Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 20, 2024, 05:37:29 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: twenty dollar gold coin 1904  (Αναγνώστηκε 12195 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 01:03:29 μμ »

..............μας επιτρεπουν εμας των λατρων των παλαιων χρυσων νομισματων κυκλοφοριας (π.χ. Γαλλικα εικοσοφραγκα κλπ) να τα αγοραζουμε με μικροτερο premium απο τις BU Bullion παλιολιρες  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Κακίες!!!!!!!
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 01:07:41 μμ »

Δημητρη, μιλαμε παντα για αγορα στην Ελλαδα απο ιδιωτη.
Σημερα, γνωστος Ελληνας πωλητης πουλαει στο site του τα Κρουγκεραντς 960 ευρω , που ειναι και 1 γραμμαριο καθαρο (30 ευρω) περισσοτερο και ειναι και επαγγελματιας, οποτε βαζει σε αυτα και το κερδος του και τα εξοδα λειτουργιας.
Οποτε το χιλιαρικο δεν το λες ακριβως και bullion για χερι με χερι. Κλείσιμο ματιού
Για να απαντησω σε αυτο που ρωτας, πρωτα απο ολα για λογους εμπορευσιμοτητας και αναγνωρισιμοτητας και για ολους τους αλλους οι οποιοι μας επιτρεπουν εμας των λατρων των παλαιων χρυσων νομισματων κυκλοφοριας (π.χ. Γαλλικα εικοσοφραγκα κλπ) να τα αγοραζουμε στην χωρα μας με μικροτερο premium απο τις BU Bullion παλιολιρες  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Τώρα μάλιστα μίλησες με πνεύμα άκρατης λογικής ΣΩΣΤΟΣ. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Υ.Γ. Ασε τον Γιάννη να παλεύει με χίμαιρες. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Herk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 01:30:33 μμ »

καλησπερα και παλι!
ευχαριστω  που ασχοληθηκατε με το θεμα αν και δεν πηρα και πολλα χαμπαρια!
απο οτι καταλαβα ειναι στο χιλιαρικο χωρις πιστοποιηση?
και πως θα μπορουσα να το πιστοποιησω και απο που...?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:45:59 μμ »

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά για το συγκεκριμένο του 1904...

Population Repots :

PCGS
MS62 57.146
MS63 55.532
MS64 31.504

NGC
MS62 71.933
MS63 75.966
MS64 35.345

Συνολικά έχουμε :
MS62 129.079
MS63 131.498
MS64 66.849

Και άλλα πόσα 'ξέμπαρκα', που δεν έχουν πιστοποιηθεί ακόμη.

ΥΓ Για να μην παρεξηγούμαι... Δεν μ' ενδιαφέρει η αγορά του νομίσματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2014, 02:54:28 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 04:50:05 μμ »

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά για το συγκεκριμένο του 1904...

Population Repots :

PCGS
MS62 57.146
MS63 55.532
MS64 31.504

NGC
MS62 71.933
MS63 75.966
MS64 35.345

Συνολικά έχουμε :
MS62 129.079
MS63 131.498
MS64 66.849

Και άλλα πόσα 'ξέμπαρκα', που δεν έχουν πιστοποιηθεί ακόμη.

ΥΓ Για να μην παρεξηγούμαι... Δεν μ' ενδιαφέρει η αγορά του νομίσματος.
Ενδιαφέρον και ευχάριστο αυτό τι μάς δείχνει όμως.
α)Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον
β)Μεγάλη συλλεκτική παιδεία
γ)Αξίζει το κόπο για πιστοποίηση.
δ)Κάτι αντίστοιχο στην λίρα δεν συμβαίνει,γιατί άραγε.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:01:55 μμ »

Σου απαντώ, με λόγια φίλου λιράκια...
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Δεν είναι η δική μου άποψη.

α)Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον
β)Μεγάλη συλλεκτική παιδεία
γ)Αξίζει το κόπο για πιστοποίηση.

Για τους Αμερικάνους, το κούτιασμα είναι μόδα, είναι στυλ... είναι ανάγκη επιβεβαίωσης λόγω έλλειψης συλλεκτικής παιδείας. Δεν είναι ανάγκη να γνωρίζουν να ξεχωρίζουν τις λεπτομέρειες σ' ένα νόμισμα, υπάρχουν οι εταιρίες για να κάνουν αυτή τη δουλειά.

δ)Κάτι αντίστοιχο στην λίρα δεν συμβαίνει,γιατί άραγε.
Γιατί εδώ υπάρχει συλλεκτική παιδεία κι έτσι δεν ισχύουν τα παραπάνω.

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μήπως όντως ισχύει ;;  Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:25:17 μμ »

Σου απαντώ, με λόγια φίλου λιράκια...
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Δεν είναι η δική μου άποψη.

α)Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον
β)Μεγάλη συλλεκτική παιδεία
γ)Αξίζει το κόπο για πιστοποίηση.

Για τους Αμερικάνους, το κούτιασμα είναι μόδα, είναι στυλ... είναι ανάγκη επιβεβαίωσης λόγω έλλειψης συλλεκτικής παιδείας. Δεν είναι ανάγκη να γνωρίζουν να ξεχωρίζουν τις λεπτομέρειες σ' ένα νόμισμα, υπάρχουν οι εταιρίες για να κάνουν αυτή τη δουλειά.

δ)Κάτι αντίστοιχο στην λίρα δεν συμβαίνει,γιατί άραγε.
Γιατί εδώ υπάρχει συλλεκτική παιδεία κι έτσι δεν ισχύουν τα παραπάνω.

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μήπως όντως ισχύει ;;  Απορία Απορία
Πές του φίλου σου του λιράκια τα εξής.
α) Ας μην γινόταν η κρίση στην Ελλάδα και θα σου έλεγα εγώ τη συλλεκτική παιδεία θα υπήρχε στα λιρόπουλα.
β)Για τους Αμερικάνους το κούτιασμα είναι μόδα,για τις υπόλοιπες χώρες άραγε είναι στύλ, όχι αγαπητέ μου είναι εξασφάλιση γνησιότητας τώρα άν έχουν ξεφύγει με τους βαθμούς άλλο θέμα αυτό.
Για ρώτησε τον φίλο σου όσο έμπειρος και να είναι στον τομέα που ασχολείται υπάρχει πιθανότητα σήμερα να φάει κόπια και πόσες έχει φάει μέχρι να μάθει τα βασικά.
Γιατί λοιπόν να μπεί ο νέος συλλέκτης σε τέτοια κανάλια υπάρχει λόγος, αφού μπορεί να το αποφύγει.
Αυτά τα λέω εγώ που είμαι κατά των slabs αλλά για χάρη της γνησιότητας κάνω την καρδιά μου πέτρα. Μεγάλο χαμόγελο\
Mας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι η αλήθεια όσο και να ασχοληθείς ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος 100% θα χρειαστείς τον εκτιμητή σου.


Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:22:48 μμ »

Οι απόψεις του φίλου, μπορούν να σχολιαστούν από τον ίδιο. Είναι μέλος του Στεκιού μας, αν και δεν γράφει, ίσως για 1η φορά, τον κεντρίσει το θέμα και ανοίξει το 'χρυσό' του.

Η δική μου άποψή για τα κουτιά, τους Αμερικάνους και τις λίρες, είναι η κλασσική, 'χωριάτικη' άποψη.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:35:32 μμ »

Οι απόψεις του φίλου, μπορούν να σχολιαστούν από τον ίδιο. Είναι μέλος του Στεκιού μας, αν και δεν γράφει, ίσως για 1η φορά, τον κεντρίσει το θέμα και ανοίξει το 'χρυσό' του.

Η δική μου άποψή για τα κουτιά, τους Αμερικάνους και τις λίρες, είναι η κλασσική, 'χωριάτικη' άποψη.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Κώστα συζήτηση κάνουμε και ανταλλαγή απόψεων, όπως το είπες περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Αλλο όμως η άποψη και άλλο η πραγματικότητα.
Νομίσματα που κοπιάροντε αβέρτα θέλουν πιστοποίηση.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:49:03 μμ »

Απλως να συνεισφερω στην κουβεντα, μιας και μιλατε για συλλεκτικη παιδεια, λεγοντας οτι δεν υπαρχει "σχολειο συλλεκτων", ουτε (στην χωρα μας) σεμιναρια grading.
Αυτο σημαινει οτι ο συλλεκτης ειναι αυτοδιδακτος, συνδυαζοντας διαβασμα, ερευνα, συμβουλες απο εμπειροτερους και , κυριως τριβη με πολλα νομισματα.
Επισης μαθαινει απο τα λαθη του και τις φολες που τρωει.
Η ενασχοληση με σλαμπαρισμενα, μεχρι τουλαχιστον να μαθει, μειωνει καθετα τον αριθμο των φολων και της αντιστοιχης οικονομικης αιμοραγιας.
Απλα πραγματα.
Πληρωνει κατι τις παραπανω και εχει καποια σιγουρια, μεχρι τουλαχιστον να ειναι σιγουρος για τον εαυτο του.
Αυτο δεν σημαινει οτι οσοι ασχολουνται με σλαμπαρισμενα "τεμπελιαζουν".
Δεν ειναι ετσι, ισα- ισα προσπαθουν να μαθουν για να μπορουν να αγοραζουν φτηνα raw και να τα σλαμπαρουν.
Το κυνηγι των βαθμων ειναι αλλη ιστορια και δεν εχει αμεση σχεση.
Σχετικα με τις λιρες στην χωρα μας, επειδη οι bullion δεν συμφερει να σλαμπαριστουν, μιας και το κοστος του σλαμπαρισματος ισουται περιπου με την διαφορα αξιας των πραγματικων με τις μουφες, ολοι με τις raw παιδευονται, γιατι απλως δεν εχει οικονομικο νοημα να κανουν αλλιως..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:56:31 μμ »

Η προσωπική μου άποψη είναι τόσο απλή, διότι για 'μένα όντως ισχύει αυτό που ανέφερα περί ορέξεως. Δε χρειάστηκε μέχρι στιγμής ν' ασχοληθώ με κουτιά, μάλλον λόγω είδους συλλογής. Δεν ξέρω επίσης αν θ' ασχοληθώ μελλοντικά. Προς το παρόν όμως, τα κουτιά δεν μου προσφέρουν κάτι παραπάνω, από κάποιο επιπλέον κέρδος σε περίπτωση πώλησης.

ΥΓ Επειδή δε βλέπω τον φίλο να ανοίγει το 'χρυσό' του, και επειδή δε θέλω να μεταφέρω απόψεις, λόγω κινδύνου 'σπασμένου τηλεφώνου', σταματάω να απαντώ εκ μέρους του. Ας τον πρήξουμε λίγο ακόμη, μπορεί να γράψει την άποψή του ο ίδιος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 09:47:05 πμ »

Απλως να συνεισφερω στην κουβεντα, μιας και μιλατε για συλλεκτικη παιδεια, λεγοντας οτι δεν υπαρχει "σχολειο συλλεκτων", ουτε (στην χωρα μας) σεμιναρια grading.
Αυτο σημαινει οτι ο συλλεκτης ειναι αυτοδιδακτος, συνδυαζοντας διαβασμα, ερευνα, συμβουλες απο εμπειροτερους και , κυριως τριβη με πολλα νομισματα.
Επισης μαθαινει απο τα λαθη του και τις φολες που τρωει.
Η ενασχοληση με σλαμπαρισμενα, μεχρι τουλαχιστον να μαθει, μειωνει καθετα τον αριθμο των φολων και της αντιστοιχης οικονομικης αιμοραγιας.
Απλα πραγματα.
Πληρωνει κατι τις παραπανω και εχει καποια σιγουρια, μεχρι τουλαχιστον να ειναι σιγουρος για τον εαυτο του.
Αυτο δεν σημαινει οτι οσοι ασχολουνται με σλαμπαρισμενα "τεμπελιαζουν".
Δεν ειναι ετσι, ισα- ισα προσπαθουν να μαθουν για να μπορουν να αγοραζουν φτηνα raw και να τα σλαμπαρουν.
Το κυνηγι των βαθμων ειναι αλλη ιστορια και δεν εχει αμεση σχεση.
Σχετικα με τις λιρες στην χωρα μας, επειδη οι bullion δεν συμφερει να σλαμπαριστουν, μιας και το κοστος του σλαμπαρισματος ισουται περιπου με την διαφορα αξιας των πραγματικων με τις μουφες, ολοι με τις raw παιδευονται, γιατι απλως δεν εχει οικονομικο νοημα να κανουν αλλιως..

Πές τα Haronta.
Στην ουσία βρέ παιδιά δεν διαφωνούμε κάπου εκεί κοντά είμαστε όλοι.
Το ξαναλέω για να μην παρεξηγούμαι δεν είμαι ο σταυροφόρος των slabs, απλά τι ζητώ λίγη γνησιότητα τώρα άν αυτό λέγεται slab - κομήτης δεν με νοιάζει, μερικές φορές έχω αμφιβολίες γι αυτό που έχω στα χέρια μου κακό είναι αυτό.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 11:49:02 πμ »

Οταν σκαω ενα 500αρικο η χιλιαρικο για να αγορασω ενα χρυσο συλλεκτικο νομισμα δεν θεωρω υπερβολη να δωσω άλλα 25 ευρω για να το πιστοποιησω και να το βαθμολογησει καποιος ειδικος αντικειμενικά.Τωρα αν του αγοραστη οταν και αμα το πουλησω δεν του αρεσει ας το σπασει.

Το οτι πιστοποιω ενα χρυσο νομισμα δεν σημαινει οτι δεν ξερω τον βαθμο του.Τον ξερω και για αυτον τον βαθμο πληρωσα οσο επρεπε.Το σλαμπαρω για αυτον που καποια στιγμη το αγορασει απο εμενα.

Παρατηρησα οτι στο ebay θυρεοι raw κοινες ημερομηνιες δεκαετιας του 1860 κλεινουν ενα 20-25% κατω απο οταν ανεβαινουν ετοιμοι σλαμπαρισμενοι και πιστοποιημενοι.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 12:14:44 μμ »

Οταν σκαω ενα 500αρικο η χιλιαρικο για να αγορασω ενα χρυσο συλλεκτικο νομισμα δεν θεωρω υπερβολη να δωσω άλλα 25 ευρω για να το πιστοποιησω και να το βαθμολογησει καποιος ειδικος αντικειμενικά.Τωρα αν του αγοραστη οταν και αμα το πουλησω δεν του αρεσει ας το σπασει.

Το οτι πιστοποιω ενα χρυσο νομισμα δεν σημαινει οτι δεν ξερω τον βαθμο του.Τον ξερω και για αυτον τον βαθμο πληρωσα οσο επρεπε.Το σλαμπαρω για αυτον που καποια στιγμη το αγορασει απο εμενα.

Παρατηρησα οτι στο ebay θυρεοι raw κοινες ημερομηνιες δεκαετιας του 1860 κλεινουν ενα 20-25% κατω απο οταν ανεβαινουν ετοιμοι σλαμπαρισμενοι και πιστοποιημενοι.
Γιάννη πάλι ζωγράφισες.. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 12:24:01 μμ »


Γιάννη πάλι ζωγράφισες.. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Τον βλεπουμε επί τω έργω. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences