Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 06:42:13 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γιατι μου αρεσουν αυτες οι ιστοριες?  (Αναγνώστηκε 4594 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 10:18:34 μμ »

http://www.telegraph.co.uk/finance/currency/8655250/The-10-most-expensive-coins-in-the-world-in-pictures.html
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 10:25:22 μμ »

Επειδη σε κανουν να ονειρευεσαι ...... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 10:44:30 μμ »

οχι δεν τρεφω αυταπατες οτι θα αποκτησω ποτε τετοιο νομισμα απλως μου αρεσουν ολα αυτα ,λιωσιμο ολων των νομισματων των χρυσων ,μεινανε λιγα εκτος χυτηριου ,τα βρηκε η μυστικη υπηρεσια ,μετα βρεθηκε αλλο ενα το πηρε ο αιγυπτιος μετα ξαναγυρισε σε εναν ντηλερ στην αμερικη ,τον πηγαν στα δικαστηρια και εντελει πουληθηκε σε δημοπρασια.φοβερη ιστορια.
Σκεψου να το εβρισκε η τριαδα εδω σε κανενα εδω ντηλερ ,θα το ειχαν κατασχεσει με νομο αυθημερον στη βουλη με 300 ναι ,θα του ειχε βαλει ο στουρναρας ειδικο χαρατσι που το ειχε στα χερια του τοσο καιρο τζαμπα και το επιανε ,και 3 χρονια φυλακη,,,,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 08:58:35 μμ »

επιμενω οτι η λιστα ειναι λαθος! που ειναι τα 1000 μοχουρ τα ινδικα;; οτανπουλιωταν...το βρετανικο μουσειο δεν μπορουσε να το αγορασει... τοση ειναι η αξια του... ακομα και τα 200 μοχουρ που εχει το μουσειο ειναι γυψινο επιχρυσωμενο εκμαγειο του αληθινου! υπαρχουν νομισματα απο ολο τον κοσμο... που ανετα εμπαιναν μεσα στην λιστα... αλλα.. μεσα εβαλαν περισσοτερο αμερικανικα... επειδη πουληθηκαν.. τα υπολοιπα δεν εχουν πουληθει ποτε.. και δεν προκειτε... οποτε δεν θα μαθουμε ποτε τιμη... σκεφτειτε και ελληνικα τετοια... αληθεια.. ποσο εκτιματε το ταλιρο του 1846; υπαρχουν νομισματα... που ζαλιζεσαι... αλλα...
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 05:16:37 μμ »

Αληθεια ποσο εκτιμαται το ταλληρο του 46?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:47:36 μμ »

Καμμια απαντηση.Καλα δεν πειραζει .Απλως ηθελα να δω ποσα θα παρει ενας φιλος
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:12:00 μμ »

Καμμια απαντηση.Καλα δεν πειραζει .Απλως ηθελα να δω ποσα θα παρει ενας φιλος

Να σου πω ειναι μεγαλος;;;;;....παρτον το καλοκαιρακι και φερτον εδω μια βολτουλα , να κανει διακοπες ο ανθρωπος , τα μπανακια του , ηλιοθεραπεια , και πολλες  πολλες εκπληξεις .
Να τον περιποιηθουμε τον ανθρωπο.!!!!!!!


Υ.Σ Πριν την πωληση φυσικα Γλώσσα
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:18:10 μμ »

Φιλε μου δεν ξερω για σενα αλλα για την δικη μου τσεπη δεν ειναι .
Αν ειναι για την δικη σου πολυ ευχαριστως να δουμε και το νησι να φαμε και κανενα λουκουμακι...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:41:59 μμ »

Φιλε μου δεν ξερω για σενα αλλα για την δικη μου τσεπη δεν ειναι .
Αν ειναι για την δικη σου πολυ ευχαριστως να δουμε και το νησι να φαμε και κανενα λουκουμακι...

 Στριφογύρισμα ματιών  Τελικα ποσο ειπαμε οτι κανει;;;;; Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Σοβαρολογοντας λοιπον αν γνωριζεις ποσο το δινει , ενημερωσε με προσωπικα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 10:38:27 πμ »

θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση,για τους φιλους που απαογοητευονται,περι σπανιων η ακριβων νομισματων που ειναι για λιγους!σιγουρα το χομπυ μας(τροπος ζωης για μερικους!) το ονομαζουν χομπυ για πριγκηπες!αλλα πιστευω,οτι κανεις δεν ξερει τι του επιφυλασει το αυριο!ξερω αρκετους φιλους που εντελως τυχαια,η ψαχνωντας κοινα νομισματα,επεσαν σε τρομερες σπανιωτητες.οπως επισης,υπαρχουν νομισματα που δεν ειναι κατα αναγκη χρυσα η αργυρα!που κανουν αρκετες χιλιαδες η και εκατονταδες χιλιαδες ευρω!(χαλκινο ρωμαικο μεταλλιο-2,7 εκατομυρια$).και τελος συλλογη κανουμε για να γινουμε πλουσιοι σε γνωσεις και σε αποκτηση ομορφων νομισματων!και οχι μονο επενδυση χρηματων σε ακριβα μεταλλα σε σχημα νομισματων!ενας αιθεροβαμων!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 02:41:13 μμ »

Συμφωνω μαζι σας κ.Γιαννη οτι τυχαια μπορει να πεσεις σε σπανιοτητες οχι αναγκαστικα χρυσα ας ειναι χαλκινα
οπως μου εχει τυχει και νομιζω οτι το γνωριζεις.Απλα επειδη το ταλληρο του 46 στο τελευταιο βιβλιο το αναφερει rare και στις τιμες εχει παυλες νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβο για μενα για να το αγορασω.Εκτος αν
ανοιξω κανενα συρταρι του παππου και το δω μπροστα μου.Ο φιλος ομως το εχει πολλα χρονια μαζι με του 45.
Τιμη ομως δεν ειδα να αναφερει κανεις για το ποσο μπορει να πιασει ενα τετοιο νομισμα.
Με εκτιμηση Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 07:47:48 μμ »

Φιλε Θωμα.. λες οτι φιλος σου εχει ταλιρο του 1846; το οτι το εχει πολλα χρονια... δεν λεει κατι... μπορει να το εχει πχ... 10 χρονια.. δεν παει να ειναι ψευτικο....

φιλος μου εστειλε κινεζικο 5 δραχμο του 1846.... να το δω κι εγω....

δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γνησιο... απλα γιατι βγηκε μονο 1 και ειναι σε μουσειο.... ειναι το σπανιοτερο ελληνικο νομισμα... αυτο και το 40δραχμο του 1852 που βγηκε σε 8 κομματια και δεν εχουν σωθει ολα...

θα συμφωνησω με τον φιλο μου του γιαννη... ποτε δεν ξερεις τι σου επιφυλασει η μοιρα να βρεις.... αλλα καποια νομισματα... στανταρ δεν θα τα βρεις ποτε.. αν υπαρχουν μονο 1-2.... και ξερεις ηδη που ειναι....

τιμη για τετοια νομισματα δεν θα μαθεις ποτε απλα γιατι ποτε δεν θα πουληθουν! αν ειναι μονο ενα... και σε μουσειο... θα το βγαλει σε πληστηριασμο το μουσειο;;; δεν υπαρχει περιπτωση.... οποτε... απλα αυτα το κομματια δεν εχουν τιμη! γι αυτο λεω οτι ειναι ψιλολαθος η λιστα.. ειναι απλα υποκειμενικη... παιρνωντας απλα τιμες που εκλεισαν σε δημοπρασιες και βγαζοντας πολλα εκτος λιστας απλα γιατι δεν υπαρχει τιμη γι αυτα!

οσο για αυτο που λεει ο γιαννης... για τα υπερσπανια νομισματα που δεν ειναι απο πολυτιμο μεταλλο... ειναι απολυτα σωστος! αληθεια... που ειναι αυτα;; δεν υπαρχουν στην λιστα;; κι εκει υπαρχoυν νομισματα που ειναι υπερσπανια... νομισματα που δεν κυκλοφορησαν και πηγαν κατευθεια για λιωσιμο... αλλα 1-2 μονο γληστρισαν στην τσεπη του υπαλληλου στο χυτηριο... νομιζω εχει μερικα τετοια και η αγγλια...της 1 πεννας... αλλα δεν θυμαμαι τωρα ποιο ειναι...

το οτι ειναι ενα νομισμα χρυσο δεν παει να πει οτι ειναι ακριβοτερο απο ενα χαλκινο... σε φυλλαδιο τηε 4ης ΕΒΑ εδειχνε βυζαντινο κακεκτυπο φολις που αξιζε 4 φορες παραπανω απο ενα υπαροχο χρυσο τσεκινι βενετιας του Μεσαιωνα... (περιπου εκεινης της εποχης...) μονο και μονο για την σπανιοτητα του χαλκινου.... οποτε...
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 08:13:10 μμ »

Φιλε Νικο συμφωνω με ολα περι σπανιοτητων και μετταλου.το εγραψα παραπανω. Το συγκεκριμενο τωρα αν υπαρχει ενα στο μουσειο δεν νομιζω οτι βαζει κανεις το χερι του στην φωτια οτι δεν υπαρχει αλλο ενα .Δυστυχως δεν μπορω να σας το αποδειξω τωρα γιατι μπορω να το τραβηξω φωτογραφια και ουτε θελω να τον πιεσω.Το καλοκαιρι ομως ισως γιατι μαλλον θα το βγαλει σε δημοπρασια στο εξωτερικο.Ιδωμεν......
Τα χαιρετισματα μου στην Ροδο και να ξερεις οτι τα παντα σε αυτη την ζωη ανατρεπονται.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 09:00:55 μμ »

σιγουρα ολα ανατρεπωνται... αλλα νομιζω στο του 1846 ειναι εξακριβωμενο οτι ειναι 1 μονο...και νομιζω.... ειναι δοκιμιο!! δεν βγηκε κερμα ταληρο με ημερομηνια 1846.... χωρις ομως να ειμαι και απολυτα σιγουρος..

πλαστα υπαρχουν... οποτε...

αν εχει γνησιο ο φιλος σου... αλλαζει την νομισματικη ιστορια για αυτο το συγκεκριμενο...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 09:50:53 μμ »

Η ταληρούμπα του 1846 δωρήθηκε στο ΝΜΑ απο τον Ιωάννη Στεφάνου, μαντέψτε , μαζί με το 40αρι του 1852. Αυτά για την ιστορία.
Τωτα φίλε ΤΟμ εάν εχεις φίλο που το έχει και δεν είναι πλαστό προσωπική μου εκτίμηση είναι πως θα ξεπεράσει το σαραντάρι του Όθωνα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences