Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:45:39 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 3 Γιουκοσλαβικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 4210 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iris.k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 45


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 18, 2013, 01:51:47 μμ »

Το ασημένιο [στο χρώμα] είναι ένα δηνάριο του 1965. Είναι πολύ κοινό, αφού κόπηκαν 75.822.000!
Το μεσαίο νόμισμα είναι αξίας 50 para του 1965, αλλά δεν έχω βρει πόσα κόπηκαν.
Το πρώτο είναι 10 para και κόπηκαν 15.400.000.

Δεν έχουν μεγάλη αξία και είναι σε κακή κατάσταση, αλλά τα κρατάω γιατί ανήκουν σε μία χώρα που δεν υπάρχει πια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 02:39:32 μμ »

πραγματι μπορει να μην ειναι σπανια νομισματα,αλλα εχουν ενδιαφερουσα ιστορια λιγων μονο δεκαετιων,που διαρκεσε το κρατος αυτο!ειχα παει την εποχη που κυκλοφορουσαν αυτα τα νομισματα,αν και δεν ειχαν σημαντικη αξια,εν τουτοις ο κοσμος περνουσε αρκετα καλα!σε σχεση με τα αλλα κρατη,του παλαι ποτε ανατολικου μπλοκ!ετυχε να εχω παει σε ολα σχεδον(πλην της ουγγαριας),συν και της ρωσιας.αλλα στην Γιουγκοσλαυια υπηρχε ενα τελειως διαφορετικο κλιμα!αν και ηταν ενωμενο απο διαφορετικες εθνοτητες και θρησκειες πληθυσμους.υπηρχε μια καποια πιο κοσμοπολιτικη κοινωνικη οργανωση,απο τα υπολοιπα κρατη του ανατολικου μπλοκ!ισως και η αμεση επαφη με ιταλια-αυστρια,τα παλαια κτιρια απομειναρια διαφορων κρατιδιων,οι διαφορετικες πολιτικες αντιληψεις του εθναρχη τους Τιτο?(σε καθε ειδους καταστημα η δημοσιο κτιριο δεσποζε μεγαλη κορνιζα του).παντως με λιγα σχετικα χρηματα μπορουσες να εχεις τα απαραιτητα!φυσικα καθε ειδους παρανομια ειχε σοβαρωτατες συνεπειες,αν και οι κλοπες ειδικα σους τουριστες ηταν συνηθες φαινομενο!πιστευω σε λιγες δεκαετιες λιγοι θα θυμουνται την Γιουγκοσλαυια σαν ενωμενο κρατος!τα χαρτονομισματα τους ομως,ειχαν μεγαλυτερο ενδιαφερον σαν θεματα!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 03:44:46 μμ »

Ιρις μου μπραβο για το σκεπτικο σου! μπορει να μην εχουν ιδιαιτερη αξια χρηματικη.. αλλα εχουν μια ιστορια πισω τους... και ναι ειναι απ οενα κρατος που δεν υπαρχει πια! Με τον θανατο του Τιτο το 1980 αρχισε η γιουγκοσλαβια να κλωνιζεται σιγα σιγα... μεχρι που ηρθε το 1990... και η διαλυση... ειτε με ησυχο ειτε και ασχημο τροπο...(συνηθως με ασχημο ηταν....).

οντως δεν μπορεις να βρεις ποσα κοπηκαν... μαλλον δεν εγινε καν γνωστο...

αυτο μαλλον θα πει οτι βγηκαν παρα πολλα... αν σκεφτεις οτι το επομενο κοπηκε σχεδον 10 χρονια μετα αν θυμαμαι καλα... φαντασου τι ποσοτητα ειχαν κοψει... ή εκοβαν με την ιδια ημερομηνια..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 01:17:01 μμ »

πραγματι η επομενη κοπη  με το ιδιο παντα θεμα,πρεπει να εγινε το 1973,74?,αν θυμαμε καλα?εχω φυλαξει μερικα απο το ταξιδι μου,σε σχετικα καλες καταστασεις,μιας και δεν επτρεποταν θυμαμε,η νομιμη εξαγωγη τους εξω απο την χωρα.αν και δεν ειχαν αξια στα διεθνη χρηματηστηρια αξιων,οπως ολα του τοτε ανατολικου μπλοκ!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 07:50:26 μμ »

Το νόμισμα αυτό εχει αυτά τα χαρακτηριστικά http://en.numista.com/catalogue/pieces2006.html  κόπηκε απο το 1965-1981  αλλά το 1965 είναι η μια από τις δυο χρονίες που δεν έχει στοιχεία.  Μια ματιά στις λίστες αυτών που το έχουν για ανταλλαγη (το νομισμα αυτο) στο site Numista που έριξα είδα πως η χρονολογία αυτή έίναι πολυ εύκολη.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 09:20:44 μμ »

εχω μερικα,αλλα ποτε μου δεν τα εχω κοιταξει σοβαρα!μιας και ηξερα οτι ειναι κοινα!αν και βλεπω σε καλες καταστασεις,αρχιζουν να ανεβαινουν!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kdiamond
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 03:55:57 μμ »

Όντως, σημαντική ιστορική αξία... Αν σου λείπει κάτι από αυτά που έχω στη διάθεσή σου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 03:33:24 μμ »

σε ευχαριστω πολυ φιλε kdiamond,αλλα δυστηχως δεν μαζευω αυτης της περιοδου!και εγω αυτα που εχω,τα εχω φυλαξει απο το ταξιδι μου,στην παλαι ποτε Γιουγκοσλαυια!σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
kdiamond
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 03:37:37 μμ »

Ούτε εγώ μαζεύω τέτοιας περιόδου και προελεύσεως -και δε νομίζω να αρχίσω τώρα... Γι αυτό κι έλεγα να τα δωρίσω σε κάποιον που ενδεχομένως τα θέλει. Να είσαι καλά φίλε Γιάννη!!!
Κώστας
Καταγράφηκε
Thodoris79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 04:42:32 μμ »

Διατίθεται μεγάλη συλλογή από Γιουγκοσλάβικα νομίσματα από το 1955 μέχρι το 1990 γύρω στα 100 διαφορετικά, τα περισσότερα ακυκλοφόρητα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει PM, για φωτογραφίες. Επίσης έχω και κάποια μεμονωμένα κομμάτια από Γιουγκοσλαβία στις ίδιες χρονολογίες, ακυκλοφορητα και μη, για κλείσιμο τρυπών.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2013, 07:25:15 μμ από Thodoris79 » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences