Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:02:53 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξίφος Τουρκου Αξιωματικού  (Αναγνώστηκε 5555 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lazos70
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 26, 2011, 06:35:51 μμ »

Στην συλλογή μου έχω ξίφος Τούρκου Αξιωματικού  και θα ήθελα την βοήθεια σας για να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες.Μήκος ξίφους 1M
Όπως, έτος κατασκευής καθώς και την αξία τους.
Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 07:14:26 μμ »

θα ελεγα μοιαζει με γιαταγανι αλλα το γιαταγανι δεν εχει φυλαχτρα στο χερι απο οτι ξερω σπαθα θα ελεγα ειναι
το γιαταγανι ειναι ευθυ σπαθι και δεν εκανε τετοια καμπυλη συνηθως ετος κατασκευης δεν μπορεις να προσδιορισεις αν δεν γραφει πανω θα ελεγα προσοπικα 1299 μ.χ απο τοτε που αρχισε η αυτοκρατορια μεχρι 1923 μετα τον Α παγκοσμιο πολεμο οπου και εγινε η σημερινη τουρκια μοιαζει με αυτο που εχω στο τζακι ενα  Kilij αξια αναλογα μπορεις να το δωσεις καλυτερα απο ενα μαγαζι η οτι θελεις να πιασεις εσυ
Καταγράφηκε
lazos70
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 07:23:44 μμ »

Ευχαριστώ ....
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 07:40:26 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=88.0
ενα αντοιστιχο στο οποιο εγραψα παρατηρησε την ομοιοτητα αρκετη ειναι κατα την γνωμη μου
Καταγράφηκε
lazos70
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 08:30:02 μμ »

Έχω δει την σχετική ανάρτηση και είναι παρα πολύ ενδιαφέρον, θα μου επιτρέψεις όμως να πω ότι το δικό μου είναι παλαιότερο και αυτό γατί έχει χαρακτήρες στην Αραβική γραφή.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 03:12:40 πμ »

δεν εχει σχεση μονο η γραφη το σπαθι το ειχαν να κοβουν κεφαλια οχι να γραφουν τα ονοματα στο λεω καταλαβενεις πως πχ μπορει το ενα να φτιαχτηκε στην ηπειρο να στο πω ετσι και το αλλο στην αθηνα η αποσταση αποσταση μην ξεχνας δεν ηταν εργοστασιο τοτε..
μπορει να ηθελε να γραψει κατι για να θυμαται πχ ποτε το πηρε οπως σε μερικα πραγματα λες το πηρα τοτε εκλεισα ενα χρονο με το αμαξι πχ οσο για την γραφη φιλε μου δεν ξερω Σαρκασμός δεν ειναι στα σχεδια πολλων πιστευω να μαθει αραβικα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 08:22:32 πμ »

και ομως τα επωνυμα ξιφη,η αλλα πολεμικα αντικειμενα,(μαλλον κειμηλια),ειναι σπανιωτατα!!!,γιατι περα,απο την εμπορικη τους αξια,μπαινει και η ιστορικη.στο μουσειο μπενακη,υπαρχουν οπλα,και αλλα προσωπικα αντικειμενα γνωστων στελεχων,και ηρωων της επαναστασης,που σιγουρα ειναι τεραστιας οικονομικης αξιας,αν και τα απαξιωνουμε,δινοντας οικονομικες αξιες.φιλος μου,που προγονος του,ηρως της επαναστασης,και αξιωματικος,της φρουρας του οθωνος,πουλησε λογω αναγκης(αναπηρος,και σε οικονομικη ενδοια)ξιφος σε τιμη πολυ υψηλωτερη,απο αλλα ομοια,λογω,αναγνωρισημοτητας.φαντασθειτε να κατεχετε,ενα καριοφιλι,η, σισανε,του γερου του μωρια?ποσο θα το πουλησετε?οσο αξιζει σαν απλο, πολεμικο αντικειμενο,της εποχης?ολοι μας ξερουμε την απαντηση.καριοφυλια πληροφοριακα,ονομαζοντουσαν λογω ιταλικης προελευσης,απο την εταιρια καρρυ και φιλιαι,που σημαινει το ονομα της εταιρειας,αλλα οι ελληνες,βλεποντας τα γραμματα τα ονομασαν ολο μαζι καριοφυλι,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences