Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 06:55:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτά του 2008  (Αναγνώστηκε 3074 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geaql
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 10, 2012, 01:05:09 μμ »

Έπεσε στα χέρια μου ένα 2λεπτο του 2008 το οποίο δεν έχει χάλκινο χρώμα αλλά ασημί. :/ Είναι σφάλμα, πλαστό ή κάτι άλλο; Πριν χρόνια είχα διαβάσει πως και μια κοπέλα είχε βρει ένα ίδιο πάλι του 2008. :/
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2012, 01:30:49 μμ »

τετοια σφαλματα λογικα βρισκονταν το 2002... ετσι εχω ενα 5 λεπτο ελληνικο που ειναι μισο μισο....(απο Starter kit σακουλακι!) αλλα θελουν προσοχη αυτα.. γιατι υπαρχει τροπος να αφαιρεθει η χαλκινη επιστρωση και να φαινεται το νομισμα με το σιδερενιο εσωτερικο... που στην αρχη ειναι ασημι.... , για να πουλησουν το νομισμα σαν σπανιο λαθος!

ειχα διαβασει πως γινεται αλλα δεν θυμαμαι τωρα... οπως δεν ξερω και τα χημικα... αν αφηναν καποιο σημαδι..

δεν λεω οτι το δικο σου ειναι ετσι... οκ; απλα οτι θελει προσοχη... και φυσικα... ποτε δεν ξερεις... λαθη γινονταν και γινονται παντα... οποτε.. μπορει να περασε το νομισμα χωρις να επιστρωθει με χαλκο... απο το μηχανημα..

αν θες και μπορεις... βγαλε το καλες και καθαρες φωτογραφιες.. και βαλτες εδω...
Καταγράφηκε
geaql
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2012, 01:56:51 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μεγάλο χαμόγελο Μπα όχι δε τίθεται θέμα δόλου καθώς δεν το πλήρωσα ακριβά απλά επειδή μου φάνηκε τελείως άκυρο το πήρα από τον κουβά με τα χύμα. :ρ

Ορίστε. Προσπάθησα τα καλύτερα στην φωτό μιας και τα φώτα δεν με βοήθησαν.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2012, 06:22:41 μμ »

οχι μονο λογο δολου.... πολλοι καλνουν πειραματα... ή το κανουν για πλακα... κατι σαν τα ευρω που εβγαζαν τον εσωτερικο δακτυλιο και μετα το εβαζαν αναποδα... για πλακα!

τωρα... στην φωτο.. βλεπω το νομισμα να εχει πολλες γραμμες ή σημαδακια κυκλοφοριας.. και αυτο ειναι... λιγο περιεργο...

ακομα κι ενας μη συλλεκτης... το προσεχει το νομισμα λογο της διαφορας χρωματος... οποτε ειναι δυνατον να εχει κυκλοφορησει αρκετα;

μπορει να εχει επιμεταλλωθει ή να εχουν αφαιρεσει το χαλκινο μεταλικο στρωμα!
Καταγράφηκε
geaql
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2012, 07:52:14 μμ »

Κρίμααααααααα κι είναι τόοοοοοσο όμορφοοοοοο. Λύπη

Πάντως μοιάζει με κάτι 20λεπτα (σε μεταλλο εννοω). Δεν γνώριζα πως αποχρωματίζονται. :ο Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ^_^
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2012, 08:08:15 μμ »

Οχι! μην απογοητευεσαι! κρατα το!!! απλα... καλου κακου... βαλτο σε χαρτονακι ή σε σακουλακι που κλεινει αεροστεγος.. γιατι το σιδερο... σκουριαζει ευκολα!

δεν ξερεις! μπορει οντως να ειναι λαθος του νομισματοκοπειου! εγω απλα θυμηθηκα μια συζητηση που ειχα διαβασει.... το κακο ειναι οτι δεν θυμαμαι που ηταν... σε καποιο φορουμ ή στο φορουμ του εβαυ... και πριν απο πολυ καιρο... και ενας αναφερε και το πως γινεται η αφαιρεση....

θα σου πω κατι που κανω και εγω...... οτι διαφορετικο βλεπεις... το κρατας... ετσι δεν θα χτυπας το κεφαλι σου μετα... αν ειναι σφαλμα... εχει καλως.. αν δεν ειναι κατι... δεν εχασες και τιποτα... αλλα παντα να κρατας το καθε διαφορετικο... ετσι... κρατα και αυτο! μη νομιζεις οτι αν επεφτε στα χερια μου κατι τετοιο δεν θα το κρατουσα! ακομα και φτιαγμενο να ηταν.. εχει το κατι τις να μου πει... σαν ιστορια... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2012, 09:07:39 μμ »

Καλησπέρα. Η αφαίρεση του εξωτερικού χάλκινου στρώματος μπορεί να γίνει πολύ εύκολα εμβαπτίζοντας το κέρμα σε διάλυμα νιτρικού αργύρου. Είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία και μπορείς να φτιάξεις όσα κέρματα θες. Επίσης βυθίζοντας το μισό κέρμα αφαιρείς την επίστρωση από το μισό κέρμα κοκ. Γενικά μπορείς να κάνεις ότο θέλεις. Προσοχή όμως γιατί αν πέσει στα χέρια ο νιτρικός άργυρος αφήνει μαύρα στίγματα που θέλουν περίπου 2 εβδομάδες για να φύγουν.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 07:34:26 μμ »

Nικο μου επεσε και μενα ενα τετοιο στα χερια μου αλλα ειναι τελειως ασημι.
Κυκλοφορημενο και αυτο.Θα το ανεβασω αργοτερα μηπως δει καποιος κατι.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences