Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:43:28 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση νομισματων  (Αναγνώστηκε 12539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:37:40 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Έχω μείνει έκπληκτη με τις γνώσεις σας!!
Καταγράφηκε
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:03:42 πμ »

Θα επανέλθω αυριο με καποια αλλα νομίσματα!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:01:37 πμ »

Η Θηρεσία είναι πράγματι η 'κοινή' ποικιλία.
Η κοπή του 1815, δεν ήταν εγκεκριμένη να γίνει στη Βενετία. Όσα κόπηκαν εκεί ή λιώθηκαν ή ξαναχτυπήθηκαν στο νομισματοκοπείο του Μιλάνο. Αυτά που δεν λιώθηκαν/χτυπήθηκαν ξανά, ανήκουν στην ποικιλία που ανέφερα ως πολύ μεγάλη σπανιότητα, διότι έχουν βρεθεί μονάχα 10 και όχι σε καλές καταστάσεις. Το δικό σου δεν είναι αυτής της ποικιλίας αλλά αυτής που ανέφερε ο Νίκος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:26:26 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:44:50 πμ »

Ψάχνω στο λινκ που μου δώσατε αλλά είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω σε ποια κατηγορία ανήκει το καθένα γιατί εχω θηρεσία και με τις τρεις καρφίτσες,διαφορετικές κορώνες,κλπ..Το σίγουρο είναι ότι κανένα δεν ανήκει στη σπάνια κατηγορία,δυστυχώς!χαχαχ
Όσον αφορά το πρώτο, αν κατάλαβα σωστά αξίζει το βάρος του μονο;έχω το ίδιο σε μικρότερο..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:20:02 πμ »

Είναι λίγο πολύπλοκο να βρεθεί η κοπή/ποικιλία. Επίσης δεν υπάρχει μία σπάνια κατηγορία, υπάρχουν πολλές.
Προτείνω να τα φωτογραφήσεις και να τα ανεβάσεις κι αυτά για να τα δούμε. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα οι Θηρεσίες, έχουν τόσες ποικιλίες και κοπές που από μόνες τους αποτελούν κανονική συλλογή. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, αλλά είναι κάτι αντίστοιχο με τα νομίσματα του Κυβερνήτη Καποδίστρια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:39:19 πμ »

Λίγο δύσκολο να τα ανεβάσω όλα γιατί σύμφωνα με τον πίνακα που εξετάζω το καθένα ανήκει και σε άλλη κατηγορία..Καταλήγω όμως ότι αξιζουν απο 100 μεχρι 400 δολάρια μάξιμουμ..Βρήκα και κάποια που είναι εντελώς διαφορετικά.Θα τα ανεβάσω, αν μπορείτε να μου πείτε  τι ξέρετε..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:15:15 πμ »

το οθωμανικο ειναι φτηνοτερο της θηρεσιας που εχεις..

ο καταλογος του κραους το εχει Very good =20$, Fine=30$, Very fine=50$, Extra fine=85$....
οποτε σε ευρω.. παει πιο κατω... Χαμόγελο

αν εχεις και σε μικροτερο μεγεθος... τοτε ειναι αλλη ονομαστικη αξια! καλο ειναι να δεις τι εχεις σε οθωμανικα, να τα φωτογραφησεις να δεις και μεγεθη (αναφερε τα..) και θα σου πω το τι ειναι.. Χαμόγελο

πχ.. λιγο μικροτερο ειναι οι 100 παραδες! Κλείσιμο ματιού (αυτο που εχεις... ειναι 5 κουροι.. οκ; αυτο μεταφραζετε ως 200 παραδες...)

δες και τι αλλο εχεις... και εδω ειμαστε.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:57:50 μμ »

Α ωραια ευχαριστω !βασικα ειναι διαφορα μεγέθη όπως είπες!και μαλιστα μιλαμε για διαφορα 2 χιλιοστων κάποια μεταξύ τους..ανεβαζω φωτο..
Καταγράφηκε
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:24:08 μμ »

αυτα ειναι τα μεγεθη
Καταγράφηκε
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:36:44 μμ »

Συνοψίζοντας είναι τέσσερα μεγέθη (απ΄ότι μπορώ να διακρίνω δηλαδή)
a.το πρώτο που έστειλα στα 4-4,1 εκατοστα
b.το μεγάλο στα 4.3-4.4 εκατοστά
c.το μικρό στα 3,5 και τελος
d. αυτό που επισυναπτω στα 3.9
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:22:48 μμ »

γιωτα μου καλησπερα! Χαμόγελο

για να δουμε τα κουκλακια σου της Οθωμανικης αυτοκρατοριας...

το μικρο (των 35 χιλιοστων)... ειναι 100 παραδες ή αλλιως.. γιουσλουκι! ειναι κι αυτο 73% ασημι  και αυτα εχουν διαμετρο απο 34 εως 36 χιλιοστα ενω το βαρος τους παιζει απο 12 εως 13.2 γραμμαρια!
το νομισμα σου ειναι κοπης κωνσταντινουπολεως οπως ολα αυτα που εχεις ετσι κι αλλιως, και κοπηκε το 1814.

στην τουρκικη αγορα θεωρειτε σπανιο.. αν και το πιανει ο νομος εκει... εδω.. δεν νομιζω...

ο κραους παλι εχει τις εξεις τιμες...

VG= 100$, F=175$, VF=350$, XF=600$ .... οπως καταλαβαινεις... ειναι πολυ καλυτερο των μεγαλυτερων που εχεις! Χαμόγελο

τα αλλα ολα ειναι των 5 κουρων! οι 5 κουροι ειναι 40-41 χιλιοστα και βαρους απο 24.1 εως 26.4 γραμμαρια!

αυτο που ειναι 39 χιλιοστα ειναι κομμενο το 1810 και στην τουρκικη αγορα θεωρειτε δυσκολο.... αν και ο κραους το εχει VG= 20$, F=30$, VF=55$, XF=90$

αυτο που ειναι 43 χιλιοστα ειναι του 1815, και στην τουρκικη αγορα θεωρειτε σπανιο...
ο κραους εχει τις εξεις τιμες VG= 20$, F=30$, VF=75$, XF=110$

το οτι στην τουρκικη αγορα καποια θεωρουνται σπανια ή δυσκολα.. δεν παει να πει οτι ειναι κιολας ετσι;; απλα μιας κι εκει τα πιανει ο αρχαιολογικος νομος... τα εχουν ετσι... αλλιως.. δεν νομιζω να ειναι δυσκολα...τα βρισκεις στην ελλαδα σχετικα ευκολα τα περισσοτερα!

τωρα... αν προσεξεις υπαρχει διαφορα στην διαμετρο.. με αυτο των 5 κουρων κανονικα! αυτο που ειναι 39 χιλιοστα ειναι οκ.. μιας και με το κοψιμο του δισκου.. του λειπει λιγο... το αλλο ομως εχει διαφορα και ειναι μεγαλυτερο.. αλλα δεν ειναι παρα 5 κουροι! μαλλον ο δισκος τους βγηκε μεγαλυτερος.. το βλεπεις αυτο στο νομσιμα... ετσι ειναι με τα νομισματα της εποχης! εχω στην συλλογη μου αλλα (γιατι τα συγκεκριμενα δεν τα εχω..), που βλεπεις το ενα τεραστιο και το αλλο αρκετα μικροτερο!!! οποτε...

τωρα αφησα στο τελος κατι αλλο... Γιωτα μου... (κατ αρχην.. με λενε Νικο! Χαμόγελο ), τα νομισματα σου εχουν μια περιεργη γυαλαδα... λαμψη.. σαν να τα εχεις καθαρισει! αν το εκανες.. μολις καταστρεψες σημαντικο μερος της αξιας τους! μπορει να μην το εκανες εσυ... αλλα σιγουρα το εκανε καποιος.... αυτο ειναι κριμα! ελπιζω να μην με παρεξηγησεις.. δεν σε κατακρινω! τα περισσοτερα κερματα που εχω στην συλλογη μου ειναι καθαρισμενα.. μιας και οταν τα ειχε ο πατερας μου τα καθαριζε! ηταν τοτε της μοδας να καθαριζεις τα κερματα σου... τωρα πια δεν το κανουν φυσικα!!!

υπαρχουν περιπτωσεις που με το να καθαρισεις ενα νομισμα ετσι... να του εχεις καταστρεψει ακομα και την μιση μεταπωλητικη αξια του σαν συλλεκτικο κερμα! ελπιζω να μην εχει γινει το ιδιο και με την θηρεσια ή αλλα κερματα... γιατι χανουν! πολλοι συλλεκτες δεν τα προτειμανε λογο καθαρισματος, γυαλισματος κτλ.. ή τα αγοραζουν πολυ φτηνοτερα του κανονικου! οποτε.. καλο ειναι να μην τα καθαριζουμε.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:36:26 μμ »

Νίκο ρέστα έδωσες πάλι. . Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:38:53 μμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:57:56 μμ »

χαχαχαχαχα ευχαριστω παιδια.. Χαμόγελο E.T. phone hoοοme.... χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
Γιωτα Τσ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:08:04 πμ »

Καλησπέρα Νίκο!!Καταρχήν σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί με τόσα που διαβάζω είχα μπερδευτεί!Πραγματικά είσαι γνώστης!
Όσο για το τρίψιμο, απ΄ότι μου είπαν μόνο με σφουγγάρι τα καθάρισαν. Τώρα δεν ξέρω πόση ζημιά τους έκανε ή αν ήταν έτσι από πριν..Καμία παρεξήγηση φυσικά!αν δεν ξέρεις είναι λογικό να κάνεις τέτοια λάθη!

Και μία τελευταία ερώτηση για τα "τουρκάκια"  Γλώσσα πώς μπορώ να τα πουλήσω;; στο ebay είδα ότι πουλάνε διάφορα νομίσματα..κι αυτό που είναι δύσκολο στην Τουρκία που είπες..υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα μπελά προσπαθώντας να το πουλήσω;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences