Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 05:03:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βυσσινί ντομάτες  (Αναγνώστηκε 4849 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:23:59 μμ »

Καινούριο μεταλλαγμένο προϊόν η νέα ντομάτα με βυσσινί χρώμα. Και μας παραμυθιάζουν ότι είναι και πιο υγιεινή από την κανονική. Θυμός

http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1231290429
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:32:03 μμ »

Θα αγοράσω απ' αυτές για να κάνω ιμάμ!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:40:39 μμ »

Για μικρά ''παπουτσάκια'' ελλείψει μελιτζάνας!

Αυτό πάλι είναι για πατάτες γιαχνί! Τα φύλλα αν τα κάνουν δάφνη...

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-24281192
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:40:47 μμ »

Θα αγοράσω απ' αυτές για να κάνω ιμάμ!

Τότε εγώ λέω να βάλω στη χωριάτικη σαλάτα μελιτζάνες. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 04:28:35 μμ »

την εχω φυτεψει στο κηπο μου προπερσι. Ειναι μια φυσικη μεταλλαξη που εγινε στη ρωσια πριν 200 χρονια. Δεν αντεχει στο ν πολυ ηλιο. Θελει σκια πολυ. Γινεται σκουρο κοκκινη. Οχι βυσσινι. Αγαπαει πολυ το νερο
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 04:55:03 μμ »

Όμορφη πατίνα έχει!!!   Έκπληξη
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 11:26:33 πμ »

πρόπερσι, μου έφερε η πεθερά απο Ρωσία διάφορα σπόρια, μεταξύ αυτων και τομάτες, ροζ, βυσσινί, κίτρινες, μαύρες και γίγας. Απο αισθητικής πλευράς ήταν απαίσιες.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 12:47:59 μμ »

Τα μεταλλαγμένα έχουν δημιουργηθεί για την μεγιστοποίηση των κερδών και μείωση του κόστους παραγωγής των εταιριών τροφίμων.Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται στον βωμό του κέρδους για την υγεία των καταναλωτών.

Επίσης τα μεταλλαγμένα είναι προιόντα Φρανκενστάιν.Δημιουργούνται στα εργαστήρια με παρέμβαση στο dna των οργανισμών με αντικατάστασή μέρους αυτού με dna άλλου όντος. Ούτως ώστε το νέο είδος να έχει κάποια επιθυμητά χαρακτηριστικά του δεύτερου οργανισμού.Αν μαζί με τα χαρακτηριστικά αυτά, αποκτήσει και βλαβερά χαρακτηριστικά για την δημόσια υγεία ποιος μας το εξασφαλίζει;


Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 12:55:28 μμ »

Τα μεταλλαγμένα έχουν δημιουργηθεί για την μεγιστοποίηση των κερδών και μείωση του κόστους παραγωγής των εταιριών τροφίμων.Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται στον βωμό του κέρδους για την υγεία των καταναλωτών.

Επίσης τα μεταλλαγμένα είναι προιόντα Φρανκενστάιν.Δημιουργούνται στα εργαστήρια με παρέμβαση στο dna των οργανισμών με αντικατάστασή μέρους αυτού με dna άλλου όντος. Ούτως ώστε το νέο είδος να έχει κάποια επιθυμητά χαρακτηριστικά του δεύτερου οργανισμού.Αν μαζί με τα χαρακτηριστικά αυτά, αποκτήσει και βλαβερά χαρακτηριστικά για την δημόσια υγεία ποιος μας το εξασφαλίζει;




Αφού δημιουργούνται στο εργαστήριο όπως λες και αφού ο επιστημονας παιρνει μόνο τα επιθυμητα χαρακτηριστικά του ενός εμφυτευοντας τα στο άλλο, πως γίνεται να πάρει τα βλαβερά όπως το λες? Δεν το καταλαβαίνω.
Αν η δουλειά γίνεται εργαστηριακά δεν θα είναι καλύτερο το τελικό προϊόν. Ερωτηση κάνω, ούτε να ποτίζω που λεει ο λόγος δεν ξέρω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 01:27:10 μμ »

Στην Καλιφόρνια είχα δει σε πολλούς κήπους τις μαύρες ντομάτες όπως τις αποκαλούσαν, την ποικιλία δηλαδή που ανέφερε ο Ανάργυρος.

http://www.wisegeek.com/what-is-a-black-tomato.htm





Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 02:36:25 μμ »

δεν ειχα δει την συγκεκριμενη ποικιλια που αναφερει ο θωμας.Εμενα οι ποικιλια της ρωσικης ντοματας που ειχα ηταν βυσσινι απεξω αλλα απο μεσα κατακοκκινη. ειχα βαλει και κιτρινες ντοματες αλλα δεν ειχα αποτελεσαμ καλο.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 04:31:56 μμ »

Παράθεση
Εμενα οι ποικιλια της ρωσικης ντοματας που ειχα ηταν βυσσινι απεξω αλλα απο μεσα κατακοκκινη. ειχα βαλει και κιτρινες ντοματες αλλα δεν ειχα αποτελεσαμ καλο.
Παράθεση
πρόπερσι, μου έφερε η πεθερά απο Ρωσία διάφορα σπόρια, μεταξύ αυτων και τομάτες, ροζ, βυσσινί, κίτρινες, μαύρες και γίγας. Απο αισθητικής πλευράς ήταν απαίσιες.
Από γεύση πώς είναι αυτές οι ποικιλίες? από περιέργια θα δοκίμαζα , αλλά συστηματικά δεν θα τις έβαζα στο διαιτολόγιό μου.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 07:27:26 μμ »

Τα μεταλλαγμένα έχουν δημιουργηθεί για την μεγιστοποίηση των κερδών και μείωση του κόστους παραγωγής των εταιριών τροφίμων.Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται στον βωμό του κέρδους για την υγεία των καταναλωτών.

Επίσης τα μεταλλαγμένα είναι προιόντα Φρανκενστάιν.Δημιουργούνται στα εργαστήρια με παρέμβαση στο dna των οργανισμών με αντικατάστασή μέρους αυτού με dna άλλου όντος. Ούτως ώστε το νέο είδος να έχει κάποια επιθυμητά χαρακτηριστικά του δεύτερου οργανισμού.Αν μαζί με τα χαρακτηριστικά αυτά, αποκτήσει και βλαβερά χαρακτηριστικά για την δημόσια υγεία ποιος μας το εξασφαλίζει;




Αφού δημιουργούνται στο εργαστήριο όπως λες και αφού ο επιστημονας παιρνει μόνο τα επιθυμητα χαρακτηριστικά του ενός εμφυτευοντας τα στο άλλο, πως γίνεται να πάρει τα βλαβερά όπως το λες? Δεν το καταλαβαίνω.
Αν η δουλειά γίνεται εργαστηριακά δεν θα είναι καλύτερο το τελικό προϊόν. Ερωτηση κάνω, ούτε να ποτίζω που λεει ο λόγος δεν ξέρω.



Έρευνες δείχνουν ότι, η γύρη από ένα μεταλλαγμένο καλαμπόκι σκότωνε κατά χιλιάδες ένα είδος πεταλούδας. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα, ότι διαταράσσεται η ισορροπία του περιβάλλοντος και συνεπώς επηρεάζονται οι τροφικές αλυσίδες.
Βασίλη στο πίσω μέρος του μυαλού σου.....βλέπε μία '' MONSANTO''  που αντί να εξελίσσει ένα προιόν,
βγάζει ένα καινούργιο και κατοχυρώνει την πατέντα,παγκόσμια!
Παράδειγμα η πατάτα, η σόγια και πολλά άλλα.
Παράδειγμα: Σε λίγα χρόνια ο Έλληνας πατατοπαραγωγός θα παίρνει σπόρο μόνο από την Μονσάντο....φάρμακα μόνο από τη Μονσάντο.....θα πιστοποιεί και το χωράφι του(MS κλπ Θυμός)
θα του πουλάει και το νερό διότι θα απαγορεύετε να ποτίσει με διαφορετικό κλπ κλπ κλπ!!!!
Με λίγα λόγια πάνε να ''καλουπώσουν'' τη παγκόσμια διατροφική αλυσίδα. Θέλουν να ελέγχουν τα πάντα. Το ξέρεις ότι στην Ελλάδα απαγορεύετε να φυτεύσεις πατάτα,από σπόρο που έχεις κρατήσει.
Σου επιτρέπει μόνο υβρίδιο που έχει προέρθει από σπόρο της Μονσάντο.(ακόμα όχι τροποποιημένο....αλλά....)
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 07:31:08 μμ »

Καταλαβα Μιχαλη τι εννοείς. Χαμόγελο δε διαφωνώ και πολύ σε αυτό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 11:07:22 μμ »

Επειδή το θέμα των γενετικά τροποποιημένων ειδών- τροφών είναι αρκετά σημαντικό, παραθέτω το άρθρο ενός καθηγητή ιατρικής με εξειδίκευση στην γενετική επιστήμη που τυγχάνει να είναι και βουλευτής και αν και δεν ανήκω στον πολιτικό αυτό χώρο, η τοποθέτησή του στο συγκεκριμένο θέμα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

http://byronet.pblogs.gr/2007/09/metallagmena-kai-oi-epiptwseis-toys.html

Επίσης άλλο πράγμα οι διασταυρώσεις, άλλο οι ποικιλίες ειδών και οι φυσικές μεταλλάξεις και άλλο τα γενετικά τροποποιημένα προιόντα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences