Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:55:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ξένα χάλκινα νομίσματα για εκτίμηση.  (Αναγνώστηκε 4274 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:28:22 μμ »

Θα ήθελα την βοήθειά σας για αυτά, με προβληματίζουν περισσότερο το Γαλλικό και  το Soldini που δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο διαδίκτυο.Tα ρώσικα δεν πρέπει να είναι κάτι ιδιαίτερο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:51:51 μμ »

για το γαλλικό : Monnaies Royales Françaises, Louis XVI, Sol à l'écu, W= Lille

παράδειγμα

http://www.befr.ebay.be/itm/Monnaies-Royales-Francaises-Louis-XVI-Sol-a-lecu-Lille-/191077992878?pt=FR_GW_Monnaies_Pi%C3%A8cesFrancs&hash=item2c7d22c9ae&_uhb=1
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:56:21 μμ »

Το δικό μου είναι του 1787 όμως..όσα του 1787 βρήκα δεν είχαν αστεράκι κάτω από το κεφάλι του  Louis XVI..ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!!
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 02:32:01 μμ »

Το σκάναρα μήπως και φαίνεται καλύτερα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 03:18:17 μμ »

το γαλλικο ειναι λογια 1 σολ του 1787 κομμενο στην Λιλλ, εξου και το γραμμα W σαν mintmark.
το αστερι ειναι το συμβολο του διευθυντη του νομισματοκοπειου εκεινη την εποχη (1885-1792) που ηταν ο Louis-Theophile Francois.

το σολδινo ειναι ωενετικη κοπη για την Κρητη! ειναι χαλκινο κι αυτο οπως ολα αυτα που εχεις στην φωτο.. και κοπηκε το 1610 πανω κατω... εχει 3 διαφορετικα διαταγματα για την κοπη αυτων των νομισματων αν θυμαμαι καλα.. αλλα..

το ρωσικο 1 καπικι ειναι του 1915 και εχει κοπει σε 58.000.000 τεμαχια...

το αλλο ρωσικο ειναι 1 denga του 1747. ειναι δηλαδη 1/2 καπικι και εχει κοπει σε 83.822.000 τεμαχια! ομορφο κομματι κι εχει και πολλες ποικιλιες στο σχεδιο! Χαμόγελο
 
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 03:40:36 μμ »

Νίκο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες για άλλη μια φορά!αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καλές (θα ανεβάσω και καλύτερες) στο πολύ περίπου μια εκτίμηση πόσο στοιχίζουν αυτά;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 05:07:32 μμ »

το γαλλικο ο κραους το εχει VG=2.50$, F=5$, VF=13$, XF=60$

το σολδινο... θα δε γελασω... ειναι ελληνικου ενδιαφεροντος.... να πω κανενα 20ρικο ευρω;; δεν ξερω.. ισως καποιος που παρακολουθει την αγορα αναλογα εμ την κατασταση του νομισματος να σε βοηθησει..

το καπικι του 1915 εχει : VG=6$, F=12$, VF=27.50$ XF=100$

το ντενγκα  εχει: F=4$, VF=6$, XF=10$

ο κραους μου ειναι παλιος... ισως οι τιμες εχουν αλλαξει λιγο... αλλα εχεις μια ιδιεα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 05:46:30 μμ »

τα καπικια 1897εως 1915 ,αν δεν ειναι ακυκλοφορητα δεν κοστιζουν σχεδον τιποτα.
οι τιμες στα συγκεκριμενα εχουν πεσει δραματικα.

χαιρετω ,κωστας.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 06:03:33 μμ »

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας! όντως τα ρώσικα έχουν μια πτώση, λέτε να είναι λόγω των γεγονότων στην περιοχή ή είναι κάτι άλλο;Βρήκαν τίποτα σεντούκια με νομίσματα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Στο γαλλικό βλέπω στο ebay τιμές πολύ μεγαλύτερες από αυτές του Κράους,επίσης ψάχνοντας στον Κράους μπέρδευτηκα με τις πολλές ημερομηνίες,νομισματοκοπεία κλπ, επίσης δεν διαπίστωσα να υπάρχει και μεγάλο τιράζ.Ίσως το έχει υποτιμήσει ο Κράους.

Για το Σολδίνο , δεν ξέρω..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 07:16:55 μμ »

τα Καλα,δηλαδη γνησια,Υψηλων Καταστασεων κλπ ειναι Πανακριβα!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 07:55:52 μμ »

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας! όντως τα ρώσικα έχουν μια πτώση, λέτε να είναι λόγω των γεγονότων στην περιοχή ή είναι κάτι άλλο;Βρήκαν τίποτα σεντούκια με νομίσματα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Στο γαλλικό βλέπω στο ebay τιμές πολύ μεγαλύτερες από αυτές του Κράους,επίσης ψάχνοντας στον Κράους μπέρδευτηκα με τις πολλές ημερομηνίες,νομισματοκοπεία κλπ, επίσης δεν διαπίστωσα να υπάρχει και μεγάλο τιράζ.Ίσως το έχει υποτιμήσει ο Κράους.

Για το Σολδίνο , δεν ξέρω..
για σεντούκια δε ξέρω,όμως έχω δει σε δελτίο ειδήσεων να τα βγάζουν με κουβάδες από μια ρώσικη εκκλησία πριν 4 χρόνια.Τα είχε βρει ένας δάσκαλος,γύρω στα 8.000 νομίσματα απ το 1737 μέχρι το 1914.
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 09:07:20 μμ »

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας! όντως τα ρώσικα έχουν μια πτώση, λέτε να είναι λόγω των γεγονότων στην περιοχή ή είναι κάτι άλλο;Βρήκαν τίποτα σεντούκια με νομίσματα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Στο γαλλικό βλέπω στο ebay τιμές πολύ μεγαλύτερες από αυτές του Κράους,επίσης ψάχνοντας στον Κράους μπέρδευτηκα με τις πολλές ημερομηνίες,νομισματοκοπεία κλπ, επίσης δεν διαπίστωσα να υπάρχει και μεγάλο τιράζ.Ίσως το έχει υποτιμήσει ο Κράους.

Για το Σολδίνο , δεν ξέρω..
για σεντούκια δε ξέρω,όμως έχω δει σε δελτίο ειδήσεων να τα βγάζουν με κουβάδες από μια ρώσικη εκκλησία πριν 4 χρόνια.Τα είχε βρει ένας δάσκαλος,γύρω στα 8.000 νομίσματα απ το 1737 μέχρι το 1914.
απο το εδαφος τα βγαζουν,αυτα αλλα πολλα, 1 στους 15 ρωσους εχει ανιχνευτη μεταλλων.
γενικα η θυσαυροθηρια εχει ξεφυγει εκει,μεχρι και αρματα απο τον βππ ξεθαβουν.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences