Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 10:59:49 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το οπλο του 40 σαν συλλογη.  (Αναγνώστηκε 9112 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:21:09 μμ »

Καλο απογευμα παιδια! Δυστηχως εχω χασει πολλα και καλα θεματα αυτον τον καιρο λογο πολλων επαγγελματικων υποχρεωσεων..

Οντως το Ρ08 η λουγκερ ειναι ενα ιδιεταιρο οπλο με την δικη του ιστορια. Μοναδικος εξωτερικος σχεδιασμος που το κανει χαρακτηριστικο απο ολα τα αλλα πιστολια που εχουν κατασκευαστει ποτε.

Δεν ειναι κατι το ιδιεταιρο απο μηχανικης αποψης καθως ειναι πολυ απλη κατασκευη, και κυριως χρησιμοποιηθηκε απο τον γερμανικο στρατο στον β παγκοσμιο. Γενικα ειχε πολυ μικρο δραστικο βεληνεκες και ηταν οπλο εκτακτης αναγκης, ενω οι περισσοτεροι το εφεραν επειδη το χορηγουσαν και οχι επειδη το ειχαν επιλεξει. Κυριως το ειχαν οσοι τα καθηκοντα τους δεν επετρεπαν μεταφορα τυφεκιου, οπως οδηγοι, μαγειρες, αξιωματικοι κ.α

Φυσικα η συλλογη γερμανικων πολεμικων αντικειμενων του β παγκοσμιου δεν σε κανει ναζιστη οπως σωστα ειπες.  Άνεση

Δεν ειναι αυτοματο πιστολι αλλα ημιαυτοματο*  Κλείσιμο ματιού

Εχεις φαει κολλημα με αυτο το οπλο Γιωργο βλεπω.. οταν πρωτογνωριστηκαμε πριν μερικα χρονια στην πρωτη μας κουβεντα θυμαμαι ακομη οτι μου μιλουσες γι΄αυτο το πιστολι  Σαρκασμός Σαρκασμός Αν μου τυχει κανενα καλο θα στο κανω δωρο οταν κλεισεις τα 45  Γλώσσα

Σωστα Στελιο ειναι ημιαυτοματο.
Το οπλο αυτο το ερωτευτικα οταν μου το εδωσαν καποτε (πριν πολλα χρονια περασε η δικασιμος των εικοσι χρονων)  σε εναν γαμο σε ενα χωριο και εριξα μερικες.
Εχει δυναμη μεσα του για 80-100 χρονων οπλο.
Θεωρω οτι ειναι το νουμερο ενα συλλεκτικο οπλο για την Ελλαδα.
Οσο για τα τελευταια σου λογια τα δενω σκουλαρικι και σε περιμενω σε δεκα μερες με το δωρο σου Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences