Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 04:41:27 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περουσιολολογιο  (Αναγνώστηκε 20266 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 18, 2016, 09:40:35 πμ »

Πληθυσμιακά υπάρχουν τουλάχιστον ακόμα 2 Ελλάδες ανά τον κόσμο, γιατί άραγε υπάρχουν αυτοί εκεί και δεν γυρίζουν, μάλλον μάθανε ότι δεν χωράνε.
Ασε μας βρε Μιχάλη (orop) και δεν μπορώ πρωί πρωί τις αμπελοφιλοσοφίες.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 18, 2016, 09:43:04 πμ »

Καλημέρα και σε σένα Μιχάλη,
προτιμώ να πάω να ρίξω καμιά βουτιά, αν μου το επιτρέπεις, από το να αναλύσω τα γραφόμενά μου, γκούγκλαρε και θα βρεις τον δρόμο.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 18, 2016, 09:52:09 πμ »

Καλημέρα και σε σένα Μιχάλη,
προτιμώ να πάω να ρίξω καμιά βουτιά, αν μου το επιτρέπεις, από το να αναλύσω τα γραφόμενά μου, γκούγκλαρε και θα βρεις τον δρόμο.  Χαμόγελο
Φιλε μου αν ηξερα οτι θα σε ενοχλουσα νασαι σιγουρος οτι δεν θα το ζητουσα.Καλο μπανακι και κανε και μια βουτια και για μενα.
Να γκουγκλαρω για να βρω το δρομο;Οχι ευχαριστω δεν θα παρω,τουλαχιστον οχι εγω.Δεν χρειαζομαι ολα αυτα τα σκουπιδια του γκουγκλ για να ξερω τι μου γινεται στο κεφαλι.
Να περασεις καλα  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 364


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:15:45 πμ »



Ο μόνος τρόπος είναι η συσπείρωση... κάτι που με μαεστρία δεν αφήνουν να συμβεί.
Ενωμένοι δεν έχουμε να φοβηθούμε κανέναν και τίποτα.

Σας καλώ να μην πληρώσετε έστω ένα ευρώ από τα χρέη σας (συμβολικά), για να 'κοκκινίσει' το σύστημα σε όλους τους Έλληνες. Για να καταλάβουν ότι μπορούμε να ενωθούμε και να αντιδράσουμε. Άσε που κάποια στιγμή, σύντομα, θα συμβεί ούτως ή άλλως. Κάποια στιγμή δε θα μπορεί να πληρώνει κανένας. Και το σημαντικότερο... Μην ξοδεύετε το 'σάλιο' σας για να πληρώσετε κάτι που δεν χρωστάτε, κρατήστε το για να τους φτύσετε.
Τώρα μιλάς σωστά.Ηδη στα διοικητικά δικαστήρια όλο και περισσότερο γίνεται επίκληση του άρθρου 120 του συντάγματος και θεωρείται η 5η Μαίου 2010 ημέρα επιβολής χούντας στην Ελλάδα .Δείτε αυτό και πάρτε θάρρος:
http://www.geokolaw.gr/index.php/el/proto-velos-ktypise-lernaia-ydra-kardia/
http://www.geokolaw.gr/wp-content/uploads/2014/10/synopsi-skeptikou-aitisis-anastolis.pdf
(Σύνοψη του σκεπτικού της αίτησης αναστολής-ΑΞΙΖΕΙ να το διαβάσετε!).Η υπόθεση κερδήθηκε και υποχρεώθηκε η Εφορία σε χορήγηση ενημερότητας!!
Παθητική αντίσταση και άρνηση πληρωμών ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ και βλέπουμε-ειδ'άλλως σημαίνει ότι συναινούμε σ'αυτό το χάλι...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:35:01 πμ »

παιδες, με όλο το σεβασμό μιλάτε λες και είστε στο χείλος του γκρεμού και η κυβέρνηση ειναι έτοιμη να σας παρει τα σπίτια σας.... ας δουμε τα πραγματα καπως πιο ρεαλιστικά.

Το φορουμ λεγεται στεκι συλλεκτών. Ειμαστε συλλεκτες. Αν δεν ειχαμε να φαμε ή να πληρωνουμε τους φορους μας δε θα γραφαμε καν εδω.

Επίσης μονο και μόνο η υπαρξη του τόπικ δηλώνει ότι όλοι εχουμε κάτι σε κινητη περιουσια και το συζητάμε περισσοτερο για ανταλλαγη απόψεων μπας και βρεθει μία λύση.

Στο θέμα σου τώρα Γιώργο που ρωτάς, προσωπικά δε θα δηλώσω τίποτα απο νομίσματα. Απο μετρητά θα δηλώσω ότι μου μένει απο την ανάλωση των δηλώσεων μου (Ε1) απο τα τελευταία 10 έτη. Κινητη περιουσία δεν εχω. Και ότι έχω δε γνωρίζω Ε Γ Ω πόσο κάνει που είμαι γνώστης των τιμών θα μου πει ο random ελεγκτης πόσο κοστολογείται?? Τστστστσ........
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:44:44 πμ »

Γειά σου ρε solferino Φιλί. Από μία παρόμοια συζήτηση πριν από δύο περίπου χρόνια, ξεκίνησε μία δυνατή φιλία, που έχει ήδη φέρει πολύ ωραία πράγματα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών και που θα φέρει ακόμα ωραιότερα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:53:09 πμ »

Γειά σου ρε solferino Φιλί. Από μία παρόμοια συζήτηση πριν από δύο περίπου χρόνια, ξεκίνησε μία δυνατή φιλία, που έχει ήδη φέρει πολύ ωραία πράγματα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών και που θα φέρει ακόμα ωραιότερα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.

Tιμή μου να εχω φίλους σαν εσένα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 364


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 18, 2016, 11:00:39 πμ »

Με όλο τον σεβασμό heracliotis (και κλείνω την παρέμβαση εδώ:)Μην κρίνεις εξ 'ιδίων τα αλλότρια,άσχετα φυσικά από τα συλλεκτικά...Μερικοί από μας ,άν μας τσιμπήσει η εφορία,εξ'αιτίας της στάσης μας θα μας τρέχει αλύπητα.Αλλά αξίζει το ρίσκο-μιά Πατρίδα την έχουμε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 18, 2016, 11:30:59 πμ »

Απο μετρητά θα δηλώσω ότι μου μένει απο την ανάλωση των δηλώσεων μου (Ε1) απο τα τελευταία 10 έτη. Κινητη περιουσία δεν εχω.

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και το οποίο σε οδηγεί στο να προτίθεσαι να δράσεις έτσι, άκου όμως και τον αντίλογο, κι αν θέλεις τον λαμβάνεις υπ' όψη σου.
Κατ' αρχήν κινητή περιουσία είναι ΚΑΙ τα μετρητά (όσα έχει ο καθένας), το αν κάτω από κάποιο όριο δεν απαιτείται η δήλωσή τους είναι άλλη κουβέντα, πάντως ΕΙΝΑΙ περιουσία.

Το να κατέχεις και μια λίρα BU 1920 Sydney (σε άλλο νήμα έχουμε πει τι σημαίνει αυτή, αν δεν το παρακολουθείς μπορεί να κάνει και μισό εκ. δολλάρια) και να μην τη δηλώσεις, και να σε βρούνε, και να σε πάνε στον εισαγγελέα, όπου βέβαια εσύ θα πεις "Δεν ήξερα ότι κάνει τόσο, νόμιζα ότι κάνει €270 όπως όλες οι λίρες", παίζεται από το δικαστή τι θα αποφασίσει για σένα.
Στα μετρητά όμως δεν παίζει αυτό το σενάριο. Αν βάλουν 15k όριο δήλωσης, κι εσύ έχεις στο στρώμα 100k και δεν τα δηλώσεις, τυπικά είσαι παράνομος.
Θα μου πεις (και δικαίως) :  "Και που θα το μάθουν?"
Σωστό. Δεν θα το μάθουν. Επομένως αυτή η κουβέντα (περί μη δήλωσης) σταματάει εδώ.

Πάμε όμως στην κουβέντα περί δήλωσης.
Έχεις 100k στο στρώμα, δικαιολογούνται ως υπόλοιπα ανάλωσης 10 ετών (όπως είπες), και τα δηλώνεις.

Μην ξεχνάς όμως ότι η κυβερνησάρα μας διακηρύσσει διαφάνεια, ισότητα, ισονομία, δικαιοσύνη, προαστασία του πολίτη, και όλες αυτές τις υψηλές αξίες.

Κάτι στραβώνει, και ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ κάτι παθαίνουν. Μη με ρωτάς τι θα είναι αυτό και πως θα ονομαστεί (bail in, κούρεμα, εισφορά, αλλαγή νομίσματος), δεν ξέρω να σου το πω, αλλά ΚΑΤΙ που θα έχει κακή συνέπεια για την κατάθεση (του καθενός) στην τράπεζα ΔΕΝ είναι απίθανο να συμβεί. Και το λέω αυτό έχοντας στο μυαλό μου και έναν όχι πολύ μακρύ χρονικό ορίζοντα, και τα νούμερα των τραπεζών. (120 εκ καταθέσεις, περίπου 100 εκ. κόκκινα δάνεια - που δεν θα πληρωθούν - αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).
Συνηγορεί με την άποψη μου και το γεγονός ότι έχουν επιβληθεί CC. Γιατί? Γατί ακριβώς αυτό που λέω (μείωση της εμπιστοσύνης του κοινού στο τραπεζικό σύστημα) γιγαντώνεται σαν συνείδηση σε όλο και μεγαλύτερο κομμάτι του "καταθετικού σώματος". Με αποτέλεσμα να υπάρχει τάση αναλήψεων, για λεφτά που βέβαια δεν υπάρχουν πίσω από τα γκισέ.
Εσύ πρόλαβες και τα έβαλες στο στρώμα. Ο άλλος όμως, ο δίπλα, δεν πρόλαβε.

Θα έρθει λοιπόν (αν έρθει) η στιγμή που τα 100k αυτού του φουκαρά κάτι θα πάθουν (bail in, κούρεμα, εισφορά, αλλαγή νομίσματος, whatever), ενώ τα δικά σου 100k (του στρώματος) ΔΕΝ θα πάθουν.

Η κυβερνησάρα όμως θα ΤΟ ΞΕΡΕΙ ότι εσύ έχεις 100k στο στρώμα (αφού της τα δήλωσες).
Τι λες, δεν θα είναι έτοιμη να βρει έναν τρόπο να βάλει και σ' αυτά χέρι?
Από δικαιολογία, την έχει έτοιμη:
"Δεν μπορεί ο πολίτης που εμπιστεύθηκε το τραπεζικό μας σύστημα και άφησε τα λεφτά του μέσα να υποστεί ζημιά, και ο πονηρός που τα έχει έξω (στο στρώμα, στο εξωτερικό κλπ) να μην υποστεί την ίδια. Δεν θα ήταν δίκαιο, και δεν θα το επιτρέψουμε. Φέρτε τα". Και βγάζει νόμο ή για υποχρεωτική κατάθεση τους, ή για υποχρεωτική μετατροπή τους στο νέο νόμισμα ή για δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Δεν τα πας όπου σου λένε (αυτά που τους δήλωσες)? Από κατάσχοναι μέχρι βεβαιώνεται ισόποσο πρόστιμο μπορεί να λέει ο νόμος τους. Τι τους σταματάει?

Αυτός είναι ο αντίλογος, φίλε solferino.
Δε λέω ότι έχω 100k στο στρώμα, δεν λέω ότι αν είχα αυτό θα έκανα (δεν θα τα δήλωνα), λέω όμως ότι ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ στο να δηλώσει κάποιος τι έχει σαν βιος του.
Και να τον λέμε.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 18, 2016, 11:33:46 πμ »

Αλλά αξίζει το ρίσκο-μιά Πατρίδα την έχουμε 
Μπορείς να διευκρινίσεις?
Το ρίσκο? Ποιος είναι ο κίνδυνος?
Αν πάρεις το ρίσκο (με προσδοκία κάποιο όφελος προφανώς - αλλιώς γιατί να το πάρεις?), ποιο θα είναι το προσδοκώμενο όφελος? Έχει καμιά σχέση με την "Πατρίδα" (που την αναφέρεις)?
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 18, 2016, 12:03:41 μμ »

Το περιουσιολόγιο είναι μη εφαρμόσιμο στην πράξη και θα προκαλέσει χίλια μύρια προβλήματα και κανένα θετικό αποτέλεσμα δεν θα φερει. Εδώ προκλήθηκαν προβλήματα στη δήλωση της ακίνητης περιουσίας, όπου τα πράγματα είναι πιο απλά, πιο "επίσημα" και πιο "διάφανα", φανταστείτε τι έχει να γίνει με την κινητή περιουσία, όπου ο καθένας μπορεί να δηλώσει ότι θέλει και να αξιολογήσει την περιουσία του όπως θέλει.
Επιπλέον, δημιουργούνται απίστευτα μεγάλες αδικίες. Έστω ότι έχω 100.000 ευρώ. Είναι όλα χρήματα που έχουν αποκτηθεί με ιδρώτα και δουλειά και έχουν φορολογηθεί. Δεν είναι άδικο να φορολογηθούν και πάλι; Πιστεύετε ότι όσοι έχουν μαύρα, αδήλωτα χρήματα θα σπεύσουν να τα δηλώσουν στον κ. Αλεξιάδη;
Άλλη αδικία: Εγώ έχω 100.000 ευρώ στην τράπεζα και ο γείτονας 100.000 ευρώ στο στρώμα. Εγώ αναγκαστικά θα τα δηλώσω, ο γείτονας μπορεί να μην τα δηλώσει. Εγώ θα φορολογηθώ και ο γείτονας όχι. Επίσης μεγάλο πρόβλημα θα έχουν όσοι έβγαλαν τα χρήματά τους από τις τράπεζες λόγω ανασφάλειας (αναφέρομαι πάντα σε νόμιμα, δηλωμένα, φορολογημένα χρήματα). Δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για κάτι, δικαίωμά τους είναι να έχουν τα χρήματά τους όπου θέλουν (σε τράπεζες, σε θυρίδες, σε στρώματα και σεντούκια). Εάν τα δηλώσουν κινδυνεύουν να φορολογηθούν. Εάν δεν τα δηλώσουν, χρήματα τα οποία αποκτήθηκαν νόμιμα, καθαρά και φορολογήθηκαν, θα θεωρούνται πλέον παράνομα!! Απίστευτα στρεβλές καταστάσεις.
Και πολλές ακόμα αδικίες: Έστω ότι δηλώνω ότι έχω στην κατοχή μου στο σπίτι μου 50.000 ευρώ. Δικαίωμά μου και επιλογή μου. Σε ένα μήνα τα έχω καταναλώσει, χρήματα μου είναι ότι θέλω τα κάνω. Δεν κατάλαβα, πρέπει να αποδείξω τι τα έχω κάνει; Θα με φορολογούν για χρήματα τα οποία πλέον δεν έχω;
Με τα υπόλοιπα κινητά αντικείμενα (πίνακες, έπιπλα αξίας, νομίσματα λίρες κλπ.) προφανώς κανείς δεν πρόκειται να δηλώσει τίποτε, με αποτέλεσμα οι μεταβιβάσεις των πιο πάνω στοιχείων να γίνονται μόνο με μαύρες, υπόγειες και αδιαφανείς διαδικασίες, θα φέρει δηλαδή τα αντίθετα από τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα.
Σκεφτείτε μόνο πόση ανασφάλεια και σύγχυση θα προκληθεί από τα μέτρα αυτά σε απλές καθημερινές συναλλαγές και πόσο αρνητικές συνέπειες θα έχει για την οικονομία.
Αυτά σαν πρώτες σκέψεις...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 18, 2016, 12:33:08 μμ »

Απο οσα εχω διαβασει γνωριζω οτι μονο 2 χωρες η Ισπανια και η Γαλλια εχουν σε ισχυ περιουσιολογιο και επιβαλλουν φορο επι της καθαρης περιουσιας,μαλιστα η Ισπανια τον ειχε καταργησει και αναγκαστηκε να τον επαναφερει λογω της κακης οικονομικης της καταστασης αλλα θα τεθει εκτος λειτουργιας φετος οπως εχει ανακοινωθει.Η Γαλλια απο την αλλη που επιμενει σε αυτον εχει "χασει" απο το 1998 εως σημερα περιπου 125 δις δολλαρια τα οποια τα εβγαλαν οι ιδιοκτητες απο την χωρα.
Δεν πιστευω οτι οποιος ειχε χρηματα εντος του τραπεζικου συστηματος και τα εβγαλε εχει καποιο προβλημα απο την στιγμη που τα χρηματα αυτα ειναι δηλωμενα.Κανεις δεν θα μπόρεσει να ισχυριστει οτι τα χρηματα ειναι μαυρα και δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονο και μονο επειδη ειναι εκτος τραπεζων,αρκει να εχουν δηλωθει.Ειναι ευκολο απο τα αρχεια των τραπεζων να αποδειχθει ποτε τα χρηματα ηταν μεσα και ποτε εγινε αναληψη.
Αυτοι που θα εχουν προβλημα θαναι οι ιδιοι που εχουν παντα δηλαδη αυτοι που εχουν αδηλωτα εισοδηματα και χρηματα που δεν εχουν φορολογηθει.Δεν εχω καμμια συμπονοια για αυτη την περιπτωση και καλα θα κανουν οι κρατικοι μηχανισμοι να τα ξετρυπωσουν αυτα τα χρηματα και να τα φορολογησουν.
Νταγκλας μονο αστειο μου ακουγεται να βρεθει καποιος να δηλωσει πχ λιρα 1920S γιατι σε κατι λιρες μιας θειας μου βρηκα κατι καναδεζες και φυσικα αυτη(η θεια)οταν ερθει η ωρα να δηλωσει-αν δηλωσει-θα καταγραψει 50 πχ λιρες ταδε αξιας(αν την ξερει και αυτη)και οχι λιρα ταδε νομισματοκοπειου ταδε σπανιοτητος κατα Μαρς ταδε αξιας.
Αν και εχει υπαρξει επισημη διαβεβαιωση οτι τα στοιχεια που θα δηλωθουν στο περιουσιολογιο δεν θα χρησιμοποιηθουν για επιβολη φορου προσωπικα και επειδη δεν εχω πια καμμια εμπιστοσυνη στο κρατος δεν το πιστευω.Αν ισχυει(η διαβεβαιωση) ο μονος λογος που το κανει ειναι να προσπαθησει να ανακαλυψει αδηλωτα εισοδηματα κατα τα παρελθοντα ετη
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 18, 2016, 12:38:36 μμ »

παιδες, με όλο το σεβασμό μιλάτε λες και είστε στο χείλος του γκρεμού και η κυβέρνηση ειναι έτοιμη να σας παρει τα σπίτια σας.... ας δουμε τα πραγματα καπως πιο ρεαλιστικά.

Το φορουμ λεγεται στεκι συλλεκτών. Ειμαστε συλλεκτες. Αν δεν ειχαμε να φαμε ή να πληρωνουμε τους φορους μας δε θα γραφαμε καν εδω.

Επίσης μονο και μόνο η υπαρξη του τόπικ δηλώνει ότι όλοι εχουμε κάτι σε κινητη περιουσια και το συζητάμε περισσοτερο για ανταλλαγη απόψεων μπας και βρεθει μία λύση.

Στο θέμα σου τώρα Γιώργο που ρωτάς, προσωπικά δε θα δηλώσω τίποτα απο νομίσματα. Απο μετρητά θα δηλώσω ότι μου μένει απο την ανάλωση των δηλώσεων μου (Ε1) απο τα τελευταία 10 έτη. Κινητη περιουσία δεν εχω. Και ότι έχω δε γνωρίζω Ε Γ Ω πόσο κάνει που είμαι γνώστης των τιμών θα μου πει ο random ελεγκτης πόσο κοστολογείται?? Τστστστσ........
Βασιλακη μου τι κανεις παλικαρι μου που χαθηκες;Στειλε μου σε πμ τα ντελεφωνα σου γιατι μου σουφρωσαν το κινητο και εχω χασει ολες τις επαφες
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 18, 2016, 12:51:59 μμ »

Απο οσα εχω διαβασει γνωριζω οτι μονο 2 χωρες η Ισπανια και η Γαλλια εχουν σε ισχυ περιουσιολογιο και επιβαλλουν φορο επι της καθαρης περιουσιας,μαλιστα η Ισπανια τον ειχε καταργησει και αναγκαστηκε να τον επαναφερει λογω της κακης οικονομικης της καταστασης αλλα θα τεθει εκτος λειτουργιας φετος οπως εχει ανακοινωθει.Η Γαλλια απο την αλλη που επιμενει σε αυτον εχει "χασει" απο το 1998 εως σημερα περιπου 125 δις δολλαρια τα οποια τα εβγαλαν οι ιδιοκτητες απο την χωρα.
Δεν πιστευω οτι οποιος ειχε χρηματα εντος του τραπεζικου συστηματος και τα εβγαλε εχει καποιο προβλημα απο την στιγμη που τα χρηματα αυτα ειναι δηλωμενα.Κανεις δεν θα μπόρεσει να ισχυριστει οτι τα χρηματα ειναι μαυρα και δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονο και μονο επειδη ειναι εκτος τραπεζων,αρκει να εχουν δηλωθει.Ειναι ευκολο απο τα αρχεια των τραπεζων να αποδειχθει ποτε τα χρηματα ηταν μεσα και ποτε εγινε αναληψη.
Αυτοι που θα εχουν προβλημα θαναι οι ιδιοι που εχουν παντα δηλαδη αυτοι που εχουν αδηλωτα εισοδηματα και χρηματα που δεν εχουν φορολογηθει.Δεν εχω καμμια συμπονοια για αυτη την περιπτωση και καλα θα κανουν οι κρατικοι μηχανισμοι να τα ξετρυπωσουν αυτα τα χρηματα και να τα φορολογησουν.
Νταγκλας μονο αστειο μου ακουγεται να βρεθει καποιος να δηλωσει πχ λιρα 1920S γιατι σε κατι λιρες μιας θειας μου βρηκα κατι καναδεζες και φυσικα αυτη(η θεια)οταν ερθει η ωρα να δηλωσει-αν δηλωσει-θα καταγραψει 50 πχ λιρες ταδε αξιας(αν την ξερει και αυτη)και οχι λιρα ταδε νομισματοκοπειου ταδε σπανιοτητος κατα Μαρς ταδε αξιας.
Αν και εχει υπαρξει επισημη διαβεβαιωση οτι τα στοιχεια που θα δηλωθουν στο περιουσιολογιο δεν θα χρησιμοποιηθουν για επιβολη φορου προσωπικα και επειδη δεν εχω πια καμμια εμπιστοσυνη στο κρατος δεν το πιστευω.Αν ισχυει(η διαβεβαιωση) ο μονος λογος που το κανει ειναι να προσπαθησει να ανακαλυψει αδηλωτα εισοδηματα κατα τα παρελθοντα ετη

ellinas,

Λες και σωστά, λες και λάθη όμως.
Αλλά τώρα δεν μπορώ να το συνεχίσω.
Αν σ' ενδιαφέρει, πες το μου να το κάνω αργοτερα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 18, 2016, 01:04:56 μμ »

Απο οσα εχω διαβασει γνωριζω οτι μονο 2 χωρες η Ισπανια και η Γαλλια εχουν σε ισχυ περιουσιολογιο και επιβαλλουν φορο επι της καθαρης περιουσιας,μαλιστα η Ισπανια τον ειχε καταργησει και αναγκαστηκε να τον επαναφερει λογω της κακης οικονομικης της καταστασης αλλα θα τεθει εκτος λειτουργιας φετος οπως εχει ανακοινωθει.Η Γαλλια απο την αλλη που επιμενει σε αυτον εχει "χασει" απο το 1998 εως σημερα περιπου 125 δις δολλαρια τα οποια τα εβγαλαν οι ιδιοκτητες απο την χωρα.
Δεν πιστευω οτι οποιος ειχε χρηματα εντος του τραπεζικου συστηματος και τα εβγαλε εχει καποιο προβλημα απο την στιγμη που τα χρηματα αυτα ειναι δηλωμενα.Κανεις δεν θα μπόρεσει να ισχυριστει οτι τα χρηματα ειναι μαυρα και δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονο και μονο επειδη ειναι εκτος τραπεζων,αρκει να εχουν δηλωθει.Ειναι ευκολο απο τα αρχεια των τραπεζων να αποδειχθει ποτε τα χρηματα ηταν μεσα και ποτε εγινε αναληψη.
Αυτοι που θα εχουν προβλημα θαναι οι ιδιοι που εχουν παντα δηλαδη αυτοι που εχουν αδηλωτα εισοδηματα και χρηματα που δεν εχουν φορολογηθει.Δεν εχω καμμια συμπονοια για αυτη την περιπτωση και καλα θα κανουν οι κρατικοι μηχανισμοι να τα ξετρυπωσουν αυτα τα χρηματα και να τα φορολογησουν.
Νταγκλας μονο αστειο μου ακουγεται να βρεθει καποιος να δηλωσει πχ λιρα 1920S γιατι σε κατι λιρες μιας θειας μου βρηκα κατι καναδεζες και φυσικα αυτη(η θεια)οταν ερθει η ωρα να δηλωσει-αν δηλωσει-θα καταγραψει 50 πχ λιρες ταδε αξιας(αν την ξερει και αυτη)και οχι λιρα ταδε νομισματοκοπειου ταδε σπανιοτητος κατα Μαρς ταδε αξιας.
Αν και εχει υπαρξει επισημη διαβεβαιωση οτι τα στοιχεια που θα δηλωθουν στο περιουσιολογιο δεν θα χρησιμοποιηθουν για επιβολη φορου προσωπικα και επειδη δεν εχω πια καμμια εμπιστοσυνη στο κρατος δεν το πιστευω.Αν ισχυει(η διαβεβαιωση) ο μονος λογος που το κανει ειναι να προσπαθησει να ανακαλυψει αδηλωτα εισοδηματα κατα τα παρελθοντα ετη

ellinas,

Λες και σωστά, λες και λάθη όμως.
Αλλά τώρα δεν μπορώ να το συνεχίσω.
Αν σ' ενδιαφέρει, πες το μου να το κάνω αργοτερα
Φυσικα και με ενδιαφερει να ακουσω και τις αλλες γνωμες αν δεν με ενδιεφερε δεν θα επαιρνα μερος στην κουβεντα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences