Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 06:12:53 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιωαννης Μεταξάς ....εθναρχης ??  (Αναγνώστηκε 18958 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 12:22:12 μμ »

φίλε εχεις πρόβλημα με τα της 'επαναστασης' και 'εθνάρχη'. Και επειδή για την 'επανάσταση' είναι όλα γνωστα μιας και είναι πολύ νωπά , φαντάζομαι πως ως γνησιος ακροδεξιος δεν θα γνωρίζεις πως ο 'εθνάρχης' Μεταξάς διέταξε την παράδοση χωρίς αντίσταση του οχυρού Ρούπελ στις γερμανοβουλγάρικες δυνάμεις το 1916 μετά από πιέσεις του Βασιλιά.Ε? το γνωρίζεις?

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 12:57:54 μμ »

Το αν ηταν εθναρχης ή οχι ο Μεταξας φιλε μου solferino ασε την ιστορια να το κρινει!!Τωρα οσο αφορα το οχυρο Ρουπελ ηταν ενα απο τα πολλα που κατασκευασε ο Εθναρχης Μεταξας εξου και η ονομασια Γραμμη Μεταξα!Το οχυρο ΚΑΤΑΛΗΦΘΗΚΕ απο τις γερμανοβουλγαρικες δυναμεις  και δεν παραδοθηκε!Το 41 μεχρι και οι γερμανοι υποκλιθηκαν στον τροπο κατασκευης του οχυρου!Και δεν χρειαζεται φιλε μου να εισαι ακροδεξιος για να βλεπεις αντικειμενικα την ιστορια!!!Διαβασε επισης την συμβολη των οχυρων του Μεταξα το 41 απεναντι στα στουκας!Να διαβασεις την ιστορια φιλε μου σφαιρικα και να μην επικεντρωνεσαι σε συγκεκριμενα γεγονοτα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:12:17 μμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:11:50 μμ »

ΓιΆΝΝΗ αφου θα το κρίνει η ιστορία μην τον λες 'εθνάρχη' . αντίγραφω από παπυρους λαρους

'το 1914 μετα την εναρξη του  Α παγκ.πολέμου , η Ελλάδα οχύρωσε την θέση και, όταν τον Μαιο του 1916 ισχυρή γερμανοβουλγάρικη δύναμη εισέβαλε στο στενό του Ρούπελ, αποκρούστηκε απο την φρουρά του οχυρού. Επειδή όμως η Ελληνική κυβέρηση τηρούσε ουδετερότητα και η συνέχιση της αντίστασης θα είχε ως αποτέλεσμα την έξοδο της Ελάδας στον πόλεμο, το τμήμα στρατού που υπεράσπιζε την θέση διατάχθηκε να την παραδώσει στους Γερμανοβούλγαρους, υπό τους οποίους παρέμεινε ως το τέλος του πολέμου, οταν ανακαταλήθφηκε από τους. Ελληνες'

Το εχω και από 100 άλλες πηγες , αν τις θέλεις ευχαρίστως να στις στείλω..... Αυτός είναι ο Εθνάρχης.

Ασε που οι μισοί που είναι ακροδεξιοί δεν εχουν πάει στρατό και τους εχει χορηγηθεί άδεια οπλοφορίας. Για γέλια είναι. Ούτε το ονομα τους δεν ξέρουν να γράφουν Γιάννη και μου το παίζουν και πατριώτες.

Φιλικά , Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:18:24 μμ »

Σολφερινο...  +1000  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:23:56 μμ »

Βασιλη το ξαναγραφω!Το 1916 ο Μεταξας ηταν ενας απλος Συνταγματαρχης που εκτελουσε διαταγες!Το 40 που ηταν πρωθυπουργος ολοι ξερουμε τι εκανε!Αλλωστε το γιορταζουμε καθε χρονο!Εμεις εστω!Για εσας δεν ξερω!!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:33:26 μμ »

Για΄ννη τι ακριβώς ξαναγράφεις?? Ισχυριστηκες πριν ένα τέταρτο πως το οχυρο καταλήφθηκε, το εγραψες και με κεφαλαία γράμματα. Κατόπιν , στο αναίρεσα πλήρως. Το επαναλαμβάνω πως το έχω και από άλλες πηγες  για όποιον ενδιαφέρεται. Και μετα μου το γυρνάς πω τοτε ήταν ενας απλός συνταγματάρχης. ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Το οχυρο δεν καταλήφθηκε λοιπόν. Φανταζομαι το λύσαμε αυτό...

Για το συνταγματάρχης που λες δεν μου λεει απολύτως τίποτα. Και οι χουντικοί δεν ήταν αντιστράτηγοι, απλοί αξιωματικοί ήταν.

Βρε Γιάννη μου για να σου αποδείξω ποσο εύκολα πόσο 'κοτες' είναι οι ακροδεξιοί, πες μου γιατί βαράνε τους ημιλυπόθυμους μαυρους στο κέντρο και δεν πάνε να δείρουν Αντρίκια ένας προς ένας κάναν συνδικαλιστή οικοδόμο του ΠΑΜΕ μιας που τους θεωρουν κίνδυνο για την κοινωνία.Απορία? Γιατί?Απορία

Γιατι η κότα ο παναγιώταρος δεν πήγε να δείρει τον Σχορτσιανίτη που είναι μαύρος. ?? Ε?? Κότεψε ο Ηλίας μήπως μήπως τον κάνει τουμπί ο Σόφο??


Κότουλες είναι που κρύβονται πίσω τα μαχαίρια και τα όπλα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:34:48 μμ »

εντάξει Αντώνη συγγνώμη, δεν ξαναγράφω στο τόπικ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:51:53 μμ »

εντάξει Αντώνη συγγνώμη, δεν ξαναγράφω στο τόπικ.

Μπορειτε να τα πειτε εδω πλεον , αλλα σας παρακαλω να μην παρεκτραπει η συζητηση .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 02:00:02 μμ »

Φίλε Βασίλη ας μην μπλεκουμε ακροδεξιους και χρυσή Αύγη.Ας μείνουμε στην ιστορία.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:35:52 μμ »

    Τι σχέση έχει φίλε solferino η χρυσή αυγή που αναφέρεις με τον μεταξά?Αυτό που λες ότι οι ακροδεξιοί μπορούνε μόνο με όπλα και μαχαίρια κάνεις πολύ μεγάλο λάθος!Ανέκαθεν και πριν η Χ.Α βγει στο προσκήνιο 10 ακροδεξιοί με 100 αναρχικούς πλακώνονταν σε αναλογία!Για να μην σου θυμίσω το βίντεο στην ερμού που 100 αναρχικοί ψευτοαριστεροί κυνηγάνε 1 ναι σωστά διαβάζεις 1 ακροδεξιό μέσα σε εμπορικό κατάστημα και το μόνο που κατάφεραν είναι να καταστρέψουν το μαγαζί αφού κανείς δεν τον πλησίαζε!
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:44:41 μμ »

   Επίσης θα συμφωνήσω ότι συνήθως σε ακροδεξιά κόμματα εμπλέκονται μπράβοι   και άνθρωποι που δεν ξέρουν να πουν μια σωστή φράση!Ναζιστικά στοιχεία και οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς , ωστόσο το να είσαι απαραίτητα εθνικιστής ή πατριώτης δεν σε κάνει ρατσιστή η αλήτη!Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά!
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:48:44 μμ »

H σχέση που εχει η ΧΑ με τον Ι. Μεταξα είναι πως αυτή τον αποκαλεί εθνάρχη. Στη πλειοψηφία τους οι άνθρωποι του δημόσιου βίου της χώρας δεν αποκαλούν εθνάρχη τον Μεταξά πλην των χρυσαυγιτών. Αυτή είναι η σχέση που υπάρχει φιλε μου. Τουλάχιστον να λέτε καθαρά και ντόμπρα τις θέσεις σας.

Στο δεύτερο που λες με τους δήθεν αριστερους και τον χρυσαυγίτη με αφήνει παγερά αδιάφορο. Ουτε με εκπροσωπουν οι δήθεν αριστεροί , ούτε και οι αριστεροί. Οποτε δεν με αγγίζει. Οσο βρώμικα πολιτικό κόμμα είναι η ΧΑ άλλο τόσο είναι και το ΚΚΕ απλά αυτοί είναι χρονια στο προσκήνιο και ξέρουν να κρύβονται καλύτερα.

Να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα μιας που μαζευτήκανε τωρα τελευταία πολλοί πατριώτες, όλοι εσεις μου λέτε σας παρακαλώ σε ποιο μέρος της Ελλάδας υπηρετησατε στρατιώτες, σε ποιο σώμα, και αν υπηρετησατε για κάποιο χρονικό διάστημα κοντά στο σπιτι σας? Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:50:51 μμ »

και επειδή κάποιοι κρύβονται πίσω από λέξεις, η χρυση αυγή βασει πολιτικών θέσεων δεν είναι εθνικιστικό κόμμα είναι ναζιστικό κομμα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:52:10 μμ »

306 σειρά , πεζικό 296 ΜΚΤΕ  μόρια Μυτιλήνη ή αλλιώς γκασμαδία! Όποιος ξέρει από μυτιλήνη ας πει...Ακόμα και κέντρο Γιάννενα έκανα!Εσύ?
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:55:28 μμ »

282εσσο, 3οΕΤΕΘ ΧΙΟ ,μοίρα αμφιβιων καταδρομεων. Να δουμε ποιος ειναι πατριωτης στην πραξη κ ποιος υπηρετησε σπιτακι του.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences