Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 06:57:20 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θεωρία επενδύσεων και χρήματος  (Αναγνώστηκε 12719 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:20:24 μμ »

βλέπεις να κινείτε χρήμα στις αγορές?

Αυτό σημαίνει ότι το χρήμα έχει ακριβύνει, δηλαδή έχει πάρει αξία.

το ρευστό έχει χάσει την αξία του λόγω αύξησης της αξίας των  προϊόντων

Αυτό σημαίνει ότι τα προϊόντα έχουν πάρει αξία.

Απλό δεν είναι;
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:31:41 μμ »

σου έγραψα ρε φίλε στο άλλο πόστ δέν έχω να απαντήσω κάτι άλλο
μήν γεμίζουμε σελίδες συνέχεια!!!
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:36:19 μμ »

βλέπεις να κινείτε χρήμα στις αγορές?

Αυτό σημαίνει ότι το χρήμα έχει ακριβύνει, δηλαδή έχει πάρει αξία.

το ρευστό έχει χάσει την αξία του λόγω αύξησης της αξίας των  προϊόντων

Αυτό σημαίνει ότι τα προϊόντα έχουν πάρει αξία.

Απλό δεν είναι;

στο πρώτο που λές έχει πάρει εικονική αξία δέν κινείται σαν ρευστό με την πρακτική μορφή
και συσορεύεται σε συγκεκριμένα κράτη

Θεωρία χρήματος δεν την κατέχω και πολύ, οπότε... κάποιο πανεπιστημιακό σύγγραμα θα σε βοηθήσει καλύτερα από εμένα.

στο δεύτερο τα προϊόντα έχουν πάρει αξία αλλά την επιστρέφεις αυτή την
αξία μέσω φόρων και στο κάτω κάτω τί θα τα κάνεις??
θα πάρεις ψωμί για επένδυση?

Υπάρχουν πολλά είδη οικονομικών δραστηριοτήτων που μπορείς να βγάλεις κέρδος και να κερδίσεις τα προς το ζην.

Όσο αφορά το ψωμί, μας ενδιαφέρει να είναι φτηνό για να μπορούμε να το αγοράζουμε εύκολα. Αυτό συμφέρει και τον φούρναρη και τον καταναλωτή.

Τα επενδυτικά προϊόντα δεν μας ενδιαφέρει αν είναι φτηνά ή ακριβά. Και από το ασήμι (που είναι φτηνό) μπορεί να βγάλεις ή να μην βγάλεις κέρδος και από το χρυσό.

Για το φόρο γίνε πιο σαφής. Ο χρυσός και τα επενδυτικά προϊόντα δεν έχουν φόρο, το ψωμί έχει φόρο, αλλά δεν είναι επενδυτικό προϊόν.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:37:30 μμ »

σου έγραψα ρε φίλε στο άλλο πόστ δέν έχω να απαντήσω κάτι άλλο
μήν γεμίζουμε σελίδες συνέχεια!!!

Από σεβασμό στον Αντώνη το κάνω (και στους υπόλοιπους).
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:42:05 μμ »

Κοίτα φίλε δέν θα γράφω μέχρι αύριο το πρωί για να σου δώσω να καταλάβεις ορισμένα
πράγματα ότι κατάλαβες κατάλαβες...και ούτε έχω σκοπό να έρχομαι σε αντιπαράθεση
με στόχο να έχω πάντα τον τελευταίο λόγο και να επιβάλω την γνώμη μου...
και στο κάτω κάτω πές μας εσύ πώς θα βγάλουμε κέρδος απο κάτι γιατί όλοι οι υπόλοιποι
εδώ μέσα που ασχολούμαστε άλλοι λίγο άλλοι πολύ  δέν νομίζω να είμαστε και χοντροτσεπάτοι.
Δέν πρόκειται να σου απαντήσω άλλο γράψε ότι θές.
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:48:01 μμ »

λάθος κάνεις coleccionista.

Ρευστό εχεις? Αν εχεις τώρα ρευστό αγοράζεις τα Π Α Ν Τ Α ! ! !

Sac, ok σε έπιασα.
και τι θα τα κανεις??

Εγώ θα έπαιρνα μεγαλύτερο σπίτι από αυτό που έχω, θα συμπλήρωνα τη συλλογή μου, θα πήδαγα καλύτερες γκόμενες...

Εσύ αν είχες λεφτά τι θα ήθελες να κάνεις;

βλέπεις να κινείτε χρήμα στις αγορές?

Αυτό σημαίνει ότι το χρήμα έχει ακριβύνει, δηλαδή έχει πάρει αξία.

το ρευστό έχει χάσει την αξία του λόγω αύξησης της αξίας των  προϊόντων

Αυτό σημαίνει ότι τα προϊόντα έχουν πάρει αξία.

Απλό δεν είναι;
προβλημα στο κεφαλι σου ανοιγεις οποτε  πια αξια??

Αυτό δεν το κατάλαβα. Αν ακριβύνει το ψωμί, ας πούμε, είναι πρόβλημα ότι δεν έχεις να φας. Τι εννοείς πρόβλημα στο κεφάλι σου ανοίγεις;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:50:28 μμ »

Κοίτα φίλε δέν θα γράφω μέχρι αύριο το πρωί για να σου δώσω να καταλάβεις ορισμένα
πράγματα ότι κατάλαβες κατάλαβες...και ούτε έχω σκοπό να έρχομαι σε αντιπαράθεση
με στόχο να έχω πάντα τον τελευταίο λόγο και να επιβάλω την γνώμη μου...
και στο κάτω κάτω πές μας εσύ πώς θα βγάλουμε κέρδος απο κάτι γιατί όλοι οι υπόλοιποι
εδώ μέσα που ασχολούμαστε άλλοι λίγο άλλοι πολύ  δέν νομίζω να είμαστε και χοντροτσεπάτοι.
Δέν πρόκειται να σου απαντήσω άλλο γράψε ότι θές.

Βρες ποιος χάνει, βρες από ποιον μπορείς να τα φας.

Και ποιος σου είπε ότι γράφω για σένα. Για όποιν γουστάρει γράφω.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:51:22 μμ »

το πρόβλημα στο κεφάλι σου ανοίγεις το έγραψε ο συμφορουμίτης γατόφατσα
μήν βάζεις κάτι σε παράθεση που δέν έχω πεί εγώ!!!

αφού λές για όποιον γουστάρω γράφω τότε γιατί έκανες καινούργιο πόστ
θές να πείς ότι δέν ήθελες να το συνεχίσουμε?Απορία
μάλλον το αντίθετο φαίνεται....
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 08:03:43 μμ »

Βαράτε βιολιτήδες....

το πρόβλημα στο κεφάλι σου ανοίγεις το έγραψε ο συμφορουμίτης γατόφατσα
μήν βάζεις κάτι σε παράθεση που δέν έχω πεί εγώ!!!
Έχω αλλάξει κάτι στις παραθέσεις; copy-paste τα έκανα... όπως θα φαινόντουσαν από εκεί τα έγραψα εδώ. Τι λάθος βρίσκεις;

αφού λές για όποιον γουστάρω γράφω τότε γιατί έκανες καινούργιο πόστ

Για όποιον γουστάρει έγραψα, όχι για όποιν γουστάρω. Έλεος...

θές να πείς ότι δέν ήθελες να το συνεχίσουμε?Απορία
μάλλον το αντίθετο φαίνεται....

Για όποιον γουστάρει, ήμουν σαφής.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 08:07:41 μμ »

λάθος κάνεις coleccionista.

Ρευστό εχεις? Αν εχεις τώρα ρευστό αγοράζεις τα Π Α Ν Τ Α ! ! !

Sac, ok σε έπιασα.
και τι θα τα κανεις??

Το λάθος το έκανε ο γατόφατσας, όχι εγώ.
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 09:24:45 πμ »

Αγαπητοι μου με τιποτα δεν ηθελα να πειραξω με τα γραφομενα μου καποιον ,οταν λεω το ρευστο χανει η εχει χασει εννοω πως οτι και αν αγορασεις θα φορολογηθει ,πολυ γρηγορα θα απαξιωθει (αυτοκινητα,κ.τ.λ.) με τον φιλο sac εγραψα προβλημα ανοιγεις π.χ. αν αγορασεις μεγαλυτερο σπιτι θα πληρωνεις φορους και μπορει να πεσει η αξια του απο την τιμη που το αγορασες αυτο δεν σημαινει πως αν εχεις χρηματα πεταξε τα στον δρομο,με τα αλλα δυο που αναφερει (γκομενες και συλογη) εγκρινω και επαυξανω ,πολυ απλα θελω να πω πως οπως ολα εχασαν την αξια τους το ιδιο γινεται και με το ρευστο αφου τιποτα δεν τραβαει στην οικονομια λογικο δεν ειναι??μην αρπαζεστε λοιπον δεν υπαρχει καμια κακη προθεση αντιπαραθεσης ,φτωχος ειναι αυτος που θελει τα πολλα ,και πλουσιος αυτος που εχει λιγα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:14:58 πμ »

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα χωρίς να μπλέκουμε με θεωρίες.

Άλλο πράγμα "χρησιμοποιώ" το χρήμα για κατανάλωση, άλλο ψάχνω να το "αξιοποιήσω". Ο καθένας, φτωχός ή πλούσιος θα αγοράσει μια φρατζόλα ψωμί και θα τη φάει, καταστρέφοντας την και μηδενίζοντας την αξία της. Αντίστοιχα, θα αγοράσει και ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι κλπ.

Αν, παράλληλα, ένα μέρος των χρημάτων του ψάχνει να το αξιοποιήσει και να το αυγατίσει, είναι τελείως άλλο κεφάλαιο και μην τα μπερδεύουμε μεταξύ τους. Όταν λέμε τα προϊόντα /τα εμπορεύματα κλπ "παίρνουν αξία" εννούμε τα αντικείμενα για κατανάλωση. Παίρνουν αξία > γίνεται πιο δύσκολο να τα αποκτήσει κανείς.

Και το σπίτι ακόμα χάνει την αξία του με τον καιρό γιατί παλιώνει. Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση, εκτός από κάποιες ακραίες περιπτώσεις. Το οικόπεδο στο οποίο είναι χτισμένο το σπίτι μπορεί να ανεβάζει την αξία του, το ίδιο το σπίτι λογικά χάνει αξία με τον χρόνο.

Έστω λοιπόν ότι το 2003 αγόρασες ένα σπίτι για να μείνεις. Λογικά το αγόρασες με την προοπτική να μείνεις 30-40 χρόνια. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι πόσο αξίζει τώρα. Το μόνο που έχει νόημα είναι να σκέφτεσαι είναι τα έξοδα συντήρησης, φόρους κλπ και τι θα κάνεις σε 30 χρόνια που θα έχει παλιώσει (θα το ανακαινίσεις, θα το γκρεμίσεις).

Αν έχεις μετρητά αυτή την εποχή, είναι μια καλή ευκαιρία να κάνεις μια καλή ανακαίνηση, επειδή έχουν πέσει τα μεροκάματα κλπ, ώστε το σπίτι να "σε βγάλει" άλλα 50 χρόνια. Αυτό σημαίνει έχει πάρει αξία το χρήμα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:26:21 πμ »

Αν εχεις λεφτά (casheri) Γ@μ@ς και δέρνεις.

Θα αγόραζα μία porsche κοψωχρονιά(70% κάτω), ένα παραθαλάσσιο σπίτι σε ένα νησί με χαμηλή αντικειμενική(50% κάτω), καμιά 20αρια πίνακες ζωγραφικής από τους bohnams στην διατίμηση(40% κάτω), και πολλά πολλά άλλα.
Θα αγόραζα επίσης το δίφραγκο το εσσαι που δημοπρατείται(στην τιμή του αλλά δε γαμιέται), θα έκανα προσφορές σε πολλούς συλλέκτες να τους αγοράσω καλούδια που έχουν(σε τι τιμή παίζει είναι η αλήθεια!!), επίσης δεν θα δούλευα για πενταροδεκάρες, θα αγόραζα 50.000 τεμάχια από καθε τράπεζα(τσαμπέ ολέ) και θα πήγαινα διακοπές στην μαδαγασκάρη και με το ipad θα τις κοίταζα κάθε μέρα.

Θα ανέβαζα , αν ειχα cash , το βιοτικό μου επίπεδο 1000% προς τα πάνω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:32:30 πμ »

Σχετικά με το αυγατίσει κανείς τα χρήματά του (ή ένα μέρος από αυτά), μια ιδέα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο δανεισμός. Επειδή το χρήμα έχει πάρει αξία, πολλοί επαγγελματίες και επιχειρήσεις (ακόμα και ιδιώτες) έχουν πρόβλημα ρευστού.

Αν έχεις χρυσό (ας πούμε), τον πουλάς όσο όσο και δανείζεις όποιον χρειάζεται ρευστό. Το ρίχνεις στην τοκογλυφία, δηλαδή :-). Φυσικά είναι κάτι που έχει πολλούς κινδύνους. ΟΚ, αυτό σκέφτηκα τώρα. Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα σας πω.

Μια χαρακτηριστική απόδειξη πόσο έχουν πάρει αξία τα μετρητά, είναι όλα αυτά τα "Αγοράζω χρυσό και αυτοκίνητα" που έχουν ξεφυτρώσει. Θέλει και σχόλια; Εννοείται ότι δεν θα βγουν όλοι αυτοί κερδισμένοι. Όσοι ξέρουν τι κάνουν θα κερδίσουν, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Όσοι νομίζουν ότι ξέρουν και όσοι μυρίστηκαν χρήμα και έτρεξαν χωρίς να ξέρουν, μπορεί να βγούνε και χαμένοι.

-------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης σημαντικό: Αν έχεις μετρητό, δεν ζορίζεσαι και με τους φόρους.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:33:53 πμ »

Αλλά για να πούμε και του στραβού το δίκιο, στην Ελλάδα , αυτοί που έχουν μετρητα τα εχούν λόγω φοροδιαφυγής και δε μπορούν να τα δικαιολογήσουν. Οπότε δεν μπορουν να τα κάνουν απολύτως τίποτα διότι φοβούνται μην τους πιασουν. Για αυτό και δεν μπορούν αν βρουν μια καλή επένδυση.
Αντε και να σας πω ένα tip, aπό 1/1/14 θα είναι τεκμήριο το κεφάλαιο των εταιρείων. Προλαβαίνετε να ιδρύσετε μια εταιρεία χωρις τεκμήριο μεχρι 31/12...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences