Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:45:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εθνόσημα 21ης Απριλίου και Ε.Ο.Ν. Μεταξά  (Αναγνώστηκε 12690 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:26:13 μμ »

Να υποθεσω οτι εχω χασει επεισοδια ?  (εχουν σβηστει αναρτησεις σε αυτο το ποστ ?)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 03, 2013, 11:33:26 μμ »

ΤΟ χειροτερο φαινομενο θα σας το πω εγω..οι πιο πολλοι ενσυνειδητα Η ασυνειδητα λειτουργουν με το εξης ΜΟΤΟ...."αυτοι που κανουν πως τα ξερουν ολα ..εκνευριζουν...εμας που τα ξερουμε".
.........................................................

Το παραπανω που ειπε ο φιλος ισχυει γενικα σε πολλες πτυχες της κοινωνιας!Αυτο υποστηριξα με την παραθεση μου!Τωρα οσο αφορα την ιστορια παρολο που διαβαζω ιστορικα βιβλια τα τελευταια 20 χρονια τα πιο πολλα τα εμαθα απο τον παππου μου και τον πατερα μου!Τα ειδαν με τα δικα τους ματια!Κατοχη και χουντα!Μου ειπαν οι  ΙΔΙΟΙ ποιοι ηταν πατριωτες και ποιοι προδοτες!

Τωρα αν νομιζεις εσυ οτι η ιστορια διδασκεται αντικειμενικα στο πανεπιστημιο τοτε τι να πω!!! Αναποφασιστικότητα


Ναι μιλου η ιστορια διδασκεται αντικειμενικα στο πανεπιστημιο οσο και αν σε χαλαει αυτο. Απο εγκριτους ιστορικους μελετητες. Και τα μαθηματικα επισης διδασκονται στο πανεπιστημιο αν δεν το ξερεις και αυτο.
Τωρα τι σου ειπε ο παππους σου για την κατοχη και την χουντα προφανως δεν ισχυει. (χωρις παρεξηγηση)
Λες οτι διαβαζεις ιστορικα βιβλια. Και μετα απο μελετη 20 ετων τα ζυγισες, τα μετρησες και ειπες: << συμφωνα με την ερευνα μου το καταλληλο κομμα να ψηφισω ειναι η χρυση αυγη!!>>
 
Μπορω να κατσω να σου αναλυσω παρα πολλα αλλα θα βαρεθεις να διαβαζεις. Γνωριζε ομως οτι απο την αρχη της ανθρωποτητας μας κυβερνουν απατεωνες και δυναστες.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 03, 2013, 11:43:07 μμ »

Μα καλα δε καταλαβαινεις ? Ποιος σου ειπε για χρυση αυγη -ακρα μεσα και ακρα εξω .
Εχεις παρει φορα απλα για να χωσεις? Το υφος σου ειναι ακρως προσβλητικο(διδασκονται και μαθηματικα αν δεν ξερεις) .ΤΙ θες να μας κανεις καποιο μαθημα να μας "συμορφωσεις"?
ΤΙ θα γινει τωρα ? τιποτα
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:12:20 πμ »

Μπονζουριδια !  Αντικειμενικοτητα.......  Μα ποτέ μια πλευρα δεν μπορει να ειναι αντικειμενικη... Ουτε ενας παππούς  , ούτε όλο το σοι μας .... Σας το λεω αυτο προερχομενη εκ δυο διαμετρικά αντίθετων πολιτικά σογιών... Το μόνο λοιπον που καταλαβα από πολύ νωρίς ειναι οτι α) μονοι μας πρεπει να ψαχνουμε την όποια αληθεια , καθόλου επαναπαυόμενοι σε ετοιμες "γνώσεις" που μας προσφέρουν με μεγάλη προθυμία άλλοι . β) Συνήθως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση .... και πάλι αποτελεί μία μόνο πλευρά στις τόσες ακόμη που υπάρχουν  . "Πατριωτες και προδοτες"  ειπωθηκε παραπανω σε καποιο ποστ , ανάγοντας τα δεινά της Ελλαδας στην πολιτική κατανομή του λαού της  τότε ...  Αντι να αρχίσω εδώ να παραθέτω τι έκανε η μία και τι η αλλη πλευρα ,  θα προτιμήσω απλα να προσεγγίσω το ζητημα της οπτικής και των πολλών αληθειων  . Πόσο μας κραταει πίσω το να εξεταζουμε ακομη και σημερα  τα γεγονοτα του τότε , εστιάζοντας στο ζητημα των δεξιων κι αριστερων  , αντι να εξετασουμε το τι τελικα συμβαινει   δ ι α χ ρ ο ν ι κ α  στα Βαλκάνια  , γιατι βρίσκουν τόσο προσφορο εδαφος για χειραγώγηση και  εξουσία  οι όποιοι εξωτερικοί επιτήδειοι ( που στην συνέχεια  χωρίζουν τους λαούς σε  παρατάξεις και τους βάζουν να  σκοτώνονται  με αφορμή  την εξυπηρέτηση συμφερόντων αλλών ) ? - εγω λοιπόν θα εστιάσω σε αυτην την αλήθεια , διότι η αλλη ( αριστεροι / δεξιοι ) απλά δεν μου προσφέρει κάτι παραπάνω στην προσπαθεια του να ανακαλύψω τα γιατί της ιστορίας - διότι όπως πολυ σωστα κάποτε έλεγε ενας υπεροχος δάσκαλος μου - το θέμα στην ιστορια δεν ειναι το ποιος , που , ποτε , αλλά το γιατί , ο λόγος .  Η ιστορία  διδάσκεται παντού  , το θέμα είναι να έχεις προετοιμάσει έτσι τον εαυτό σου  ώστε να μπορεί να δεχτεί  τις συνεχώς καινουριές οπτικές που θα ανοίγονται μπροστα σου σε καθε  ξεφυλλισμα ή σε κάθε αφήγηση . Εαν δεν είσαι έτοιμος να δεχτεις το νεο , το διαφορετικο , το ανατρεπτικο , τότε ουτε ιστορικα θα μπορεσεις να ξεφυγεις απο την ασφαλεια των στερεοτυπων ιστορικων αληθειων .

Προς θέαση : "Το βλέμμα του Οδυσσεα "

Καλη σας μέρα ...
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:25:51 πμ »

χαιρομαι να σε διαβαζω οποτε γραφεις. Τιμη μου
Γιωργος
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:45:42 πμ »

ποιο βλέμμα? του Αγγελοπουλου? Σε λίγο θα μας βάλεις να δούμε και το ουγκετσου μονογκαταρι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δε βλέπονται αυτές οι ταινίες, ο Θόδωρας καλός χρυσός αλλά θες ηρεμιστικά για να τον δεις...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:02:25 πμ »

Solferino , η ταινια είναι υπέροχη ..... Οσο για τα ηρεμιστικα , αντι-προτείνω κανα κρασακι . Μια χαρα δουλειά κάνει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:04:57 πμ »

το εχω δει. κοιμήθηκα στα μισά. Οπως κάθε σινεφίλ που σεβεται τον εαυτό του.... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:08:50 πμ »

@ Solferino : φτου σου !

Εδω να κάνω μια παρατηρηση σε ο,τι  αφορα τα οσα προανεφερα σχετικα με δεξιους - αριστερους και την  συμπεριφορα αυτών .  Ναι μεν είπα ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε σε αυτά  ιστορικώς  , διότι  κινδυνέυουμε να χάσουμε το δάσος  , όμως - εννοείται - ότι  από πλευρας κοινωνιολογικής ανάλυσης , αποτελούν εξαιρετικό  αντικείμενο .....  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:55:00 πμ »

@ Solferino : φτου σου !

Εδω να κάνω μια παρατηρηση σε ο,τι  αφορα τα οσα προανεφερα σχετικα με δεξιους - αριστερους και την  συμπεριφορα αυτών .  Ναι μεν είπα ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε σε αυτά  ιστορικώς  , διότι  κινδυνέυουμε να χάσουμε το δάσος  , όμως - εννοείται - ότι  από πλευρας κοινωνιολογικής ανάλυσης , αποτελούν εξαιρετικό  αντικείμενο .....  Σαρκασμός

Που χαθηκες εσυ καλε;Επρεπε να μιλησουμε για πολιτικη για να εμφανιστεις; Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2013, 12:06:40 μμ »

Κι ουτε θα ειχα εμφανιστεί , εαν δεν μου ειχαν σφυριξει  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 04, 2013, 12:12:27 μμ »

Κι ουτε θα ειχα εμφανιστεί ,

εαν δεν μου ειχαν σφυριξει  Σαρκασμός


 Στριφογύρισμα ματιών   Στριφογύρισμα ματιών   Στριφογύρισμα ματιών

Cockatiels singing Jingle Bells songbird
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 04, 2013, 12:14:30 μμ »

Εισαι ο πιο χαβαλες διαχειριστης εβερ ομως  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 04, 2013, 01:43:59 μμ »

ποιο βλέμμα? του Αγγελοπουλου? Σε λίγο θα μας βάλεις να δούμε και το ουγκετσου μονογκαταρι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δε βλέπονται αυτές οι ταινίες, ο Θόδωρας καλός χρυσός αλλά θες ηρεμιστικά για να τον δεις...
+1000000 με τη χουφτα.....
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2013, 02:01:14 μμ »


Κυριε διαχειρισταααααα!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο




Kυριε διαχειριστα.....................
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences