμ »

Ετσι φαίνεται! Το αναφέρει άλλωστε(aus KMS - δηλ.από σειρά) ο πωλητής, που είναι και Ελληνας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 02:58:38 μμ »

πουλαει και την κασετινα ξεχωριστα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:33:52 μμ »

Το αφεντικό τρελάθηκε και τα έβγαλε όλα στο σφυρί...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #310 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:33:08 μμ »

Εμένα αυτές τις τιμές μου έδωσαν για τα παρακάτω νομίσματα.
6 χρυσά+12 ασημένια=3.307,98 ευρώ.
2 χρυσά+4 ασημένια=1.113,28 ευρώ.
12 ασημένια=577,21 ευρώ.
6 χρυσά=2.750,30 ευρώ.
Μεμονωμένα χρυσά=460,17 ευρώ.
Μεμονωμένα ασημένια=53,02 ευρώ.
για μην ανοιγω αλλο θεμα
η κασετινα μετα δυο χρυσα και τα ασημενια της λαμπαδιοδρομιας του 2004 ποσο κοστιζει?
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #311 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:58:36 μμ »

γυρω στα 950-1000 θα τη βρεις πιστευω.
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #312 στις: Απρίλιος 23, 2015, 02:05:48 μμ »

ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences