Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:12:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κρανος Μικρασιατικου πολεμου.  (Αναγνώστηκε 6363 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pasman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« στις: Μάιος 31, 2013, 01:43:55 μμ »

Θα σας διηγηθω την ιστορια ο προππαπος μου πολεμησε 5 χρονια στον Μικρασιατικο πολεμο ηταν σαλπιγκτης,οταν λιποτακτησε εκρηψε στην στεγι του σπιτιου του το οπλο την σαλπιγκα και τον παρακατω κρατος. Το 1965 εγινε μια ληστεια στην περιοχη του και η αστυνομια εκανε ελενχο το σπιτι και θελησαν να ψαξουν την σκεπι,ο προππαπος τους ειπε ψαξτε ελευθερα παιδια γιατι ειχε ξεχασει με τα χρονια οτι ειχε εκει το οπλο.Τελικα δικαστηκε με 10 μερες φυλακη τοτε και 2000 χιλιαδες δραχμες προστιμο και κατασχεση του οπλου. Πριν 6 χρονια αλλαξαμε την σκεπι και βρηκαμε το κρανος αλλα οχι την σαλπιγκα. Θα ηεθελα να μαθω τον τυπου του κρανους και την αξια στην κατασταση που ειναι. Σας παραθετω τις παρακατω φοτο. Ευχαριστω.







Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2013, 03:30:37 μμ »

Τον τυπο δεν μπορω να τον προσδιορισω , την αξια του ομως μπορουμε.
Δεν εχει καμια αξια.
Εχει τρυπηση απο την σκουρια!!
Δεν υπαρχει ιχνος χρωματος φυσικα πανω του.
Δεν υπαρχει η εσωτερικη επενδυση απο δερμα.
Δεν νομιζω να ενδιαφερθει ποτε κανεις συλλεκτης του ειδους για να το αποκτηση !!
Εαν ειχες το οπλο εκει κατι μπορει γινωταν!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pasman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2013, 03:35:40 μμ »

Σε ευχαριστω φιλε μου για την εκτιμηση σου,αλλα μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε και τον τυπο,εχει ιστορικη αξια για μενα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2013, 05:12:34 μμ »

φιλε μου εχεις κανει ενα μικρο λαθακι... το κρανος αυτο δεν ειναι του μικρασιατικου πολεμου! για ψαξτο λιγο μηπως ο παππους ηταν στον Β παγκοσμιο πολεμο...

στο τοτε πολεμο και μεχρι λιγο πριν την εναρξη του δευτερου παγκοσμιου, η ελλαδα ειχε τα κρανη τυπου ανδριαν που ειναι α Α παγκοσμιου... με ελαχιστη καλυψη... εμμ.. νομιζω τυπου ανδριαν ειναι τα μεταλικου χρωματος κρανη παραλασης των τροχονομων....πια.. χαχαχαχα

λιγο πριν την εναρξη του Β παγκοσμιου η ελλαδα εκανε παραγγελια νεων κρανων απο την Ιταλια! τοτε πηρε ειτε το M33 eειτε το Μ34.. νομιζω το Μ34 αλλα δεν ειμαι σιγουρος! μαλιστα τα πηρε ημιτελη.. οποτε και διαφερουν λιγο απο τα κανονικα ιταλικα!

οπως καταλαβαινεις παο τον αριθμο - κωδικο του κρανους...ο τυπος αυτος φτιαχτηκε πρωτη φορα την δεκαετια του 1930.... και 11-12 χρονια μετα την μικρασιατικη καταστροφη.... Κλείσιμο ματιού

το δικο σου...ειτε ιταλικο ειναι ειτε ελληνικο λοιπον... και εχω την εντυπωση οτι ειναι ελληνικο... Μ34/39... μιας και το βλεπω ποιο ανοικτο σαν καλουπι... αλλα μιας και δεν ειναι αυτος ο τομεας μου.. και δεν γνωριζω πολλα.. καποιος αλλος θα δε διαφωτισει καλυτερα! Χαμόγελο

στην κατασταση αυτη... ειναι το λεγομενο κουφαρι.. και μαλιστα τρυπημενο και "σαπισμενο" πια.. ετσι.. δεν νομιζω να ειναι δυσκολα και η τιμη τους αν υπαρχει ειναι πολυ χαμηλη!

αν ειναι καθαρα ιταλικο... ετσι κι αλλιως και αριστο να ηταν.. δεν πανε ψηλα.. αν δεν κανω λαθος.. μιας και απο τιμες σε αυτα δεν γνωριζω... αλλα σε site δεν τα βλεπω ακριβα.. παντα συγκρινομενα με αλλα περισσοτερο συλλεκτικα.. λογο ζητησης... (γερμανικα ή συγκεκριμενης χωρας.. για συλλεκτη..).

τα ελληνικα.. λογικα ειναι ακριβοτερα των ιταλικων... αλλα παντα μιλαμε για αριστο με την μπογια του, το εσωτερικο του, τα δεσιματα του... να εχει ορατα ταχαραγματα του για μεγεθος και χρονολογια... (ναι.. υπαρχουν στο εσωτερικο του κρανους..αλλα σε σκουριασμενο... χλωμο να τα δεις πια.. ).

δεν μιλαμε για κουφαρια ή επιδιωρθωμενα, με νεα εξαρτηματα πανω σαν αντικατασταση παλιων κτλ...

παρολα αυτα.. καποιος που δεν ειναι ο φανατικος συλλεκτης αυτων που τα θελει τελεια.. δεν νομιζω να τον χαλαει να εχει ενα τετοιο... απο το τιποτα.. Χαμόγελο

κι αν ειναι ελληνικο.... οσο να ειναι.... εχει συναισθηματικη αξια... και ειναι και του παππου... ετσι δεν ειναι;; Χαμόγελο

ειναι κριμα να το σκοτωσεις για ελαχιστα ευρω κι αν...  κρατα το σαν ενθυμιο....
Καταγράφηκε
pasman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2013, 05:48:28 μμ »

Οχι δεν ειχα σκοπο να το σκοτωσω, να μαθω ηθελα. Νομιζα το κρανος ηταν του προππαπου μου. Ο παππους ναι ηταν στον Β παγκοσμιο πολεμο στην αντισταση και μετεπειτα στους ανταρτες. Καπου εκρυψε ενα le emfild και ενα manlinher αλλα η γιαγια μου που ζει ακομα μου λεει οτι δεν ειρθε η στιγμη να μου πει ακομα. Το αλλο του προππαμου μου απο την μικρα ασια το κατεσχησε η αστυνομια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2013, 06:25:12 μμ »

Οταν σου πει πες και σε μας!!
ειδικα για το manlinher!!  Κλείσιμο ματιού
Να εχει η γιαγια σου υποψιν της πως εαν δεν ειναι καλα γρασαρισμενο και σκεπασμενο με λαδοκολα καλα καλα να μην παιρνει αερα-υγρασια τοσα χρονια θα ειναι αχρηστο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pasman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2013, 06:29:19 μμ »

Δεν νομιζω ο γερος ηξερα απο αυτα. μαλον στο υπογειο του σπιτιου θα τα εχει γρασαρισμενα και καλα κρυμενα σε κανα μπαουλο.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2013, 09:55:37 μμ »

Οταν σου πει πες και σε μας!!
ειδικα για το manlinher!!  Κλείσιμο ματιού
Να εχει η γιαγια σου υποψιν της πως εαν δεν ειναι καλα γρασαρισμενο και σκεπασμενο με λαδοκολα καλα καλα να μην παιρνει αερα-υγρασια τοσα χρονια θα ειναι αχρηστο!!

Ανοίξαμε Γιώργη ένα κιβώτιο με αχρησιμοποίητα Ενφιλντ για να καταγράψουμε τους αριθμούς τους.Όλα ήταν τυλιγμένα με λαδόκολλα και γρασσο από το εργοστάσιο.Πρέπει να ήταν ο καλυτερος τρόπος αποθηκευσης.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2013, 10:47:54 μμ »

40 χρονια φουρναρης Γιαννακη!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2013, 10:49:21 μμ »

Πες μου τωρα οτι το γρασσο ηταν λευκο και ρευστο και οχι σκουρο μαυρο!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2013, 10:55:10 μμ »

Χα χα χα χα ναι λευκο γρασσο ηταν Γιωργη αλλα οχι ρευστο!Ηταν πηχτο λογω ισως του κρυου που κανει στις αποθηκες αφου ειναι μεσα σε τουνελ 20 μετρα κατω απο την γη!!!Επισης τα οπλα ηταν τυλιγμενα στην λαδοκολλα με τετοιο εφαρμοστο τροπο που φαινονταν λεπτομερειες του οπλου ακομα και αν ηταν τυλιγμενο!!!Σκιζαμε ενα μικρο σημειο της λαδοκολλας και καταγραφαμε τον αριθμο!!
Επισης τα οπλα ηταν εντελως ''ακυκλοφορητα'' για να μιλησω και στην ορολογια των συλλεκτων Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2013, 12:42:22 πμ »

Η σωστη φυλαξη Γιαννη ειναι παρεμφερει τις νομισματικης!!
Εαν δεν τα προφυλαξεις τα καλυτερα MS να εχεις καταντανε VG!!
Η φυλαξη τους ειναι επιστημη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2013, 01:11:50 μμ »

Το κράνος είναι όντως ελληνικό περιόδου Β' Παγκοσμίου, τύπου Μ34/39. Ιταλικής κατασκευής, διαφέρει από τα Μ33, που είναι πιο βαριά και έχουν 3 τρύπες εξαερισμού. Έχω φτιάξει ένα μικρό αρθράκι γι' αυτά στη σελίδα μου http://ww2militaria.weebly.com/greek-m3439--mkii-helmets.html

Πέρα από τη συναισθηματική αξία δεν έχει ιδιαίτερη συλλεκτική, αν και σε ορισμένες ιστοσελίδες παλαιοπωλών μπορεί να βρει κανείς το παράδοξο να πωλούνται για 30-60 ευρώ, στοχεύοντας μάλλον στους "ανυπόμονους", που δεν μπορούν να περιμένουν για ένα κομμάτι σε καλύτερη κατάσταση...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences